Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość nowoprawa

NOWE PRAWO OD 1-go STYCZNIA 2009 ROKU

Polecane posty

Gość nowoprawa

Cześć, dwa pytanka. Pierwsze dotyczy prawa, które się zmieniło z dniem 1 stycznia br., a mianowicie o obniżeniu czasu pracy przez pracowników mogących przejść na urlop wychowawczy. Powiedzcie mi jak to rozumieć, że jak złożę wniosek o obniżenie, to pracodawca mimo, iż kończy mi się umowa nie może mnie zwolnić, bo jestem chroniona przez 12 miesięcy od daty złożenia wniosku? "Wortal AlterPraca.pl podaje, że w dniu 1 stycznia 2009 r. weszły w życie przepisy, które bardzo wzmacniają sytuację pracownika korzystającego z prawa do obniżenia wymiaru czasu pracy. Zgodnie z nowododanym art. 1868 kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Pracodawca będzie mógł wypowiedzieć umowę o pracę w razie upadłości i likwidacji pracodawcy oraz w razie gdy zachodzą przesłanki do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (czyli tzw. rozwiązania dyscyplinarnego). U pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników dopuszczalne będzie również wypowiedzenie takiemu pracownikowi umowy o pracę w razie zwolnień grupowych w trybie art. 5 ust. 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Jeżeli zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników będą się odbywać w trybie tzw. zwolnień indywidualnych, a pracownik jest reprezentowany przez zakładową organizację związkową, wówczas wypowiedzenie będzie mogło być dokonane, jeżeli zakładowa organizacja związkowa reprezentująca pracownika nie zgłosi sprzeciwu." I drugie czy jak skończy mi się umowa to należy mi się zasiłek dla bezrobotnych czy tylko w razie gdy mnie zwolni? Z góry dzięki za odpowiedzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Czy ktos zna odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×