Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
denim

budowa domu- od podstaw

Polecane posty

HEJ! Mam wielką prośbę do wszystkich, którzy wiedza coś więcej od emnie i chcieliby się tą wiedzą podzielić. Otóż: mamy działkę. Co dalej? Kompletnie się nie orientuję za co się zabrać? Jakieś pozwolenia itd? Czy już wybierać projekt. Chciałabym od przyszłego roku ruszyć może z fundamentami, a na razie co mogę zrobić, żeby wszystko już było przygotowane na samą budowę? Z góry dzięki za wyczerpujące odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dam rade....
wybieraj projekt,ale zwróć uwagę by dom nie miał wielu bajerów(chyba że masz sporo kasy)zobacz na dach,na okna itp.dokładnie zastanów się ile pokoi potrzebujesz i nie przesadzaj.Salon musi być przestronny,to podstawa.pomyśl czy do końca swoich dni chcesz myć 15 okien,sprzątać trzy łazienki,wykładać płytkami wielki taras .Stawiaj podwójną ścianę z ociepleniem.Kup droższy sedes i umywalkę.Wypisałam to na co ja nie zwróciłam uwagi i teraz cierpię.Zastanów się przed postawieniem kominka,bo to mała kotłownia w salonie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tak, musisz chyba nadal mieć pozwolenie na budowę z przedstawionym pewnie projektem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorientuj się w sąsiadach czy będziesz miała od kogo prąd wziąć :P i co z wodą/kanalizacją

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A jaka to działka, budowlana? ..... sprawdź jaki ma charakter i zapoznaj się z nowym prawem budowlanym 2009 r........spokojnie, najpierw papiery a potem ........fundamenty :). Ps. dzisiaj pozwolenia nie trzeba (nie na wszystkie inwestycje) , trzeba to tylko zgłosić, idź do ratusza i powiedz o co chodzi to skierują Cie do "urzędasów".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mniej piw a najlepiej ani jednego, w tedy nie będzie problemu w przeczytaniu topika ....żadnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzięki za odpowiedzi. czyli najpierw pozwolenie i papierki. Piszę jako kompletny laik, który z wielkim hurra rzucił się na kupno działki,a teraz sam chyba nie wie, co ma zrobić najpierw. Kasy nie ma, a jak będzie to mało, więc raczej nie będziemy stawiać willi z basenem, a coś ładnego, prostego. Podoba mi się jeden projekt, który zakłada 3 pokoje i jedną łazienkę. Sprzątać nie lubię, więc ta powierzchnia mi ze spokojem wystarczy do popisywania się jako pokojówka. Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam. Z kupionym projektem idę po pozwolenie na budowę? Czy najpierw zdobywam pozwolenie a potem wybieram projekt? Działka jest budowlana. Tyle wiem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1) znalezienie projektu domu 2) znalezienie inspektora nadzoru bodowlanego, ktory bedzie ci doradzał we wszystkim, musi byc uczciwy bo o niego wszystko zalezy, i z wszystkim Ci pomoze, nawet zadajac mu taki pytanie jak tutaj on Ci powoli wszytsko wytlumaczy 3) zezwolenie z urzedu (chyba gminy) na budowe 4) znalezienie kierownika budowy ktory sie zajmie budowa 5) fundament 6) stemple 7) mury i scianki dzialkowe 8) strop 9) dach 10) okna i drzwi ocywiscie inspektor prowadzi dziennik budowy od ktorego wszystko zalezy, gdy sie jakas niefajna instytucja doczepi, i musisz wczesniej pomyslec o zapewnieniu kanalizacji i prądu, wode najłatwiej na czas budowy brac ze studni wiec warto wczesniej wykopac:) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Do denim Cyt" Z kupionym projektem idę po pozwolenie na budowę?" Spokojnie z tym projektem :). Nie, złóż wniosek do Urzędu o wydanie informacji o zabudowie przestrzennej tego rejonu a dokładnie działki, podaj im nr działki i dane swoje (to płatne , ale konieczne). Oni odp. co może stać na tej działce jak szer, jak wys. ile od osi jezdni itd. Według tej inf. jaką otrzymasz szukaj projekt, który będzie pasował, miedzy czasie załatwiaj inne sprawy. Ps. Budowałem, trochę lat minęło, ale chyba tak wiele się nie zmieniło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzięki, dzięki, dzięki :) Ten projekt mi się tak natrętnie pcha na usta, bo ja bym chciała już zaraz, teraz ten dom :) Czuję się już trochę bardziej zorientowana. Idę zatem szukać tego całego inspektora. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ja projekt kupiłem
prawie na końcu. Zanim załatwisz sprawy w gminie i w starostwie minie dużo czasu (czyt. kilka miesięcy) . Projekt co prawda mam już w domu . Zostaje teraz jeszcze potwierdzenie projektu przez architekta .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gitarra
hahahhaa to temat na którym sie wypowiadają sami laicy :D ludzie kochani! najpierw załatwia się wydanie warunków z wodociągów, elektrowni, gazowni i mapki geodezyjne. mając te dokumenty, na które się czeka(!) czasem i pare tygodni wystepuje sie o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Następnie wybieramy projekt- uwzględniający to co nam napisano w warunkach! warunki zabudowy, projekt architektoniczno-budowlany, opinie p.poż, projekty branżowe -elektryczny, gazowy itd. składamy do wydania POZWOLENIA NA BUDOWĘ dopiero. czekamy na pozwolenia około 3 miesiące czasu, tak że cała procedura zajmuje srednio pół roku. potem rozpoczynamy budowę- zakłądamy dziennik,zatrudniamy inspektora nadzoru, który wpisuje do dziennika wszelkie odstępstwa od projektu, czy tez zamienne materiały stosowane na budowie odbiegające od tego co w projekcie. Potem odbiory i voila ! ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gitarra, ja do razu zastrzegałam, że ze mnie taki budowniczy, jak z koziego ogona waltornia, więc wchłonęłam twój post i się zastanawiam, gdzie u mnie w gminie siedzibę mają te całe wodociągi, elektrownie i gazownie. Muszą spojrzeć, skąd przychodzą rachunki i udać się pod wskazany adres. Dzięki za radę i jak macie jeszcze coś cennego do dorzucenia, to piszcie, piszcie, piszcie:) Obiecuję, że padnie na podatny grunt :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gitarra Cyt" hahahhaa to temat na którym sie wypowiadają sami laicy", .....mój drugi dom stoi już parę lat, czytaj uważnie.... najlepiej siebie a nie kto co pisze. Po cholerę mi od razu cyt"wydanie warunków z wodociągów, elektrowni......." jak UM wyda zaświadczenie że na działce mogę postawić budę dla psa a nie dom .... hmmm. Informacja o zabudowie może zostać wydane każdej osobie , która jest zainteresowana kupnem działki a więc, nie będąc jej jeszcze właścicielem .......... po co tyle kasy jeżeli nie wbiło się jeszcze łopaty w ziemię?.....spokojnie, po kolei, autorka wyraźnie pisze cyt" mamy działkę. Co dalej?" Do >denim< To jak w końcu jest z tą działka ?, budowlana?, może zdradzisz ile ma metrów ;) ......... coś mi się wydaje że na odludziu to jest, ale to nie szkodzi, pewne formalności musisz jednak przejść, nie wszystkie jednak..... możliwe ze na swojej ziemi chcesz postawić nowy dom obok starego. Ps. Jak chcesz naprawdę coś wybudować, to daj więcej danych odnośnie samej działki i okolicy, a nie kombinuj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Proszę bardzo. Działka na odludziu nie jest, tylko we wsi, oddalonej o ok. 5 km od miasta, w którym obecnie mieszkam. Obok ktoś buduje dom i z drugiej strony również. Tylko nie wiem kto, bo gdybym wiedziała, to bym ich przydybała i o wszystko wypytała. Działka budowlana, jakieś 890 m2, z tego co pamiętam, bo nie mam przy sobie aktu kupna. Nie kombinuję, tylko się gubię. Każdy z Was radzi co innego. I nadal nie wiem od czego zacząć. Meen, zatem informacja o zabudowie. Gdzie coś takiego mogę uzyskać? Zakładam, że w gminie, ale chodzi mi o to, czy to jest Urząd Miasta i Gminy, czy Starostwo Powiatowe, czy jeszcze inna instytucja, która mi taką informację wyda. ile taki papierek z informacja o możliwościach zabudowy może kosztować? Żeby nie było, że jestem głupia: kompletnie nigdy się nie interesowałam budownictwem i próbowałam poszukać czegoś w internecie, ale tam zazwyczaj znajduję porady dla osób, które przeszły już przez załatwianie papierków. Zatem ja jako niezorientowany humanista pytam po prostu, dokąd mam się udać w pierwszej kolejności, zakładając, że ktoś tu na forum już budował dom i wie od czego zacząć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Do > denim< No, teraz już lepiej :). Cyt"Zakładam, że w gminie" .... dobrze zakładasz, Urząd Gminy lub miasta, Wydział architektury. Do powiatu (inspektorat budowlany) wyślij zamiarem rozpoczęcia budowy, jak przez miesiąc nie odp lub nikt nie wpadnie, to O.K. Tą inf. o zabudowie mogłaś już mieć , przed kupnem (tak jak pisałem), no ale teraz ją wyciągniesz i będziesz wiedzieć więcej o tej działce :). Tej inf. będziesz musiała się trzymać i to dość dokładnie. Opłat nie znam obecnych (nie wiele) ale to na wydziale powiedzą za ile znaczek masz kupić i przy okazji wypytaj o pozostałą "niewiedzę" :). Dobrze że ktoś już buduje , zawsze łatwiej będzie. Pogadaj o prądzie i wodzie (jeżeli mają), może się dołączysz do wspólnych opłat, zawsze taniej, dla nich też, chyba nie odmówią. Zostaw im kartkę np. ze swoim nr. tel......w końcu to przyszli sąsiedzi. Przedstaw swoją inwestycje i dogadajcie się najlepiej we wszystkim ...... tak jest najlepiej. Ps. Masz cztery słupki geodezyjne na tej działce?, jest może jakaś skrzynka z prądem? chodzi tylko o Twoją działkę no i czy Sad odwiedzałaś..... takie tematy, przypominają mi pewne sprawy, jednak nie wszystko wiem, prawo się trochę zmieniło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ooo... to ja się muszę dowiedzieć. Co ja tam mam na tej działce. Jak się konkretnie dowiem, to się odezwę. Celem dalszych pytań oczywiście:) A sąsiadom nie popuszczę:) I tak muszę się dowiedzieć, kto mieszka w sąsiedztwie, tak na przyszłość:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denim Cyt" kto mieszka w sąsiedztwie, tak na przyszłość" nie tylko, możesz zapoznać się kto jak budować będzie, to nie jest tajemnica, kto wie, może warsztat stolarski będziesz miała obok i nie chodzi tylko o hałas ale też o spadki napięcia. Ja tam pytałem o Sąd anie Sad (bo mi tak coś wyszło) a dokładnie czy działka nie jest czasami odciążona......... dobra, koniec zadania domowego :). Ps. Innych spraw nie bierz sobie na razie na głowę bo faktycznie może się pomieszać, nikt się nie rodzi z wiedza budowlaną, ja tez błądziłem :O.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość POMAGAM *3
najważniejsze żadnego bawolego oka tarasów itp. z tym jest potem problem dom musi byc prosty ładny i koniecznie ogrzewanie podlogowe hihi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sprawa ogrzewania , nie zakładać , ze kominek , to najważniejsze zródło ogrzewania , nie róbcie z pokoju kotłowni ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Prosty domek wydaje mi sie ze nie bedzie drogi w budowie.Przede wszystkim ma dach 2 spadowy i proste okna,zadnych łukow ani trojkatow.W przeciwienstwie do naszego-uparzylismy sobie projekt z dachem 4 spadowym i chyba bedzie troche kosztowal.Co do załatwien ja tez zupełnie nie wiem za co sie wziac a tez juz bym starsznie chciala budowac.Jak na razie załatwilismy mapke zagospodarowania terenu płacilismy w sierpniu tego roku 70 zł.A co z projektem jezeli chce wprowadzic zmiany to juz musze miec indywidualny.Dzwoniłam ostatnio do biura projektowego i pani powiedzila zebym najpierw kupila projekt a zmiany pozniej sa zatwierdzane.Czy to tak faktycznie???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ines2707 cyt" a zmiany pozniej sa zatwierdzane" przez kogo?. Cyt" załatwilismy mapke zagospodarowania terenu " i tego się trzeba trzymać.możliwe że Pani z biura chce zobaczyć Wasz projekt i wyjaśni Wam co można a co nie a więc będzie wiedziała dokładnie czy miasto się zgodzi czy też trzeba będzie poprawić projekt. a by był O.K. Dla jasności, np.Jeżeli w inf co do zagospodarowania terenu macie że budynek może być mieszkalnym poddaszem a chcesz piętrowy dom to mogą być problemy etc. Powodzenia w budowie :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Najważniejsze to znaleźć zaufanego dostawcę materiałów budowlanych. W naszym wypadku wybór padł na Ambit http://www.ambit.gda.pl/ z Gdańska. Zapewnili oni nam fantastyczną jakość, dzięki której jesteśmy w stanie pochwalić się domem zbudowanym z najlepszych materiałów, a co najważniejsze markowych!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ja uważam, że najpierw to trzeba solidnie przysiąść nad badaniem gruntu i sprawdzić czy nie budujecie na podmokłym terenie. Kolejna kwestia to ceny wiadomo, że pieniądze na drzewie nie wiszą. Polecam tego geologa http://www.bugeo.eu/ bardzo dobry specjalista, naprawdę warto mu zaufać. Kolejna kwestia, to terminowość, jest terminowy a to dla mnie ogromnie wazne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Na każdej budowie konieczne jest bezpieczenstwo. Właśnie dlatego konieczne jest tymczasowe ogrodzenie budowlane. My takie mieliśmy z budowlaneogrodzenia.pl - to bardzo ważne, by na teren budowy nie wchodzil nikt kto jest osoba niepowolana. To bardzo bardzo wazne. Pamietaj o tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
No i kolejna kwestia, sprzęt budowlany. Często jest naprawdę bardzo dużo pieniędzy w kieszeni, jak się go zorganizuje na własną rękę. My tak zrobiliśmy właśnie. Wynajeliśmy sprzet w tej firmie https://www.wykopsobiesam.pl/ no i wynajeliśmy potem dopiero ekipę, która go obsługiwała. Ziarnko do ziarnka i na wszystkim mozna zaoszczędzić, tylko wiesz no, trzeba to roboić z odpowiednim wyprzedzeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
No i jeszcze wszelkiego rodzaju przyłącza, w tym gazowe, tutaj warto jest postawić na jakość, a taką ma ta firma http://www.weba.com.pl/pl/, ja u nich zamawiałam i jestesmy z mężem bardzo zadowoleni. Bardzo solidny kontakt, kompetentni ludzie tam pracują i wszelkie informacje udzielają bardzo ok, dopasowują się do potrzeb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
No wiadomo, bardzo wazne są materiały budowlane, a składów jest sporo, można wybierać i przebierać. ale niekoniecznie ilość idzie w parze z jakościa. Tutaj jest bardzo dobra jakość i fajne ceny http://mojabudowa.com.pl/, moim zdaniem można spokojnie im zaufać. Duży wybór poza tym, fajna realizacja zleceń

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×