Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Eleana

Jednomandatowe okręgi wyborcze

Polecane posty

Co myślicie o wprowadzeniu jednomandatowych okręgów wyborczych? Ja osobiście jestem za, ale patrząc na przykłady innych krajów mam pewne obawy co do możliwości ich wprowadzenia. (Przykłady w których próbowano wprowadzić jednomandatowe okręgi na stronie http://www.ithink.pl/artykuly/hyde-park/moim-zdaniem/niekonsekwencje-i-przeszkody-w-reformowaniu-systemow-wyborczych/) Platforma Obywatelska zebrała ponad 4 lata temu 750 000 podpisów w ramach akcji „4 x tak”, gdzie jednym z postulatów były jednomandatowe okręgi wyborcze. Mimo to żadne referendum, o którym wtedy mówił Tusk, się nie odbyło, a politycy PO po wygranych wyborach nabrali wody w usta w sprawie tych podpisów. Co prawda w konstytucji jest zapisane, że posłowie są przedstawicielami Narodu, a konstytucjonaliści przekonują nas, że władza zwierzchnia należy do Narodu, ale już żadna ilość podpisów nie wystarczy, aby Sejm był zobligowany rozpisać referendum na wniosek obywateli, co stawia widzimisię partyjnych liderów ponad zasadą suwerenności Narodu. Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bez zmainy konstytucji się nie da a konstytucji nikt nei zmieni :P ale platforma popierała jednomandatowe okręgi tylko dlatego że to jej lody :O 🖐️ a nie że jest to lepsze dla państwa :P wtedy stawiając na kilku głośnych liderów zgarnia się wszystko a to że inni mają np.: stabilnie niższe poparcie powoduje że i tak nei wejdzie żaden reprezentant :P pozatym wtedy nei będzie sie opłacało wystawiać więcej niż 1 kandydata w okręgu bo będzie to rozdrabnianie głosów czyli będą jeszcze bardziej grać pod publikę i wystawiać znane nazwiska :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×