Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość sama w domu po raz pierwszy

pomocy

Polecane posty

Gość sama w domu po raz pierwszy

zostałam sama w domu, no w sumie z babcią i problem w tym że kompletnie nie umiem gotować (no może i umiem ale nigdy nie gotowałam więc nie wiem :O) a coś trzeba przez te 4 tyg jeść, ja to bym i mogła same kanapki, no ale jeszcze jest starsza babcia, której serwowanie codziennie kanapek po pewnym czasie napewno by zaszkodziło. Właśnie skończyłam gotować zupe, która w smaku podobna jest do... niczego, :D no ale dobra powiedzmy że jak na pierwszy raz to może być, więc problem z dzisiejszym obiadem załatwiony, ale co na jutro :O Może jakieś bardziej doświadczone panie podadzą jakieś przepisy na nieskomplikowane dania. Mam mięso mielone więc może klopsy, tylko właśnie jak sie robi klopsiki. Z góry dziekuję wszystkim za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Albo kotlety mielone: mięsko mielone 1/2 kg 1 jajko mała cebulka stara kajzerka namoczona w mleku/ciepłej wodzie lub 4 łyżki tartej bułki. sól, pieprz, olej do smażenia tarta bułka do panierki Cebulę posiekać, podsmażyć na łyżce oleju. wystudzić. Mieso zagnieść z jajkiem, bułką cebulą, solą i pieprzem (można też dodać ziółka typu majeranek, natka pietruszki, czubryca). Formować kotlety (mokrymi dłońmi, żeby się mieso nie kleiło), obtaczać w bułce tartej, kłaść na rozgrzany olej i smażyć z każdej strony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kooora
kup sos słodko-kwaśny , ryż i pierś z kurczaka. Pierś pokroić trzeba na kostki takie 3cm na 3cm posypać przyprawą i smażyć na rozgrzanym oleju, ugotuj ryż i podgrzej sos według instrukcji na opakowaniu. obiad gotowy w 30min i bardzo smaczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A na inny dzień może być zupa jarzynowa z mrożonej miezanki zimowej czy wiosennej - wszystko jedno. Jarzyny gotujesz w wywarze mięsnym (np. ze skrzydełkiem kurzęcym), dokładasz 3 ziemniaki obrane, pokrojone w kostkę, trochę soli i pieprzu. Jak wszystko będzie miękkie, robisz zasmażkę: na rozgrzaną czystą patelnię wsypujesz 3 łyżki mąki i mieszasz, aż mąka stanie sie złocista. Odstawiasz z płyty, wlewasz szklankę gorącej zupy i energicznie mieszasz, zeby rozrobić grudki, dolewasz kolejną porce zupy, mieszasz i wszystko wlewasz do garnka z zupą, jeszcze raz wszystko mieszając.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Albo banalnie prosty żurek winiary. 2 białe kiełbasy surowe parzysz w 0,5 l wody, aż będą miekkie. Dokładasz posiekany ząbek czosnku, trochę gotujesz. Jeden żurek rozrabiasz w szklance wody, by nie było grudek, wlewasz do kiełbasy i mieszasz, aż wszystko zacznie wrzeć. Pychotka:-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Może być jeszcze ryba smażona panierowana; zupa ryżowa (krupnik bez kaszy i ziemniaków,a z rżyem); sosik z mięskiem (wieprzowinę -szynkę lub karczek- pokroić na kawałki, opruszyć mąką, podsmażyć na bardzo gorącej patelni, aż bedzie trochę przypieczone, wrzucic do garnka, zalać wrzacą wodą, dodać liść laurowy, kilka ziaren pieprzu, troche soli, pokrojoną w plastry dużą cebule i to wsyzsto gotować, od czasu do czasu mieszajać i ewentualnie dodajac wrzątku - jak sie wygotuje). Gotowanie wieprzowiny - około 1h20 minut. kupne krokiety z barszczem czerwonym błyskawicznym (z torebki) lub takim z kartonu (chyba Hortex) - tylko do zagotowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paprotkowa ==> no tak, pewne zupy winiary po prostu trzeba kupować, by życie było prostsze, a obiad szybko ugotowany:-) Ja barszcz biały (takiz torebki) podaję z kiełbaską (jajka u mnie nie bardzo są lubiane).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sama w domu po raz pierwszy
dziękuje wszyskim za pomoc, problem z tym że babcia nie lubi żadnych potraw z sosami (więc ryż z sosem, spagetti i wszystkie takie odpadają), za zupami też bardzo nie przepada i właśnie z tym jest największy problem, no ale coś będę kombinować, na jutro jeszcze ma zupę :d w poniedziałek zacznę się martwić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Annawioletta, a moi to jajka lubią. Barszcz biały też. Co tydzień musi byc. Raz z jajkami, raz z białą kiełbasą, raz z kiełbasą wędzoną i podsmażoną z cebulką, raz na kurczaku. No i tak na zmianę. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No to zostaje: kotlet schabowy kotlet mielony ryba w panierce ryba po grecku (w warzywach) może jakieś zapiekanki (np. klasyczna ziemniaczana, w sosie śmietanowo-jajecznym, makaronowa, lazania); kurczak gotowany (moze byc z jarzynami) jajko sadzone +maślanka +ziemniaczki z koperkiem ... Jak coś jeszcze wymyślę, to dam znać. Napisz, co babcia jadła dotychczas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
makaron z białym serem, jogurtem i cymanonem z cukrem łazanki z kapustą pierogi, kuski leniwe (serowe) knedle z czymś:-) pyzy z mięsem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Właśnie, właśnie. Co Babusia jadała? :) Albo inaczej. Zapytaj Starą Panią co lubi, na co ma ochotę. My postaramy się opracowac proste przepisy. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sama w domu po raz pierwszy
ok dzieki za pomysły, zacznę eksperymentować, bo dotychczas moja obecność w kuchni sprowadzała się do zaparzania kawy i herbaty, :D no jeszcze czasami do robienia jajeczniczy. Właśnie posypałam przyprawami pierś z kurczaka i będę wieczorem piekła, zobaczę co z tego wyjdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sama w domu po raz pierwszy
babcia najlepiej cały dzień by nic nie jadła :D mówi że wszystko lubi a jak przyjdzie co do czego to nic nie chce jeść,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sama w domu po raz pierwszy
wiem i dlatego tutaj się zwróciłam o pomoc, na dzisiaj mam spokój bo babcia najedzona, na jutro ma jeszcze zupę, a w poniedziałek zacznę się martwić, no ale może jakoś to będzie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oby domu z ymem nie puscila :P moze babcia zadowolona? ;) moj dzisiejszy szybki obiad ziemniaki do miekkosci,potluc z kilkoma lyzkami masla i odrobina mleka.mortadela pokrojona w plastry ok 0,5cm panierowana w jajku i bulce tarej,smazona na oleju.do tego surowka z kiszonej kapusty lub ogorki lub co kto woli ;) obiad w pol godz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sama w domu po raz pierwszy
narazie jakoś leci, dziękuję za troskę, babci narazie na śnadanie gotuje zupy mleczne (u nie wiedziałam że taka kucharka ze mnie :D) zupę wczoraj sąsiadka podrzuciła, dzisiaj na suchym prowiancie, a jutro może zrobię jakiś obiad, bo też mam już dosyć jedzenia samych kanapek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Droga Sama, widzę, że radzisz sobie dobrze. Sąsiadka przyjazna to genialna sprawa! :) Wiesz co mi do głowy wpadło? W moim miasteczku są sklepy miesne gdzie mozna kupic tzw. garmaż. Często (gdy nie mam czasu na pichcenie) kupuję tam pierogi. Są z mięsem, z kapustą i pieczarkami, albo z serem. Babcia nie lubi sosów, więc może któregoś dnia będzie miała ochotę na pierożki. Moja rodzina lubi je albo odgrzane w wodzie i polane roztopionym masłem, albo podsmażone (z odrobiną oleju) na patelni. Sama, pozdrów serdecznie Babunię! 🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sama w domu po raz pierwszy
ehh tylko ja chyba jakoś nie jestem przekonana to tego typu zakupów, a pozatym chyba jakieś pierogi mam w zamrażalniku i dzisiaj babcia zjadła też pierogi więc dam jej ze dwa dni odpocząć ale dziekuje za rade, może w przyszłym tygodniu znowu wrócą pierogi na stół :D jutro planuję zrobić jakichś zwykły obiad, znaczy się kartofle, kotlet i pomidorek. czaję sie żeby z tych kartofli co zostaną zrobić kopytka bo je uwielbiam ale nie wiem czy podołam :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×