Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

10 lipca

Problem z księdzem....

Polecane posty

Biorę ślub w innej parafii. Wczoraj zadzwoniłam do mojego proboszcza żeby umówić się na konkretną godz ( trudno go zastać) ponieważ potrzebuje akt chrztu. Ksiądz zapytał sie dlaczego? wiec mu wytłumaczyłam że bierzemy ślub w parafii narzeczonego. I ni z tą ni z owąd zaczął sie na mnie przez ten tel wydzierać że co ja sobie wyobrażam, że on nie wydał takiego pozwolenia , że w naszej parafii się tego nie praktykuje kto mi w ogóle kazał, że on jest przeciwny i mi dokumentu nie wyda- no to ja mu grzecznie odpowiedziałam że mam prawo brać ślub w parafii w której chcę i wg prawa kościelnego nie ma żądnych przeciwskazań do tego rodzaju praktyk. A on nadal swoje że nie , że ja nie mam jego zgody że on tego nie prktykuje! I sie wydziera dosłaownie wydziera przez tel. Wiec powiedziałam , że w takiem razie to nie jest rozmowa na tel i umówiłam sie z nim na dziś.... Dziewczyny jakich argumentów moge jeszcze użyć żeby ten stary cap wydał mi ten akt chrztu bo ślub za 3 miesiace a ja nie mam dokumentu:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kurcze wiem ze są takie problemy rzeczywiście. bo to nie chodzi o to ze on Ci może "nie wydać" dokumentów tylko nie napisze kartki ze wiesz uczeszczasz do koscioła itp... wiec rzecywiscie on jest przysłowiowo "górą" u mnie w parafii tez jest taki chory ksiądz- pilnuje swojej kasy! a jak idzie się do innej parafii to innemu księdzu daje sie kase. i tez była taka sytuacja- dziewczyna chciala brac slub w sąsiedniej parafii bo tam wiekszy kosciol, milszy ksiadz itp... a nasz proboszcz powiedział ze nie da jej zaswiadczenia ze maja brac slub w tej parafii. no a przepisy są takie ze do jakiej parafii nalezysz zalezy od tego gdzie jestes zameldowana. wiec dziewczyna wymeldowała się z domu a zameldowała u narzeczonego i wtedy ksiądz już nie miał nic do gadania tylko musiał wydać papiery...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość idź razem z Cebulą z TVNu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość proponuję mu powiedzieć
że jak coś się mu nie podoba, to pójdziesz z tym do biskupa :D ciekawe co wtedy powie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Możesz spróbować zadzwonić do kurii i zapytać się co masz zrobić tej sytuacji. Inny sposób to niestety przekupić tego księdza. Może uda się go w tej sposób przekonać. Jakaś ofiara na remont kościoła np. A na poważnie to bym tam poszła z narzeczonym i np Twoją mamą i wprost przedstawiła sytuację. Powinien ulec. Inna spawa że jest po prostu bezczelny, jak można tak utrudniać taka prostą sprawę. Ja bym złożyła skargę w kurii i rozniosła to po parafii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość proponuję mu powiedzieć
ja brałam ślub w parafii mojego męża i tez ksiedzu to nie pasowało, ale go olałam :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polecam telefon do kurii, ew. poinformowanie proboszcza, że zadzwonisz do kurii by się upewnić czy ma racje :D na 100% zmieni zdanie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksiądz nie ma prawa odmówić Ci wydania dokumentów. bądź nieugięta, masz prawo brac ślub gdzie chcesz, choćby i za granicą, postrasz go kurią i biskupem w razie czego i bedzie OK. nie ma takiej opcji żeby Ci odmówił wydania dokumentów. "kurcze wiem ze są takie problemy rzeczywiście. bo to nie chodzi o to ze on Ci może "nie wydać" dokumentów tylko nie napisze kartki ze wiesz uczeszczasz do koscioła itp... wiec rzecywiscie on jest przysłowiowo "górą"" nikt nikomu takich kartek nie wypisuje na litośc boską.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cxcvcc
jestem w szoku!! tak sie zachowuje ksiadz?? pierwssze słysze a mieszkasz w miescie czy na wsi?? ja mimo ze jestem z malej miejscowosci to u nas ksiadz nie robi takiego problemu! z usmievchem na twarzy daje papiey jeszcze pogada i pogratuluje a i tak jest uwzany za tego co robi problemy no ale w wazniejszych sprawach a nie w takich głupstwach nawet sie nie zastanawiaj tylko zadzwon do kurii, i nie probuj go przekupic bo mu tylko o to chodzi!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jestem ze wsi i bede brac slub w sasiedniej wsi. Kurcze ale mam nerwa bo dziś to spotkanie. Najwyzej jak mi coś będzie mówił to mu powiem o kurii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cxcvcc
no pewnie nawet sie nie zastanawiaj z kuria on nie ma prawa! powodzenia:) napisz pozniej jak poszło:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niech ten drugi ksiadz do niego zadzwoni to sie dogadają . Podziela sie kasą i z głowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość 12345654321
ja tez porozumialabym sie z kuria i na szceblu kurii to zalatwila zeby biskup wydal proboszczowi polecenie wypisania ci aktu chrztu i doreczenia go

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość z drugiej strony
idź tam z dyktafonem i poproś jeszcze raz, (albo do innego księdza). A jak ci nie wyda to możesz postraszyć że napiszesz do kurii albo napisz do kurii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zakłopotana przyszła młoda
miałam ten sam problem.Ja powiedziałam ,że mam sentyment do tamtej parafii i razem z rodziną postanowiliśmy ,że ślub tam się odbędzie.Tylko pamiętaj żeby zabrać na papierku pozwolenie na ślub w innej parafii. Musisz być twarda. bo dla nich liczy się tylko kasa!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość i co dalejjj
niestety potrzebujesz zgody swojego proboszcza!:( pewnie właśnie dlatego się wkurzył,ze nie został powiadomiony...poza tym musisz dać zapowiedzi w swojej parafi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość i co dalejjj
12345654321-akt chrztu MUSI wydac,ale jeśli chodzi o pozwolenie na ślub w innej parafii to rożnie to wyglada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość i co dalejjj
Noemiii14--prawo kościelne jest taki,ze jeśli przebywasz ponad 3mc w innej parafii to jesteś parafianką tej nowej..nie musisz się wymeldowywać Niestety księża stwarzają po drodze sporo problemów...co do kasy to jak się uprzecie to możecie wcale nie dawać a ślubu musi wam ksiądz udzielić!! ślub to sakrament a sakrament nalezy się każdemu bezpłatnie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rybnik niewiadom
jeżeli ślub ma się odbyć w parafii narzeczonego to zgoda twojego proboszcza nie jest potrzebna!!! Jeśli wam odmówi to łamie prawo kanoniczne i możesz mu to powiedzieć i postraszyć, że jeśli będzie się upierać przy swoim to "doniesiesz" na niego do kurii. Inaczej sprawa wyglądałaby gdybyście chcieli wziąć ślub w zupełnie obcej parafii wtedy musicie uzyskać tzw. licencję na ślub, ale tym zajmuje się proboszcz twój lub narzeczonego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Byłam wczoraj u proboszcza i ... zaczął nam mówić że po co nam ślub kościelny , że lepiej wziąść cywilny bo on nam daje 2 lata i sie rozwiedziemy......możecie wierzyc lub nie ale tak mi właśnie powiedział!!!! Potem kazał man mi przyznać , że jesteśmy ateistami i że on i tak by nam ślubu nie udzielił wiec mamy brać tylko cywilny....!!! I dodał jeszcze że nie wie dlaczego ksiądz z tamtej parafii daje nam śłub ale to już nie jego sprawa...wtedy narzeczony nie wytrzymał i powiedział mu pare słów ( nie obraził go i nie ubliżył) że to nasza sprawa czy bierzemy kościelny czy nie i nie rozumie do czego ksiądz dąży...a on nadal swoje sie sie rozwiedziemy ze nie mamy sie czarowac , że sa takie czasy itp Potem poprosiłam o wypisanie aktu chrztu to sie zaczął wydzierać , że nic nie dostane ....:( a jak powiedziałam że musi mi to wydać bo takie jest prawo to wstał wypisał i na odwrocie napisał moje imie i nazwisko i że nie mam nic wspólnego z tą parafią!!! Laski pewnie pomylicie ze to prowo bo ja po przeczytaniu tego tez bym tak pomyślała.. ale nie. Teraz mam mieszane uczucia co do koscioła i całej jego brygady:( Czy jesli napisał mi takie cos na odwrocie aktu chrztu tzn ze nie naleze juz do parafii??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bukaa
Napisz skargę do kurii, w końcu nie ma powodu, aby was obrażał i się na was wydzierał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja bym takiego zachowania płazem nie puściła. Złożyłabym skargę do kurii na jego zachowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
absolutnie nie zostawiaj tego tak! ci złodzieje (w większości) księża robią co im sie podoba. Miałam bardzo podobną sytuację z tym że my niestety należeliśmy do tej samej parafii a ślub chcieliśmy brać w innej. Co ja przeszłam:o Na pierwszej wizycie zamknął nam drzwi przed nosem jak dowiedział się po co przyszliśmy (szanowany ksiądz, każdy się go boi a nie mieszkamy na wsi) Na drugiej powiedział że licencja będzie mnie kosztowała połowę tego co ślub i jak mnie stać to proszę bardzo.Powiedziałam że nie stać mnie (a nawet jak by było to nie miałam zamiary płacić sk..wysynowi). O on na to "a wesele będzie?" ja że tak "Wódka będzie?" odp tak a on "to jak na wódkę stać to stać żeby zapłacić". Kazał mi przyjść tydzień przed ślubem.Dodam że mieszkałam za granicą więc szykowałam wesele nie wiedząc czy dostanę na tę pieprzoną licencję.Traktował nas jak smieci jak tam byliśmy.Nie uwierzycie jak bardzo odsunęłam się od kościoła po swoim ślubie! chrzest dziecka ( i pogrzeb) to chyba będzie ostatni sakrament jaki przyjmę:o W końcu sprawę dało się załatwić przez znajomości ale powiedział że jak będę miała dziecko to z chrztem mu nie ucieknę! a jak prędzej ochrzczę dziecko za granicą niż u niego. Krew mnie zalewa jak o tym piszę bo tem człowiek dał mi teyle stresu przed ślubem i zniszczył moją radość przed ślubem i jednocześnie szacunek do kościoła. Jeżeli bierzesz ślub w parafii narzeczonego to nie musisz go prosić o licencję.Ma zasrany obowiązek dać ci ten akt.I złóż skargę do biskupa, opisz wszystko co wam powiedział.Może zaoszczędzisz problemów następnej parze. Sorry za długi post.Zazwyczaj tak nie zieję jadem ale jeśli chodzi to księży:o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość przekrecony kark
Szczerze mówiac nie wiem czy interweniowanie w kurii albo u biskupa cos da. Czy któras z was słyszala historie, zeby probosz dostał opierdziel od swoich przełozonych? Jako nastolatka mieszkalam na wsi, takie bardziej miasteczko niz typowa wioska, ale ksiadz tam byl typowo wiejski ;) Cala wies się przed nim trzesla, cham i prostak byl. Moja mama kiedys na koledzie dala mu za malo kasy w kopercie to powiedzial, ze dzieci nie beda bierzmowane u niego w kosceile - taki skur...el z niego byl. Moja mama sroce spod ogona nie wypadla, koperte zabrala, ksiedza wyprosila i powiedziala, zeby więcej nie przychodzil. W nastepnym roku to się grzecznie zapytal czy przyjmiemy kolede - nie przyjelismy. Owszem, ludzie pisali skargi na tego proboszcza, to później na kazaniu na ludzi najezdzal, z uzyciem nazwisk, ze ten taki i owaki bo skargi na niego, wielkiego pana ksiedza, psize. Okazalo się, ze biskup o byl jego b. dobry znajomy, moze nawet przjaciel. Oczywscie kosciol pustoszal, wierni zostali tylko bardziej wytwali i świetojebliwi. Masa ludzi wrócila do oczeszczania w mszy jak się zmienił proboszcz, czyli rok temu, a wczesniej przez ponad 20 lat byl tam na ambonie taki dziad. Ja przez tego księdza calkowicie odeszła od kosciola katolickiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
własnie sie tak zastanawiałam czy to zgłaszać czy nie i czy coś wskóram ?? Boje sie zeby jeszcze bardziej nie pchać sie w ten incydent i potem jeszcze ja zostanę głupią w tym wszystkim.. Zlałam go tylko co teraz z tą adnotacją typu " zaświadcza sie za pani xxxx xxxxx nie ma nic wspólnego z parafia xxxx??? Co to dla mnie oznacza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×