Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

mrofeczkaaa

L4 w ciazy a wypłata

Polecane posty

Jestem aktualnie na zwolnieniu lekarskim, wiem ze za okres do połowy wrzesnia dostane wypłate od mojego pracodawcy, potem juz ZUS to przejmuje. Tylko teraz sie zastanawiam nad jednym. Poniewaz ja mam system premiowy, podstawa za dany miesiac+ premia za poprzedni. Czyli pod koniec wrzesnia szef powinien mi wypłacic połowę podstawy za wrzesień + całość premii za miesiac sierpień. Czy w takim przypadku ZUS tego 30 wrzesnia uzupełni mi moją wypłate o połowe podstawy ?? Rozumiem ze to pracodawca wszelkie dane o wypłacie przekazuje do Zusu tak??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pomidoros
prawdopodobnie nie dostaniesz premii :) twoja wypłata też będzie wynosiła 80% pełnej kwoty miesięcznej. ZUS przejmuje opłacanie składek po 33(chyba) dniach zwolnienia pracownika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pomidoros
ach przepraszam, od niedawna kobiety w ciąży mają 100% :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pomidoros
tan ciąży musi być potwierdzony badaniem lekarskim. Zaświadczenie takie przekazujemy do działu kadr - jest ono konieczne, zwłaszcza, jeżeli chcemy (musimy) korzystać ze zwolnień lekarskich. Zwolnienie lekarskie w okresie ciąży płatne jest 100% wynagrodzenia, niezależnie czy jest ono wystawione przez lekarza ginekologa czy ogólnego. Należy zwrócić uwagę, że wynagrodzenie w czasie zwolnienia liczone jest jako średnia z ostatnich 12 miesięcy przy czym, jeżeli chorowałaś już wcześniej i przerwa między jednym chorobowym a drugim trwała krócej niż 3 miesiące to wynagrodzenie za zwolnienie będzie płatne z podstawy ustalanej dla poprzedniego chorobowego. Okres zasiłkowy dla kobiet ciężarnych trwa 270 dni, ( co odpowiada 9 miesiącom ciąży) Okres ten dotyczy również osób chorych na gruźlicę. W pozostałych przypadkach jest to 182 dni. Po tym okresie, jeśli dalsze leczenie rokuje odzyskanie zdolność do pracy - ubezpieczonemu może zostać przyznane świadczenie rehabilitacyjne, które z kolei podlega waloryzacji podstawy. Reasumując, kobieta ciężarna od momentu przejścia na zwolnienie lekarskie otrzymuję zasiłek chorobowy w wysokości 100 procent wynagrodzenia, przez cały okres ciąży. Po przejściu kobiety na urlop macierzyński podstawa nie zmienia się. Podstawa wynagrodzenia chorobowego, nie może być niższa od kwoty najniższego wynagrodzenia ustalanego przez Min. Pracy i Polityki Socjalnej, po potrąceniu składek ZUS czyli 13,71%. W 2009 roku podstawa ta wynosi 1101,06. Na badania związane z ciążą i zalecone przez lekarza, ciężarna ma prawo chodzić w godzinach pracy - o ile nie mogą one być przeprowadzone poza tymi godzinami. Za czas nieobecności z tego powodu zachowuje ona prawo do wynagrodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×