Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

aczytowazne?!

Prawo publiczne, a prawo prywatne.

Polecane posty

Prosze o napisanie mi cos o kazdym z tych praw , a takze ich roznic pomiedzy soba i czym sa do siebie podobne.. Jest mi to potrzebne na wyklad na studiach takze zbieram cenne notatki. Bardzo bede wdzieczna :) Dziekuje z gory :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość flooov
Droga koleżanko czy liczysz, że ktoś tu za Ciebie odrobi "zadanie domowe"? polecam www.google.pl w sieci jest multum informacji!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ANKA 23
Prawem publicznym jest zespół norm regulujących organizację państwa, dotyczących organów państwowych, a także struktury organizacyjnej państwa. Prawo prywatne natomiast reguluje stosunki między osobami, zwłaszcza w zakresie spraw majątkowych i rodzinnych. Kryterium podziała prawa na publiczne i prywatne stanowi utilitas ( korzyść, interes ), są bowiem pewne normy prawne, które przynoszą korzyść ogółowi społeczeństwa, a inne są nacechowane korzyścią poszczególnych osób. Definicja Ulpiana : "publicum ius est quod ad statum rei romanae spectat, rivatum quod ad singulorium utilitatem : sunt enim quaedam publice utilia quaedam priwatim" - "prawem publicznym jest to które dotyczy ustroju państwa rzymskiego, prywatnym to, które dotyczy korzyści jednostek, są bowiem pewne ogólnie użyteczne, pewne prywatnie ". Ulpian w swej definicji przedstawia problem właściwego skojarzenia interesu jednostkowego z interesem całego społeczeństwa, wyrażając przy tym pogląd, że między interesem jednostki a społeczeństwem zachodzi trudna do pogodzenia sprzeczność. Wyrazem tej antynomii jest odmienny mechanizm. Prawa służący jednemu i drugiemu celowi. Prawo prywatne podkreśla swój bardzo silny związek z własnością prywatną. Konflikt między interesami jednostki i państwa jako całości rozstrzygano na podstawie utilitas publica, tj. Na korzyść interesu publicznego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość flooov
sama jestem studentką i wstydziłabym się prosić o pomoc w tak banalnej rzeczy.... trochę chęci i w sieci jest wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sluchaj moze masz tendencje do wsydu - nie wiem i nie interesuje mnie to. Ja nie wtydze sie prosic o pomoc. Jutro mam wyklad, a mam malo materialu. Na internecie nie ma wszystkiego co bym chciala, a tutaj czasem sa ciekawi i madrzy ludzie ktory napisza cos interesujace lub podziela sie swoja wiedza jezeli sie tym zajmuja. Jak masz kolezanko/kolego jakis problem to nie pisz na tym poscie bo ja potrzebuje konkretnych wypowiedzi a nie sporow o glupoty. ANKA 23 to akurat juz mam ale dziekuje za dobre checi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×