Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość chce hodowac ziola

kupilam bazylie i koperek w doniczce

Polecane posty

Gość chce hodowac ziola

no i wlaśnie mam pytanie, hodujecie takie zioła na parapetach? Bazylia się trzyma bo ma twarde łodygi ale koperek wisi na tej doniczce i mam pytanie - czy przesadzic te ziola do wiekszej doniczki czy lepiej do skrzynki? Jak często podlewac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość martulkaaaa
To takie supermarketowe w czarnych, małych doniczkach? One nie bardzo się nadają do dłuższego hodowania. Są na maksa podlewane różnymi "dopalaczami" i zwiędną bez nich. Jak chcesz hodować zioła w domu, to kup je w tak zwanym centrum ogrodniczym. Te, które ja kupuję (w Warszawie przy Alei Krakowskiej w stronę Okęcia) kosztują kilka złotych za całkiem sporą doniczkę zielska. Takie możesz przesadzić do doniczki w domu, wystarczy trochę żwirku na dno, uniwersalna ziemia, jasny parapet i od czasu do czasu odrobina odżywki do ziół. Kupisz ją tam, gdzie ziółka. Ja tak na okrągło hoduję bazylię i tymianek, w lecie więcej ziół, bo stawiam skrzynki na werandzie. Pietruszkę, miętę, koperek itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość chce hodowac ziola
No właśnie też tak myślałam, że długo nie postoją... Do Warszawy mam daleko więc odpada :) a mogę np zasiać z nasion takie zioła? Kiedy w ogóle jest "sezon" na zasianie? Głownie zależy m na bazylii, koperku i oregano. A i po jakim czasie od zasiania roślinki będą gotowe do spożycia? :p I mam rozumieć że są to rośliny jednoroczne? Ogólnie nie znam się na roślinach, nigdy nie miałam w domu ale postanowiłam hodować świeże bo bazylia, koperek i oregano są podstawą w mojej kuchni, niestety suszone więc dzisiaj będąc w sklepie kupiłam świeże :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość chce hodowac ziola
a pietruszki i mięty mam nadmiar w ogrodzie :) Mam też lubczyk i szukałam dzisiaj suszonego bo brakuje mi go w kuchni, nie pomyślałam żeby zasuszyć a tyle go urosło w lecie :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość chce hodowac ziola
a tak poza tym to do czego dodajesz mięte? oprócz do picia? Nadaje się do jakiejś potrawy w kuchni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość martulkaaaa
Z ziarenek próbowałam kiedyś, ale marnie to wychodziło. Ale może ja mam do tego złą rękę ;-) nie zaszkodzi spróbować. Na pewno trzeba będzie poczekać z ich jedzeniem parę miesięcy. Siać w domu można pewnie cały rok, a takie do wystawienia na zewnątrz w okresach podanych na torebce z ziołami, nie pamiętam w tej chwili, siałam tylko raz. Zioła w doniczkach możesz na pewno kupić gdzieś bliżej swojego domu. W sklepie, w którym są sadzonki krzewów, drzew, ziemia ogrodowa, doniczki itp, powinny być też zioła. A jeżeli nie ma teraz, to poczekaj kilka miesięcy, w sezonie na pewno będą. Niektóre zioła mogą rosnąć wiele lat, ale moje nigdy tak długo nie stoją. Kiedy je obskubię i nie wyglądają już ładnie to je wykopuję i wsadzam nowe. Miętę dodaję do niektórych sałatek, omletów (z kozim serem na przykład), ciastek i kremów do ciast (uwielbiam połączenie mięty i czekolady), "wiosennych" zielonych zup itp. No i oczywiście do mojito, które w upalne dni smakuje fantastycznie. Zawsze je robię, gdy ktoś przychodzi w gości latem. Można ją też ususzyć i pić jak zwykłe ziółka zalewaną wrzątkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koperku w doniczkach nie kupuję, bo za dużo mi idzie, zjadłabym taką doniczkę na jedno posiedzenie, więc jaki sens? ale rozmaryn, bazylię, melisę, miętę - jak najbardziej po przesadzeniu do normalnej ziemi i normalnej wielkości doniczki i ok. tygodniowym okresie adaptacyjnym ziółka mają się dobrze i bardzo ładnie rosną wiadomo, że jak ich używam, to chcę, żeby rosły szybciej i były mocniejsze, więc stosuję nawóz naturalny (biohumus) prawie do każdego podlewania, a podlewam 2-3 razy w tygodniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość chce hodowac ziola
a rozmaryn do czego dodajesz? :) bo ja dzisiaj kupiłam też sporo ziół suszonych i muszę poczytać na necie do czego pasują :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzisiaj np. do duszonej karkówki w plastrach dałam rozmaryn dają taki leśny smak, jak jałowiec, tylko dużo delikatniejszy a doniczka powinna byc proporcjonalna do rośliny/roślin a nie takie coś, w co upychają te zioła (zawsze to oszczędniej dla producenta i potem transportera)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość martulkaaaa
Najlepiej powąchać ziółko i wyobrazić je sobie w potrawie. Zastanowić się, czy będzie do czegoś pasowało, czy nie. Nie musisz się trzymać gotowych przepisów. Dodawaj je do tego, co sama lubisz i najczęściej gotujesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trochę zasmuciło mnie że zioła potrzebują dużo słońca. W mojej kuchni okna wychodzą na północ. Czy to znaczy że moja dopiero co kupiona Pietruszka nie przeżyje? Trzymam ją na parapecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
małe szanse zioła pochodzą w większości z basenu morza śródziemnego, a tam sama wiesz, jak jest :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość riki29
Wiem,ze temat dawny ale przylacze sie bo chce posiac koperek w doniczce. Wiem,ze to grudzien ale poczekam zobacze. Jesli chodzi o pietruszke to kupuje korzen w sklepie koncowke odcinam tam gdzie ma wyrosnac natka i wkladam do ziemi. Pieknie wypuszcza. Jak sie konczy to wkladam nastepna i mam przez caly rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×