Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Ewa, 33

Zantedeschia

Polecane posty

Skusiłam się dzisiaj na bulwę kalli, chociaż nie mam pojęcia jak ją hodować. Dorosłe okazy bardzo mi się podobają, ale kosztują za dużo, jak na moje możliwości. Trochę czytam na necie o tej cudnej roślince. Ma ktoś może kallę? Jakieś doświadczenia? Rady? Czy chociaż praktyczne informacje? A pierwsze pytanie - są juz jakieś kiełki/korzonki. Jak ją wsadzić? Tym, co wyrasta do góry czy na dół?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nasunela mi sie refleksja
zielonym do gory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tylko że to jest takie seledynowo-białe :( te kiełki nie mają konkretnego koloru ani wygladu pasującego do łodyg albo do korzonków i w tym problem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jesuuuu
śliweczka pojebało cię z tymi emotami ?:O do hooja pół godziny przewijania strony :O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość też chcę kupićkalie do ogródka
Czy są łatwe w uprawie ? Gdzie je najlepiej sadzić ? :-) Ewo co ważnego o nich wyczytałaś w necie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja chcę ja trzymac w domu i ew. na balkonie wyczytałam, że normalnie to żyje na terenach zalewowych, czyli pół roku w bagnie a potem wysycha całkiem potrzebuje suchego i chłodnego miejsca na spoczynek (trzeba wykobać "bulwę" i trzymac np. w piwnicy) na ok. 2 m-ce ale na forach głównym problemem było gnicie roslin, czyli jednak te odmiany hodowlane juz nie potrzebują "bagna" tylko normalnego podlewania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość też chcę kupićkalie do ogródka
Ewa ile cebulek kupiłaś ? Zamierzasz posadzić je w doniczce? Ja chciałam posadzić normalnie w ogródku wyczytałaś gdzieś,że komuś dobrze rosły kalie w ogródku ? No nic pierwszy rok będzie rokiem próby ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kupiłam jedną bulwę, kosztowała 11 zł, chcę ją trzymac w doniczce, jak juz napisałam w domu a w lecie na balkonie może

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość też chcę kupićkalie do ogródka
No ja spróbuję z uprawą w ogródku. Jedynym minusem tych kwiatów jest cena za bulwę. :o To będzie kosztowny eksperyment.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no tak :( ale dorosła roślina jest duuużo droższa, więc póki co, pokombinuję z bulwą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak sobie myślę ,może ona potrzebuje warunków takich jak paproć ,wilgotnych ?.Bo Piszesz ,że na bagnistych terenach rośnie ,ale znów te hodowlane gniją ,pewnie od nadmiaru wody a jakby ją uprawiał tak jak paproć ? Musiała by mieć wilgotne podłoże ,ale nie mokre i może ciągłe zraszanie ? Rano na banach jest mgła ,wilgotno ,warunki prawie takie same być stworzyła ? hmmm nie wiem ,może warto spróbować > mniejsza możliwość zgnicia bulwy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tak sobie pomyślałam, że niech ma wilgotno, ale nie błoto na razie bulwa sie moczy i zastanawiam się ciągle, czy wsadzić do góry czy do dołu tym, co wyrosło... (kiełki? korzonki?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ewa, znajdę w encyklopedii na temat tej rośliny i napiszę. Cierpliwości, ok?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wszystkie gatunki tej rośliny pochodzą z terenów bagnistych. Cantedeskia etiopska kwitnie późną zimą lub wiosną. Po kwitnieniu - przeważnie późniejszą wiosną - przechodzi w stan spoczynku. Stawiamy ją od końca maja do końca lipca w miejscu słonecznym w ogrodzie i prawie już nie podlewamy.W sierpniu przesadzamy do świeżej ziemi i stopniowo zwiększamy podlewanie. Przed nastaniem mrozów, przenosimy do domu i powinniśmy jej tu wyznaczyć początkowo chłodne miejsce o temp. 8-10 stopni, co najwyżej do 15 st. Od ukazania się kwiatu trzeba dalej uprawiać roślinę w zwykłej temperaturze pokojowej Niezimotrwała bylina z typową pochwą i kolbą kwiatostanu. Stanowisko - jasne, ale nie w ostrym słońcu w południe, wysokość od 30 cm do 1 m. Okres kwitnienia - późna zima, wiosna lub lato - zależnie od gatunku. Rozmnażanie przez podział lub oddzielanie pędów bocznych. Tyle ja mam 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no, to tyle tez wyczytałam tylko dalej nie wiem, jak posadzic tą bulwę....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
może jest gdzies na necie zdjęcie systemu korzeniowego takiej bulwy to bedziesz mogła porównać czy to co twoja bulwa "urodziła "jest korzeniem czy też zaczątkiem łodygi ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Peeperrrooni
Dwa lata temu kupiłam jedną bulwę i zasadziłam własnie w marcu-kiełkami do góry.Powoli zaczęła wyrastać i tworzyć ciekawie nakrapiane liście i pędy z żółtymi kielichami.Po przekwitnięciu przez kilka tygodni zostały liście,które zaczeły powoli marnieć.Wtedy pozostałe obcięłam a bulwy wysuszyłam i przechowywałam do teraz. Uroda tych kwiatów zachęciła mnie, żeby kupić inne kolory. I tak w ub.roku dokupiłam jeszcze rózową i pomaranczową,ale niestety zakwitła tylko różowa .W tym czasie bulwy się rozrosły i mam nadzieję,że w tym roku zakwitną wszystkie.Sa już w doniczkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jedna z tego gatunku
zakwita tylko raz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzięki pepperoni, wybawiłas mnie z kłopotu czyli sadzę kiełkami do góry i czekam :) ta, ktora kupiłam, też jest zółta i ma miec nakrapiane liście ciekawe, co z niej wyrośnie i czy zakwitnie najbardziej podobają mi się takie ciemne, prawie czarne, ale zobaczę, jak mi się z tą uda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Peeeperrroni
Może spróbuję w tym roku wystawic doniczki do ogrodu. Nie pisano,żeby zantedeschia mogła kwitnąć tylko raz. Gdyby tak było,to po co opisy przechowywania bulw do następnego sezonu? Poczekamy-zobaczymy.Jestem dobrej myśli i mam nadzieję,że będę oglądać piękne kwiaty czego i Wam życzę!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bulwa namokła, dzisiaj ją wsadzam do ziemi, zobaczymy, co z niej będzie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość też chcę kupićkalie do ogródka
Ewa trzeba je moczyć przed posadzeniem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie ma takiej konieczności, ale jak dobrze namoknie, to szybciej zaczyna kiełkować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×