Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość kucharka poczwarka

zakwas na chleb - problem i pytanie

Polecane posty

Gość kucharka poczwarka

ostatnio pierwszy raz piekłam chleb - odłożyłam masę na zakwas i odstawiłam do szafki w zamkniętym słoiku - po 3 dniach otworzyłam słoik a masa na zakwas 'wybuchła' - teraz nie wiem czy coś się z nią stało np. sfermentowała czy to normalne - po zapachu nie mogę stwierdzić bo w sumie nie mam doświadczenia ale nie cuchnie ta masa jakoś szczególnie czy mysliscie ze nadaje sie do kolejnego chleba?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kucharka poczwarka
...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość utwardzacz przed lakierem
nadaje się, chleb będzie kwaśniejszy. Następnym razem zakwas przechowuj w lodówce. Ten zakwas dokarm - wlej ciepłej wody i ze dwie łyżkimąki, odstaw na jeden dzień i wtedy użyj. On po prostu zaczął intensywnie rosnąć w ciepłej szafce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kucharka poczwarka
dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość faktycznie parówki
Ja robie tak: Najpierw przygotowuję zakwas: I dzień - wieczór:do 2 litrowego słoika daję 1/2 szklanki mąki żytniej pełnoziarnistej i 1/2 szklanki letniej wody,dokładnie mieszam przykrywam słoik folią aluminiową,niezbyt szczelnie i pozostawiam na 12 godzin. II dzień rano mieszam zakwas i dodaję 1/2 szklanki mąki żytniej pełnoziarnistej i 1/2 szklanki letniej wody,dokładnie mieszam,odstawiam na 12 godzin,po tym czasie dokładnie mieszam i odstawiam (przykryte folią) na następne 12 godzin. III dzień rano znów dodaję 1/2 szklankę mąki pełnoziarnistej i letniej wody 1/2 szklanki,mieszam dokładnie,przykrywam,zostawiam na 12 godzin,mieszam i zostawiam na 12 godzin. IV dzień rano znów dosypuję mąki i jeśli zakwas jest rzadki nie dolewam już wody(ma mieć konsystencję ciasta naleśnikowego) Słój z zakwasem odstawiam na 2 dni do lodówki (zakręcony wieczkiem),po tym czasie wyjmuję i odstawiam na 4 godziny w ciepłym miejscu i jest już gotowy do użycia.Nadmiar zakwasu chowam zakręcony do lodówki,posłuży (po dokarmianiu przez kila dni tj.dosypywaniu mąki i dolewaniu wody,trzymaniu w cieple) na następny chleb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zaczyn i zakwas
Zakwas można zrobić za każdym razem albo go przygotowywać. Autorka nie pyta jak zrobić zakwas tylko co zrobić z tym wyrośniętym. Być może autorka ma zaczyn, który zostawia się z każdego chleba. A róznica między zaczynem a zakwasem jest wielka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość faktycznie parówki
Jak byś się dobrze wczytała ze zrozumieniem,to byś doczytała co źle zrobiła autorka,że jej zakwas "wykipiał":p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zaczyn i zakwas
jakbyś się dobrze wczytała w odpowiedź to byś doczytała sens a tak poza tym to wszystko z Tobą w porządku? nerwowa jakas jesteś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zaczyn i zakwas
Ale się rozwija temat tylko zapominacie o podstawowym pytaniu autorki. U mnie w domu od lat się piecze chleb, jest nawet piec chlebowy taki na drewno gdzie przy większych okazjach pieczemy chleb dla większego grona rodziny i znajomych. Ja swoją wiedzę na temat pieczenia chleba czerpałam z doświadczeń u boku babci a potem mamy więc nie licytujmy się, co?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zaczyn i zakwas
Pytanie autorki: "czy mysliscie ze nadaje sie do kolejnego chleba?"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kucharka poczwarka
oj baby baby ...;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×