Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość jak robić....

Jak zrobić bigos?

Polecane posty

Gość jak robić....

W tym roku pierwszy raz gotuję. No to kupiłam 4kg kapusty, na dwa garnki. Do każdego pół paczki śliwek, paczkę grzybów i po 5 listków laurowych. Gotuję już 2 dzień (każdego po około 5-6 godzin dolewając wody jak wyparowywuje) ale wciąż jest za kwaśny a jednocześnie nie czuć smaku... Co robię nie tak? NIe może być mięsa w środku, bo nie jemy mięsa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
co to za bigos bez mięsa ? kup małą główkę kapusty poszatkuj i sparz wrzątkiem dodaj do kiszonej, albo lepiej podgotuj jak juz tyle czasu gotujesz kiszoną. Ja dodaję jeszcze ziele jałowca i przyprawę do bigosu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tylko odcedź wodę z tej świezej, bo bedzie posmak goryczki, a dolej wody przegotowanej do całości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bonanza
lepiej się za niego nie bierz , jeszcze rozgotujesz :):):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ceniąca dobre przepisy
To raczej nie będzie bigos,tylko kapusta bezmięsna:o i od początku źle się za to wzięłaś! Czemu kupiłaś taką straszną ilość kapusty kiszonej to ma być "bigos dla pułku wojska"? Kapustę kiszoną z dodatkiem kilku ziaren ziela angielskiego 2-3 listków laurowych ugotuj aż będzie miękka (i nie dolewaj co rusz wody),bo zrobisz ciapcię!Jeśli kapusta jest zbyt kwaśna to albo ją przed gotowaniem wypłucz na sicie,albo jak radzi pani powyżej w osobnym garnku ugotuj poszatkowaną świeżą kapustę(1 średnią główkę),gdy obie kapusty będą miękkie,odcedź je (nie wylewaj wody z kwaśnej) Na dość sporej ilości oleju usmaż kilka dużych,drobno pokrojonych cebul,usmażoną cebulę przełóż do brytfanny(dużej) lub sporego garnka z grubym dnem,dołóż obie kapusty i podsmażaj je na małym ogniu,osobno ugotuj grzyby suszone,aż będą miękkie-potem drobno je pokrój,nieco wody w której się gotowały podlej do kapusty dla aromatu,grzyby dodaj do kapusty,pokrój drobno śliwki i dodaj do kapusty,w osobnym naczyniu podsmaż na oliwie 5-6 marchewek,3 pietruszki,kawałek selera(przy tych 4 kilogramach to możesz dać więcej tych warzyw,nawet x 2)zetrzyj je na grubej tarce i podsmaż,następnie podlej wodą i uduś do miękkości,możesz dodać z 0,5 kg pieczarek pokrojonych w małe plasterki i dodaj do warzyw i razem duś do miękkości,gdy będą miękkie dodaj do kapusty i razem wszystko duś ok 2 godz.na wolnym ogniu,przypraw do smaku pieprzem ,odstaw i ostudź,na drugi dzień znów duś ze 2 godziny i tak ze 3 - 4 dni,sprawdź smak jeśli nie jest zbyt kwaśny to podlej wodą w której gotowała się kiszona kapusta,jeśli jest kwaśna to wodą,podczas podsmażania,duszenia tego warzywnego bigosu uważaj by się nie przypalił(dolewaj po trochu wodę i mieszaj).Na końcu dla smaku możesz dolać nieco wina czerwonego i dodać kilka łyżek proszku z grzybów suszonych(zmielone suche grzyby leśne w blenderze lub młynki do kawy). Dopraw wg gustu i smaku jeszcze pieprzem,wyjmij listki laurowe i ziele angielskie.Na tarce o najdrobniejszych oczkach zetrzyj 1 dużego lub 2 mniesze surowe ziemniaki i dodaj do bigosu i razem gotuj z 15 minut(nie rób bigosu zbyt suchego,musi mieć troch wody.Ziemniaki bigos ładnie w naturalny sposób zagęszczą i nadadzą mu szklistości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gggila
No sory, ty nie robisz bigosu tylko gotujesz kapuste. Nie myl pojec. Skoro nie jesz miesa to nie jesz bigosu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jak robić....
mama zawsze robila w ten sposob - zostawila mi takie wskazowki, a nie będę się dodzwaniać bo w szpitalu jest praktycznie do Wigilii słaba :( no w Wigilię nie można jeść mięsa, prawda? A bigos na Wigilię. tylko my z mężem nie jemy miesa, ale mama nigdy mięsa nie używała do bigosu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jak robić....
a 4kg kapusty to w sumie nie wiele - będzie 8 osób a w zeszłym roku z 6 kilo nic nie zostało jak było 6. już po 1/3 "wyparowało" z każdego garnka, w końcu z tych 4kg dobra połowa to woda.... w ogóle aż spytałam koleżanki z pracy i żadna nie używa mięsa...? wszystkie mówią to co ja - że się w Wigilię nie je mięsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ceniąca dobre przepisy
Zrób wg moich wskazówek,a będzie smaczny,bez mięsa chcesz,to rób bez mięsa,każdy je jak mu smakuje.Powodzenia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gggila
Jak bez miesa to mozesz zrobic kapuste z grzybami a nie bigos. Bigos to jest kapusta z miesem i koniec kropka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jakie wy durne jestescie jak slysze wypowiedzi ze ty bigosu nie gotuje tylko kapuste z grzybami no zal mi was same Gesslerowe od siedmiu bolesci, ja ci nie pomoge bo poprostu nie potrafie robic bigosu :) powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość to co sie odzywasz skoro
nie potrafisz bigosu ugotować? :o czyli nie wiesz co to jest bigos :o Bigos ma być z mięsem a nie sama kapusta. Już się nie czepiam autorki, że tak nazwała samą kapustę ale ty po co się wypowiadasz skoro nie potrafisz bigosu zrobić? Autorko, spróbuj dodać trochę cukru ( w moich rejonach od zawsze dodawali cukru do bigosu i dań z kapusty kiszonej) ale nie przesadź z ilością, daj dosłownie szczyptę. Jakie dodałaś przyprawy? dałaś grzyby, śliwki suszone?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Dla mnie przesadzasz
I dodaj troche oleju tzn na oleju podsmaz cebule i wrzuć to do kapusty. Dodaj tez koncentrat pomidorowy . Taki bigos jest pyszny bez mięsa :) Daj czosnek i kolendre będzie kielbasowy posmak .. Ja tk robię z kapusty kiszonej i zwykłej gotowanej osobno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak nie dasz mięsa to nigdy nie będzie smakowało jak bigos tylko jak kapusta z grzybami :o poza tym u nas bigos gotuje sie pół na pół z kapusty zwykłej i kwaszonej, wtedy nie jest taki kwaśny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kamikkamik
Oczywiście, że to nie jest bigos i jak bigos nigdy smakować nie będzie. W dobrym bigosie mięso i kapusta to proporcje prawie pół na pół.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jak robić....
Boże.... dobrze że nie poprosiłam o przepis na kanapki z serem bo się dowiem, że bez masla to nie kanapka... Drogie panie, to jest coś, co jem raz w roku. Od 23 lat, bo tyle sobie liczę, nazywało się to u mnie bigos. Nigdy mama nie dawała mięsa bo "to grzech jeść mięso w wigilię". Nie czepiacie się, że "ktoś idzie na sklep", prawda? Bo to inny dialekt ;/ Sama nie jestem tpem gotującym, ale jak pisałam mama w szpitalu. U mnie w mieszkaniu z mężem (no, niech będzie, narzeczonym, ale prawie mąż) mamy taki ukłąd, że ja sprzątam a on gotuje. Ale jego nie ma w ogóle w Polsce aż do środy, a musze podrzucić siostrze trochę tej "kapusty" aby dodała dużo więcej grzybów i będzie farsz na pierogi (ale pewnie też nie tak się robi pierogi). Zastosuję się na pewno do rad tu podanych ale prosze - opanujcie się. Nie lubię gotować i nie jest to cały mój świat. I kwestia semantyki również się w to wlicza... dziękuję tym, którzy napisali co wykombinować, bo do niedzieli powinien być gotowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość na wigilję się robi kapustę
z grzybkami i olejem no ale to nie jest bigos....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość na wigilję się robi kapustę
jak kapusta kwaśna trzeba podgotować odlać i dolać gotowanej wody i tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jak robić....
To okropne, mój świat się załamał że to nie bigos! :( Dzieciństwo było pełne kłamstw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość talerzyk z kanapką i cośtam
no kur... panienki, u mnie też się na to bigos mówi i mięsa nie wolno dodawać, ale dodaje się wywar warzywny (taki rosół bez kuraka) , mieszkam na mazowszu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fgbfsdgba
bigos to potrawa z kapusty i MIESA, u mnie bigos robi sie na swieta a nie na wigilie, a to co ty robisz to kapusta z czyms tam a nie bigos. to tak jakby robic ruskie pierogi bez zienniakow i sera :|

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość następna idiotka...!
"Zołza:P" sama jesteś durna jeżeli nie widzisz różnicy, dla ciebie każda gotowana kapusta to bigos... ręce opadają, idiotka!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ktoś idzie na sklep
'Ktoś idzie na sklep' to nie jest żaden inny dialekt tylko BŁĄD językowy będący rusycyzmem, pozostałością po zaborze rosyjskim i obowiązkowym uczeniu latami wszystkich rosyjskiego w szkole za PRLu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"Drogie panie, to jest coś, co jem raz w roku. Od 23 lat, bo tyle sobie liczę, nazywało się to u mnie bigos." aż się boję myśleć, jak nazywały się inne rzeczy w twoim domu :D to NIE JEST bigos, bigos to jest potrawa z mięsem! owszem, matka wam nieźle nakłamała. "Nigdy mama nie dawała mięsa bo "to grzech jeść mięso w wigilię". " kłamstwo to też grzech :classic_cool: bigosu się nie robi na wieczerzę wigilijną, zaczyna się go jeść dopiero po pasterce. i wiem to nawet ja, niekatoliczka :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Lokuuurqa
Lo kur.a jakie kobiety sa glupie :))))) Ja wam pokaze 8 roznych przedmiotow i zaklad ze kazdy to dla was bedzie zarowka? Tez powiem ze wam matki naklamaly bo 7 ma inna nazwe ;))) Kobiety nie umieja odpowiadac na pytania. Musza swoje 3grosze wcisnac.gratuluje Jestescie kurami domowymi i jestescue z tego dumne. Brawo :d

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kupuje kapuste ktora lekko plucze ..gotuje dodajac troszke wody ...w drugim garnku smaze mieso np lopatke,,kielbase cebulke...jak widze ze kapusta zaczyna mieknac to wrzucam mieso z drugiego garnka ..dodaje ziele i listek laurowy ....gotuje ...za chwilke dodaje grzybki uprzednio namoczone w gotujacej wodzie..wlewam to wlasnie z ta woda choc nie cala...dodaje jeszcze skorke z chleba zeby sie wszystko ladnie zagescilo..i gotowe..jakies 2 -2.5 godzinki ..trzeba uwazac zeby nie przegotowac zeby sie mazia nie zrobila..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hahahah co za zwala ja ostatnio pytalam o bigos ze swiezej kaputy ale za to z miesem lecz bez kiszonej i co tu sie dzialo hahah

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×