Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Melch

Chrzest-zwyczaje

Polecane posty

Gość Melch

Słyszałam że jeśli chodzi o chrzest dziecka to chrzestna musi kupić ubranko do chrztu chrzestny powinien zapłacić za chrzest... I jeszcze jakieś inne ale już zapomniałam, ale chodzi mi o to czy wy też coś takiego słyszeliście? Że są jakieś zwyczaje? Dla mnie to jakieś nieporozumienie mam być chrzestna i co? Pielęgnować jakieś dawne zwyczaje? Albo że jak ktoś poprosi o bycie chrzestnym to nie można odmówić... No kurde skoro nie chce być chrzestna to chyba mam prawo się nie zgodzić?! Co sadzicie o tego typu zwyczajach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość miszkowata
Ja żadnymi zwyczajami się nie kierowałam. Ubranko kupiłam ja, za chrzest płaciliśmy wspólnie jako rodzice, chrzestny kupił jedynie świecę, bo tego nie mieliśmy. Jak nie chciałam być chrzestną siostrzenicy, to odmówiłam i nikt nie robil z tego afery. A odmawia się rodzicom, a nie dziecku - takie jest moje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mnie tez denerwuje to gadanie ze nie odmawia sie dziecku... tylko ze to nie dziecko prosi a rodzice w jego imieniu więc to im się odmawia. jasne proste i logiczne... nie każdego stać w dzisiejszych czasach na bycie chrzestnym (bo wymagania w stosunku do chrzestnych są coraz większe -te finansowe oczywiście). jestem chrzestna jednego dziecka i to mi na razie wystarczy. kiedy zostałam poproszona po raz drugi (u innej rodziny) początkowo sie zgodziłam ale potem byłam zmuszona przez ich ignoranckie zachowanie odmówić (szkoda sie wiązać z takimi nieodpowiedzialnymi ludźmi na lata). w szczegóły nie chcę sie wdawać wystarczy ze powiem ze nie miała z nimi kontaktu od 5 lat i nagle okazałam sie potrzeba. oczywiście chodziło im tylko o kasę (bo myśleli ze śpię na takowej).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kalafiorowa
u nas nie ma zadnych zwyczajow wiekszych, choc ja jako chrzestna kupowałam szatke , a chrzestny swiece i tyle było wkładu w impreze:)) no nie licząc wkladu do koperty;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sadbat
U mnie w rodzinie w wśród znajomych chrzestna kupuje białą szatkę, a chrzestny świecę. Jedyny zwyczaj o którym słyszałam, i który faktycznie jest przestrzegany:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gooogga
nie ubranko tylko szatke!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość babka78
U nas są takie zwyczaje- matka chrzestna kupuje ubranko dla dziecka a chrzestny płaci za chrzest- tylko już wtedy chrześni nic nie dają w kopertę i żadnych prezentów. Finansowo wychodzi tyle samo , co dać prezent za 200-300zł A jeśli ktoś nie chce być chrzestnym to się odmawia .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×