Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość jat..

robiąc bigos ile wlać wody ponad kapustę?

Polecane posty

Gość nie dziwie sie ze faceci od wa
tylko tyle zeby sie nie przypalila, tak z 5-10cm od dna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość barszczyk z BURAczków
bigosik? mniam... rób jak ci SeRCe dyktuje :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hhhhhhhhjjjjjjj
tyle zeby byla zakyta, pozatym daje sie listek laurowy,pieprz,sol,i boczek wedzony wtedy kapusta ma smak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nie dziwie sie ze faceci od wa
a po co zakrywac kapuste? kapusniak gotujesz czy bigos? bigos ma sie dusic/smazyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja właśnie
wczoraj zrobiłqm bigos,dwa gary pełne tego dobra :) najpierw wody nalałam do 3/4 wysokości kapusty,a później dolewałam tylko czerwonego,wytrawnego wina :) wyszło fantastycznie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość coś tu jest nie halo
pierwszy raz słyszę żeby do bigosu lać wodę chcesz mieć ciapę czy bigos?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Super BIGOS,na który sposób
zgapiłam od jednej z kafeterianek. Używam do jego przyrządzenia zarówno kapustę kwaszoną jak i drobno poszatkowaną surową - po 1/2 części. Osobno gotuję kapustę kwaszoną+ do tego ze dwa listki laurowe,kilka ziaren ziela angielskiego i dobre żeberka wędzone.Kapustę kwaszoną przed gotowaniem drobno kroję.Wody daję na tyle,by zakryła kapustę.Kapustę surową(drobno pokrojoną)gotuję również z dodatkiem liści laurowych,ziela angielskiego i surowych żeberek.Tu również dolewam wody na tyle,by zakryć kapustę.Woda wygotuję się podczas gotowania.Gdy oba mięsa i kapusty są już miękkie,daję je do jednego gara.Na patelni podsmażam kilka marchewek,pietruszek i kawałek selera utartych na tarce o grubych oczkach,przez jakieś 10 minut podsmażam je a następnie podlewając niewielką ilością wody duszę do miękkości.Miękkie warzywa dodaję do kapust.Osobno podsmażam sporo, drobno pokrojonej cebuli razem z mięsem(np.z łopatki)doprawiam solą i pieprzem,podlewam to wodą i duszę do momentu,aż mięso będzie miękkie,pod koniec dodaję dobrej wędzonki,którą kroję w kosteczkę i jeszcze chwilę podsmażam-by mięsko z cebulą nabrały dobrego wędzonego zapachu i smaku.Mięso z cebulą dodaję do kapust.Następnie wszystko podduszam na wolnym ogniu ok.2 - 3 godziny,ciągle mieszając.Bigos odstawiam w chłodne miejsce i następnego dnia znów go podduszam przez 3 godziny na bardzo wolnym ogniu,trzeba często przemieszać,by nie przywarł do dna,tak robię przez kilka dni.Bigos im dłużej jest tak "męczony" tym jest lepszy.Po kilku dniach całość doprawiam jeszcze solą,pieprzem i mielonymi na pyłek suszonymi grzybami leśnymi (ok 5-6 łyżek).Taki bigos najbardziej mi smakuje i mocno go polecam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość szoque!
lomatko, ktos robi bigos z WYGOTOWANEJ ze smaku i witamin kapusty? bigos ma sie dusic, mozna dac doslownie pare lyzek wody, zeby sie wytworzyla para, ale kapusta sama ma i puszcza duzo wody! nic nie wyparuje, po to gar jest przykryty :) nigdy nie zrozumiem ludzi, ktorzy zamiast dusic warzywa, wygotowuja je w wodzie, a potem ta wode ze smakiem i witaminami zlewaja do zlewu. nastepnie zas twierdza, ze jedzenie nie ma smaku, wiec trzeba przyprawic vegeta lub innymi sztucznymi ulepszaczami :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja dolewam troszkę wody ale na pewno nie zalewam całej kapusty :) no i jestem z tych która robi sama kapustę kiszoną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość szoque!
a ja poleglam, jak widze, ze ktos do pbigosu kazdy skladnik gotuje i obsmaza OSOBNO :D ot tak po prostu, zeby sie wiecej narobic :classic_cool: w koncu te smaki sie ze soba dusza od kilku godzin do kilku dni, wiec i tak jest wszystko zmieszane i rozgotowane, bo to caly urok bigosu :) a przysmazony posmak? z reguly mozna go latwo uzyskac przypalajac leciutko bigos, co zreszta czesto sie i tak samo robi ;) potem tylko przemieszac, zeby przysmazony smak z dulu sie odczepil od garnka i mamy bigos jak cucys, git majonez!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zocha.
To ja Wam współczuję takiego kwasu:P przecież kapustę trzeba wypłukać ,odgotować i dopiero doprawiać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zocha.
I ja mięsa podsmażam .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pappapappapaaooaoa
ile was wynosi bigos cenowo ojciec zrobil 8sloikow, wyszlo 100zl... masakra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zocha.
Całkiem możliwe ..dobre mięso ,grzyby,wędzone śliwki ,kiełbacha i to też nie byle jaka ,winko i masz stówkę jak nic;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pappapappapaaooaoa
wlasnie bez wina, grzybow suszonych, sliwek... mieso od szynki cos mowil, pieczarki i chyba nic wiecej... :( masakra, o musialam dac 50zl, myslalam, ze na pol roku starczy a tu tyle...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość szoque!
zocha, zeby nie bylo takiego kwasu, to sie daje do bigosu rowniez slodka kapute i cebule :) niektorzy daja nawet pomidory (przecier). ja swego czasu dalam troche dzemu brzoskwiniowego :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zocha.
Tak ja wiem ,że można mieszać kapustę pół na pół ,ale mój ślubny takiego nie lubi,dlatego muszę kapustę wypłukać i gotuję w wodzie. Wiadomo ,że tej wody nie jest bardzo dużo ,ale jest.Bigos jest palce lizać ,najważniejsze ,że rodzinie smakuje;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja przepłukuję kapustę 2 razy, wrzucam do garka bez wody za to z dwoma słoikami pomidorów. daje żeberka , ziele, pieprz, liść itp. w osobym garniku gotuje grzyby suszone - potem wlewam o wszystko do kapusty. dodaje żeberka, utartą ma terce marchew, selera, pietruszkę i jeszcze wędzoną kiełbase. nam smakuje. musze sprobowac dodac wina i te sliwki skoro tak zachwalacie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość szoque!
a no pewnie, najwazniejsze zeby smakowal :) ja zabieram sie jutro, bo mam w domu maly poczestunek swiateczny (na swieta wyjezdzam) dla paru gosci i chce zrobic taki szybszy i uproszczony bigos, a wlasciwie cos pomiedzy bigosem, a kapusta z grzybami. bedzie slodka kapusta, cebula i pieczarki oraz sproszkowane (bo tylko takie mam) lesne grzyby, a do tego peto pikantnej wedzonej keilbasy. mam tez w sloiku dobra kapuste kiszona, ale chyba pozostane przy takiej delikatniejszej wersji, bez kiszonki .... myslicie, ze dobre wyjdzie? jakies rady?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aha to moj autorski przepis takze nie pretenduje z nim do konkursu tradycyjny bigos staropolski :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zocha.
Będzie dobry,najważniejsze żeby dobrze doprawić i git:) Aha i do bigosu ze słodkiej kapusty można dać przecier pomidorowy. JUZ DOSTAŁAM ŚLINOTOKU!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość szoque!
tarta marchew fajnie pasuje do kapusty, przy czym wlasnie dosladza bigos, jakby mial byc za kwasny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość szoque!
Zocha, do takiej wersji, jak przytoczylam, jakie bys przyprawy proponowala? co do przecieru, to nie lubie jakos i nie uzywam, tylko pomidory z puszki. czy do sosu, czy do zupy .... do kapusty ( z tym, ze robilam wersje na pikantnie) dawalam czasem sok pomidorowy, zeby on wlasnie nadal tej cieczy (zamiast wody> poniewaz ta moja kapusta bedzie miala wydzwiek grzybowy, nie dam chyba jednak nic pomidorowego .... bo (tak mi sie wydaje) w pomidorowosci gubi sie grzybowy smak ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zocha.
szoque!..przyprawy jak do zwyczajnego bigosu,pieprz ,listek laurowy ,ziele angielskie jak masz jałowiec to też może być,a zamiast śliwek wędzonych może być łyżka powideł śliwkowych. I mas rację z tym przecierem:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lotta 23
dobry bigos usmażyć mięso do miękkości, dodać wędzonki , potem poszatkowaną białą kapustę.Jak będzie al dente, dołożyć kiszoną kapustę , przyprawy i dusić .Można podlać wodą ale nie za dużo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość matta...
a co w przypadku kiedy bigos jest za slony da sie go jakos uratowac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość larysssssssa
jak jest za slony to dodaj troche slodkiej bialej kapusty, mozesz odrobine cukru dac lub slodkiego wina, albo rodzynki lub sliwki suszone, labo pomidory jak lubisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×