Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość gggghhhh

ALIMENTY OD OJCA

Polecane posty

Gość gggghhhh

Witam mam problem poniewaz pisalam do prawnika lecz on nie odpowiada na moje pytania dokladnie. Oto moja sytuacja- rozmowa z prawnikiem: Moje pytanie- "Witam, mam 23 lata, jestem bezdomna (nie mam zadnego zameldowania ani stalego ani tymczasowego, w Polsce, ani zagranica) nigdy nie pracowalam na zaden rodzaj umowy. Raz podpisalam umowe ale nie pracowalam i zerwalam ją po 2 dniach. Od okolo roku nie jestem zapisana do zadnej szkoly policealnej. Od czasu ukonczenia liceum bylam ciagle zapisana do szkol i regularnie uczeszczalam na zajecia, z czasem coraz mniej, az w ogole przestalam. Ostatnio bylam zapisana na kurs ale nie wiem czy to sie liczylo do alimentow. Rowniez nie uczeszczalam na zajecia na tym kursie nieregularnie. Kiedy mialam 9 lat mama rozwiodla sie z ojcem i on mial sadownie zasadzone alimenty 300zl, sciaga je komornik od tamtego czasu. Ja jestem bezdomna od paru lat (od paru lat rowniez bez zameldowan). Od tamtego czasu mieszkam u znajomych badz w wynajetym pokoju, lapie sie roznych prac nie na umowe. Nie otrzymuje zadnych innych dofinansowan. Ja i ojciec przebywamy na 2 koncach Polski, boje sie ze zalozy mi sprawe w sadzie o zniesienie badz zwrot alimentow. Ja z nim nie utrzymuje kontaktu. Czy moge bez zadnych konsekwencji (np sprawy w sadzie, zwrotu badz zniesienia alimentow) podjac prace na umowe? Na jaka umowe moge podjac prace bez zadnych konsekwencji lub jakie konsekwencje mnie czekaja z racji umow (cywilnoprawnych lub o prace) Czy mam o tym powiadomic komornika (o potencjalnym podjeciu pracy i o nie byciu zapisana do szkoly od tak dlugiego czasu)? Nie chodze do szkoly bo lapie sie roznych prac, jestem wykonczona psychicznie, choruje na autoimmunologiczna nieuleczalna chorobe skory, mam tez od 3 lat uszkodzona reke (przemoc domowa). Dziekuje za odpowiedz." Odpowiedz prawnika: "Wszystko zależy od tego czy i kiedy Pani ojciec dowie się, że Pani podjęła pracę zarobkową. W przypadku pracy "na czarno" ojciec nie ma możliwości udowodnienia tego Pani. Przy zatudnieniu oficjalnym jest to już łatwiej wykazać. W zasadzie więc nie musi Pani nikogo informować, bo konsekwencją było by jedynie to, że ojciec mógłby zarządać zwrotu częśc****eniędzy. Ale jeżeli Pani znajduje się w sytuacji takiej jak opisana to nie będzie w stanie wyegzekwować od Pani złotówki. Gdyby wniósł sprawę o uchylenie to na pewno może Pani także podnosić zarzut przedawnienia roszczeń starszych niż 3 lata. Oznacza to, że nie będą liczone alimenty dalsze niż 3 lata wstecz licząc od dnia kiedy sąd będzie orzekał. Dalsze niż 3 lata wstecz nie podlegają wówczas zwrotowi. Generalnie alimenty przysługują max. do 25-go roku życia gdy uprawniona osoba kontynuuje naukę w jakiejkolwiek formie." Moja odpowiedz: "A o czym mam informowac lub nie informowac komornika zeby nie narobic sobie problemow? Podkreslam ze sie nie ucze, kazdy stres wywola u mnie powrot choroby skory i nie bede wtedy zdolna do pracy. A co jesli ojciec tak po prostu wniesie do sadu sprawe o zniesienie alimentow i wtedy bedzie musialo sie wydac ze ja podjelam jakas prace na umowe a sie nie ucze juz od ok. roku? I czy moze wniesc sprawe jesli nie zna mojego adresu (nie mam zadnego adresu ani zameldowania ani zamieszkania)?" Odpowiedz prawnika: "To już sama musi Pani zdecydować. Komornik generalnie sam czyni ustalenia lub wzywa do podania informacji. Wtedy może Pani podjąć decyzję." Prosze o wyjasnienie bo sami zapewne widzicie ze prawnik nie odpowiedzial na moje pytania. Dziekuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ale co mają bieżące zarobki do komornika, bo nie pojmuję gdzie problem? komornik ściga twojego ojca za zaległe alimenty i to czy teraz pracujesz/uczysz się czy nie nie ma związku ze ściąganiem "starego długu" Nie mam pojęcia skąd pomysł, że ojcu należałby się jakiś zwrot gdyby dowiedział się o twojej pracy - alimenty przestaną być należne dopiero jak SĄD zniesie obowiązek alimentacyjny ojca. A ojciec ma wszelkie podstawy, żeby tego oczekiwać, raz - ze względu na twoj wiek, dwa - fakt, że nie przykładasz się do tego żeby się samodzielnie utrzymać. Widocznie na twoje szczęście jest niezorientowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
tak, ale czy moze sie domagac o zwrot alimentow za okres okolo roczny kiedy to przestalam sie uczyc? (co tydzien bylam w innym miescie znajomi mi pomagali lub szukalam pracy (zlamana reka zle zrosnieta bo bez gipsu zerwane sciegno achillesa zapalenie pluc + totalne zalamanie psych brak ubezpieczenia- stad zerwanie nauki bo nie moglam uczeszczac na zajecia)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
2 prawnikow mi mowilo ze nie ma czegos takiego jak zwrot alimentow, bo prawo nie dziala wstecz lub ze tylko sad moze zakonczyc egzekwowanie alimentow. A innych 2 prawnikow mi mowi ze musze zwrocic alimenty z odsetkami bo pomimo dalszego egzekwowania sa one pobierane nieprawnie (z racji tego ze sie nie ucze) i ze to w moim jest interesie dowiedziec sie czy sprawy juz nie bylo. Jakby sprawa byla to by mi alimenty na konto nie wplywaly.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×