Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Czarny Księżyc

Wspomnienia z PRL

Polecane posty

Gość gość
może ty jakiś stary ubek jesteś że ci się tak ten prl podoba?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Taaa lepiej..... komu lepiej? Kolejki w sklepach, szaruga, brak srajtaśmy, olewactwo klienta, łapówkarstwo, wszyscy jednakowo ubrani, kobiety skromne, smutne.... Benzyna droga, do tego na kartki... W PRLu na pewno bym nie poduuuupczył tyle co za kapitalizmu xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Czarny Księżyc wczoraj A myślę żeby było lepiej gdyby PRL nadal było I I Nie byloby lepiej. To byl bardzo drogi system, ktory w koncu musial pochlonac sam siebie. Mial swoja zlota epoke. Mial idee dobrobytu dla wszystkich. Jak dzis wiemy-niewykonalna. Odbudowal zgliszcza wojenne (bez Planu Marshalla):D:D Mial ludzi, ktorzy wierzyli w to co robili. Ludzi, ktorych dzisiaj juz nie spotkasz. Zebral majatek, ktory do dzis mozna wyprzedawac:D:D Ale z czasem zaczal byc coraz bardziej samoniszczacy. Rodzina chlopska nie jest w stanie wziac PGRu na utrzymanie:D Coraz wiecej bylo tych co to czy sie stoi czy sie lezy....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Czy wiecie, ze za komuny mozna bylo zapukac do obcych drzwi i dostac nocleg za darmo? albo w nocy wedrowac przez miasto bez tego aby ktos zaczepil?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
banany pomarancze i ine owoce to tylko na boze narodzenie i tak samo czekolada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość taki tam zwykly człowiek
Ja czekałem 8 lat na Malucha. Po wpłacie pieniędzy. Skandal. Dzisiaj za takie same pieniądze mam duży i komfortowy samochód od ręki. Do dzisiaj mnie skręca jak wspominam poranne odpalanie z tzw. Link (w wersjach przed FL malucha odpalalo sie z takiej dźwigni między fotelami, później wprowadzono elektryczny rozruch z kluczyka), ciągłe wycieki oleju, urywanie się słabych linek od sprzęgła, gazu, przygasajace światła (tzw. Żarówki R2 czyli bańki), fotel złamał sie po 4 latach. To byl rok 1985. Później miałem kolejnego malucha z 1999 roku. Ten juz byl mniej awaryjny ale rdzewial strasznie. Mechanicznie ok. W końcu były normalne światła H4 halogeny. W 2005 kupiłem nowe Renault Espace 2.0 benzyna. Jeżdżę nim do dzisiaj. Nie ma problemów z tym autem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość taki tam zwykly człowiek
Młodym lub nie w temacie przypomne... Jak Fiat 126p wszedł do produkcji to nowy kosztował 69 000 zl. Pensja była taka średnia wtedy ok 2500 zl na rękę. Po wpłacie kasy czekało sie pare lat na przydział auta. Można bylo kupić używanego od ręki np. takiego 2 miesięcznego bo ktoś miał znajomości i sprzedawal po kupnie nowego na giełdzie. Taki nowy od ręki kosztował ok 200 000 zl. Kogo dzisiaj było by stać na auto??? Syrena do remontu kosztowala wtedy 50 000 zl. A o części trudno i jakość podla. Telewizor? Kosztował krocie. Dzisiaj za najniższą krajowa mozna kupic telwizor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
gość wczoraj banany pomarancze i ine owoce to tylko na boze narodzenie i tak samo czekolada I Co za bzdura. PRL handlowala z niektorymi krajami arabskimi. Wysylala do Egiptu leki i pomoc medyczna w czasie starc z Izraelem. Mielismy za to banany pomarancze i duzo innych rzeczy z tamtych rejonow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Czekolada tylko na Swieta???? To Wedel przez reszte roku byl zamkniety?:(:):D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Komuna jaka była taka była,ale życie było ciekawsze i ludzie lepsi. bardziej życzliwi i mniej zapatrzeni w siebie i przede wszystkim nie było tyle pospolitego złodziejstwa u władzy.Był większy porządek i dyscyplina,a co się z tym wiąże: bez dyscypliny nie ma porządku!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ci co piszą:To Wedel przez reszte roku byl zamkniety? Widać że mają pstro w głowie,albo nie znaja tamtych czasów.Tłumaczę:produkcja szla całą parą,ale diabli wiedzą gdzie toszło,chyba do bratnich krajów.Ci co z to odpowiadali powinni za to beknąć.Kaczor dobrze robi że ogranicza przywileje starym komuchom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"Ja czekałem 8 lat na Malucha. Po wpłacie pieniędzy. Skandal. Dzisiaj za takie same pieniądze mam duży i komfortowy samochód od ręki. " Napisz lepiej ile wynoszą opłaty za chałupy teraz:P.No i jakie są teraz sługi-co do tych jeszcze co piszą ze PRL był niewydolny finansowo:P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Wtedy państwo brało kredyt na te chałupy. Zadłużenie rosło na potęgę. Gdyby nigdy nie było komunizmu w PRL (a wlasciwie realnego socjalizmu) to bysmy zarabiali 3 razy wiecej przy podobnym poziomie cen.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Wersja popularna POLONEZA 1500: a) brak bardzo istotnych elementów, jak mata wygłuszająca maskę silnika i halogenowe lampy przeciwmgłowe, b) tylne okno bez wycieraczki i spryskiwacza, c) dywanik bagażnika z PF 125p zakrywa tylko podłogę, odsłonięte zostały boczne „kieszenie” w ścianach (np. na różne pojemniki), trzeba więc uważać, by nie uszkodzić wiązki przewodów elektrycznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Czarny Księżyc
" gość 2016.12.26 Wtedy państwo brało kredyt na te chałupy. Zadłużenie rosło na potęgę. Gdyby nigdy nie było komunizmu w PRL (a wlasciwie realnego socjalizmu) to bysmy zarabiali 3 razy wiecej przy podobnym poziomie cen. " POrównaj sobie lepiej długi i z tego się tłumacz czemu o tym nic nie widzę:P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Tak ad vocem -PRL ZBANKRUTOWAŁ w 1981 ! Tak juz 8 lat przed 1989 UMARŁ a Jaruzel reanimował trupa ..kraj ogłosił niewypłacalnosc faktycznie bankrutując jak Argentyna w 1998 albo Zimbabwe :D czy inny afrykański kraik..Złotowka była wtedy tyle warta co waluta Sudanu -mniej warta niż metale zużyte na bicie bilonu .W kraju wytworzył sie obieg dwuwalutowy z dolarem USA jako walutą wiodącą :D .Częściowo uznał to rząd PRL -komuniści de facto wprowadzili opłaty w PRL w dolarach USA -w okresie maksymalnej propagandy antyUSA :D tragikomedia to była . Czyli PRL raptem przeyżyło 36 latek zanim zdechło -pod własnym ciężarem, bez wojny i w okresie prosperity na świecie czyli w latach 80tych gdy inne kraje bujnie się rozwijały :O .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Było źle i kiepsko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Teraz niby lepiej , ale za to ludzie podli i nienawistni - jeden drugiego by pożarł, a dawniej tego nie było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
pewnie że było, a ,,uprzejmie donoszę'' to kto pisał?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Taaa dyscyplina w pracy... Hahaha dobre. Pijaństwo i olewactwo i tumiwisizm. Przez jakiś czas był obowiązek pracy, tworzenie sztucznych miejsc pracy, które są niepotrzebne itp. W FSO brakowało ludzi to auta składali więźniowie, poborowi itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
teraz mamy wieksze mozliwosc w kazdej dziedzinie!!!! to co bylo zle szybko zapominamy, wymazujemy z pamieci!!! KOMUNA KOJARZY MI SIE Z DZIECINSTWEM, DLATEGO MAM CZASAMI MILE WSPOMNIENIA!! ale generalnie tears jest lepiej! Oczywiscie LENIE nazekaja bo za darmo nie ma nic, trzeba paracowac aby cos miec i tak powinno byc. Ludzie kiedy tez byli zli, donosili na siebie, juz zapomnieliscie? Kazdy system ma swoje dobre i zle strony! Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
co ty bredzisz! za dlugi jest kazdy osobiscie odpowiedzialny! co ma sytem do dlugu panaX? a ty dlaczego tak chwalisz i jestes za komuna? dzieckiem byles.... wiec o prawdziwym zyciu duzo nie mozesz napisac, ale moze sie myle?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
jaki masz zawod?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
jaki Transport masz na mysli? jaki obled???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
czekam na odpowiedz!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
napisz konkretnie!! a nie takie lanie wody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
faceta zatkalo!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×