Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość gość

Prowadzenie działalności gospodarczej a nie opłacanie ZUS

Polecane posty

Gość gość

Witam. Mąż założył działalność gospodarczą jednoosobową w 2008r. - mobilny DJ. Nigdy nie zawiesił jej i nadal figuruje jako działalność aktywna. Nigdy nie miał żadnych przychodów, ponieważ firmę założył, ale nigdy z niej nie korzystał. Nigdy też nie płacił żadnych składek do ZUS ani do US. Mąż w momencie zakładania firmy miał 19 lat i nie znał się na rzeczy. Teraz obawiamy się, że konsekwencje nie opłacenia tejże działalności mogą być straszne. Co mamy zrobić w takiej sytuacji? Dodam że mąż nigdy nie dostał wezwania do ZUS ani do zapłaty. Od 2009 r. mąż cały czas pracuje i składki ma odprowadzane przez swój zakład pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Nikt nie pomoże?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Dziwne,ze Zus sie nie upomina.Moj znajomy nie placil pare miesiecy Zusu i teraz siedzi mu komornik na glowie.A dlaczego teraz,po tylu latach zaczeliscie myslec o tym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
a w zusie składał papiery w ogóle po załozeniu tej działalności? Bo o ile pamiętam, to tego samego dnia coś trzeba było złożyć.I w urzedzie statystycznym robić regon. Może samo założenie bez reszty formalności jest nieważne? Szczerze, to nie wiem, co zrobić. Jeśli nic u nich nie składał, to pewnie nawet nie wiedzą, ze miał działalność. Jak kiedyś pojechałam do UM, zeby mi podali nr mojego dawnego wpisu do działalności, to zrobili wielkie oczy, ze to nie w komputerach, tylko jakimś archiwum i nie znajdą. Szkoda, że nie zrobił tego w trakcie abolicji zus. Ja to bym chyba szła w zaparte, ze ktoś na mnie to załozył, nic nie wiedziałam i nic nie będę płacić, niech udowodnią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
znalazłam coś takiego z 2009 r Jak zgłosić działalność gospodarczą? Zgłoszenia siebie jako płatnika składek dokonujesz w formie wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej na formularzu EDG-1, składanym w organie ewidencyjnym przy rejestracji pozarol- niczej działalności gospodarczej. ZUS na podstawie danych przekazanych przez organ ewidencyjny z urzędu sporządzi dokumenty zgłoszeniowe płatnika składek. Odpowiednio do zakresu informacji podanych we wniosku EDG-1 ZUS sporządzi: q zgłoszenie płatnika składek – na formularzu ZUS ZFA, q informację o numerach rachunków bankowych płatnika składek – na formularzu ZUS ZBA, q informację dotyczącą adresów prowadzenia działalności gospodar- czej – na formularzu ZUS ZAA. Ponadto masz obowiązek zgłosić siebie jako osobę ubezpieczoną do odpowiednich ubezpieczeń, przekazując do najbliższej terenowej jednostki organizacyjnej ZUS, w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń, tj. od dnia rozpoczęcia prowadzenia działal- ności gospodarczej, dokument ZUS ZUA – Z głoszenie do ubezpieczeń/ /zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej lub ZUS ZZA Zgłosze- nie do ubezpieczenia zdrowotnego/zgłoszenie zmiany danych czyli niby zus wie :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×