Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

elkady

sprzedaż domu i kupno mieszkania czy jest sens?

Polecane posty

Mam już 51 , i jestem  kilkanaście lat po rozwodzie, niestety nie mam dzieci, mieszkam sama w domu. Dom jest spory bo ma 180 m kwadratowych, do tego dochodzi budynek gospodarczy, i spory ogród. Z jednej strony jest oczywiście dużo plusów, nie przeszkadzają mi sąsiedzi, w lato można zrelaksować się w ogrodzie, siedząc sobie w cieniu, można wyhodować jakieś warzywa i owoce, nasadzić kwiatów. 

Niestety czas leci szybko, teraz jestem jeszcze stosunkowo młoda i wolna od różnych chorób, nie wiadomo jednak co będzie za 10, 20 lat, a przecież utrzymanie domu to też koszenie trawy, konieczność przygotowania opału,  no i przede wszystkim za kilka lat potrzebne będą remonty które z pewnością pochłoną sporą sumę pieniędzy, boję się że na starość z tym wszystkim sobie nie poradzę. Pozostaje jeszcze jedna kwestia dojazdy do pracy (prawie 40 km w jedną stronę).

Ostatnio zgadałam się ze znajomą z pracy, dowiedziałam się że jej sąsiadka ma na sprzedaż mieszkanie 37 metrów, w bloku na 11 piętrze, nieopodal mojego miejsca pracy.

Zastanawiam się na poważnie czy nie sprzedać domu i nie kupić tego mieszkania. Z pewnością na początku trudno byłoby mi się przyzwyczaić ale myślę że mieszkanie byłoby tańsze w utrzymaniu niż dom.

Co o tym sądzicie? Jest sens? Czy powierzchnia owego mieszkania nie jest zbyt mała?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Hlapa

Zastanów się dobrze i przede wszystkim dowiedz się jakie są opłaty. Bo może się okazać, że czynsz i inne rachunki duużo większe niż w domu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Hlapa

U mnie sam czynsz to 700+ zł (mieszkanie 63mkw)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość yeti

ten plan ma sens ale musisz się rozeznać jaki jest czynsz za to mieszkanie i przede wszystkim jacy są sąsiedzi, żeby przypadkiem nie wpakować się w jakieś bagno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Gość Hlapa napisał:

U mnie sam czynsz to 700+ zł (mieszkanie 63mkw)

Właśnie dlatego jeśli już się zdecyduję na zmianę miejsca zamieszkania będę celowała w mniejsze powierzchnie mieszkań, tak by uniknąć wysokiego czynszu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Rozwazyłabym na poważnie taką oferte. Jak nie to mieszkanie to inne. W bloku masz spokój z róznymi pracami,chodnik ci zamiotą,odśnieżą,zieleń wypielęgnują,klatke pomalują. Komunikacja miejska pod nosem jakb dobry punkt. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość anka43

Hmm, to już indywidualne decyzje 🙂  JA niedawno kupiłam mieszkanie w krakowie i jestem bardzo zadowolona. Troche sie oszukałam, ale jak zgłosiłam sie do biura nieruchomosci abc dom, to szybko im znalezli super lokum

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Sprzedaż domu i kupno mieszkania to dobry pomysł, ale...nie na 11 piętrze i 37 m2. Tylko jakiegoś ładnego dwupokojowego co najmniej 50m2 a nie klitki, czasem są nieszkania na parterze z ogrodkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Malomi

Kobieto poważnie o tym myślisz ? Jak najbardziej rozumiem twoje obawy - są uzasadnione. Ja tez wolałabym mniej kłopotliwe mieszkanie ale nigdy taka klite w wielkiej płycie. Szukaj koniecznie dwóch pokoi jak radził ktoś wyżej. Dla ciebie idealnie z małym ogródkiem żebyś nie przeżyła szoku podczas zmiany. Mysle ze po sprzedaży domu będziesz dysponować odpowiednia gotówka by moc podpasowac coś dla siebie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
54 minuty temu, Gość Gość napisał:

Sprzedaż domu i kupno mieszkania to dobry pomysł, ale...nie na 11 piętrze i 37 m2. Tylko jakiegoś ładnego dwupokojowego co najmniej 50m2 a nie klitki, czasem są nieszkania na parterze z ogrodkiem.

Zgadzam się. To nie jest dobry pomysł sprzedaż domu i kupno takiej klitki, jednak większe mieszkanie z ogródkiem jak najbardziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

Tak jak radzą wyżej. Dwa pokoje, bo w kawalerce się udusisz. Wchodzisz na strony oferujące mieszkania i szukasz w okolicy. Jeśli nie masz mieszkania z ogródkiem, to poszukasz sobie jakiejś działki w Rodzie. Popatrz jaki jest czynsz, bo praktycznie zawsze koszty utrzymania mieszkania są wyższe, lub takie same jak domu. No i jeszcze jedna sprawa. Nie wiadomo, czy zostanie ci kasy ze sprzedaży chałupy, bo cena zależy od lokalizacji i stanu domu. Mieszkanie 45-50metrowe musisz liczyć od 180 tys w górę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosc

Na pewno jest to rozsądny pomysł, bo koszt utrzymania i choćby ogrzania dużego domu dla 1 osoby jest niewspółmierne duży i nie ma opcji, żeby razem z kosztami remontów był niższy niż czynsz w mieszkaniu. 

Do tego koszty dojazdów + czas działają na niekorzyść. Tylko nie pakowałabym się w mieszkanie 37 metrów w starym bloku na 11 piętrze. Pamiętaj też że z wiekiem będzie ci trudniej, jak się nie daj boże winda zepsuje - będziesz odcięta od świata. 

Zamiast tego poszukałabym czegoś innego - np. na parterze, po drugie - w nowym budownictwie, z garażem i ogródkiem. Mieszkania w nowych blokach są o wiele tańsze w utrzymaniu, bo nie płaci się za fanaberie prezesa spółdzielni, tylko faktyczne koszty. Moi rodzice w spółdzielczym bloku mają wyższy czynsz niż ja za mieszkanie 10 m2 większe, z garażem i ochroną. 

Nie spiesz się, rozejrzyj dobrze w okolicy gdzie ewentualnie dobrze by ci się mieszkało. I lepiej przymierzyć się wcześniej do takiej akcji - na początek zacząć opróżniać dom, zrobić selekcję rzeczy niepotrzebnych, czy takich, których nie będziesz zabierać ze sobą - zajmuje to masę czasu, i lepiej "oczyścić" teren  z zalegających gratów i starych rzeczy. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Iza

mieszkanie w wiezowcu to jest koszmar !!! nigdy sie na to nie decyduj, za pieniadze za dom kupisz cos o wiele lepszego, w mniejszym bloku na 1 lub 2 pietrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tyle metrów, a tak pusto 😞 przemysl to dobrze. Moim marzeniem jest mieć swój dom. Blok porównuje do kurnika z uszami w ścianach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość....

Ponysł bardzo dobry ale najpierw niech jakis agent wyceni Ci chatę, żebys wiedziała jaki masz budżet na mieszkanie. I zdecydowanie poszukaj czegos w nowszym budownictwie. Dobrze tez tu ktos radzi z porzadkami gratow w domu. Zacznij przeglądac szafy i strychy bo potem mozesz sie nieźle zdziwić 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady. Wstępnie już zdecydowałam się na przeprowadzkę do miasta, ale po waszych komentarzach chyba rzeczywiście poszukam czegoś w nowszym budownictwie. Jeszcze raz dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ollo

Jest sens, czemu nie. Jak bedziesz sie tym wszystkim zajmowac to warto skorzzystac z  pomocy biura nieruchomosci. Ja bardzo polecam abc dom 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

Moim zdaniem to bardzo doby pomysł. Na starość dom to nic dobrego. Trzeba się martwić o ogrzanie, remonty... Do tego mieszkania mają w większości lepszą lokalizację, jak jest się sprawnym to nie robi to większej różnicy ale na starość już tak. Zawsze bliżej przejść się do sklepu, apteki czy szpitala/przychodni niż dojeżdżać gdzieś z przedmieść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szukasz mieszania na zamianę to poszukaj czegoś w firmach zajmujących się skupem nieruchomości. Ja ostatnio tak zrobiłem co prawda w stolicy. Przykład firmy . Mieszkanie niejako zamieniłem za niewielką dopłatą z mojej strony. Bardzo przyjemne rozwiązanie bez zbędnych problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak jest potrzeba, to jest i sens. Ja sprzedałam dom i kupiłam mieszkanie właśnie, skorzystałam z biura Góralczyk Nieruchomości. Kasa ze sprzedaży, która nie poszła w całości w mieszkanie, przydała się na ważne potrzeby – pod tym kątem to dobra opcja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×