Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość niezdecydowana

Co myślicie o imieniu Namir?

Polecane posty

Gość Gostka

Kilka spieszczen Namira:

Namirek, Namaczek, Naszko, Namaszek, Namczyk, Namirczyk, Namiczek.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gostka
1 minutę temu, Gość niezdecydowana napisał:

Póki co dyskusja się toczy. I to znacznie bardziej sensowna niż mogłam się spodziewać! Kafe jest pewnym wyznacznikiem polskich opinii, zawsze warto poznać różne perspektywy 😉

Napewno zauwazylas, ze odmienne imie robi wrazenie, ale czy dobre czy zle zalezy od osoby.  Ludzie bardzo szybko przyzwyczajaja sie do wyjatkowych imion.  Tylko w pierwszym momencie jest zdziwienie, ale po kilku dniach to w sumie przestaje robic wrazenie.  Takze jak zawsze wszystko zalezy od dziecka.  Lubiane dziecko chocby mialo na imie Alan, Brajan i jakimi tam jeszcze gardza Polacy bedzie lubiane i akceptowane.  Dziecko nielubiane to chocby byl Janek czy Franek to cos z tym imieniem dzieci zrobia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Domarad  - Domek -Domeczek   bbosze idźcie już spać filozofki natchnione 😄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość niezdecydowana
11 minut temu, Gość Gostka napisał:

Dokladnie.  Bardzo podoba mi sie imie Domarad.  Oficjalne zdrobnienie to Domasz wiec nie jest zle, ale bez jakis zachwytow specjalnych.  Natomiast calkowicie rozbraja mnie moja interpretacja znaczenie "radosc w domu".  Takze jezeli sie Wam obojgu bardzo podoba to bardzo szybko mysle, ze znajdziecie zdrobnienie dla maluszka, ktore bedzie pasowac.  

Radość w domu - takie skojarzenie nasuwa się natychmiast 🙂

Podoba się. Mąż coś mówił, że jeszcze poszuka, ale póki co nie szuka i znając go - nawet nie zacznie. A jak nie znajdzie żadnego innego imienia, które nam obojgu się spodoba - zostanie Namir. I tak cudem nam się udało wybrać męskie imię, bo już przed narodzinami córki chcieliśmy mieć jakieś awaryjne "jakby co". Na szczęście córa była córą, bo potomek męski by żył bez imienia pewnie aż do ostatecznego terminu składania dokumentów do urzędu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
26 minut temu, Gość niezdecydowana napisał:

Tak abstra...ąc od imienia to mam nadzieję, że nastroje antyislamskie będą się raczej wygaszać, a nie nasilać. 

Szczerze wątpię, bo biorąc pod uwagę globalną sytuację polityczną i zmiany klimatyczne (które spowodują jeszcze wieksze ucieczki ludności z pewnych regionów) będzie się to nasilać, i to coraz bardziej. I takie imię będzie wtedy ogromnym obciążeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość niezdecydowana

Filozofki natchnione 😄

Jakimi jeszcze niespodziewanymi epitetami zostaniemy obdarzone? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gostka
4 minuty temu, Gość niezdecydowana napisał:

Radość w domu - takie skojarzenie nasuwa się natychmiast 🙂

Podoba się. Mąż coś mówił, że jeszcze poszuka, ale póki co nie szuka i znając go - nawet nie zacznie. A jak nie znajdzie żadnego innego imienia, które nam obojgu się spodoba - zostanie Namir. I tak cudem nam się udało wybrać męskie imię, bo już przed narodzinami córki chcieliśmy mieć jakieś awaryjne "jakby co". Na szczęście córa była córą, bo potomek męski by żył bez imienia pewnie aż do ostatecznego terminu składania dokumentów do urzędu.

Tak tylko pewnie dla nas nasuwa sie automatycznie poniewaz znaczenie zginelo w mrokach dziejow 😉 

Tak na serio to wybranie imienia, ktore podoba sie obojgu rodzicom bywa ciezkie.  Patrzac na Twoj wybor to jestem okropnie ciekawa jak corka ma na imie, ale nie zapytam.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gostka
4 minuty temu, Gość niezdecydowana napisał:

Filozofki natchnione 😄

Jakimi jeszcze niespodziewanymi epitetami zostaniemy obdarzone? 

Jak sama wiesz potrafia.  Zapomnieli jeszcze o sileniu sie o orginalnosc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość niezdecydowana
10 minut temu, Gość gość napisał:

Szczerze wątpię, bo biorąc pod uwagę globalną sytuację polityczną i zmiany klimatyczne (które spowodują jeszcze wieksze ucieczki ludności z pewnych regionów) będzie się to nasilać, i to coraz bardziej. I takie imię będzie wtedy ogromnym obciążeniem.

Ten scenariusz brzmi prawdopodobnie, acz przygnebiajaco. Jednak Namir jest imieniem starosłowiańskim nie arabskim... Mamy uciekać przed każdym skojarzeniem z inną kulturą z obawy przed domniemanym prześladowaniem? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gostka

Podobnymi brzmieniowo to jeszcze nasuwa sie Barnim.  Wojmir nie jest zly.  Zostal jeszcze Mojmir, ale Mojek jest do niczego w porownaniu z Naszko. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość niezdecydowana
9 minut temu, Gość Gostka napisał:

Tak tylko pewnie dla nas nasuwa sie automatycznie poniewaz znaczenie zginelo w mrokach dziejow 😉 

Tak na serio to wybranie imienia, ktore podoba sie obojgu rodzicom bywa ciezkie.  Patrzac na Twoj wybor to jestem okropnie ciekawa jak corka ma na imie, ale nie zapytam.  

Ależ mogę się podzielić imieniem córy. Chodziło za mną od dzieciństwa. Jakoś zawsze chciałam tak kiedyś nazwać potomkinię, pomimo tego, że wtedy nie chciałam mieć dzieci. 

Nadia. Po prostu. Niezbyt oryginalnie, ale ładnie pasuje do nazwiska i podoba się mi i mężowi 😛

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gostka
5 minut temu, Gość niezdecydowana napisał:

Ten scenariusz brzmi prawdopodobnie, acz przygnebiajaco. Jednak Namir jest imieniem starosłowiańskim nie arabskim... Mamy uciekać przed każdym skojarzeniem z inną kulturą z obawy przed domniemanym prześladowaniem? 

Jest jakis artykul o imionach, ktore zle brzmia za granica i sa to zwykle imiona spolszczone z tego co pamietam z wyjatkiem Jarka (nie Jaroslawa tylko wlasnie Jarka).  Z wlasnych obserwacji moglabym dodac kilka jak np Blanka czy Kornelia, ale oczywiscie nikt o takich rzeczach nie mowi przy imionach, ktore dobrze znaja.  Takie argumenty sa wyciagane tylko jak jest mniej spotykane imie.

Akurat co do zmiany klimatu to nie wiadomo gdzie bedzie zle.  Jak poziom wody w oceanach sie podniesie to Europa zachodnia ucierpi i beda wedrowki ludow w innym kierunku.  Jak beda wybuchy wulkanow to Azjaci i Amerykanie beda uciekac itd.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gostka
1 minutę temu, Gość niezdecydowana napisał:

Ależ mogę się podzielić imieniem córy. Chodziło za mną od dzieciństwa. Jakoś zawsze chciałam tak kiedyś nazwać potomkinię, pomimo tego, że wtedy nie chciałam mieć dzieci. 

Nadia. Po prostu. Niezbyt oryginalnie, ale ładnie pasuje do nazwiska i podoba się mi i mężowi 😛

Ladnie.  Lubie to imie chociaz moja cora ma greckie i rowniez dlatego, ze podobalo mi sie od dziecinstwa.  Kurcze Nadia i Namir fajnie pasuje.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość niezdecydowana

No właśnie żadne inne imię męskie nam zupełnie nie pasuje... Te które wymieniasz też mi nie współgrają. Nie czuję więzi z tymi imionami. U innych - pewnie. Całe mnóstwo imion mi się podoba. Słowiańskich, rosyjskich, hebrajskich i innych. Ale nie dla mojego synka. Ciężka sprawa 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
8 minut temu, Gość niezdecydowana napisał:

Ten scenariusz brzmi prawdopodobnie, acz przygnebiajaco. Jednak Namir jest imieniem starosłowiańskim nie arabskim... Mamy uciekać przed każdym skojarzeniem z inną kulturą z obawy przed domniemanym prześladowaniem? 

W tym wypadku tak, to może nie jest skojarzenie tak silne jak np. w przypadku Adolfa, ale jednak skoro kilku osobom tu się nasunęło, to będzie się też nasuwać innym. A wśród tych innych mogą się zdarzyć sebixy, którzy sobie co nieco dopowiedzą i odpowiednio wg swych "zasad" zareagują. Myślisz, że twoje dziecko będzie miało czas wytłumaczyć, że to nie jest arabskie imię, zanim mu ktoś za samo skojarzenie przyłoży? Albo że sebix się tłumaczeniem przejmie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość petrovafire
2 godziny temu, Gość niezdecydowana napisał:

Jest to imię starosłowiańakie. Podoba mi się, mężowi też, ale nie wiem czy nie udziwniam za bardzo... A innych propozycji brak, albo któreś z nas stanowczo protestuje. 

Niestety też jestem na nie. Faktycznie pierwsze skojarzenie to Arab, a druga sprawa.. To imię od wieków nie jest używane. Rozumiem, że wraca jakaś moda na stare imiona, ale też tak trochę bez.. Przesady? To imię jest z czapy tak naprawdę. Owszem, imię ma się podobać rodzicom, ale weź też pod uwagę przyszłość dziecka. Inne dzieci potrafią być okrutne więc po co dolewac oliwy do ognia? Jest tyle imion, nie chce mi się wierzyć, że tylko to jedno wam się podoba. 

1 godzinę temu, Gość Gostka napisał:

Nastepna ignoranka.  Napisala, ze to imie czysto polskie.  Naucz sie troche histori i jezyka.  Z kazdego imienia mozna sie smiac i z kazdego imienia smialy sie dzieci.  Jezeli nie znalazlo sie takie imie, ktore by wszystkim dogodzilo.  Lepiej poducz sie o histori sowjego kraju i zabierz sie za wychowanie swoich dzieci, zeby sie nie smialy z innych.  Ewka konewka, Alan anal, Maryna do mlyna, Zosie od dlubania w nosie itd.  Wymien chodz jedno imie, ktore sie wszystkim podoba.  Podaj z jakich imion smiejesz sie ty i twoje dzieci?

Jeśli już kogoś pouczasz, to rób to z głową. Piszę się choć, a nie chodź. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gostka
4 minuty temu, Gość niezdecydowana napisał:

No właśnie żadne inne imię męskie nam zupełnie nie pasuje... Te które wymieniasz też mi nie współgrają. Nie czuję więzi z tymi imionami. U innych - pewnie. Całe mnóstwo imion mi się podoba. Słowiańskich, rosyjskich, hebrajskich i innych. Ale nie dla mojego synka. Ciężka sprawa 🙂

Powiem szczerze, ze wydaje mi sie, ze u Was wybor juz dokonany.  Wyglada na to, ze przewertowalas wszystkie strony i wybralas imie z mezem, ktore fajnie wspolgra z corcia.  Chyba nie ma sie co zastanawiac.  Jak widzisz spotkasz rozne reakcje, ale tak jest z kazdym imieniem.  Zreszta jak zawolasz Naszko, albo inne zdrobnienie jakie Wam s serca wpadnie to nikomu sie z niczym nie skojarzy, bedzie tylko zdziwienie.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość niezdecydowana

Ojej! Greckie! 

I pasuje do nazwiska?  Chętnie bym poznała (imię) ale nie nalegam 😉

Damskie imiona są jakby zgrabniejsze I przyjemniejsze do wybierania. Męskie często mają te nieszczęsne zdrobnienia, które zupełnie zmieniają wydźwięk imienia. Np Kazimierz - - > Kazik, Mieczysław - - - > Mietek, albo Mieciu itd. 

Mi się z męskich podoba Aaron. Ale to raczej nie do polskiego nazwiska 🙂

I też mi właśnie pasuje do siebie Nadia i Namir. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość niezdecydowana

Generalnie "sebixy" klepią ludzi raczej za wygląd niż za imiona. 

Mam też takie przekonanie, że u nas tolerancja dla inności raczej rośnie. Może błędne. 

Mam też taki plan żeby na drugie imię dać młodemu bardziej zwyczajnie, żeby mógł go używać "jakby co". Jakby faktycznie się tam zdarzyło, że miałby problemy. 

Tak apropo bicia to zamierzam dzieciaki powysyłać na judo albo bjj, albo co tam będą wolałby, żeby się umiały odpowiednio bronić. Nigdy nie zaszkodzi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość niezdecydowana
15 minut temu, petrovafire napisał:

 Jest tyle imion, nie chce mi się wierzyć, że tylko to jedno wam się podoba.

No właśnie tylko to jedno. I wez tu bądź mądry... 😄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gostka
4 minuty temu, Gość niezdecydowana napisał:

Ojej! Greckie! 

I pasuje do nazwiska?  Chętnie bym poznała (imię) ale nie nalegam 😉

Damskie imiona są jakby zgrabniejsze I przyjemniejsze do wybierania. Męskie często mają te nieszczęsne zdrobnienia, które zupełnie zmieniają wydźwięk imienia. Np Kazimierz - - > Kazik, Mieczysław - - - > Mietek, albo Mieciu itd. 

Mi się z męskich podoba Aaron. Ale to raczej nie do polskiego nazwiska 🙂

I też mi właśnie pasuje do siebie Nadia i Namir. 

Wydaje mi sie, ze pasuje.  Kasandra.  Oczywiscie prawie nikt nie wie, ze to jest forma imienia Aleksandra wiec ma to samo znaczenie.  Kasandra i ALeksandra sa imionami wymiennymi, ale tylko do Kasandry sie czepiaja ludzie.  Jakkolwiek moja cora nigdy nie miala nieprzyjemnosci w szkole z powodu imienia.  Nie lubie tych zagranicznych zdrobnien wiec najblizszym zdrobnieniem byla Kasia, Kasja i tak zostalo.  Imienniczki w Polsce nie spotkala.  Rodzinie mojej bardzo sie podoba i nigdy w sumie nie uzywaja zdrobnien tylko zawsze Kasandra to czy tamto jakby uwielbiali brzmienie calkowite wiec wierze im gdy mowia, ze imie bardzo im sie podoba.  

To fakt, ze imiona dla dziewczynek sa latwiejsze.  Ja lubie ich bardzo wiele- czystko polskich, greckich, nordyckich, nawet amerykanskich indian.  Z meskimi jest problem i z tymi zdrobnieniami jest nieciekawie.  Masz racje Kazimierz fajnie, ale Kazik juz tak nie podchodzi i pozostale podobnie.

Znalazlam jeszcze jedno podobne imie.  Niemierza- nieslubny syn Kazimierza Wielkiego.  Nie jest jednak zgrabne.  Aaron trudny do przelkniecia z polskim nazwiskiem.  Najbardziej jednak dziwi mnie nadawanie imion takich same jak nazwisko.  W tym roku widzialam juz Franciszka Frankowskiego, Antoniego Antosza i tym podobne.  Czlowiek zastanawia sie po co im w ogole imie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość niezdecydowana
16 minut temu, Gość Gostka napisał:

Powiem szczerze, ze wydaje mi sie, ze u Was wybor juz dokonany.  Wyglada na to, ze przewertowalas wszystkie strony i wybralas imie z mezem, ktore fajnie wspolgra z corcia.  Chyba nie ma sie co zastanawiac.  Jak widzisz spotkasz rozne reakcje, ale tak jest z kazdym imieniem.  Zreszta jak zawolasz Naszko, albo inne zdrobnienie jakie Wam s serca wpadnie to nikomu sie z niczym nie skojarzy, bedzie tylko zdziwienie.  

Dzięki Ci za Twe słowa 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gostka
8 minut temu, Gość niezdecydowana napisał:

Generalnie "sebixy" klepią ludzi raczej za wygląd niż za imiona. 

Mam też takie przekonanie, że u nas tolerancja dla inności raczej rośnie. Może błędne. 

Mam też taki plan żeby na drugie imię dać młodemu bardziej zwyczajnie, żeby mógł go używać "jakby co". Jakby faktycznie się tam zdarzyło, że miałby problemy. 

Tak apropo bicia to zamierzam dzieciaki powysyłać na judo albo bjj, albo co tam będą wolałby, żeby się umiały odpowiednio bronić. Nigdy nie zaszkodzi. 

Nigdy nie zaszkodzi.  Na innym watku o najpodlejszych rzeczach, ktore nas spotkaly pisza osoby jak zostaly zaatakowane bez powodu...

Moja corka tez ma drugie pospolite imie, ale jest zadowolona ze swojego niezwyklego imienia i tylko w dokumentach jest.  Nigdy jednak nic nie wiadomo poniewaz dla jednych wyjatkowe imie jest swietne, dla innych tragedia- to zalezy od osoby wiec warto dac dziecku opcje.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
5 minut temu, Gość Gostka napisał:

Wydaje mi sie, ze pasuje.  Kasandra.  Oczywiscie prawie nikt nie wie, ze to jest forma imienia Aleksandra wiec ma to samo znaczenie.  Kasandra i ALeksandra sa imionami wymiennymi, ale tylko do Kasandry sie czepiaja ludzie.  Jakkolwiek moja cora nigdy nie miala nieprzyjemnosci w szkole z powodu imienia.  Nie lubie tych zagranicznych zdrobnien wiec najblizszym zdrobnieniem byla Kasia, Kasja i tak zostalo.  Imienniczki w Polsce nie spotkala.  Rodzinie mojej bardzo sie podoba i nigdy w sumie nie uzywaja zdrobnien tylko zawsze Kasandra to czy tamto jakby uwielbiali brzmienie calkowite wiec wierze im gdy mowia, ze imie bardzo im sie podoba.  

 

Kasandra to nie to samo co Aleksandra. To dwa zupełnie różne imiona, utworzone od różnych greckich słów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gostka
Przed chwilą, Gość gość napisał:

Kasandra to nie to samo co Aleksandra. To dwa zupełnie różne imiona, utworzone od różnych greckich słów.

Kasandra i Aleksandra maja takie same znaczenie i Kasandra jest forma imienia Aleksandra.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Przed chwilą, Gość Gostka napisał:

Kasandra i Aleksandra maja takie same znaczenie i Kasandra jest forma imienia Aleksandra.  

Absolutnie NIE:

"Kasandra – imię żeńskie, pochodzenia greckiego, powstałe z wyrazów kekasmai – „wyróżniająca się” i anēr, d. andrós – „człowiek”[1]."

"Aleksandra (gr. Αλεξάνδρα) – żeński odpowiednik greckiego imienia Aleksander (aleksandros – obrońca ludzi)."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gostka
4 minuty temu, Gość gość napisał:

Kasandra to nie to samo co Aleksandra. To dwa zupełnie różne imiona, utworzone od różnych greckich słów.

W greckiej mitologi Kasandra byla rowniez nazywana Aleksandra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość niezdecydowana

Kasandra. Podoba mi się. Mam dobre skojarzenia z piosenką Kaczmarskiego 🙂

Niebanalnie i niewydumanie. Musiałaś być oryginalnym dzieckiem 🙂

Niemierza nawet pamiętam z listy imion słowiańskich. Zupełnie mnie nie przekonał. Tu nie do końca chodzi o podobieństwo do czegokolwiek, tylko o  pewną więź z imieniem. Ciężko to nazwać 🙂

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gostka

Opieram sie na angielskojezycznych zrodlach gdzie wielokrotnie Kasandre nazywano Aleksandra.

Cassandra was the daughter of King Priam and Queen Hecuba, lords of Troy, in Greek mythology. She was also known as Alexandra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Przed chwilą, Gość Gostka napisał:

W greckiej mitologi Kasandra byla rowniez nazywana Aleksandra

Ale to nie oznacza, że to jest to samo imię!  Etymologia jest zupełnie inna, to są różne imiona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×