Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Autorka

Biblia, ludzie proszę czytajcie

Polecane posty

Gość Autorka

PRAWDZIWE 10 PRZYKAZAŃ BOGA  II Moj.20

”Jam jest Pan, Wiekuisty, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli.

1. Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie.
 

2.Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi.
Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu — tych, którzy Mnie nienawidzą, a który okazuje łaskę w tysiącznym pokoleniu tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań.

3.Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, bo nie dozwoli Pan, by pozostał bezkarny ten, kto bierze Jego imię do czczych rzeczy.

4.Pamiętaj o dniu SZABATU, aby go święcić, jak ci nakazał Pan, Bóg twój.Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką twą pracę, lecz w siódmym dniu jest szabat Pana, Boga twego. Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój wół, ani twój osioł, ani żadne twoje zwierzę, ani obcy, który przebywa w twoich bramach; aby wypoczął twój niewolnik i twoja niewolnica, jak i ty.
Pamiętaj, że byłeś niewolnikiem w ziemi egipskiej i wyprowadził cię stamtąd Pan, Bóg twój, ręką mocną i wyciągniętym ramieniem: przeto ci nakazał Pan, Bóg twój, strzec dnia szabatu.

5.Czcij swego ojca i swoją matkę, jak ci nakazał Pan, Bóg twój, abyś długo żył i aby ci się dobrze powodziło na ziemi, którą ci daje Pan, Bóg twój.

6.Nie będziesz zabijał.

7.Nie będziesz cudzołożył.

8.Nie będziesz kradł.

9.Jako świadek nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa.

10.Nie będziesz pożądał żony swojego bliźniego. Nie będziesz pragnął domu swojego bliźniego ani jego pola, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego”.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość autorka

Wszystkie proroctwa z Biblii już się wypełniają, zostało kilka do powrotu naszego Pana! Jezus Chrystus powraca na sąd i będzie płacz i zgrzytanie zebów. Nie wiem czy mamy kilka tygodni czy miesięcy, ale lat to raczej już niewiele, o ile w ogóle. Tylko przy Bogu będziemy bezpieczni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

Zgadzam się, ale nie potrafię się nawrócić. Co mam zrobić aby powierzyć swoje życie Chrystusowi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Autorka
29 minut temu, Gość gość napisał:

Zgadzam się, ale nie potrafię się nawrócić. Co mam zrobić aby powierzyć swoje życie Chrystusowi?

Każdy potrafi, Ty też, bo masz Boga w sercu swoim od samego początku. To Bóg CIę stworzył i pozwól Mu tylko aby Ci wszystko przypomniał, całą prawdę.

Wystarczy, że zamkniesz się w pokoju i prawdziwie i szczerze zawołasz do Boga w Imieniu Jezusa Chrystusa i swoimi słowami uznasz Go za swojego Pana i Króla, za swojego jedynego Zbawce. Wystarczy że wyznasz Mu swoje grzechy, poprosisz o ich odpuszczenie i prawdziwie odwrócisz się od nich. Bóg ci wszystko wybaczy, jesli będziesz szczera/y. A potem przestrzegaj Przykazań Boga, a będziesz bezpieczny/a i będzie wszystko dobrze. 🙂 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Gość gość napisał:

Zgadzam się, ale nie potrafię się nawrócić. Co mam zrobić aby powierzyć swoje życie Chrystusowi?

 

2 minuty temu, Gość Autorka napisał:

Każdy potrafi, Ty też, bo masz Boga w sercu swoim od samego początku. To Bóg CIę stworzył i pozwól Mu tylko aby Ci wszystko przypomniał, całą prawdę.

Wystarczy, że zamkniesz się w pokoju i prawdziwie i szczerze zawołasz do Boga w Imieniu Jezusa Chrystusa i swoimi słowami uznasz Go za swojego Pana i Króla, za swojego jedynego Zbawce. Wystarczy że wyznasz Mu swoje grzechy, poprosisz o ich odpuszczenie i prawdziwie odwrócisz się od nich. Bóg ci wszystko wybaczy, jesli będziesz szczera/y. A potem przestrzegaj Przykazań Boga, a będziesz bezpieczny/a i będzie wszystko dobrze. 🙂 

Tylko na trzeźwo, bo po pijaku łatwo się przejęzyczyć i powierzyć swoje życie chytrusowi! Ja mam żonę chytruskę i nie jest łatwo, więc uważaj;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

Wiem, że jeśli zrobię to szczerze, moje Zbawienie będzie nieodwracalne. Jeśli zrobię to nieszczerze, to nie będzie to miało sensu. Nie potrafię tego zrobić szczerze, bo wiem, że moje życie się zmieni. Wiem, jestem obłudnikiem bo nie potrafię przyjąć prawdy. Obłudnikiem albo tchórzem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

Narobiłem w majty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Autorka
9 godzin temu, Gość gość napisał:

Wiem, że jeśli zrobię to szczerze, moje Zbawienie będzie nieodwracalne. Jeśli zrobię to nieszczerze, to nie będzie to miało sensu. Nie potrafię tego zrobić szczerze, bo wiem, że moje życie się zmieni. Wiem, jestem obłudnikiem bo nie potrafię przyjąć prawdy. Obłudnikiem albo tchórzem.

Takie masz cudowne życie że cięzko z tego zrezygnować dla Boga, który ma zamiar dac ci po wiele wiele więcej? Przykro mi, ale nie za bardzo wiem, co odpisać, bo nie wiem jaki masz dylemat i ciezko tak w ciemno coś radzić. Moze napisz wprost o co chodzi, a jesli nie chcesz pisać, to pamiętaj, że Bóg stworzył nas do życia w raju, na ziemi cudownej w miłosci, radości i dobru. I takie życie da tym którzy są mu wierni. Bóg nas nie stworzył do życia takiego, jakie mamy tutaj, pod uciskiem rzadów, systemu, z zatrutym powietrzem i jedzeniem, w świecie pełnym nienawiści, chorób, cierpienia, wojen... Bóg chce każdego z tego uwolnić, ale KAŻDY CZAŁOWIEK MUSI TEGO CHCIEĆ SAM. Jesli ty nie chcesz Boga w swoim życiu, to Bóg nie będzie się pchał do ciebie na siłę, bo dał ci wolną wolę (możesz mnie kochać, ale nie musisz, będzie cierpiał kiedy mnie nie wybierzesz, ale tak ciebie kocham że daję ci prawo wyboru) ale pamiętaj że Bóg stoi obok i nieustannie puka do twojego serca. To szatan wpycha się na siłę i nie pyta o zgodę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Autorka
10 godzin temu, Gość gość napisał:

Wiem, że jeśli zrobię to szczerze, moje Zbawienie będzie nieodwracalne. Jeśli zrobię to nieszczerze, to nie będzie to miało sensu. Nie potrafię tego zrobić szczerze, bo wiem, że moje życie się zmieni. Wiem, jestem obłudnikiem bo nie potrafię przyjąć prawdy. Obłudnikiem albo tchórzem.

A poza tym zbawienie nie jest nieodwracalne. Jesli otrzymasz Ducha Świetego, który pokaże ci prawdę i zaliczy w poczet dzieci Boga, a potem zaczniesz znowu grzeszyć i nie pokutować za swoje grzechy, będziesz grzeszyć świadomie i z premedytacją, to nie będziesz zbawiony a co więcej Biblia mówi, że dla takiej osoby już nie ma przebaczenia za grzechy, bo podeptała i wzgardziła ofiarę Jezusa Chrystusa i jej stan jest nawet gorszy niż był przed nawróceniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Nobody

"Zostałeś zważony i okazałeś się zbyt lekki."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Chwała Panu, teraz i na wieki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Nobody

"Mój miły należy do mnie, a ja do niego. On mi powiedział:
Połóż mię jak pieczęć na twoim sercu, jak pieczęć na twoim ramieniu,
bo jak śmierć potężna jest miłość, a zazdrość jej nieprzejednana jak otchłań"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

Zbawienie jest nieodwracalne, ale musi je poprzedzać SZCZERE nawrócenie. Bóg jest prawdomówny i jego obietnice są święte. Skoro obiecał Ci, że jeśli do Niego szczerze zawołasz to otrzymasz zbawienie to tak będzie i nic tego nie zmieni. Co najwyżej może Cię karcić na ziemi jeśli się pogubisz i zbłądzisz.

Teraz pytanie co się stało z Judaszem. Popadł w obłęd i to była kara boska. Jednak nie sądzę aby poszedł do piekła, bo był uczniem Chrystusa i miał obietnicę Życia wiecznego.

Poza tym nie ma raczej możliwości, aby ktoś kto SZCZERZE zawoła, później grzeszył z premedytacją i na złość Bogu, bo jego życie zmieni się o 180 stopni, więc to tylko teoretyczne dywagacje. Może grzeszyć z powodu naiwności, jednak wątpię aby celowo grzeszył dla samego tylko grzeszenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

"Biblia, ludzie proszę czytajcie" -= ale jak to Qrwa?? Jeszcze 50 lat temu kościół katolicki zabraniał czytania Bibii!!@!

A teraz każe??? - o co ci qrwa, chodzi___

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wojtek
21 minut temu, Gość gość napisał:

"Biblia, ludzie proszę czytajcie" -= ale jak to Qrwa?? Jeszcze 50 lat temu kościół katolicki zabraniał czytania Bibii!!@!

A teraz każe??? - o co ci qrwa, chodzi___

Kościół 50 lat temu zakazywał czytania Biblii. Nie wiem co pijesz, ale działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

Chyba na ciebie, baranie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wojtek
7 minut temu, Gość gość napisał:

Chyba na ciebie, baranie.

Ale żeby merytorycznie to już prostaku cię nie stać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Edek
11 minut temu, Gość gość napisał:

Chyba na ciebie, baranie.

Kup sobie matowy monitor. W obecnym pewnie cały czas widzisz swoje odbicie i jedyne słowo które przychodzi ci do głowy to "baran"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

Gość Edek i gość Wojtek  - czy wy naprawdę jesteście takimi baranami, żeby nie wiedzieć że kk jeszcze 50 lat temu (we Polsce!!!) zabraniał prostemu ludowi czytania Biblii???

NAPRAWDE????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

Oczywiście że tak. Przecież w czasach reformacji Biblia była w dziale ksiąg zakazanych, a w czasach kontrreformacji Biblie palono. Robili to ówcześni sataniści z KK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

Nie mówimy o czasach reformacji, ANI ŚREDNIOWIECZA. Mówimy o 40-50 latach wstecz...

A teraz ci pederaści z kk nawołują do czytania Biblii - kiedy ludzie ani czytać, ani myśleć nie umieją.  Tego to nawet ,żenadą nazwać nie  mozna. - ale oni znowu zarobią. Jak zawsze....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

Nie wiem czy tak nawołują bo im to nie na rękę. Praktycznie w każdym aspekcie KK robi coś innego niż nakazuje Biblia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

I co z tego że robi? Naród jest tak durny że wszystko łyka jak kaczki.

"Papież zwrócił się do Polaków: codziennie czytajcie Pismo Święte"

No jaja, jak ..uj!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Gość gość napisał:

Nie wiem czy tak nawołują bo im to nie na rękę. Praktycznie w każdym aspekcie KK robi coś innego niż nakazuje Biblia.

nieprawda   tradycjonalista chcą starego moderniści nowy powiew Ducha...a nawiedzeńcy co innego..K.K idzie do przodu czy ty jesteś na bieżąco..słuchaj...https://youtu.be/FEdgOffKBaI?t=2373  na bieżąco trzeba być..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

A więc tak, w Biblii jest napisane, że Bóg stworzył narody i dał im granice. Wszystko co stworzył Bóg jest dobre. Papież Franciszek uważa że granice są złe i jako globalista dąży do rządu światowego.

W Biblii homoseksualizm jest oczywistym grzechem. W KK ma się coraz bardziej sofciarskie podejście.

W Biblii jest nakaz, by pasterz miał rodzinę, w KK ma zakaz.

Wg Biblii tylko Chrystus jest drogą do Zbawienia. Wg Biblii każda religia i wszyscy święci.

Wg Biblii nie wolno oddawać czci obrazom. W KK jest kult obrazów, np. obrazu z Częstochowy.

 

To tylko część.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

Wg Biblii tylko Chrystus jest drogą do Zbawienia. Wg KK każda religia i wszyscy święci.*

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

"

Wg Biblii tylko Chrystus jest drogą do Zbawienia. Wg KK każda religia i wszyscy święci.*"

A GDZIEŚ TY TO WYCZYTAŁO?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

No ostatnio papież stwierdził, że katolik wierzy w tego samego Boga co muzułmanin. Jest kult świętych i modlitwy do zmarłych. Papież też stwierdził, że wystarczy być dobrym człowiekiem i idzie się do nieba. Powinien pisać baśnie bo pięknie to brzmi, ale w Biblii tego nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

Gdy będzie nadchodził Sąd Ostateczny, czy pojawią się jakieś znaki ułatwiające rozpoznanie tego czasu i czy będą skłaniać ludzi do nawrócenia? Identyczne pytanie postawili Jezusowi Jego uczniowie, prosząc: "Powiedz nam, kiedy to nastąpi i jaki będzie znak Twego przyjścia i końca świata?" (Mt 24,3).

 

Szukając na nie odpowiedzi, pamiętać należy, że mowy eschatologiczne Jezusa, zapisane w Piśmie Świętym, odnoszą się zarówno do zburzenia Jerozolimy, które nastąpiło w 70 roku po Chr., jak również do powtórnego przyjścia Syna Bożego na końcu czasów. To sprawia, że jest zadaniem trudnym poprawnie zinterpretować znaki wskazujące na zbliżający się koniec czasu, a przynajmniej jest to zadanie dość ryzykowne.

 

Często ponadto biblijne proroctwa jedynie w wielkim skrócie zapowiadają czas, w którym ma się dokonać jakieś znaczące wydarzenie, a także często anonsują wydarzenia eschatologiczne w zdarzeniach bieżącej historii. Na dodatek przekazy biblijne nie zdają się sugerować, jakoby między różnymi wydarzeniami, które dokonują się w historii, była jakaś wielka odległość czasowa. Stąd też często odnosi się wrażenie, że występują one blisko siebie, jak gdyby następowały zaraz po sobie.

 

Te i inne jeszcze rzeczy trzeba koniecznie mieć na uwadze, kiedy staramy się znaleźć pełną odpowiedź na pytanie o znaki, które towarzyszyć będą powtórnemu przyjściu Jezusa. Na podstawie tekstów biblijnych, wypowiedzi Jezusa i Jego uczniów można postarać się wyliczyć dziewięć podstawowych znaków zwiastujących nadchodzenie czasów ostatecznych.

 

Oto one:

 

1. Pojawienie się fałszywych proroków. Jezus Chrystus powiedział: "Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: Ja jestem Mesjaszem. I wielu w błąd wprowadzą" (Mt 24,5).
 

2. Wybuchanie konfliktów na skalę światową. Przypominał o tym również Jezus, kiedy mówił "Będziecie słyszeć o wojnach i o pogłoskach wojennych; uważajcie, nie trwóżcie się tym. To musi się stać, ale to jeszcze nie koniec! Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu" (Mt 24,6-7).
 

3. Różnego rodzaju kataklizmy przyrodnicze: "Będzie głód i zaraza - mówił Jezus - a miejscami trzęsienia ziemi" (Mt 24,7).
 

4. Prześladowanie wiernych: "Wtedy wydadzą was na udrękę i będą was zabijać, i będziecie w nienawiści u wszystkich narodów, z powodu mego imienia" (Mt 24,9).

 

5. Wyraźne nasilenie się zła w świecie: "A ponieważ wzmoże się nieprawość, oziębnie miłość wielu" (Mt 24,12).
 

6. Głoszenie dobrej nowiny po całym świecie. Również o tym przypominał Jezus, mówiąc: "A ta Ewangelia o królestwie będzie głoszona po całej ziemi, na świadectwo wszystkim narodom" (Mt 24,14).

 

7. Ohyda spustoszenia. Mówił bowiem Jezus: "Gdy więc ujrzycie «ohydę spustoszenia», o której mówi prorok Daniel, zalegającą miejsce święte - kto czyta, niech rozumie - wtedy ci, którzy będą w Judei, niech uciekają w góry!" (Mt 24,15). Wielu sądzi, że wyrażenie "ohyda spustoszenia" odnosi się do wydarzeń mających miejsce w roku 70, kiedy legiony rzymskie zbezcześciły świątynię jerozolimską, wnosząc do niej swoje sztandary i insygnia, następnie zburzyły ją, spaliły i zrabowały skarbiec świątynny, przewożąc go do Rzymu.

 

8. Wielki ucisk. Później nastąpi "wielki ucisk, jakiego nie było od początku świata aż dotąd i nigdy nie będzie" (Mt 24,21);
 

9. Słońce utraci swój blask. Wreszcie kolejny znak zwiastujący zbliżanie się końca czasu ma naturę kosmiczną: "Zaraz (...) po ucisku owych dni słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku; gwiazdy zaczną padać z nieba i moce niebios zostaną wstrząśnięte. Wówczas ukaże się na niebie znak Syna Człowieczego, i wtedy będą narzekać wszystkie narody ziemi; i ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego na obłokach niebieskich z wielką mocą i chwałą. Pośle On swoich aniołów z trąbą o głosie potężnym, i zgromadzą Jego wybranych z czterech stron świata, od jednego krańca nieba aż do drugiego" (Mt 24,29-31).

 

Otwartym, oczywiście, pozostaje właściwy sposób rozumienia przytoczonych wyżej znaków. Nie można bowiem, na co zgadzają się nieomal wszyscy egzegeci, interpretować dosłownie wypowiedzi Biblii. Stąd też nie jest wskazane, aby według pojawiających się w świecie znaków, które w swej treści nawiązują do przedstawionych, układać scenariusz końca czasów.

 

Przed czymś takim przestrzega sam Jezus, który mówił do Apostołów: "Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie" (Mt 24,42). Powołaniem chrześcijanina jest trwanie na straży, gdyż w chwili, w której się nie spodziewa, może przyjść jego Pan i dlatego winien być przygotowany na wejście razem z Nim na ucztę w niebie.

 

Egzystencjalna lektura przytoczonych znaków nie wyklucza bynajmniej ich eschatologicznej interpretacji, jako znaków zwiastujących faktyczny koniec czasów.

 

 

Tekst pochodzi z książki ojca Zdzisława Kijasa OFM Conv, Odpowiedzi na 101 pytań o rzeczy ostateczne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość smart

wszystko to zaczęło się kiedy biblijni Nefilim czyli Anunnaki przybyli na ziemię aby ją eksploatować ze złota i surowców. Po jakimś czasie stworzyli armie taniej siły roboczej łącząc DNA neandertalczyków z swoim DNA. Tak powstali ludzie. Ludzkość jest wyłącznie tworem taniej siły roboczej nie zdolnej do samotworzenia wysokiej cywilizacji. Nasi stwórcy są obecni od początku z nami. Kiedy mieli kaprys rozwijali naszą cywilizację kontaktując się z nami poprzez wybranych ludzi, którzy dokonywali odkryć jak Nicola Tesla czy Einstein itd. Kiedy nie chcieli, dziesiątkowali nas 500 lat wieków ciemnych. Religie są ich tworem, doskonałą materią do kontroli mas. Wystarczy poczytać Biblię, Koran czy Wedy aby zrozumieć ich zamysł. Uważam, że od ponad 100 lat zwiększyli intensywność na ziemi, dają nam technologię i pracę ale z korzyścią tylko dla nich. UFO – wszystko co cenne jest transferowane poza ziemie. Złoto, diamenty itd. Korporacje i banki to ich narzędzia do pełnej kontroli swoich niewolników. My mamy być posłuszni, szkoła, praca, śmierć. Nie pozwalają być wolnymi, nie możemy decydować o naszym życiu. Mamy żyć w schemacie. Nie możemy sami decydować nawet jak się leczyć. Utrudniony dostęp do wlewów z witaminy C czy powszechny dostęp do Jodu! Dowodów są tysiące, jak jesteśmy manipulowani, Piramida Cheopsa gdzie naukowcy mówią, że zbudowali ją ludzie, wielkie megality jak w Balbeck, Puma Punku itd itd. Utrudniona możliwość medytacji i wychodzenia z ciała astralnego poprzez wytwarzanie silnego pola wokół nas. Człowiek ze względu na ich cechy DNA ma możliwość separacji astralnej. Jednak oni to blokują. Ludzkość jest okłamywana ponieważ jest im potrzebna fizycznie. Prawda spowodowała by chaos i bunt. Jesteśmy samowystarczalni, ziemia ma wystarczająco bogactwa aby zapewnić nam spokój i szczęście ale oni mają większe potrzeby. Słowiański bogowie to nikt inny jak bogowie Sumeru. Symbole 12- planeta, 12 apostołów, 12 miesięcy, 12 – panteon bogów sumeryskich i greckich, 12 – godzin, 12 plemion izreala, 12 system liczbowy 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×