Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Mirka

antykoncepcja i papierosy

Polecane posty

Gość Mirka

hej, 

palę nałogowo papierosy i od pewnego czasu zaczęły mi puchnąć nogi. Czy mogę to powiązać ze stosowaną antykoncepcją? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sandraa_xx
16 godzin temu, Gość Mirka napisał:

hej, 

palę nałogowo papierosy i od pewnego czasu zaczęły mi puchnąć nogi. Czy mogę to powiązać ze stosowaną antykoncepcją? 

tak, w ulotce dołączonej do opakowania tabletek jest informacja, że paląc papierosy zwiększasz ryzyko zakrzepicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mileczka_86
5 godzin temu, Gość sandraa_xx napisał:

tak, w ulotce dołączonej do opakowania tabletek jest informacja, że paląc papierosy zwiększasz ryzyko zakrzepicy

Sprawdziłam z ciekawości i w ulotce dołączonej do moich tabletek (stosuję belarę) jest info o tym, kiedy nie powinno się stosować. Szczerze, nawet tam nie zaglądałam. Ginekolog mi powiedział jak brać i tak biorę. 

- jeśli miałaś epizod zakrzepowy, bądź w Twojej rodzinie taki wystąpił

- jeśli obserwujesz u siebie początkowe objawy zakrzepicy: ból i puchnięcie nóg – tzw. „ból nóg od kolan w dół”, przejściowe kłucie, ból i uczucie ucisku w klatce piersiowej

- jeśli masz zaburzenia wynikające wpływające na krzepliwość krwi – na przykład niedobór białka C, niedobór białka S, niedobór antytrombiny III, obecność czynnika V Leiden, mutację genu protrombiny (trombofilię wrodzoną) lub przeciwciała antyfosfolipidowych

- jeśli występuje u Ciebie cukrzyca, lub poziom cukru we krwi waha się w sposób niekontrolowany

Czy ktoś wie o co chodzi z tą krzepliwością? Leiden i protrombiną? Pierwszy raz słyszę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość oleczka_88
Dnia 27.06.2019 o 13:44, Gość mileczka_86 napisał:

Sprawdziłam z ciekawości i w ulotce dołączonej do moich tabletek (stosuję belarę) jest info o tym, kiedy nie powinno się stosować. Szczerze, nawet tam nie zaglądałam. Ginekolog mi powiedział jak brać i tak biorę. 

- jeśli miałaś epizod zakrzepowy, bądź w Twojej rodzinie taki wystąpił

- jeśli obserwujesz u siebie początkowe objawy zakrzepicy: ból i puchnięcie nóg – tzw. „ból nóg od kolan w dół”, przejściowe kłucie, ból i uczucie ucisku w klatce piersiowej

- jeśli masz zaburzenia wynikające wpływające na krzepliwość krwi – na przykład niedobór białka C, niedobór białka S, niedobór antytrombiny III, obecność czynnika V Leiden, mutację genu protrombiny (trombofilię wrodzoną) lub przeciwciała antyfosfolipidowych

- jeśli występuje u Ciebie cukrzyca, lub poziom cukru we krwi waha się w sposób niekontrolowany

Czy ktoś wie o co chodzi z tą krzepliwością? Leiden i protrombiną? Pierwszy raz słyszę. 

Antykoncepcja hormonalna dzieli się na jednoskładnikową i dwuskładnikową. Ta druga zawiera estrogeny, które wpływają na krzepliwość krwi. Co może powodować tworzenie się zakrzepów i prowadzić do groźnej choroby jaką jest zakrzepica. Jej konsewencją jest np. zator płucny, który może doprowadzić do zgonu. Dlatego nie warto tego lekceważyć. Przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji warto porozmawiać z lekarzem, zrobić komplet badań i dopiero wybrać metodę najlepszą dla Ciebie. Leiden i protrombina to jak znalazłam w necie czynniki zwiększające ryzyko zakrzepicy, co więcej jest to tak zwana trombofilia. Zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologów jest ona bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania hormonów. Dlatego warto to zbadać - zwłaszcza kiedy masz skutki uboczne przy stosowaniu antykoncepcji. Mnie ten temat bardzo zainteresował i następnym razem przy wizycie u ginekologa, podpytam go o to i sama chętnie zrobię te badania. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×