Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Gość

Jak ja mam odmienić nazwisko Śnieg ?

Polecane posty

Gość Gość
6 minut temu, Gość Mmm napisał:

Jak jest żona brata to przecież i tak zapraszasz Ewę i Michała Śniegów, btw, a nie Ewę Śnieg I Michała Śniega. 

Ona nie ma nazwiska mojego brata, została przy swoim. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
6 minut temu, Gość Mmm napisał:

Jak jest żona brata to przecież i tak zapraszasz Ewę i Michała Śniegów, btw, a nie Ewę Śnieg I Michała Śniega. 

A skąd ci przyszło do głowy, że ona ma takie samo nazwisko jak mąż???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mmm
Przed chwilą, Gość Gość napisał:

Ona nie ma nazwiska mojego brata, została przy swoim. 

W takim razie po prostu Śnieg i mam nadzieję, że już nie ma żadnych wątpliwości 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mmm
1 minutę temu, Gość gość napisał:

A skąd ci przyszło do głowy, że ona ma takie samo nazwisko jak mąż???

Nie ekscytuj się tak, bo Ci żyłka pęknie. Z tego względu, że ZAZWYCZAJ kobiety przyjmują nazwisko męża. Naprawdę trzeba aż pytać SKĄD MI TO PRZYSZŁO DO GŁOWY z trzema pytajnikami, skoro to baaardzo częsty zwyczaj w Polsce? 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
6 minut temu, Gość gość napisał:

A co ja napisałam?! Odniosłam się do postu tytułowego, czyli do autorki, a nie do kolejnych wypowiedzi. To autorka chce napisać Śniegówna, a ja jej wyjaśniłam, że mężatki się w ten sposób nie odmienia. Szwagierka jest na pewno mężatką, bo gdyby tak nie było, to autorka na swoje panieńskie nosiłaby Śnieg, albo po mężu nosiłaby Śnieg. Stąd wniosek, że szwagierka jest Śnieg po mężu. I jak autorka tak bardzo chce się trzymać tej starej formy, to powinna do szwagierki napisać Śniegowa. Więc ta cała Śniegówna autorki, poprawiona przez ciebie na Śnieżankę, nie ma racji bytu. Chciałaś mi przywalić, a sama wyszłaś na wtórną analfabetkę.

Ja nigdzie nie napisałam, że chcę napisać "Śniegówna" bo przecież wyraźnie w pytaniu napisałam, że ta forma mi nie pasuje i nie sadzę, żeby to tak się odmieniało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
1 minutę temu, Gość Mmm napisał:

Nie ekscytuj się tak, bo Ci żyłka pęknie. Z tego względu, że ZAZWYCZAJ kobiety przyjmują nazwisko męża. Naprawdę trzeba aż pytać SKĄD MI TO PRZYSZŁO DO GŁOWY z trzema pytajnikami, skoro to baaardzo częsty zwyczaj w Polsce? 🙂

Tak, trzeba, bo po pierwsze ten "zwyczaj" robi się coraz rzadszy, a po drugie autorka wyraźnie pyta  nazwisko kobiety, a nie małżeństwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
4 minuty temu, Gość Mmm napisał:

W takim razie po prostu Śnieg i mam nadzieję, że już nie ma żadnych wątpliwości 🙂

No już raczej nie ma, a wątpliwości miałam, ponieważ coś kiedyś gdzieś słyszałam, że tego typu nazwiska się inaczej odmienia niż przychodzi nam na myśli. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mmm
Przed chwilą, Gość gość napisał:

Tak, trzeba, bo po pierwsze ten "zwyczaj" robi się coraz rzadszy, a po drugie autorka wyraźnie pyta  nazwisko kobiety, a nie małżeństwa.

Poproszę o statystykę w takim razie, która pokazuje jak bardzo rzadki jest ten zwyczaj, bo ja w swoim - dość dużym otoczeniu - nie znam ani jednej kobiety, która zostałaby przy swoim nazwisku. Ewentualnie mają nazwiska podwojne. 

Ale chętnie poczytam o tej tendencji. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Przed chwilą, Gość Mmm napisał:

Poproszę o statystykę w takim razie, która pokazuje jak bardzo rzadki jest ten zwyczaj, bo ja w swoim - dość dużym otoczeniu - nie znam ani jednej kobiety, która zostałaby przy swoim nazwisku. Ewentualnie mają nazwiska podwojne. 

Ale chętnie poczytam o tej tendencji. 

A ja w swoim znam 6 kobiet, które w ciągu ostatnich kilku lat wzięły ślub bez zmiany nazwiska. I dwa małżeństwa, w których oboje małżonkowie zmienili nazwiska na podwójne. Sama też nie zmieniałam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
2 minuty temu, Gość Gość napisał:

Ja nigdzie nie napisałam, że chcę napisać "Śniegówna" bo przecież wyraźnie w pytaniu napisałam, że ta forma mi nie pasuje i nie sadzę, żeby to tak się odmieniało.

Bo nie wiedziałaś, że to stara odmiana? Skąd ci to w ogóle przyszło do głowy? A automatu przecież żeńskich nazwisk zakończonych spółgłoską nie odmieniasz. Ja rozumiem jakbyś się zastanawiała nad nazwiskiem Świeży. Czy Annę Świeży odmienić jako Świeżą, ale nazwisko Śnieg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

A zna ktoś aktorkę, co nazywa się "Elżbieta Zającówna"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
Przed chwilą, Gość gość napisał:

A ja w swoim znam 6 kobiet, które w ciągu ostatnich kilku lat wzięły ślub bez zmiany nazwiska. I dwa małżeństwa, w których oboje małżonkowie zmienili nazwiska na podwójne. Sama też nie zmieniałam.

Twoje towarzystwo to żadne statystyki, więc pisanie, że jest to coraz rzadsze jest mocno naciągane. Napisałaś to tylko na podstawie własnych obserwacji. W moim też wszystkie kobiety zmieniły nazwisko na męża i nikt nie robi z tego żadnego problemu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
1 minutę temu, Gość Gość napisał:

A zna ktoś aktorkę, co nazywa się "Elżbieta Zającówna"?

Tak, znamy też Krystynę Czubównę i co z tego? To nie ma nic do rzeczy, jakbyś chciała wiedzieć. One z przyzwyczajenia używają tych wersji swojego nazwiska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
2 minuty temu, Gość Gosc napisał:

Twoje towarzystwo to żadne statystyki, więc pisanie, że jest to coraz rzadsze jest mocno naciągane. Napisałaś to tylko na podstawie własnych obserwacji. W moim też wszystkie kobiety zmieniły nazwisko na męża i nikt nie robi z tego żadnego problemu 

A w czym twoje środowisko ma być bardziej miarodajne od mojego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
1 minutę temu, Gość gość napisał:

Bo nie wiedziałaś, że to stara odmiana? Skąd ci to w ogóle przyszło do głowy? A automatu przecież żeńskich nazwisk zakończonych spółgłoską nie odmieniasz. Ja rozumiem jakbyś się zastanawiała nad nazwiskiem Świeży. Czy Annę Świeży odmienić jako Świeżą, ale nazwisko Śnieg?

Ponieważ kiedyś coś gdzieś słyszałam o odmianie tego typu nazwisk, gdzie trzymajac się tradycyjnych zasad wyszłaby nam końcówka -gówna, pamiętam, że to była jakaś specyficzna zmiana, ale reguły nie pamiętałam jaka to była, gdyby mówili, że takich nazwisk się po prostu nie odmienia to bym teraz nie miała wątpliwości, ale jak widzimy, nawet tutaj odpowiedzi nie były jednoznaczne. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
Przed chwilą, Gość gość napisał:

A w czym twoje środowisko ma być bardziej miarodajne od mojego?

Proszę nie pogrążaj się i nie udawaj glupszej niż jesteś, bo to oczywiste, że w Polsce jest tendencja do przyjmowania nazwisk po mężu i koniec, kropka. Nie przeskoczysz tego, choćbyś nie wiadomo za jak bardzo nowoczesna się uważała. No i ja też czekam na te statystyki, więc podrzuć je, jeśli łaska 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
6 minut temu, Gość Gość napisał:

A zna ktoś aktorkę, co nazywa się "Elżbieta Zającówna"?

Tak. Z tego, co gdzieś czytałam taką formę nazwiska doradził jej jeden z profesorów w szkole filmowej, żeby z inicjałem imienia na plakatach było widać, że to ona a nie on (nie wiem, jakie to miało znaczenie - może jakieś promocyjne).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mmm
3 minuty temu, Gość Gość napisał:

Ponieważ kiedyś coś gdzieś słyszałam o odmianie tego typu nazwisk, gdzie trzymajac się tradycyjnych zasad wyszłaby nam końcówka -gówna, pamiętam, że to była jakaś specyficzna zmiana, ale reguły nie pamiętałam jaka to była, gdyby mówili, że takich nazwisk się po prostu nie odmienia to bym teraz nie miała wątpliwości, ale jak widzimy, nawet tutaj odpowiedzi nie były jednoznaczne. 

Ta końcówka to -ówna, ale właśnie żeby nie było tej końcówki gówna, w nazwiskach zakończonych na g zmieniało się na -anka, dlatego w tym przypadku byłaby to Śnieżanka 🙂 Gdzieś tam dobrze pamiętałaś, że to bym wyjątek, ale dajmy już sobie z tym spokój, bo to pani Śnieg 😄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
2 minuty temu, Gość Mmm napisał:

Ta końcówka to -ówna, ale właśnie żeby nie było tej końcówki gówna, w nazwiskach zakończonych na g zmieniało się na -anka, dlatego w tym przypadku byłaby to Śnieżanka 🙂 Gdzieś tam dobrze pamiętałaś, że to bym wyjątek, ale dajmy już sobie z tym spokój, bo to pani Śnieg 😄

Naprawdę tak się kiedyś odmieniało ? Przecież forma Śnieżanka jest tutaj moim zdaniem abstrakcyjna. Moja szwagierka mogłaby albo uznać to za żart, albo za obrazę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
9 minut temu, Gość Gość napisał:

Naprawdę tak się kiedyś odmieniało ? Przecież forma Śnieżanka jest tutaj moim zdaniem abstrakcyjna. Moja szwagierka mogłaby albo uznać to za żart, albo za obrazę. 

W podstawówce tego uczyli, jako wiedzy o słowotwórstwie w polszczyźnie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
22 minuty temu, Gość Mmm napisał:

Ta końcówka to -ówna, ale właśnie żeby nie było tej końcówki gówna,

Akurat nie po to i nikt tego celowo w tym celu nie wymyślał. To proste zastosowanie reguły wymiany głoskowej g w ż (takie samo jak np. w parach noga-nożny, droga-dróżka).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Przed chwilą, Gość gość napisał:

Akurat nie po to i nikt tego celowo w tym celu nie wymyślał. To proste zastosowanie reguły wymiany głoskowej g w ż (takie samo jak np. w parach noga-nożny, droga-dróżka).

"Celowo w tym celu"... 😄 masło maślane mi się napisało, przepraszam 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mmm
4 minuty temu, Gość gość napisał:

Akurat nie po to i nikt tego celowo w tym celu nie wymyślał. To proste zastosowanie reguły wymiany głoskowej g w ż (takie samo jak np. w parach noga-nożny, droga-dróżka).

No tak, mogłam doprecyzować, ale to był skrót myślowy, bo chodziło mi o ten konkretny przykład, w którym autorka napisała o końcówce gówna i że pamiętała, że coś było nie tak 😄 Mea culpa, ale już na szczęście wszystko na ten temat wyjaśnione. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość demka

Jeżeli to jest kobieta to nie odmieniasz nazwiska. Kto? Ewa Śnieg, z kim? z Ewą Śnieg, kogo zapraszasz? Ewę Śnieg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gossc

Po pierwsze, to końcówka "ówna" tyczy się panny, nazwiska panieńskiego, jeśli kobieta ma nazwisko po mężu to końcówka brzmi "owa".

Skoro jest Pan Michał Śnieg, to jego żona to Pani Śniegowa, a córka to Pani Śniegówna Śnieg/ówna, ew. Śnieżanka. Natomiast dziś nazwiska odmienia się przez przypadki tylko, bez zniekształcenia ich.

Czyli zapraszam Panią Annę Śnieg i Pana Michała Śnieg, zapraszam   Państwa Annę i Michała Śnieg.

Jeśli nadal masz wątpliwości zapytaj panstwa Śnieg, skoro to szwagrostwo to raczej się nie obrazi, ale to zależy od relacji 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gossc
2 minuty temu, Gość Gossc napisał:

Po pierwsze, to końcówka "ówna" tyczy się panny, nazwiska panieńskiego, jeśli kobieta ma nazwisko po mężu to końcówka brzmi "owa".

Skoro jest Pan Michał Śnieg, to jego żona to Pani Śniegowa, a córka to Pani Śniegówna Śnieg/ówna, ew. Śnieżanka. Natomiast dziś nazwiska odmienia się przez przypadki tylko, bez zniekształcenia ich.

Czyli zapraszam Panią Annę Śnieg i Pana Michała Śnieg, zapraszam   Państwa Annę i Michała Śnieg.

Jeśli nadal masz wątpliwości zapytaj panstwa Śnieg, skoro to szwagrostwo to raczej się nie obrazi, ale to zależy od relacji 🙂

Teraz doczytałam, że ona pomimo ślubu z Twoim bratem ma swoje nazwisko, więc jest Panią Śniegówną, lepiej Śnieżanką. Ale jak pisałam, tego zniekształcenia się nie stosuje już masowo, więc "Zapraszamy Panią Annę Śnieg wraz z Michałem Iksińskim".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gossc
5 minut temu, Gość Gossc napisał:

Po pierwsze, to końcówka "ówna" tyczy się panny, nazwiska panieńskiego, jeśli kobieta ma nazwisko po mężu to końcówka brzmi "owa".

Skoro jest Pan Michał Śnieg, to jego żona to Pani Śniegowa, a córka to Pani Śniegówna Śnieg/ówna, ew. Śnieżanka. Natomiast dziś nazwiska odmienia się przez przypadki tylko, bez zniekształcenia ich.

Czyli zapraszam Panią Annę Śnieg i Pana Michała Śnieg, zapraszam   Państwa Annę i Michała Śnieg.

Jeśli nadal masz wątpliwości zapytaj panstwa Śnieg, skoro to szwagrostwo to raczej się nie obrazi, ale to zależy od relacji 🙂

Teraz doczytałam, że ona pomimo ślubu z Twoim bratem ma swoje nazwisko, więc jest Panią Śniegówną, lepiej Śnieżanką. Ale jak pisałam, tego zniekształcenia się nie stosuje już masowo, więc "Zapraszamy Panią Annę Śnieg wraz z Michałem Iksińskim".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Figa
10 godzin temu, Gość Gość napisał:

Jest mężatką i ona nie jest siostrą mojego męża, a żoną mojego brata. No ja widzę, że tutaj co człowiek to opinia odnośnie odmiany. Jedni mówią Śnieżanka, drudzy Śniegowa, jeszcze inni, że bez zmian. 

To ty jesteś jakaś nieogarnięta, skoro zona twojego brata to i twoje panieńskie nazwisko. Nie wiesz jakich stosowałaś odmian ze swoim nazwiskiem przez ponad 20 lat? No wez...

moim zdaniem „ Panią Martę Śnieg „ lub „ Panstwa Martę i Pawła Śnieg „ ( lub Śniegów )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
5 godzin temu, Gość demka napisał:

Jeżeli to jest kobieta to nie odmieniasz nazwiska. Kto? Ewa Śnieg, z kim? z Ewą Śnieg, kogo zapraszasz? Ewę Śnieg.

Mianownik (kto? co?)- śnieg

Dopełniacz (kogo? czego?)- śniegu

Celownik (komu? czemu?)- śniegowi 

itd. śnieg, ze śniegiem i o śniegu. Nauczcie się odmieniać przez przypadki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ncncck
13 godzin temu, Gość Gość napisał:

Jest mężatką i ona nie jest siostrą mojego męża, a żoną mojego brata. No ja widzę, że tutaj co człowiek to opinia odnośnie odmiany. Jedni mówią Śnieżanka, drudzy Śniegowa, jeszcze inni, że bez zmian. 

Skoro jest siostra Twojego

brata to ty mialas

za panny to nazwisko

i nie wiesz jak napisać ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×