Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość gość

OBCHODZICIE ŚWIĘTA ŚWIECKIE, CZY KATOLICKIE?

Polecane posty

Gość gosc
13 godzin temu, Gość Katarzyna napisał:

Żyjemy w europejskiej Polsce dzięki pokoleniom przodków i dziadków i pradziadków, którzy byli głęboko wierzący i lata historii za nami opartej na wierze chrześcijańskiej ... nie mówiąc już o PRL-u i roli kościoła w obaleniu komuny ... A historia Jezusa i Maryi wcale nie jest ... wiarą w ciemno ... to po prostu historia opowiedziana dla niepiśmiennych chłopów prostym językiem ... każdy wierzący wie, że w historie w biblii to głębszy przekaz ... dziejów ... To był taki holokaust jak w II wojnie światowej ... tylko w starożytności ... Studiowałam historię i rozkładaliśmy biblię na części pierwsze ... i nadal wierzę ... po za tym im jestem starsza coraz więcej rozumiem z tej historii ... A Jezus jeżeli nawet nie był Bogiem jako takim ... to był bardzo nieszczęśliwszym człowiekiem ... ukrzyżowanym przez ludzi za to że bronił ubogich ... przed ówczesnymi katami ... to historia człowieka zamęczonego dla idei ... człowieka przez człowieka ... a obraz w biblii to taki holokaust starożytny ... możesz ze mną z tym dyskutować bez końca ... miałam zajęcia z tego .... i piszę bez patrzenia w Wikipedię ... 

Prosze podaj mi zrodla z czasow zywota Jezusa mowiace na jego temat poniewaz z tego co ja rozumiem to zadne zrodla z tego okresu wcale o nim nie mowia, jest tylko jedna przelotna wzmianka wiec cala ta opowiesc na temat jak bardzo Rzymianie bali sie Jezusa jest bajka poniewaz nic o nim nie pisali.  Impreza zaczela sie dopiero pol wieku po jego smierci i cos tam zaczeto pisac na jego temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
1 godzinę temu, Gość gosc napisał:

 PRzy okazji bardzo mozliwe, ze Jasiu jest wlasnie naszym slowianskim imieniem pochadzacym od Jaszy, a przygarnietym przez katolikow (jak to zwykle z poganskimi zwyczajami i obchodami robili) jako forma zdrobnienia Jan.

Nie, niemożliwe. Forma Jasiu jest po prostu przypadkiem gramatycznym spieszczenia (fachowo: hipokorystyka) Jaś. A Jaś to zwykłe, proste słowotwórstwo, dokładnie ten sam mechanizm co w przypadku wielu innych imion własnych (Ignacy-Ignaś,  Marek-Maruś, Stanisław-Staś etc.) czy  rzeczowników pospolitych (tatuś, synuś...).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katarzyna
4 godziny temu, Gość gosc napisał:

Prosze podaj mi zrodla z czasow zywota Jezusa mowiace na jego temat poniewaz z tego co ja rozumiem to zadne zrodla z tego okresu wcale o nim nie mowia, jest tylko jedna przelotna wzmianka wiec cala ta opowiesc na temat jak bardzo Rzymianie bali sie Jezusa jest bajka poniewaz nic o nim nie pisali.  Impreza zaczela sie dopiero pol wieku po jego smierci i cos tam zaczeto pisac na jego temat.

Mam cytować biblię ?? Stary i nowy testament ?? Cała biblia to przekaz spisany przez ówczesnych piśmiennych ... po za tym to jak chcesz to proszę bardzo ... tylko muszę poszukać ... poza tym cała biblia i święte księgi o tym mówiły tylko każda na inny sposób ... Z czasów Jezusa ?? Nie ma  dostępu do biblioteki Aleksandryjskiej ... przykro mi ... Po za tym trzeba znać hebrajski ... lub łacinę ... po Polsku w tedy nie pisano ... i nie na Bliskim Wschodzie ... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katarzyna

Do dziś religioznawcy łamią sobie głowy nad zapisem hebrajskim ... bo nie wszystko da się przetłumaczyć na język Polski ... i powtórzyć jego znaczenia. Po za tym hebrajski z czasów Jezusa był inny od tego który używamy dzisiaj ... My tłumaczyliśmy z łaciny na polski ... I to fragmenty ... To tak jak językiem polskim ... zrozumiałbyś rodaka gadającego językiem 20 - lecia między wojennego lub z czasów rozbiorów ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katarzyna
4 godziny temu, Gość gosc napisał:

Prosze podaj mi zrodla z czasow zywota Jezusa mowiace na jego temat poniewaz z tego co ja rozumiem to zadne zrodla z tego okresu wcale o nim nie mowia, jest tylko jedna przelotna wzmianka wiec cala ta opowiesc na temat jak bardzo Rzymianie bali sie Jezusa jest bajka poniewaz nic o nim nie pisali.  Impreza zaczela sie dopiero pol wieku po jego smierci i cos tam zaczeto pisac na jego temat.

Rzymianie .... wiesz co to jest propaganda ?? Nawet nie wiesz jaką propagandę uprawiali Rzymianie ... Była gorsza od komunistycznej i hitlerowskiej ... przecież Rzymianie wszystko wykorzystywali co wpadło w im w łapy i nawet swoich nie oszczędzali ... Mitologię Grecką też przerobili na własną modłę tylko po to że im się "podobała", a nie mieli własnej ... Nawet nie wiesz jak nie lubię historii Rzymian ...  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
2 minuty temu, Gość Katarzyna napisał:

 Mitologię Grecką też przerobili na własną modłę tylko po to że im się "podobała", a nie mieli własnej ...

Dokładnie tak, jak chrześcijanie przerobili wierzenia innych religii 😄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katarzyna
4 minuty temu, Gość gość napisał:

Dokładnie tak, jak chrześcijanie przerobili wierzenia innych religii 😄

Tak prawda. Ale tylko w dobrym celu ... Chcesz wrócić do składania ofiar z owieczek lub królików ?? Do niczego nie nawołuję, żeby jasność była. Nie będę wchodziła w szczegóły, bo mnie ktoś zgłosi, ale było. Akurat trafiłaś na złą osobę ... do dyskusji 😉 Tak się składa, że pracowałam w osadzie słowiańskiej ... i do niedawna na mich terenach jeszcze się te zwyczaje kultywowało 😉 I to całkiem serio ^^ . Ofiary może nie ..., ale wszystkie inne zwyczaje do dziś się przekazuje. Noc kupały, noc świętojańska, wianki ... I teraz nawet się narażam ...  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katarzyna
18 minut temu, Gość gość napisał:

Dokładnie tak, jak chrześcijanie przerobili wierzenia innych religii 😄

A Mieszko I jak pamiętasz z lekcji historii przyjął chrzest dobrowolnie i pokojowo, aby nie zrobiono to siłą. Czym groził nam Zakon Krzyżacki. I chodziło tylko wyeliminowanie okrucieństwa i przemocy ... To że dziś możesz spać spokojnie, ze ci włos z głowy nie spadnie ... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
3 minuty temu, Gość Katarzyna napisał:

Tak prawda. Ale tylko w dobrym celu ... Chcesz wrócić do składania ofiar z owieczek lub królików ?? Do niczego nie nawołuję, żeby jasność była. Nie będę wchodziła w szczegóły, bo mnie ktoś zgłosi, ale było. Akurat trafiłaś na złą osobę ... do dyskusji 😉 Tak się składa, że pracowałam w osadzie słowiańskiej ... i do niedawna na mich terenach jeszcze się te zwyczaje kultywowało 😉 I to całkiem serio ^^ . Ofiary może nie ..., ale wszystkie inne zwyczaje do dziś się przekazuje. Noc kupały, noc świętojańska, wianki ... I teraz nawet się narażam ...  

Kuźwa, zacznij pisać normalnie, bo oczy bolą!

Przejmując wierzenia czy obrzędy nikt nie miał na celu tego, żeby nie składać takich czy innych ofiar, tylko po prostu tak było najprościej wmanipulować ludzi w nową religię i nową religię w ludzi. Jakby w chrześcijaństwie była potrzeba składania ofiar ze szczura czy kury, to by to bez problemów kontynuowano.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
11 minut temu, Gość Katarzyna napisał:

A Mieszko I jak pamiętasz z lekcji historii przyjął chrzest dobrowolnie i pokojowo, aby nie zrobiono to siłą. Czym groził nam Zakon Krzyżacki. I chodziło tylko wyeliminowanie okrucieństwa i przemocy ... To że dziś możesz spać spokojnie, ze ci włos z głowy nie spadnie ... 

Chodziło o czysto polityczną decyzję: tak było łatwiej zacząć budować władzę. Gość nie miał na tyle siły, żeby nie dostać wcirów, więc sobie ładnie skalkulował co mu się opłaca. Żadnego okrucieństwa ani przemocy nie wyeliminował, bo potem dalej tak samo prowadził wojny, na których brał i sprzedawał niewolników, i to do krajów muzułmańskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katarzyna
8 minut temu, Gość gość napisał:

Kuźwa, zacznij pisać normalnie, bo oczy bolą!

Przejmując wierzenia czy obrzędy nikt nie miał na celu tego, żeby nie składać takich czy innych ofiar, tylko po prostu tak było najprościej wmanipulować ludzi w nową religię i nową religię w ludzi. Jakby w chrześcijaństwie była potrzeba składania ofiar ze szczura czy kury, to by to bez problemów kontynuowano.

Będę pisała jak mi się podoba ... ok ?? Własnie o to chodzi, że nie ma takiej potrzeby. Bo ofiarę złożył Jezus Chrystus. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
1 minutę temu, Gość Katarzyna napisał:

Bo ofiarę złożył Jezus Chrystus. 

Tak, tę bajkę znamy 🙂 Mitologia chrześcijańska jest całkiem ciekawa 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katarzyna
1 godzinę temu, Gość gość napisał:

Tak, tę bajkę znamy 🙂 Mitologia chrześcijańska jest całkiem ciekawa 🙂

Jest coś takiego jak historia ... i źródła ... pisane i nie pisane ... Całuny turyńskie i itp. A jaką ty masz mitologię ? Może Światowida ? Tak się dobrze składa, że akurat i tą mitologię znam. 🙂 Po za tym to tak jakby ktoś zaprzeczał istnieniu III Rzeszy ... i Auschwitz ... Odebrali by mi tytuł gdybym takie rzeczy głosiła ... I jeszcze karę dali ... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katarzyna

Znam mitologię nordycką, germańską, słowiańska, egipską, perską, afrykańską. Buddyzm też znam. Bahaizm też znam. Mam Koran 😉 i Biblię. Znam Światowida. Chińską, Japońską, Aborygeńską, Indiańską. Co jeszcze ? Ateizm ? Satanizm ? Proszę bardzo ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gościu

święta przesilenia zimowego czyli bożego narodzenia , chyli jest choinka, prezenty, ryby, uszka, pierogi, barszcz, sałatka, 

bez dodatkowego talerza, bez jakiegos tam siania ,z psem i kotami, z życzenia dla najbliższych 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katarzyna

Piszcie co chcecie ... Za dużo przeszłam w życiu, abym zwątpiła w to co wierzę. Za dużo łez wylałam i za dużo bólu zniosłam. I jeszcze dużo przede mną. I od zawsze wiedziałam, że wiara ma tutaj na prawdę duże znaczenie. Powiedziała bym nawet, że kluczowe ... Wierzcie w co chcecie ... wasza sprawa. Mnie nie przekonacie. Żyjcie jak chcecie, wierzcie w co chcecie ... ale ja będę zachowywać to w czym się wychowałam ... i co mnie uczono. I co będę przekazywać dalej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katarzyna

Pa, pa !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosc

Mysmy zrobbili impreze techno na pół bloku w wigilię- tak świętowaliśmy- po swojemu. Głupi sąsiad przyszed, że mu zakłócamy święta i straszył nas policją, taka to miłość do drugiego w święta i nietolerancja, ze ktoś woli imprezę niż bardszcz z pierogami. mam nadzieje, ze ta głupia tradycja zniknie i niebawem każdy będzi swietował co chce i jak chce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosc

A nasze dzieciaki 7 i 9 lat jak się bawiły, a tak to by musiały udawać i odstawiac cyrki powagi przy stole. Mamy po 35 lat, jestesmy młodzi, dzieciom się bardziej impreza wigilijna w klimacie techno podoba niż siedzenie u dziadków- same wybrały tańce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
1 godzinę temu, Gość Katarzyna napisał:

Piszcie co chcecie ... Za dużo przeszłam w życiu, abym zwątpiła w to co wierzę. Za dużo łez wylałam i za dużo bólu zniosłam. I jeszcze dużo przede mną. I od zawsze wiedziałam, że wiara ma tutaj na prawdę duże znaczenie. Powiedziała bym nawet, że kluczowe ... Wierzcie w co chcecie ... wasza sprawa. Mnie nie przekonacie. Żyjcie jak chcecie, wierzcie w co chcecie ... ale ja będę zachowywać to w czym się wychowałam ... i co mnie uczono. I co będę przekazywać dalej. 

Co za peridolenie. I to jeszcze jakiejś analfabetki, widać, że z główką coś bardzo mocno nie tak, na paru poziomach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosc
17 godzin temu, Gość gość napisał:

Nie, niemożliwe. Forma Jasiu jest po prostu przypadkiem gramatycznym spieszczenia (fachowo: hipokorystyka) Jaś. A Jaś to zwykłe, proste słowotwórstwo, dokładnie ten sam mechanizm co w przypadku wielu innych imion własnych (Ignacy-Ignaś,  Marek-Maruś, Stanisław-Staś etc.) czy  rzeczowników pospolitych (tatuś, synuś...).

Nie masz racji.  Jas, Jasiek, Jasieczek- ciag imienniczy.  Jan, Janek, Janeczka juz nie ma- jeden z argumentow.  Czytalam wiele na ten temat i wyraznie napisalam, ze BARDZO MOZLIWE, a nie ze napewno tak jest.  Moge ci podac zrodla jak chcesz poczytac i sama zdecydujesz czy mozliwe czy nie, a nie powtarzaj jak papuga po innych bez zastanowienia sie nad temate. 

Jak ja nie lubie tepych ludzi bez zaintersowan wypoiwadajacy sie tak definitywnie na tematy o ktorych nie maja zadnego pojecia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosc
15 godzin temu, Gość Katarzyna napisał:

Mam cytować biblię ?? Stary i nowy testament ?? Cała biblia to przekaz spisany przez ówczesnych piśmiennych ... po za tym to jak chcesz to proszę bardzo ... tylko muszę poszukać ... poza tym cała biblia i święte księgi o tym mówiły tylko każda na inny sposób ... Z czasów Jezusa ?? Nie ma  dostępu do biblioteki Aleksandryjskiej ... przykro mi ... Po za tym trzeba znać hebrajski ... lub łacinę ... po Polsku w tedy nie pisano ... i nie na Bliskim Wschodzie ... 

Napisalam zrodla, a nie legendy zydowskie.  Nic nie jest napisane przez wspolczesnych pismiennikow tylko okolo 50-60 lat po zgonie Jezusa wiec kolejne pokolenie cos sobie wymyslalo.  Tak poszukaj zrodel historycznych z czasow zywota Jezusa- nie powinno byc trudno poniewaz rzymianie sporo dokumentow zostawili i jest on tak wazny, ze powinno byc wiele rozpraw i rozkazow jak opanowac to rewolucje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosc
14 godzin temu, Gość Katarzyna napisał:

Do dziś religioznawcy łamią sobie głowy nad zapisem hebrajskim ... bo nie wszystko da się przetłumaczyć na język Polski ... i powtórzyć jego znaczenia. Po za tym hebrajski z czasów Jezusa był inny od tego który używamy dzisiaj ... My tłumaczyliśmy z łaciny na polski ... I to fragmenty ... To tak jak językiem polskim ... zrozumiałbyś rodaka gadającego językiem 20 - lecia między wojennego lub z czasów rozbiorów ??

Akurat polski ma to do siebie, ze rozumiemy go znacznie lepiej w dawnych czasach niz anglicy swojego Szekspira i nie ma to nic do rzeczy poniewaz nie chodzi o legendy zydowskie tylko zrodla historyczne w jakimkolwiek jezyku.  Nie rozumiem co za problem jak piszesz, ze masz taka wiedze.  Czy ty tylko legendy przerobilas i nie udalo ci sie zachaczyc o nawet kawalek histori?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosc
14 godzin temu, Gość Katarzyna napisał:

Rzymianie .... wiesz co to jest propaganda ?? Nawet nie wiesz jaką propagandę uprawiali Rzymianie ... Była gorsza od komunistycznej i hitlerowskiej ... przecież Rzymianie wszystko wykorzystywali co wpadło w im w łapy i nawet swoich nie oszczędzali ... Mitologię Grecką też przerobili na własną modłę tylko po to że im się "podobała", a nie mieli własnej ... Nawet nie wiesz jak nie lubię historii Rzymian ...  

Ja rowniez, ale to nie oznacza, ze bardziej lubie historie Zydow, ktorzy uwazaja sie za wybrancow podczas gdy cala ich Tora powtarza w kolko i na okraglo jedna historie jak tylko jakis ich prorok zostawil ich na chwile to od razu sodoma i gomora- bez biczu nad glowa mieli tego swojego boga gdzies.  TAkze jezeli sa wybrani to po to, zebysmy na ich bledach sie uczyli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Nie ma czegoś takiego jak świeckie święta ułomy. Wasza hipokryzja jest zabawna. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosc
14 godzin temu, Gość Katarzyna napisał:

Tak prawda. Ale tylko w dobrym celu ... Chcesz wrócić do składania ofiar z owieczek lub królików ?? Do niczego nie nawołuję, żeby jasność była. Nie będę wchodziła w szczegóły, bo mnie ktoś zgłosi, ale było. Akurat trafiłaś na złą osobę ... do dyskusji 😉 Tak się składa, że pracowałam w osadzie słowiańskiej ... i do niedawna na mich terenach jeszcze się te zwyczaje kultywowało 😉 I to całkiem serio ^^ . Ofiary może nie ..., ale wszystkie inne zwyczaje do dziś się przekazuje. Noc kupały, noc świętojańska, wianki ... I teraz nawet się narażam ...  

Jako wyznawca tej religi chyba nie jestes najlepsza kandydatka do oceniania, ze w dobrym celu poniewaz nie jestes obiektywna.  Ja uwazam, ze wszystkie religie monoteistyczne byly i sa na rowni lub bardziej brutalne niz politeistyczne.  Akurat ofiary z owieczek i wlasnych synow, corek na gwalt, kobiet i mezczyzn podejrzanych o magie to skladala twoja religia.  Poganie nigdy nie dogonia religi monoteistycznych w ofiarach (przynajmniej nie ludzkich).  Jak widziesz ja uwazam, ze w zlym celu poniewaz nie jestem wyznawczynia twojej, ani niczyjej religi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosc
1 minutę temu, Gość Gość napisał:

Nie ma czegoś takiego jak świeckie święta ułomy. Wasza hipokryzja jest zabawna. 

naprawde to jak nazywasz obchody roznych innych religi?  Tancami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosc
14 godzin temu, Gość Katarzyna napisał:

A Mieszko I jak pamiętasz z lekcji historii przyjął chrzest dobrowolnie i pokojowo, aby nie zrobiono to siłą. Czym groził nam Zakon Krzyżacki. I chodziło tylko wyeliminowanie okrucieństwa i przemocy ... To że dziś możesz spać spokojnie, ze ci włos z głowy nie spadnie ... 

Mieszko I przyjal chrzest, zeby zostal uznany na rowni z innymi wladcami w Europie poniewaz pomimo bycia wladca duzego panstwa w Europie do tej pory nikt go nie nazywa krolem poniewaz jakis facet w WAtykanie nie postawil pieczatki, ze jest wladca pomimo, ze de facto byl wladca i krolem absolutnym i papiez uzurpowal sobie wladze nazywania krolami roznych wladcow zaleznie od tego czy byli jego niewolnikami czy nie.

Po Boleslawie Chrobrym jak poczytasz nastapila wojna domowa, walczylismy o odzyskanie niepodleglosci spod jarzma papieskiego i mielismy takich bohaterow narodowych jak Maslaw.  Dopiero za Kazimierza tak zwanego odnowiciela udalo sie stlumic nasza wolnosc i z powrotem nas ujarzmic.  Zakon krzyzacki to kilka wiekow pozniej i nie rozumiem dlaczego w ogole go wspominasz poneiwaz Zakon jak i reszta papiestwa byla chrzescijanska wiec twoim argumentem jest, ze przyjmowalismy chrzescijanstwo, zeby walczyc z chrzescijanami, zeby nas nie mordowali?

Wyobraz sobie, ze jako kobieta spalam znacznie spokojniej w czasach poganskich niz przez cala historie katolictwa w Polsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
11 minut temu, Gość gosc napisał:

naprawde to jak nazywasz obchody roznych innych religi?  Tancami?

Religii dwa i na końcu...jeśli obchody innych religii to jest to obchodzenie religijne a nie świeckie. Z rozumowaniem masz chyba problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosc
13 godzin temu, Gość Katarzyna napisał:

Jest coś takiego jak historia ... i źródła ... pisane i nie pisane ... Całuny turyńskie i itp. A jaką ty masz mitologię ? Może Światowida ? Tak się dobrze składa, że akurat i tą mitologię znam. 🙂 Po za tym to tak jakby ktoś zaprzeczał istnieniu III Rzeszy ... i Auschwitz ... Odebrali by mi tytuł gdybym takie rzeczy głosiła ... I jeszcze karę dali ... 

Jakos nadal nie mozesz podac nawet pojedynczego zrodla z czasow Jezusa piszacego na jego temat.  Calun turynski nie wiadomo czy jest autentyczny natomiast posag Swiatowida ze Zbrucza jest autentyczny wiec wedlug twojej logiki Swiatowid i Jezus istnieli naprawde poniewaz jakies dobra materialne przetrwaly do dzisiaj?

Nie to nie jest to samo.  Jest pelno zrodel spisanych przez osoby, ktore uczestniczyly, przezyly lub doswiadczyly II Rzesze spisane w czasei gdy sie te rzeczy odbywaly- pamietniki, dokumenty, dobra materialne itd.  PO Jezusie nie ma nic, nikt o nim nie wspomina w czasei gdy on zyl i dopiero pokolenie lub dwa pozniej zaczeto wymyslac jego postac i urabiac propagande.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×