Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość dyletancja czasu

Czy dałoby się zrobić zdjęcie powierzchni czarnej dziury, gdyby światło rozpędzić do prędkości wielokrotnie przekraczającej prędkość światła?

Polecane posty

Gość dyletancja czasu

jak w pytaniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wyewoluowany

Światło nie może poruszać się z prędkością większą od światła, koniec. Tak działa fizyka. Aby obiekt poruszał się szybciej niż prędkość światła, musiałby miec ujemną masę. Mówi o tym Ogólna Teoria Względności Einsteina (E = Mc kwadrat, energia = masa razy prędkość światła do kwadratu).

Ale załóżmy że chcemy nagiąć zasady fizyki i mimo tego rozpędzić powiedzmy aparat fotograficzny do prędkości większej niż prędkość światła, a zdjęcie chcemy zrobić zbliżając się do czarnej dziury. Bardzo drogie i profesjonalne aparaty (lustrzanki cyfrowe) za kilka tysięcy złotych mogą ustawić przysłonę na 1/8000 sekundy. Przysłona - czyli na jak długo obiektyw otwiera się, aby zrobić zdjęcie. W czasie 1/8000 sekundy światło pokonałoby odległość 37 kilometrów. Czyli zdjęcie wyszłoby niezwykle rozmazane, bo za szybko byś się poruszał. To tak jakbyś zaczął robić zdjęcie w Olkuszu, a skończył po dojechaniu do Krakowa. Co byś zobaczył? Najprawdopodobniej czerń z białymi elementami (rozmyte światło).

Co w przypadku gdybyśmy robili zdjęcie oddalając się od czarnej dziury z prędkością światła? Tutaj na pewno uzyskalibyśmy idealną czerń. Ponieważ obiekty oddalałyby się od nas szybciej niż prędkość światła, czyli szybciej niż lustrzanka jest w stanie złapać... Fotony uciekałyby i żaden nie trafiłby do matrycy. Co za tym idzie, nie zrobiłbyś zdjęcia żadnego materialnego obiektu - czyli wyszłaby czerń.

Aby zrobić zdjęcie czarnej dziury w sytuacji o której piszesz, musielibyśmy dysponować niesamowicie dobrym aparatem fotograficznym, który mógłby otworzyć przysłonę, powiedzmy na 1/1000000 sekundy. Taki aparat w formie jaką znamy dziś, nie ma prawa istnieć - nie ma takiego materiału, z którego musiałaby być wykonana przysłona aparatu, który wytrzymałby tak niesamowite obciążenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×