Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość Giterba

ma 37 lat i nigdy nie pracowała

Polecane posty

2 godziny temu, Gość Niezaradna napisał:

Wszystko odbywa się przez neta, nie widzę się z tymi ludźmi, kasę wysyłają mi na konto. Nie muszę chodzić do bibliotek bo mam pełno książek w domu z matematyki i fizyki (bo z tego robię zlecenia). A ubezpieczenia nie mam od 10 lat 😞 boje się ale naprawdę nie mam jak się ubezpieczyć. Jedyne wyjście to własna firma, ale mam za niskie zarobki. ZUS teraz chyba wynosi 600 zł plus do tego księgowa, po dwóch latach ZUS to już 1400 zł. Poza tym latem nie mam zleceń żadnych bo studenci mają wakacje 😞 może gdybym jeszcze dawała korepetycje to byłoby lepiej ale ja mam nerwicę i fobie i nie nadaje się do korepetycji, nie umiem tłumaczyć tak komuś na żywo bo zaraz się stresuje. Łatwiej mi się pisze, dlatego piszę pracę...

U mnie też przez neta. Co do firmy to jest jeszcze mały zus plus, 590zł przez trzy lata potem dwa normalne a potem znowu trzy można 590. I tak do emerytury.

Nfz można mieć dobrowolne ale trzeba uregulować 10tys zł za dekadę i miesięcznie około 400zl płacić.

6 godzin temu, Gość Gość napisał:

Nawet sobie nie wyobrażam nie mieć ubezpieczenia. A taka praca też do niczego Ci się nie liczy.

A ja tak, te wszystkie abonamenty nfz zus kina siłowni pzu oc ac i inne takie rzeczy to tylko abonament. Można mieć oszczędności i zapłacić rachunek po prostu zamiast płacić co miesiąc. Liczy jej się do oszczędności.

Gość Niezaradna
36 minut temu, Leżaczek napisał:

Nfz można mieć dobrowolne ale trzeba uregulować 10tys zł za dekadę i miesięcznie około 400zl płacić.

To już lepiej mieć firmę. A napisz mi czy znasz się na prowadzeniu firmy? Czy będę musiała mieć kasę fiskalną gdy wszystko odbywa się przez neta?

4 minuty temu, Gość Niezaradna napisał:

To już lepiej mieć firmę. A napisz mi czy znasz się na prowadzeniu firmy? Czy będę musiała mieć kasę fiskalną gdy wszystko odbywa się przez neta?

Wszystko zależy co będziesz robić trzeba poczytać czy w Twoim przypadku kasa fiskalna jest przymusowa bo jest coś takiego że do 20tys rocznie nie trzeba tylko są gwiazdki.

Edytowano przez Leżaczek
.

Księgowość możesz robić sama to nie jest zbyt trudne. Poczytaj też o działalności nierejestrowej, ikze ike, kwocie wolnej od podatku. Tylko tutaj też nie będzie nfz.

Czy warto płacić nfz nie wiem na pewno warto mieć oszczędności żeby móc w każdej chwili uregulować opłatę dodatkową i na jakieś rok nfz. Już z 15tys spisz spokojniej. Można też samemu odkładać i potem to wydawać prywatnio. Można też na samym początku mieć ubezpieczenie w np. jakimś banku kiedyś takie były 10-40zł i było się ubezpieczonym od nagłego wypadku pobytu w szpitalu śmierci na np 50-180tys. Nie wiem jak jest teraz.

26 minut temu, Gość Niezaradna napisał:

To już lepiej mieć firmę.

też tak myślę że jak już płacić 400 to lepiej firmę 600 i móc robić wszystko zarobkowo co tylko przyjdzie ochota plus mamy składki na emeryturę lub rentę.

Gość Niezbyt zaradna

Czytałam trochę o podatkach, DG itp ale niewiele z tego rozumiem. Moja działalność jest dość niszowa, mało kto to robi. Korepetycji nie udzielam, tylko rozwiązuje zadania z nauk ścisłych, wszystko odbywa się przez neta. Rozwiązania wysyłam w plikach docx, pdf po wpłacie na konto. Kompletnie nie wiem jaki tutaj byłby sposób rozliczania. Wątpię że sama dałabym rade prowadzić księgowość. 

Prawnik czy to jest legalne. Potem płatna interpretacja urzędu czy trzeba kasę ewentualnie też vat. Sposób płacenia podatków to jest proste tylko kilka do wyboru. Jest liniowy 19%, dochodowy 18%, ryczałt i karta podatkowa sprawdzasz które można i wybierasz jedno które najbardziej pasuje tzn najmniej zapłacisz 😁 ja w Twoim przypadku siedziałbym na nierejestrowej dg do 40tki skoro zarobki małe a po prostu oszczędzał na nfz i emeryturę może z jakimś tanim ubezpieczeniem od nagłego wypadku czy pobytu w szpitalu. Tam ginekolog, krew raz na rok prywatnie.

Edytowano przez Leżaczek
.

Gość Niezaradna

To chyba jest legalne. Nie piszę prac dyplomowych tylko rozwiązuje zadania. Studenci się uczą z moich rozwiązań. 

Masz rację, trzeba wziąć ślub, choć nie cierpię takich uroczystości 😞 na samą myśl o wizycie w urzędzie mnie skręca. Dlatego też nie chodzę do pup. 

Według mnie składki są za drogie. Od 2019 roku miały zlikwidować dobrowolny nfz i zrobić darmowy. Konstytucja jedno życie drugie. I nie zrobili. Jak ktoś nie pracuje to wystarczająco ma trudno się utrzymać. A nie każdy dostanie rentę. Potem szpital i długi. Nie popieram też takiego czegoś że nic nie zarobisz mając firmę i trzeba cokolwiek czyli dzisiaj aż 590 zapłacić. W normalnym kraju to jest dwójka tygodniowo. Ileż może kosztować utrzymanie wpisu do ewidencji. Mam nadzieję na dalsze zmiany w prawie. Teraz od lutego mały zus plus, coś się dzieje ale nadal nie jest zbyt fajnie.

3 minuty temu, Gość Niezaradna napisał:

Masz rację, trzeba wziąć ślub, choć nie cierpię takich uroczystości 😞 na samą myśl o wizycie w urzędzie mnie skręca. Dlatego też nie chodzę do pup. 

Bierz tam się przejmujesz najwyższej rozwód 😁

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować