Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
marta_lili

Sprawdzony przepis i porady na zakwas żytni.

Polecane posty

Witajcie, chciałabym zrobić własny zakwas żytni do chlebów, czy któraś z Was moze mi podać własny przepis i porady jak dobrze sie za to zabrać?
Nigdy tego nie robiłam, a chodzi to juz za mną od prawie roku 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.01.2022 o 22:07, marta_lili napisał:

Witajcie, chciałabym zrobić własny zakwas żytni do chlebów, czy któraś z Was moze mi podać własny przepis i porady jak dobrze sie za to zabrać?
Nigdy tego nie robiłam, a chodzi to juz za mną od prawie roku 🙂

Najlepiej kup zakwas w proszku. Rozpuść w 250 ml wody, postaw na kaloryfer na 12 godz. potem dodaj 150 gram mąki żytniej i 150 ml gorącej wody, wymieszaj i pozostaw na kaloryferze na ok 5-8 godz (ma sporo urosnąć). Potem dodaj 200 gram mąki połowę żytniej, połowę pszennej, łyżeczkę soli i pół łyżeczki soli, 2 łyżki oleju dobrze wymieszaj. Nasmaruj blachę masłem i obsyp dno płatkami owsianymi, włóż do niej ciasto (2 łyżki ciasta do szklanki) ciasto w blaszce na kaloryfer na 2 godz do wyrośnięcia. To w szklance też na kaloryfer (to ciasto w szklance będzie zakwasem do następnego chleba).

Rozgrzej piekarnik do 250 stopni. Ciasto w blaszce przecierasz delikatnie wodą na dłoni. Jak piekarnik się rozgrzeje wstawiasz ciasto na kratkę, do dolej brytfanki wlewasz wodę, zamykasz piekarnik. Po 10 min zmniejszasz temperaturę do 200 i pieczesz 40 min. Jak się upiecze nie wyciągaj od razu tylko wyłącz i lekko uchyl.

 

Edytowano przez robięjaklubię
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hey, dzięki wielkie. Co prawda zakwasu w proszku za granica nigdzie nie dostane, ale mam juz cala resztę przepisu/nawet paru przepisów przygotowana 🙂 Jeszcze szukam gdzie sie da jak zrobić dobra podstawę/zakwas. Olej podobno dobry do tego zeby chleb dłużej byl wilgotny/dobry, a reszta dawek z tego co sie dowiedzialam to kazdy roznie daje, ale wartosci sa bardzo zblizone 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, marta_lili napisał:

Hey, dzięki wielkie. Co prawda zakwasu w proszku za granica nigdzie nie dostane, ale mam juz cala resztę przepisu/nawet paru przepisów przygotowana 🙂 Jeszcze szukam gdzie sie da jak zrobić dobra podstawę/zakwas. Olej podobno dobry do tego zeby chleb dłużej byl wilgotny/dobry, a reszta dawek z tego co sie dowiedzialam to kazdy roznie daje, ale wartosci sa bardzo zblizone 🙂

Jeszcze to

https://tchiboblog.pl/chleb-na-zakwasie/?gclid=CjwKCAiA24SPBhB0EiwAjBgkhmV8cXRvIl5pYJqCUj20f2e9CBTFJbyUXvhR9oeLl1PS5jVZHGonNhoC5cwQAvD_BwE

Problem jest taki, że jak to młody zakwas to kiepsko rośnie, dlatego lepiej pierwszy kupić od kogoś, lub allegro

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×