Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Gość lubię_żelki

stajemy się powoli automatami

Polecane posty

Gość lubię_żelki

Czy wy też to zauważyliście? 

Stajemy się jakby automatami, robotami. 

Automatycznie wstajemy rano, pijemy kawę, jedziemy do pracy.

W pracy pracujemy automatycznie. Zależy jeszcze co robimy. Jeśli praca jest jeszcze w miarę, ludzka (mówię o takiej, w której możliwość jest do kogoś otworzyć buzię, zamienić słowo, porozmawiać) to jest jeszcze do zniesienia. Ale mówię o takich typowych korpo, stoi nad kimś przełożony i ze wszystkiego go rozlicza. Bywa, że nawet odmierzany jest czas pracy na każdą czynność, każdy proces - mierzą ludziom czas. Niejednokrotnie powstają nadgodziny, których człowiek nawet nie ma kiedy "wybrać" bo praca, praca, praca, praca.

Nie mamy czasu odwiedzić rodziców. 

Nie mamy kiedy robić nawet dzieci. Nie mamy kiedy rodzić dzieci, a o wychowywaniu ich będąc ciągle w pracy nie wspomnę. 

Nie mamy kiedy się spotykać, wyjść do pubu czy kawiarni. 

Nie mamy kiedy zrobić... czegokolwiek. 

Być może jesteśmy już tak zautomatyzowani, że nie zauważamy co jest normalne. Bagatelizujemy próby zbliżenia się do nas, nawiązania z nami kontaktu, próby zapoznania się z nami innych ludzi. Może normalnych. Może odbieramy ich jako nienormalnych. Boże te próby odbieramy jako atak na naszą osobę, reagujemy agresją. Przecież dla nas "automatów" to co robią Ci ludzie to coś nienormalnego. 

Więc jak znaleźć normalność w dzisiejszych czasach?

Usiadłam właśnie przy stole, piję herbatę. Znowu ktoś przypomniał mi dzisiaj przypadkowo o przemijaniu i że pewne osoby są już przeszłością. 

Zmieniłam ostatnio pracę. Wydaje się być normalna. Na razie. Ciekawe jak długo. Można tam z kimś pogadać, odezwać się do kogoś. 

Wróciłam do domu mniej zautomatyzowana. Zaczęłam się zastanawiać, myśleć, rozmyślać. 

Idę na taras - obejrzę zachód słońca. Powdycham zapachy z ogrodu. Przypomnę sobie jak się tu znalazłam - w tym miejscu, o tym czasie. Powspominam. 

Serio pierwszy raz od kilku lat nie biegnę. Nie wyściguję się  z czasem, ze swoim życiem, sama ze sobą. Czy to już starość? A może próba powrotu do normalności? 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.08.2022 o 18:56, lubię_żelki napisał:

Czy wy też to zauważyliście? 

Stajemy się jakby automatami, robotami. 

Automatycznie wstajemy rano, pijemy kawę, jedziemy do pracy.

W pracy pracujemy automatycznie. Zależy jeszcze co robimy. Jeśli praca jest jeszcze w miarę, ludzka (mówię o takiej, w której możliwość jest do kogoś otworzyć buzię, zamienić słowo, porozmawiać) to jest jeszcze do zniesienia. Ale mówię o takich typowych korpo, stoi nad kimś przełożony i ze wszystkiego go rozlicza. Bywa, że nawet odmierzany jest czas pracy na każdą czynność, każdy proces - mierzą ludziom czas. Niejednokrotnie powstają nadgodziny, których człowiek nawet nie ma kiedy "wybrać" bo praca, praca, praca, praca.

Nie mamy czasu odwiedzić rodziców. 

Nie mamy kiedy robić nawet dzieci. Nie mamy kiedy rodzić dzieci, a o wychowywaniu ich będąc ciągle w pracy nie wspomnę. 

Nie mamy kiedy się spotykać, wyjść do pubu czy kawiarni. 

Nie mamy kiedy zrobić... czegokolwiek. 

Być może jesteśmy już tak zautomatyzowani, że nie zauważamy co jest normalne. Bagatelizujemy próby zbliżenia się do nas, nawiązania z nami kontaktu, próby zapoznania się z nami innych ludzi. Może normalnych. Może odbieramy ich jako nienormalnych. Boże te próby odbieramy jako atak na naszą osobę, reagujemy agresją. Przecież dla nas "automatów" to co robią Ci ludzie to coś nienormalnego. 

Więc jak znaleźć normalność w dzisiejszych czasach?

Usiadłam właśnie przy stole, piję herbatę. Znowu ktoś przypomniał mi dzisiaj przypadkowo o przemijaniu i że pewne osoby są już przeszłością. 

Zmieniłam ostatnio pracę. Wydaje się być normalna. Na razie. Ciekawe jak długo. Można tam z kimś pogadać, odezwać się do kogoś. 

Wróciłam do domu mniej zautomatyzowana. Zaczęłam się zastanawiać, myśleć, rozmyślać. 

Idę na taras - obejrzę zachód słońca. Powdycham zapachy z ogrodu. Przypomnę sobie jak się tu znalazłam - w tym miejscu, o tym czasie. Powspominam. 

Serio pierwszy raz od kilku lat nie biegnę. Nie wyściguję się  z czasem, ze swoim życiem, sama ze sobą. Czy to już starość? A może próba powrotu do normalności? 

 

Oglądałem ostatnio dokument o kobiecie która poświęciła całe swoje życie opiekując się niepełnosprawną i rozrzutną siostrą. Musiało być jej ciężko do tego stopnia że nie wytrzymała psychicznie i strzeliła jej w głowę gdy ta spala. 

Wyjechała jakiś czas później zostawiając zwłoki w przyczepie w której mieszkały i zaczęła nowe skromne życie.

Swój czas który zyskała po odebraniu życia swojej siostrze poświęcała głównie na oglądanie zachodów słońca na plaży. Tak bardzo jej tego brakowało. 

Podobno była prostą kobietą ale bardzo przykładała się do swojej pracy sprzątaczki. Robiła więcej niż jej kazano i bardzo starannie. Lubiana kobieta pragnąca zwykłych przyjemności życia. 
Miała około 50 lat. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lubię_żelki

Pytanie kogo masz tu na myśli pisząc o tej, która pozbyła się swojej siostry, przez którą była wykorzystywana.

Mozesz mieć na myśli mnie, i możesz mieć na myśli siebie. 

Tak, zachody słońca są ważne, ale staram się ostatnio doceniać każdy dzień, cieszyć każdą chwilą. Dostrzegać swoje ułomności, wady (czasem szukać winy w sobie), pracować nad tym, starać się coś ulepszyć. 

I jak zakończyła się ta historia - złapali ją? Bo o zakończeniu nic nie piszesz, a wydaje mi się, że ono w gruncie rzeczy jest ważne, bo zbyt długo mogła sobie tych zachodów słońca nie oglądać, skoro sprawa wyszła na jaw. 

Czemu chodzisz za mną z bronią? Bo mieszkam za blisko twojego domu czy nie chodzi o to? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lubię_żelki

Tak sobie jeszcze myślę, że świat stanął na głowie. Cokolwiek, co nie przynosi w dzisiejszych czasach zysków, jest wyrzucane (pozbywamy się tego). 

Rodzice, którzy są chorzy lub starzy oddawani są do domu starców. Żony, mężowie wymieniani są na lepsze modele. Dzieciaki zmuszane są do katorżniczej nauki (nie mówię o wymaganiach, aby dobrze uczyły się w szkole, ale masie dodatkowych zajęć i kursów pozaszkolnych), ludzie dążą do wysokich stanowisk i kariery kosztem swojego zdrowia czy relacji rodzinnych. To są przykłady z życia wzięte. 

Ludziom brakuje pokory. Przekonani są, że powinni tylko wymagać. Od innych, nie od siebie. Ale czasem zdają sobie sprawę że bez tych ludzi by oni nie istnieli. I wtedy następuje otrzeźwienie. Mały kubeł zimnej wody na głowę. Chlust. Wybudzamy się ze snu. Jak długo tak śniliśmy? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aloha...

B. dobry temat! dla mnie idealnie znany z wielu kwestii - choc mialem to szczescie uniknac Corpo... jak i bycia jednym z trybikow owej Maszyny do produkcji szczurow na 1m2 biurka/boxu (USA Dream)... i az dziw, ze tak malo wpisow hmmm.

Czytajac Cie... poczulem sie Jak sam bym to pisal - i podobnie 😉 prawie pod 1:1 - zakladajac, ze jestes Realna.

Przypominasz NEO z Matrixa w wersji Zenskiej 😉 - co rownowazne jest tez z tym iz Twoje slowa pisane ukazuja b. wyraznie MATRIX.
Ktory jest dzis o wiele wiekszy-- potezniejszy oraz bardziej wyrafinowany-wyraznie widoczny z automatyzacja w tle - dla Geekow z IT - tworcow internetu - sztucznej inteligencji, programistow - adminow serwerow itp.

Do tego dosc dosadnie opisalas rzeczywistosc po stronie Swiadomej osoby - HomoSapiens... za co spory Plus, gdyz wymagalo to otwartosci-odwagi wiekszej tym bardziej w PL na tle masy zadzumionych... jak i czuc w calosci, ze raczej doswiadczylas wiele z opisu na wlasnej skorze.

Więc jak znaleźć normalność w dzisiejszych czasach? - starac sie podjac dzialania pod wrecz wywalczenie sobie owej normalnsci-wolnosci... czerpiac sporo z postaci, ktore godne sa nasladowania w tej rozgrywce-grze z jaka przychodzi nam sie zderzyc, a bedzie w czasie o wiele trudniej - dlatego czujnosc to klucz.

Jeszcze na szczescie nie jest az tak ZLE tzn. ze mamy wieksze mozliwosci niz ludzie z innych Krajow na podjecie dzialan glownie pod zycie czesciej poza MATRIX-em/Systemem dobrym dla jednych.
Mocno pomaga tez w tym bliskosc z Natura +z dala od zaawansowanej technologii... oraz zajecie sie czyms pod Pasje.

W obecnym czasie - Swiata czynni sie wiele - jak i pociagaja za sznurki - Guru pod  brniecie bardziej Ku automatyzacji, robotyzacji, maszynowosci np. uczenia/pisaniu... z masa przy tym ruchow w kierunku inwigilacji-zapisu danych pod cel  kontroli jak najwiekszej ilosci ludzi z mozliwosciami pod sterowanie.

Wyjda po wygrywanie w tej Grze przeciwko bliznich, tylko najsilniesi - HomoSapiens 😛
oraz
Życie w swoim czasie łamie nas wszystkich, jednak tylko niektórzy z tego połamania wyrastają silniejsi – Ernest Hemingway
Ten pięknie żyje i umiera, kto według własnych żyje praw – Philip José Farmer
Kto życia nie ceni, nie wart go – Leonardo da Vinci.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lubię_żelki
13 godzin temu, MakePEACE napisał:

Aloha...
Czytajac Cie... poczulem sie Jak sam bym to pisal - i podobnie 😉 prawie pod 1:1 - zakladajac, ze jestes Realna.

Przypominasz NEO z Matrixa w wersji Zenskiej 😉 

Dziękuję 🙂

Miło mi, że sprawiłam Ci radość 😉🙂

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, lubię_żelki napisał:

Dziękuję 🙂

Miło mi, że sprawiłam Ci radość 😉🙂

 

 Prosze... choc nie Musialas z racji, ze nie uczynilem nic Raczej takiego wiekszego  - hmmm😛

Co do Radosci - to tak bylo - i tak sie poczulem... wychodzi na to teraz, ze musze/chce napisac Tobie Dziekuje... tzn. za slowa wyprodukowane przez Twoje komorki-neurony-jazn-palce 🙂
 

Poza tym przypomnial mi sie z kiedys 1-den filmik, gdzie Prawia ciekawie/naukowo o Automatyzacji 😉
i jesli masz DNA z Trinity (co mozna tak odczuc z Twojego pisma)

to mysle, ze spodoba Ci sie owa fabula +da nowe spojrzenie na nowe Horyzonty 🙂
- a warto o tym wiedziec, gdyz jest to wiedza na wage takze Zlota np. z racji iz Rzady danych Krajow wykorzystuja owe odkrycia-wiedze pod zbrojenie Matrixa (tzn. nie w celach wylacznie dobrych dla ludzkosci, jak to glosza w TV)

 

wpisy z linkiem - video tu czesto sa przez Adminow usuwane...

Wiec, aby wyswietlic Video to - Wpisz w Google lub w YTube takie slowa:  Zobacz skąd bierze się lojalność i poświęcenie u zwierząt [Kosmos]

1-wsze video / 5:38s ma czasu - oraz fajnie, jesli bys napisala swoja Recenzje po tym Video 😉 tzn. w wolnym czasie.

Dobrego wieczoru!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lubię_żelki

Wszystko fajnie ale jeśli o ciebie chodzi... Kto w dzisiejszych czasach w odniesieniu do drugiego człowieka używa słowa "jaźń"? Nie powiem ze mi się to nie podoba, ale kto tak mówi o drugim człowieku - jesteś komputerem? Bogiem? A może jakaś wyższa inteligencja??? No zabrzmiało to tak jakbyś był robotem, wybacz... Gardzisz ludźmi, drugim człowiekiem? Dostrzegasz u ludzi duszę? “Twoja jaźń wyprodukowała - Twoje szare komórki, neurony wyprodukowały... " No proszę. Rozmawiasz z człowiekiem, zwierzęciem czy rzeczą (rzeczy nie mają mózgów, ale mogą być komputerem ze wszczepiona sztuczna inteligencja). Nie mówię już o podziale na płeć bo to chyba byłoby zs dużo. Ale kto wie, kto wie - do dyskusji może taka forma wypowiedzi okaże się całkiem pomocna, potrzebna i interesująca 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kto w dzisiejszych czasach w odniesieniu do drugiego człowieka używa słowa "jaźń"?Pan KTOS 😄
i co w tym zlego? poza tym nie mialem ani grama mysli pod ciemna strone mocy w tej wypowiedzi hmmm

Dla janosci jak juz zabrnalem glebiej w uzycie "jazni" to glownie chodzilo mi o taki kontekst:

Rozpatrujac jaźn, nieodłącznie pojawia się ona w kontekście „ja” oraz świadomości.
I nie jest to przypadek, bo przecież jedyną treścią jaźni, jaką znamy, jest to co pojawia się w polu świadomości,
czyli odnosi się i jest „gruntowane” właśnie w odniesieniu do „ja”, a stosunek tegoż „ja” do jaźni jest wyjątkowy! 🙂

czy

Jaźń stanowi centrum systemu psychicznego, obejmuje go i przenika siłą swego promieniowania, to nasz prawdziwy „punkt środkowy 😜,  
który jest ośrodkiem napięcia między dwoma światami i ich siłami - tymi światami jest świat wewnętrzny i zewnętrzny 😉


jesli  masz inaczej lub w te kwestie nie wierzysz to hmmm - mozesz miec Psyche-Nici neuronowe nie z tej ziemi tzn. blizsze KOSMITKI 😜, a moze masz Swojsza definicje na to?, ktora Powali nie tylko Moja Kraine (jeszcze nie wiem czego 😄) - Owocnosc-Owocowy RAJ!


PEACE Na tropie! 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lubię_żelki

Postaram się odpowiedzieć nieco humorystycznie, cytując pewną damę :

 

"Jestem chamką. To nie zostało powiedziane wprost, ale zarysowane grubym i jaskrawym kolorem między wierszami w wymianie zdań pod zwyczajnym postem na Facebooku. Nic nowego, prawda? Lubimy przecież dopiec innym i robimy to wyłącznie w postaci reakcji na czyjeś osiągnięcia. I nie musi być tym osiągnięciem nic wielkiego. Wystarczy lepszy humor tego dnia czy wstanie prawą nogą. O założeniu różowych okularów na resztę dnia nie wspomnę. No dobra, zostałam chamką – proszę zwrócić uwagę na określenie. Feminatyw nie z tej ziemi! Ogromnie bym się z niego cieszyła, naprawdę, gdyby nie fakt, że został wyszarpnięty w tej postaci od osoby atakującej. No ale dobre i to! 

Jestem chamką! Dlaczego? Ponieważ używam słów ogólnie przyjętych, ale dla dużej części społeczeństwa na naszym polskim podwórku wciąż groźnych. Mowa o feminatywach właśnie. Bo jak to tak? Prezydentka? Nawet Wujek Google po wpisaniu tego słowa bez zmrużenia okiem pyta: „Czy chodziło ci o Prezydent?” Otóż, nie, drogi wujaszku, nie o to mi chodziło. Czy mam się poczuć przez ciebie niezrozumiała? Widzicie tu moją ironię? Jest bardzo uzasadniona. 

Zatem co z tą prezydentką? No nic, autokorekta ją podkreśla na czerwono jako błędne hasło, zresztą tak samo rzecz się dzieje ze słówkiem „feminatyw” lub „feminatywum”. Niektórzy zażarcie próbują prezydentkę uśmiercić, pozwalając na istnienie wyrazu wyłącznie w kontekście rzeczy, np. jako nazwa damskich rękawiczek. Przypomina mi się literatka, niekoniecznie pani związana z tworzeniem literatury, ale szklanka do wódki, która może czymś służyć, czymś znacznie ważniejszym, niż realizacją własnego wzniosłego pragnienia. Kobieta ma być praktyczna, no przecież. No w dalszym ciągu. No a jak się na to nie godzi, wprowadzając zmianę, nie szkodząc tą zmianą nikomu, lecz wspierając wielu, staje się chamką. 

Jestem więc chamką i tak zwyczajnie, po chamsku, skomentuję lęk przed zmianą naszego społeczeństwa. Boimy się jak jasna cholera, bo? Bo możemy stracić. I widzimy tylko to. Zapominając, że zmiana może wzbogacić i niekoniecznie zabrać stare, by dać nowe. Może dać WIĘCEJ! Pamiętacie Państwo powiedzonko „strach ma wielkie oczy”? To by był ideał. My zamykamy swoje, by nie widzieć, że nadchodzi. A gdy już na moment uniesiemy powiekę, zaczynamy się bronić, choć nie ma żadnego zagrożenia. To nasz permanentny stan: „obrona” przed niczym. Pomyślcie o tym. Jestem chamką, więc mogę takie niewygodne rzeczy tak zwyczajnie, po chamsku, opowiadać. 

A wracając do prezydentki i feminatywów, poproszę Państwa o taki mały eksperyment. Mamy wiele zawodów czy stopni w wojsku, określanych za pomocą rodzaju męskiego, w których również pracują/służą kobiety, ale nie mają swoich odpowiedników w nazwie. Szewc, do niedawna Premier i Prezydent, Major itd. A czy jest chociaż jeden zawód, który kojarzyłby się z pracą kobiet, ale nie miałby męskiego odpowiednika w nazwie? Podpowiem. Jest. To najstarszy zawód świata. Ktoś tu wyczuwa, że coś poszło nie tak?". 

Hahaha. A tak serio fajnie się z Tobą rozmawia 😉 i przyznaję, dajesz trochę do myślenia... 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lubię_żelki
Dnia 20.10.2022 o 20:45, MakePEACE napisał:

 Prosze... choc nie Musialas z racji, ze nie uczynilem nic Raczej takiego wiekszego  - hmmm😛

Co do Radosci - to tak bylo - i tak sie poczulem... wychodzi na to teraz, ze musze/chce napisac Tobie Dziekuje... tzn. za slowa wyprodukowane przez Twoje komorki-neurony-jazn-palce 🙂
 

Poza tym przypomnial mi sie z kiedys 1-den filmik, gdzie Prawia ciekawie/naukowo o Automatyzacji 😉
i jesli masz DNA z Trinity (co mozna tak odczuc z Twojego pisma)

to mysle, ze spodoba Ci sie owa fabula +da nowe spojrzenie na nowe Horyzonty 🙂
- a warto o tym wiedziec, gdyz jest to wiedza na wage takze Zlota np. z racji iz Rzady danych Krajow wykorzystuja owe odkrycia-wiedze pod zbrojenie Matrixa (tzn. nie w celach wylacznie dobrych dla ludzkosci, jak to glosza w TV)

 

wpisy z linkiem - video tu czesto sa przez Adminow usuwane...

Wiec, aby wyswietlic Video to - Wpisz w Google lub w YTube takie slowa:  Zobacz skąd bierze się lojalność i poświęcenie u zwierząt [Kosmos]

1-wsze video / 5:38s ma czasu - oraz fajnie, jesli bys napisala swoja Recenzje po tym Video 😉 tzn. w wolnym czasie.

Dobrego wieczoru!

No więc odpowiedź :

Oglądałam kiedyś ta całą serię z KOSMOSEM- fajna jest. 

Skąd się bierze lojalność i posłuszeństwo u zwierząt - ano moja odpowiedź : z miłości i z szacunku. Z uczuć! 

Jestem jak ta gazela w stosunku do moich bliskich, których kocham. Tak mi się wydaje... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.08.2022 o 18:56, lubię_żelki napisał:

Czy wy też to zauważyliście? 

Stajemy się jakby automatami, robotami. 

Automatycznie wstajemy rano, pijemy kawę, jedziemy do pracy.

W pracy pracujemy automatycznie. Zależy jeszcze co robimy. Jeśli praca jest jeszcze w miarę, ludzka (mówię o takiej, w której możliwość jest do kogoś otworzyć buzię, zamienić słowo, porozmawiać) to jest jeszcze do zniesienia. Ale mówię o takich typowych korpo, stoi nad kimś przełożony i ze wszystkiego go rozlicza. Bywa, że nawet odmierzany jest czas pracy na każdą czynność, każdy proces - mierzą ludziom czas. Niejednokrotnie powstają nadgodziny, których człowiek nawet nie ma kiedy "wybrać" bo praca, praca, praca, praca.

Nie mamy czasu odwiedzić rodziców. 

Nie mamy kiedy robić nawet dzieci. Nie mamy kiedy rodzić dzieci, a o wychowywaniu ich będąc ciągle w pracy nie wspomnę. 

Nie mamy kiedy się spotykać, wyjść do pubu czy kawiarni. 

Nie mamy kiedy zrobić... czegokolwiek. 

Być może jesteśmy już tak zautomatyzowani, że nie zauważamy co jest normalne. Bagatelizujemy próby zbliżenia się do nas, nawiązania z nami kontaktu, próby zapoznania się z nami innych ludzi. Może normalnych. Może odbieramy ich jako nienormalnych. Boże te próby odbieramy jako atak na naszą osobę, reagujemy agresją. Przecież dla nas "automatów" to co robią Ci ludzie to coś nienormalnego. 

Więc jak znaleźć normalność w dzisiejszych czasach?

Usiadłam właśnie przy stole, piję herbatę. Znowu ktoś przypomniał mi dzisiaj przypadkowo o przemijaniu i że pewne osoby są już przeszłością. 

Zmieniłam ostatnio pracę. Wydaje się być normalna. Na razie. Ciekawe jak długo. Można tam z kimś pogadać, odezwać się do kogoś. 

Wróciłam do domu mniej zautomatyzowana. Zaczęłam się zastanawiać, myśleć, rozmyślać. 

Idę na taras - obejrzę zachód słońca. Powdycham zapachy z ogrodu. Przypomnę sobie jak się tu znalazłam - w tym miejscu, o tym czasie. Powspominam. 

Serio pierwszy raz od kilku lat nie biegnę. Nie wyściguję się  z czasem, ze swoim życiem, sama ze sobą. Czy to już starość? A może próba powrotu do normalności? 

 

Doskonale Cię rozumiem, mam identyczne rozkminy, żyjemy naprawdę w paskudnych czasach jak tak się dobrze przyjrzeć i zastanowić nad tematem, ciągle zabiegani, wieczny brak czasu, to jest naprawdę mega przykre...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 9.09.2022 o 20:42, lubię_żelki napisał:

Tak sobie jeszcze myślę, że świat stanął na głowie. Cokolwiek, co nie przynosi w dzisiejszych czasach zysków, jest wyrzucane (pozbywamy się tego). 

Rodzice, którzy są chorzy lub starzy oddawani są do domu starców. Żony, mężowie wymieniani są na lepsze modele. Dzieciaki zmuszane są do katorżniczej nauki (nie mówię o wymaganiach, aby dobrze uczyły się w szkole, ale masie dodatkowych zajęć i kursów pozaszkolnych), ludzie dążą do wysokich stanowisk i kariery kosztem swojego zdrowia czy relacji rodzinnych. To są przykłady z życia wzięte. 

Ludziom brakuje pokory. Przekonani są, że powinni tylko wymagać. Od innych, nie od siebie. Ale czasem zdają sobie sprawę że bez tych ludzi by oni nie istnieli. I wtedy następuje otrzeźwienie. Mały kubeł zimnej wody na głowę. Chlust. Wybudzamy się ze snu. Jak długo tak śniliśmy? 

Święte słowa, podpisuję się pod tym...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lubię_żelki
5 godzin temu, Tuniaaa napisał:

Święte słowa, podpisuję się pod tym...

Na początku witam, witam. Powiedz mi co byś sobie pomyślała - poznajesz kogoś w realu, piszesz z nim na forum. Ten ktoś totalnie Cię olewa, nie odpisuje Ci. Wszyscy zewsząd dookoła posądzają Cię o zdradę. Ta osoba z forum, która Cię olewała, znowu pisze dwuznaczności, zmienia konta, coś tam pisze, zaczepia - po pewnym czasie już nie wiesz z kim właściwie piszesz, kto jest nim, kto nie... Na co ta osoba liczy? Nie potrafi się nawet wysilić żeby napisać do Ciebie na priv, mimo, że Ty się kiedyś odważyłaś. Raz pisze że nie masz klasy, raz pisze kochanie i śle to w eter, po pewnym czasie już nie wiesz do kogo... Gierki, gierki, gierki... Bierzesz ją na przetrzymanie ale po czasie głupiejesz, bo już nie wiesz kto to, jakie setne ma konto i czy pisze poważnie czy się nabija z Ciebie... Jakbyś się zachowała??? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, lubię_żelki napisał:

Na początku witam, witam. Powiedz mi co byś sobie pomyślała - poznajesz kogoś w realu, piszesz z nim na forum. Ten ktoś totalnie Cię olewa, nie odpisuje Ci. Wszyscy zewsząd dookoła posądzają Cię o zdradę. Ta osoba z forum, która Cię olewała, znowu pisze dwuznaczności, zmienia konta, coś tam pisze, zaczepia - po pewnym czasie już nie wiesz z kim właściwie piszesz, kto jest nim, kto nie... Na co ta osoba liczy? Nie potrafi się nawet wysilić żeby napisać do Ciebie na priv, mimo, że Ty się kiedyś odważyłaś. Raz pisze że nie masz klasy, raz pisze kochanie i śle to w eter, po pewnym czasie już nie wiesz do kogo... Gierki, gierki, gierki... Bierzesz ją na przetrzymanie ale po czasie głupiejesz, bo już nie wiesz kto to, jakie setne ma konto i czy pisze poważnie czy się nabija z Ciebie... Jakbyś się zachowała??? 

Przestałabym się zastanawiać o co kaman, tylko definitywnie bym się odcięła od tego typa, szkoda czasu i zdrowia na takie osobniki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lubię_żelki
3 minuty temu, Tuniaaa napisał:

Przestałabym się zastanawiać o co kaman, tylko definitywnie bym się odcięła od tego typa, szkoda czasu i zdrowia na takie osobniki...

I to jest odpowiedź za 100 pkt 🤗😊

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, lubię_żelki napisał:

I to jest odpowiedź za 100 pkt 🤗😊

🙂🙃🤗👌

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, lubię_żelki napisał:

Na początku witam, witam. Powiedz mi co byś sobie pomyślała - poznajesz kogoś w realu, piszesz z nim na forum. Ten ktoś totalnie Cię olewa, nie odpisuje Ci. Wszyscy zewsząd dookoła posądzają Cię o zdradę. Ta osoba z forum, która Cię olewała, znowu pisze dwuznaczności, zmienia konta, coś tam pisze, zaczepia - po pewnym czasie już nie wiesz z kim właściwie piszesz, kto jest nim, kto nie... Na co ta osoba liczy? Nie potrafi się nawet wysilić żeby napisać do Ciebie na priv, mimo, że Ty się kiedyś odważyłaś. Raz pisze że nie masz klasy, raz pisze kochanie i śle to w eter, po pewnym czasie już nie wiesz do kogo... Gierki, gierki, gierki... Bierzesz ją na przetrzymanie ale po czasie głupiejesz, bo już nie wiesz kto to, jakie setne ma konto i czy pisze poważnie czy się nabija z Ciebie... Jakbyś się zachowała??? 

Aloha!, ale to chyba nie mowa-pisana o Mojej osobie??? - prawda czy falsz?

ZELKO-LUBIKU 😉, padam! Astralnych snow!


PEACE...

Edytowano przez MakePEACE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Tuniaaa napisał:

Przestałabym się zastanawiać o co kaman, tylko definitywnie bym się odcięła od tego typa, szkoda czasu i zdrowia na takie osobniki...

RACJA - św. RACJA TWOJSZA i ***Mr. św. go... tzn. po czesci Mojsza z Twojsza bardziej 😜

- wiec: lub/kochaj, albo po-rzuc (choc mozna tez zuc jak gume - tyton itp. 🤣)

***Mr. św. Ty 😉  - youtube_com/watch?v=yuqeaGgecI4

Edytowano przez MakePEACE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Twój czar, twoja dusza, twoja magiczna moc. Twój blask w pełnym słońcu, twoja gorąca noc.

Już dziś muszę wracać, muszę wyjechać stąd.
Więc daj mi popłakać czystej miłości łzą.

Byłam niczyja, ty mi oddałeś siebie, Jak to się stało, że cię znalazłam, nie wiem.
Nie będzie łatwo zapomnieć tego nieba... 🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lubię_żelki
1 godzinę temu, MakePEACE napisał:

Twój czar, twoja dusza, twoja magiczna moc. Twój blask w pełnym słońcu, twoja gorąca noc.

Już dziś muszę wracać, muszę wyjechać stąd.
Więc daj mi popłakać czystej miłości łzą.

Byłam niczyja, ty mi oddałeś siebie, Jak to się stało, że cię znalazłam, nie wiem.
Nie będzie łatwo zapomnieć tego nieba... 🤔

Hmmm. 😊Jak romantycznie 😉😄 idziemy na uczuciowe??? 😜

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2022 o 19:03, lubię_żelki napisał:

Postaram się odpowiedzieć nieco humorystycznie, cytując pewną damę :
 

"Jestem chamką. To nie zostało powiedziane wprost, ale zarysowane grubym i jaskrawym kolorem między wierszami w wymianie zdań pod zwyczajnym postem na Facebooku. Nic nowego, prawda? Lubimy przecież dopiec innym i robimy to wyłącznie w postaci reakcji na czyjeś osiągnięcia. I nie musi być tym osiągnięciem nic wielkiego. Wystarczy lepszy humor tego dnia czy wstanie prawą nogą. O założeniu różowych okularów na resztę dnia nie wspomnę. No dobra, zostałam chamką – proszę zwrócić uwagę na określenie. Feminatyw nie z tej ziemi! Ogromnie bym się z niego cieszyła, naprawdę, gdyby nie fakt, że został wyszarpnięty w tej postaci od osoby atakującej. No ale dobre i to! ...

Hahaha. A tak serio fajnie się z Tobą rozmawia 😉 i przyznaję, dajesz trochę do myślenia... 🙂


Witaj Ponownie NIEZNAJOMA 😉 - ZELKO-LUBIKU

dla klarownosci z mojej strony jak to widzi moja JAZN 😄

Primo 1 - 😜
Polski językoznawca Marek Łaziński zwraca uwagę, że zarówno polszczyzna, jak i inne języki rodzajowe, jest asymetryczna[8]. Również Zofia Kubiszyn-Mędrala, poddając analizie trzy słowniki współczesnego języka polskiego i zawartych w nich feminatywów, wskazała na „brak regularności i symetryczności w formalnych wykładnikach żeńskości”[6]. Nierówny obraz obu płci jest obecny na wielu płaszczyznach języka – w jego słowotwórstwie, leksyce, frazeologii i gramatyce[29]. Zjawisko asymetrii języka względem płci jest wytłumaczalne czynnikami pozajęzykowymi. We współczesnej polszczyźnie tendencje dążące do symetryczności słowotwórczej w obrębie nazw zawodów i tytułów pojawiają się w lingwistyce płci, która ujmuje zagadnienie na tle problematyki rodzajowo-płciowej w języku[30][31]. W tym nurcie badawczym wskazuje się na luki leksykalne i niesymetryczność w zakresie słowotwórstwa wielu nazw zawodów wykonywanych obecnie przez kobiety. W opinii większości przedstawicieli tego nurtu badawczego zmieniająca się sytuacja zawodowa i społeczna kobiet znajduje słabe odbicie w strukturach języka, o czym świadczy niepopularność żeńskich określeń większości prestiżowych stanowisk i funkcji (np. rektor – rektorka, premier – premierka)[21].

Męskoosobowość jest specyficznie polską kategorią, a w innych językach słowiańskich, zwłaszcza w języku czeskim, derywacja sufiksalna nazw żeńskich od męskich jest procesem należącym do standardowych[32]. W czeszczyźnie derywowanie nazw żeńskich od nazw męskich jest zjawiskiem częstszym i cieszącym się szerszą akceptacją[33]. Czeskie odpowiedniki polskich feminatywów (np. doktorka, ministryně, filoložka) są w czeskiej praktyce językowej wyraźnie lepiej ustabilizowane...

KOMUNIKACJA - 1 gatunek ludzki to nie oznaka, ze 2 rozne plci beda nadawac-odomierac sie wspolnie identycznie na wielu aspektach w komunikacji.


Primo 2 - 😜

Jan Miodek, pisząc o językowych wykładnikach żeńskości stwierdza, że „ich absolutne zwycięstwo przewidywano po ostatniej wojnie, uzasadniając je zdobywaniem przez kobiety stanowisk i godności do tej pory zarezerwowanych dla mężczyzn. Jak wiadomo, ewolucja słowotwórcza przebiegła zupełnie inaczej: znakiem równouprawnienia stały się u nas formy bezprzyrostkowe. W efekcie popularność zyskały określenia takie jak np. pani dyrektor, pani notariusz, pani psycholog, zamiast dyrektorka, notariuszka, psycholożka. Jednocześnie autorki Kultury języka polskiego piszą, że zastępowanie form żeńskich np. kierowniczka na pani kierownik jest niesłuszne, ponieważ są to jednostki leksykalne, które od dawna funkcjonują w języku w formach żeńskich.


Primo 3 - 😜

JEZYK PLCI - b. istotny temat - uczymy sie roznych jezykow lub jednego ojczystego, a nie Jezyka 2 plci!
oraz
"Kobieta ma być praktyczna, no przecież. No w dalszym ciągu.
No a jak się na to nie godzi, wprowadzając zmianę, nie szkodząc tą zmianą nikomu, lecz wspierając wielu, staje się chamką. "

dla jasnosci - Jesli zachodzi sytuacja, ze  - nie szkodząc tą zmianą nikomu - to w moim przypadku - NIE WIDZE NAWET GRAMA CIEMNEJ STRONY MOCY... i taka Kobietke jeszcze wycaluje pieszczac dotykiem swiezo zerwanymi platkami kwiatow - jej policzki i szyje 🙂 

Warto tez miec na uwadze taka kwestie, ze zachodzic moze sprzecznosc i konflikt interesow
  z FAKTU: ze praktyczna materia o wiele czesto nie znajduje korelacji miedzy materia niepraktyczna 🤔😘
- czy jak ma to tez miejsce z Logika i Abstrakcja... za wyjatkami 😉 , ktore zna-rozpoznaje w danej populacji ludzi/kraju b. maly %-cent osobnikow! 2-plci ma sie rozumiec... co idealnie tez ukazuje jak sporego kalibru jest to problem glownie w KOMUNIKACJI, LECZ NIE TYLKO!

Primo 4 - 😜

Skąd się bierze lojalność i posłuszeństwo u zwierząt - ano moja odpowiedź : z miłości i z szacunku. Z uczuć!
Jestem jak ta gazela w stosunku do moich bliskich, których kocham. Tak mi się wydaje... 

- z miłości i z szacunku. Z uczuć! -
WSTEPNIE ROZUMIEM, ale to zbyt malo 😉 i czuje duzy glod po takiej wypowiedzi

TZN> ALE CO Z AUTOMATYZACJA?
TYM z punktu GENETYKI, co w filmie jest kluczem! i b. madrze zostalo ukazane?,
co zreszta ominelas jakbys video ogladala szybko-z malym skupieniem?, co do glebi zrozumienia/przekazu... tym bardziej dziwne, gdyz nazwalas siebie Gazela 😜,

a sprawa jest b. wazna, i nie bez kozery ukazana z mojej strony w Tym temacie - watku
tzn.  Tobie glownie z racji iz jestes Autorka jego... no i z powodu AUTOMATU-ZACJI - ktorymi stajemy sie - jak i w duzym stopniu mozemy czesto byc! w wielu aspektach decyzycjnosci... ktorych ostateczne TAK rozkazuje Mozg (tzn. wybrane jego czesci)... nie zdajac sobie nawet z tego czesto sprawy -  w co zreszta wierze dzis majac na to wiele faktycznych  dowodow... i wiem, ze wiele jest w 2-placiach takich zachowan-krokow  ver - i nieverbalnych.



PEACE na Tropie 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, lubię_żelki napisał:

Hmmm. 😊Jak romantycznie 😉😄 idziemy na uczuciowe??? 😜


Przypadkiem trafilem na to cos 😛 powaznie!, i pomyslalem?
- ze mozna sie tak jedwabnymi slowami podzielic na Forum w tym watku... zreszta takich slow nigdy za wiele / tym bardziej jak na codzien w zyciu od 2osoby takiej materii tyle co nic lub brak - no i mamy Jesien choc ciepla...


 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, lubię_żelki napisał:

Hmmm. 😊Jak romantycznie 😉😄 idziemy na uczuciowe??? 😜


Milczymy? 😜, a to glownie dlaczego NIEZNAJOMA - MOZE DESZCZOWA???

youtube_com/watch?v=GwbUeP4GNIc  

, a moze w kosciolku dluzej dzis siedzisz? 😜


*na co dzien


PEACE na Tropie 🙂🙂🙂

Edytowano przez MakePEACE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lubię_żelki
9 minut temu, MakePEACE napisał:


Milczymy? 😜, a to glownie dlaczego NIEZNAJOMA - MOZE DESZCZOWA???

youtube_com/watch?v=GwbUeP4GNIc  

, a moze w kosciolku dluzej dzis siedzisz? 😜


*na co dzien


PEACE na Tropie 🙂🙂🙂

Wybacz. Dziedzi płaczą 🤷🤷🤷

No w większości się z Tobą zgadzam, co do automatyzacji - to nie wiem czemu tak się dzieje z ludźmi, metoda kija i marchewki? Kary i nagrody? Nie wiem, tak przypuszczam, tak powstaje niewolnictwo... Co do czeskiego języka też się zgadzam, mają te swoje śmieszne zwroty, odmiany (przecież nazwiska tych wszystkich kobiet, tu chociażby sławnych modelek - Herzigova, Kurkova, Porizkova - czyli odmiana nazwiska z męskiego na żeński) świadczą chociażby o tym co piszesz... Swoją drogą nie wiedziałam, że Czechy to taki cudowny przykład feministycznego kraju i języka - zawsze się człowiek czegoś ciekawego dowie, czego nie był świadomy 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 6.11.2022 o 17:01, lubię_żelki napisał:

Wybacz. Dziedzi płaczą 🤷🤷🤷

No w większości się z Tobą zgadzam, co do automatyzacji - to nie wiem czemu tak się dzieje z ludźmi, metoda kija i marchewki? Kary i nagrody? Nie wiem, tak przypuszczam, tak powstaje niewolnictwo... Co do czeskiego języka też się zgadzam, mają te swoje śmieszne zwroty, odmiany (przecież nazwiska tych wszystkich kobiet, tu chociażby sławnych modelek - Herzigova, Kurkova, Porizkova - czyli odmiana nazwiska z męskiego na żeński) świadczą chociażby o tym co piszesz... Swoją drogą nie wiedziałam, że Czechy to taki cudowny przykład feministycznego kraju i języka - zawsze się człowiek czegoś ciekawego dowie, czego nie był świadomy 😉

No to milo mi 😉 i to tez ZNAK, ze nie dolega Ci toxyczny-niezdrowy Feminizm tzn. z racji sieci - pomijajac poznanie Cie w  realu...

zawsze się człowiek czegoś ciekawego dowie, czego nie był świadomy >> tym bardziej jesli po drugiej stronie pojawia sie Postac mojego pokroju (twojego tez w tym wypadku😜) i uswiadamia 2giej-postaci, ze cos ma jeszcze szersza-dluzsza perspektywe niz sie nam zdawalo... co tez czesto potrafi wplynac na wiecej lub mniej pod zmiane oceny tematu...


nie wiem czemu tak się dzieje z ludźmi, metoda kija i marchewki? Kary i nagrody? >>  hmmm, z racji video bardziej chodzilo mi o kierunek w strone GENETYKI - np. wrecz pytania:

CZY JESTESMY AUTOMATAMI-ROBOTAMI?, ktorych przeznaczenie jest zapisane w DNA, i nie moze byc zmienione?

- Lub na tyle moze byc zmodyfikowane, aby nie wpisywac sie w DEFINICJE AUTOMATU-ROBOTA - i kto jest za to odpowiedzialny? czy tylko NATURA - JEJ PRAWA? - ukazujac Ci ta materie/od tej strony genetyki 😉

- i zachowan jak w video  chcialem Ci ukazac inna forme AUTOMATU-ROBOTA, ktory tez jest ciekawy i powinno sie go uwzglednic (lub nie) w rozwazaniu z Twoim watkiem tzn. glownie  "Czy wy też to zauważyliście? Stajemy się jakby automatami, robotami. "

i np. postawic sobie takie Pytanie: 
czy obecny styl zycia ludzi glownie w wiekszych miastach / nie tylko w PL - poza Matrixem, ktory jest dzis FAKTEM! (naj go widac-znaja w branzy IT-PROGRAMOWANIA-APLIKACJI),  ktorymi kieruja mocno glownie
Guru Swiata - bardziej uprzywilejowanych - Rzadow Panstw-Szejkowie itp. - maja moce na Nas z racji iz wiedzac, ze zmienia nam sie tez  Genetycznie W LANCUCHU DNA struktura chromosomow itp.?  -  wlasnie pod stawanie sie AUTOMATEM-ROBOTEM

-
i o tym wiedzac juz z naukowacami! na tyle dobrze z racji wszelkiej masci experymentow, ze utworzyli juz Misje-system wzorcow pod zniewolenie Ludzi... niewolnictwo z CESARZEM - Guru Swiata - bardziej uprzywilejowanymi - LUDZKIMI WRECZ BOGAMI? tzn. w ich mniemaniu / oglupiajac przez tysiace Lat - ludzi wizja Boga, ktory POZA WYOBRAZNIA fizycznie nie istnieje? bo jak ma istniec w takiej formie  - jak Garstka Guru Swiata to ON-ONE lata wstecz uknuli Idealny wrecz PLAN... w tym sensie 😉 z domniemaniem na Stworce, wrecz idealne zagranie na przszylosc... aby sie nie martwic o odkrycie przekretu! PRAWDY! i skierowac owce/barany do strzyzenia zreszta wg mnie czesciej - w strone Dogmatyzmu!

taka TEZA wg mnie moze byc b. Realna... a dowodow jest dzis sporo! - w tym jakze wazny - experymenty na myszach-krolikach-owadach-roslinach tzn. pod osiagniecia naukowcow w kierunku zdobycia WAZNEJ WIEDZY  pod 2-materie dbro i zlo, ale glownie w oczach Guru-Cesarzy Swiata pod sterowanie PSYCHICZNO-FIZYCZNO-BIOLOGICZNO-NEUROLOGICZNO-GENETYCZNIE...

jak i MEDIA-REKLAMA i jej TRIKI! - skutki wplywania na odbiorce/ow - i nie tylko z Psychicznej strony, lecz takze Genetycznej, co juz dowody sa na to ;)...
oraz warto tez sie przyjrzec materii MUZYKI jak potrafi dzialac/wplywac  na mase organizmow!, a naj na Plec Zenska!, az dziw, ze przy poznanych w zyciu samiczek nie spostrzegla, ze cos jest z nia nie TAK, gdy ma blizsze spotkanie z tym Tworem np. koncert/na ulicy grajek 1m od niej itp. (oczywiscie chodzi mi i nie tylko wylacznie dobre strony jakie plyna z dzwieku)  - to jest dopiero ciekawe zagadnienie jak zmysl sluchu potrafi w Nas wiele zmienic - mental-krokom w ta, a nie inna strone 😉, a co sie zadziac moze jak wcisniemy guzik po inne zmysly?


POZA TYM - WARTO TEZ POZNAC z racji tego pytania/tematu chociaz min. teoretycznie kwestie z definicji - genetyke/DNA 😉:


Informacja genetyczna człowieka zapisana jest w łańcuchu DNA, który pełni rolę nośnika informacji genetycznej (genomu) organizmów żywych oraz wirusów.
Składa się ze szkieletu (deoksyryboza, aldopentoza, cukier prosty 5-węglowy, którego jedną z grup hydroksylowych jest zestryfikowana reszta fosforanowa) oraz zasad azotowych. Informacja kodowana jest właśnie za pomocą określonej kolejności uszeregowania zasad azotowych. W DNA występują cztery rodzaje zasad: dwie puryny (adenina – A i guanina – G) oraz dwie pirymidyny (cytozyna – C i tymina – T). Ludzki (eukariotyczny) łańcuch DNA składa się z dwóch prawoskrętnych spiral (istnieją też lewoskrętne spirale DNA) połączonych ze sobą dopełniającymi się zasadami azotowymi (A z T i G z C).

Skręcone spirale nazywa się helisami – stąd określenie DNA jako podwójnie skręconej helisy. Puryna (posiada dwa pierścienie) łączy się zawsze z pirymidyną (ma jeden pierścień) wiązaniem wodorowym.

W każdym miejscu łańcucha może znajdować się dowolna z tych czterech zasad azotowych: A, C, T lub G, jednak zawsze łączą się one w takie same pary w drugiej komplementarnej (dopełniającej) helisie. Te pary to: A-T oraz G-C (w kwasie RNA guanina zostaje zastąpiona przez uracyl – U). I tak dzieje się zawsze, dlatego znając kolejność występowania zasad azotowych w jednej spirali, zawsze wiemy, jaka jest kolejność występowania zasad w drugiej spirali.

+

DNA człowieka >>

Szacuje się, że ludzki łańcuch DNA zawiera około 3,2 miliarda (3,2 x 109 = 3 200 000 000)2 par zasad (komórki haploidalnej). Kolejność zasad decyduje o informacji genetycznej zakodowanej w DNA. Ludzkie DNA podzielne jest na 23 pary chromosomów (łącznie 2 x 23 = 46 chromosomów). Najdłuższy jest chromosom nr 1 zawierający około 249 milionów (249 000 000) par zasad (pz)3. Szacuje się, że gdyby wszystkie te 46 chromosomów połączyć w jeden łańcuch i go rozciągnąć, to miałby on długość około 2 metrów. W rzeczywistości jest on bardzo gęsto upakowany (zwinięty), bo prawie każda4 z bilionów5 komórek w naszym ciele zawiera w jądrze komórkowych i w rybosomach materiał DNA.

Poszczególne części łańcucha DNA pełnią różne funkcje, z których większość jest obecnie tylko częściowo rozpoznana. Historycznie najpierw zidentyfikowano geny kodujące białka.

Genów kodujących białka jest tylko około 1,5%. Pozostałe ponad 98,5% genów to DNA niekodujące. Początkowo nazywano je nawet „śmieciowym DNA”; obecnie wiemy, że pełni ono bardzo ważne funkcje, chociaż na razie są one tylko częściowo poznane.

Czyli DNA oprócz informacji o tym, jak połączyć ze sobą aminokwasy, aby zbudować białka (geny kodujące6), zawiera informacje o tym, w jakich okolicznościach tworzyć dane białko, jak intensywnie i jak długo je wytwarzać, gdzie je przesłać (do mitochondriów czy do wakuoli) oraz w których tkankach jaki rodzaj białek ma powstać7. Warunkiem prawidłowego rozwoju organizmu jest to, aby informacje zakodowane w DNA były bezbłędnie (prawie – bo występujące mutacje genetyczne „psują” sekwencję DNA) i powielane (replikowane) do wszystkich nowo powstających komórek. A dzieje się to bezustannie każdego dnia. Czyli powstają biliony kopii łańcucha DNA.

 

a porpos jeszcze tego: 

ano moja odpowiedź : z miłości i z szacunku. Z uczuć! >>
FAKT - to tez klucz wg video, ale zauwazylas chyba ze tu wystepuje na duzo%ent AUTOMATYZACJA? i fajnie ukazali to w stosunku do pokrewienstwa 🙂, a co jesli TAKA GRUPA GURU SWIATA to wlasnie taka Familia, ktora liczy dzis setki ludzi i LOS glownie liczy sie ich, a na wieksza czesc ludzi patrzac jak w video prawil Mr T?, ze inaczej na obca osobe reagujemy...
i co ciekawe jak teraz pomyslalem - ze WIELCY TEGO SWIATA Z TAKIEJ Famili-KREWNYCH, moga mocno nie byc tego zjawiska swiadomi wrecz! (a na bank nie byli lata wstecz) - z racji iz majac w rekach taka wladze i mozliwosci nad SWIATEM! tzn. w sensie, ze racji genetyki-DNA i automatyzacji w swym dzialniu -  nie wlacza im bardziej mysli/zachowan o LUDZIACH - spoza ZBIORU  KREWNYCH-GENETYCZNIE itp.
i mamy co mamy na swiecie nadal! np. ze %cent Milarderow-Guru kisi majatek juz mega ogromny, a moglaby mocno zadzialac, aby w danym dniu-czasie zmarlo mniej dzieci z glodu czy ugryzienia przez jakiegos owada, a tej czesci swiata lek-apteka to wrecz Marzenie jak sen o EDENIE...


oraz jeszcze kwestia w sprawie Twojego wpisu:

Androcentryzm języka polskiego w podręcznikach

Badaczki i badacze realizujący projekt „Gender w podręcznikach” udokumentowali powszechną praktykę stosowania w polskich podręcznikach szkolnych męskoosobowych form także wobec postaci żeńskich oraz grup, w których skład wchodzą osoby różnej płci. Analizą ilościową i jakościową objęto w sumie 227 (co stanowi 25,82% z 879 zatwierdzonych przez MEN w 2013 roku) wybranych podręczników, dopuszczonych do użytku szkolnego i przeznaczonych do kształcenia ogólnego w zakresie 28 przedmiotów (w tym edukacja przedszkolna), na wszystkich czterech poziomach kształcenia w różnych typach szkół, zgodnie z nową podstawą programową obowiązującą na dzień 01.10.2013

POLECAM CI TEZ ten twor 😉- Słownik nazw żeńskich polszczyzny
Autorzy:
Katarzyna Hołojda
Patrycja Krysiak
Marta Śleziak



Powiedz mi co byś sobie pomyślała - poznajesz kogoś w realu, piszesz z nim na forum. Ten ktoś totalnie Cię olewa >> pytanie cofam - z racji iz wylecialo mi w trakcie pisania z tym realem 😉 w opisie...



PEACE na Tropie 🙂

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lubię_żelki
58 minut temu, MakePEACE napisał:

No to milo mi 😉 i to tez ZNAK, ze nie dolega Ci toxyczny-niezdrowy Feminizm tzn. z racji sieci - pomijajac poznanie Cie w  realu...

zawsze się człowiek czegoś ciekawego dowie, czego nie był świadomy >> tym bardziej jesli po drugiej stronie pojawia sie Postac mojego pokroju (twojego tez w tym wypadku😜) i uswiadamia 2giej-postaci, ze cos ma jeszcze szersza-dluzsza perspektywe niz sie nam zdawalo... co tez czesto potrafi wplynac na wiecej lub mniej pod zmiane oceny tematu...


nie wiem czemu tak się dzieje z ludźmi, metoda kija i marchewki? Kary i nagrody? >>  hmmm, z racji video bardziej chodzilo mi o kierunek w strone GENETYKI - np. wrecz pytania:

CZY JESTESMY AUTOMATAMI-ROBOTAMI?, ktorych przeznaczenie jest zapisane w DNA, i nie moze byc zmienione?

- Lub na tyle moze byc zmodyfikowane, aby nie wpisywac sie w DEFINICJE AUTOMATU-ROBOTA - i kto jest za to odpowiedzialny? czy tylko NATURA - JEJ PRAWA? - ukazujac Ci ta materie/od tej strony genetyki 😉

- i zachowan jak w video  chcialem Ci ukazac inna forme AUTOMATU-ROBOTA, ktory tez jest ciekawy i powinno sie go uwzglednic (lub nie) w rozwazaniu z Twoim watkiem tzn. glownie  "Czy wy też to zauważyliście? Stajemy się jakby automatami, robotami. "

i np. postawic sobie takie Pytanie: 
czy obecny styl zycia ludzi glownie w wiekszych miastach / nie tylko w PL - poza Matrixem, ktory jest dzis FAKTEM! (naj go widac-znaja w branzy IT-PROGRAMOWANIA-APLIKACJI),  ktorymi kieruja mocno glownie
Guru Swiata - bardziej uprzywilejowanych - Rzadow Panstw-Szejkowie itp. - maja moce na Nas z racji iz wiedzac, ze zmienia nam sie tez  Genetycznie W LANCUCHU DNA struktura chromosomow itp.?  -  wlasnie pod stawanie sie AUTOMATEM-ROBOTEM

-
i o tym wiedzac juz z naukowacami! na tyle dobrze z racji wszelkiej masci experymentow, ze utworzyli juz Misje-system wzorcow pod zniewolenie Ludzi... niewolnictwo z CESARZEM - Guru Swiata - bardziej uprzywilejowanymi - LUDZKIMI WRECZ BOGAMI? tzn. w ich mniemaniu / oglupiajac przez tysiace Lat - ludzi wizja Boga, ktory POZA WYOBRAZNIA fizycznie nie istnieje? bo jak ma istniec w takiej formie  - jak Garstka Guru Swiata to ON-ONE lata wstecz uknuli Idealny wrecz PLAN... w tym sensie 😉 z domniemaniem na Stworce, wrecz idealne zagranie na przszylosc... aby sie nie martwic o odkrycie przekretu! PRAWDY! i skierowac owce/barany do strzyzenia zreszta wg mnie czesciej - w strone Dogmatyzmu!

taka TEZA wg mnie moze byc b. Realna... a dowodow jest dzis sporo! - w tym jakze wazny - experymenty na myszach-krolikach-owadach-roslinach tzn. pod osiagniecia naukowcow w kierunku zdobycia WAZNEJ WIEDZY  pod 2-materie dbro i zlo, ale glownie w oczach Guru-Cesarzy Swiata pod sterowanie PSYCHICZNO-FIZYCZNO-BIOLOGICZNO-NEUROLOGICZNO-GENETYCZNIE...

jak i MEDIA-REKLAMA i jej TRIKI! - skutki wplywania na odbiorce/ow - i nie tylko z Psychicznej strony, lecz takze Genetycznej, co juz dowody sa na to ;)...
oraz warto tez sie przyjrzec materii MUZYKI jak potrafi dzialac/wplywac  na mase organizmow!, a naj na Plec Zenska!, az dziw, ze przy poznanych w zyciu samiczek nie spostrzegla, ze cos jest z nia nie TAK, gdy ma blizsze spotkanie z tym Tworem np. koncert/na ulicy grajek 1m od niej itp. (oczywiscie chodzi mi i nie tylko wylacznie dobre strony jakie plyna z dzwieku)  - to jest dopiero ciekawe zagadnienie jak zmysl sluchu potrafi w Nas wiele zmienic - mental-krokom w ta, a nie inna strone 😉, a co sie zadziac moze jak wcisniemy guzik po inne zmysly?


POZA TYM - WARTO TEZ POZNAC z racji tego pytania/tematu chociaz min. teoretycznie kwestie z definicji - genetyke/DNA 😉:


Informacja genetyczna człowieka zapisana jest w łańcuchu DNA, który pełni rolę nośnika informacji genetycznej (genomu) organizmów żywych oraz wirusów.
Składa się ze szkieletu (deoksyryboza, aldopentoza, cukier prosty 5-węglowy, którego jedną z grup hydroksylowych jest zestryfikowana reszta fosforanowa) oraz zasad azotowych. Informacja kodowana jest właśnie za pomocą określonej kolejności uszeregowania zasad azotowych. W DNA występują cztery rodzaje zasad: dwie puryny (adenina – A i guanina – G) oraz dwie pirymidyny (cytozyna – C i tymina – T). Ludzki (eukariotyczny) łańcuch DNA składa się z dwóch prawoskrętnych spiral (istnieją też lewoskrętne spirale DNA) połączonych ze sobą dopełniającymi się zasadami azotowymi (A z T i G z C).

Skręcone spirale nazywa się helisami – stąd określenie DNA jako podwójnie skręconej helisy. Puryna (posiada dwa pierścienie) łączy się zawsze z pirymidyną (ma jeden pierścień) wiązaniem wodorowym.

W każdym miejscu łańcucha może znajdować się dowolna z tych czterech zasad azotowych: A, C, T lub G, jednak zawsze łączą się one w takie same pary w drugiej komplementarnej (dopełniającej) helisie. Te pary to: A-T oraz G-C (w kwasie RNA guanina zostaje zastąpiona przez uracyl – U). I tak dzieje się zawsze, dlatego znając kolejność występowania zasad azotowych w jednej spirali, zawsze wiemy, jaka jest kolejność występowania zasad w drugiej spirali.

+

DNA człowieka >>

Szacuje się, że ludzki łańcuch DNA zawiera około 3,2 miliarda (3,2 x 109 = 3 200 000 000)2 par zasad (komórki haploidalnej). Kolejność zasad decyduje o informacji genetycznej zakodowanej w DNA. Ludzkie DNA podzielne jest na 23 pary chromosomów (łącznie 2 x 23 = 46 chromosomów). Najdłuższy jest chromosom nr 1 zawierający około 249 milionów (249 000 000) par zasad (pz)3. Szacuje się, że gdyby wszystkie te 46 chromosomów połączyć w jeden łańcuch i go rozciągnąć, to miałby on długość około 2 metrów. W rzeczywistości jest on bardzo gęsto upakowany (zwinięty), bo prawie każda4 z bilionów5 komórek w naszym ciele zawiera w jądrze komórkowych i w rybosomach materiał DNA.

Poszczególne części łańcucha DNA pełnią różne funkcje, z których większość jest obecnie tylko częściowo rozpoznana. Historycznie najpierw zidentyfikowano geny kodujące białka.

Genów kodujących białka jest tylko około 1,5%. Pozostałe ponad 98,5% genów to DNA niekodujące. Początkowo nazywano je nawet „śmieciowym DNA”; obecnie wiemy, że pełni ono bardzo ważne funkcje, chociaż na razie są one tylko częściowo poznane.

Czyli DNA oprócz informacji o tym, jak połączyć ze sobą aminokwasy, aby zbudować białka (geny kodujące6), zawiera informacje o tym, w jakich okolicznościach tworzyć dane białko, jak intensywnie i jak długo je wytwarzać, gdzie je przesłać (do mitochondriów czy do wakuoli) oraz w których tkankach jaki rodzaj białek ma powstać7. Warunkiem prawidłowego rozwoju organizmu jest to, aby informacje zakodowane w DNA były bezbłędnie (prawie – bo występujące mutacje genetyczne „psują” sekwencję DNA) i powielane (replikowane) do wszystkich nowo powstających komórek. A dzieje się to bezustannie każdego dnia. Czyli powstają biliony kopii łańcucha DNA.

 

a porpos jeszcze tego: 

ano moja odpowiedź : z miłości i z szacunku. Z uczuć! >>
FAKT - to tez klucz wg video, ale zauwazylas chyba ze tu wystepuje na duzo%ent AUTOMATYZACJA? i fajnie ukazali to w stosunku do pokrewienstwa 🙂, a co jesli TAKA GRUPA GURU SWIATA to wlasnie taka Familia, ktora liczy dzis setki ludzi i LOS glownie liczy sie ich, a na wieksza czesc ludzi patrzac jak w video prawil Mr T?, ze inaczej na obca osobe reagujemy...
i co ciekawe jak teraz pomyslalem - ze WIELCY TEGO SWIATA Z TAKIEJ Famili-KREWNYCH, moga mocno nie byc tego zjawiska swiadomi wrecz! (a na bank nie byli lata wstecz) - z racji iz majac w rekach taka wladze i mozliwosci nad SWIATEM! tzn. w sensie, ze racji genetyki-DNA i automatyzacji w swym dzialniu -  nie wlacza im bardziej mysli/zachowan o LUDZIACH - spoza ZBIORU  KREWNYCH-GENETYCZNIE itp.
i mamy co mamy na swiecie nadal! np. ze %cent Milarderow-Guru kisi majatek juz mega ogromny, a moglaby mocno zadzialac, aby w danym dniu-czasie zmarlo mniej dzieci z glodu czy ugryzienia przez jakiegos owada, a tej czesci swiata lek-apteka to wrecz Marzenie jak sen o EDENIE...


oraz jeszcze kwestia w sprawie Twojego wpisu:

Androcentryzm języka polskiego w podręcznikach

Badaczki i badacze realizujący projekt „Gender w podręcznikach” udokumentowali powszechną praktykę stosowania w polskich podręcznikach szkolnych męskoosobowych form także wobec postaci żeńskich oraz grup, w których skład wchodzą osoby różnej płci. Analizą ilościową i jakościową objęto w sumie 227 (co stanowi 25,82% z 879 zatwierdzonych przez MEN w 2013 roku) wybranych podręczników, dopuszczonych do użytku szkolnego i przeznaczonych do kształcenia ogólnego w zakresie 28 przedmiotów (w tym edukacja przedszkolna), na wszystkich czterech poziomach kształcenia w różnych typach szkół, zgodnie z nową podstawą programową obowiązującą na dzień 01.10.2013

POLECAM CI TEZ ten twor 😉- Słownik nazw żeńskich polszczyzny
Autorzy:
Katarzyna Hołojda
Patrycja Krysiak
Marta Śleziak



Powiedz mi co byś sobie pomyślała - poznajesz kogoś w realu, piszesz z nim na forum. Ten ktoś totalnie Cię olewa >> pytanie cofam - z racji iz wylecialo mi w trakcie pisania z tym realem 😉 w opisie...



PEACE na Tropie 🙂

 

Ja to przeczytam i odniosę się do tego w weekend, bo to jest za długie a literki zlewają mi się ze sobą. Wymaga czasu. A u mnie ostatnimi czasy kiepsko z czasem. Wybacz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, lubię_żelki napisał:

Ja to przeczytam i odniosę się do tego w weekend, bo to jest za długie a literki zlewają mi się ze sobą. Wymaga czasu. A u mnie ostatnimi czasy kiepsko z czasem. Wybacz. 

😉 Nie ma problemu... i fakt jest tego sporo i pisanie zajmuje troche czasu, a gdzie jeszcze wgryzienie sie w materie... poza tym dzieki za mysl o 2giej osobie-emaptia -  informacje! - malo jaka Kobieta tak czyni, mysli 😉 wiec tym bardziej zaskoczenie.

Udanego czegokolwiek!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lubię_żelki
Dnia 7.11.2022 o 18:38, lubię_żelki napisał:

Ja to przeczytam i odniosę się do tego w weekend, bo to jest za długie a literki zlewają mi się ze sobą. Wymaga czasu. A u mnie ostatnimi czasy kiepsko z czasem. Wybacz. 

 

Dnia 7.11.2022 o 17:37, MakePEACE napisał:

No to milo mi 😉 i to tez ZNAK, ze nie dolega Ci toxyczny-niezdrowy Feminizm tzn. z racji sieci - pomijajac poznanie Cie w  realu...

zawsze się człowiek czegoś ciekawego dowie, czego nie był świadomy >> tym bardziej jesli po drugiej stronie pojawia sie Postac mojego pokroju (twojego tez w tym wypadku😜) i uswiadamia 2giej-postaci, ze cos ma jeszcze szersza-dluzsza perspektywe niz sie nam zdawalo... co tez czesto potrafi wplynac na wiecej lub mniej pod zmiane oceny tematu...


nie wiem czemu tak się dzieje z ludźmi, metoda kija i marchewki? Kary i nagrody? >>  hmmm, z racji video bardziej chodzilo mi o kierunek w strone GENETYKI - np. wrecz pytania:

CZY JESTESMY AUTOMATAMI-ROBOTAMI?, ktorych przeznaczenie jest zapisane w DNA, i nie moze byc zmienione?

- Lub na tyle moze byc zmodyfikowane, aby nie wpisywac sie w DEFINICJE AUTOMATU-ROBOTA - i kto jest za to odpowiedzialny? czy tylko NATURA - JEJ PRAWA? - ukazujac Ci ta materie/od tej strony genetyki 😉

- i zachowan jak w video  chcialem Ci ukazac inna forme AUTOMATU-ROBOTA, ktory tez jest ciekawy i powinno sie go uwzglednic (lub nie) w rozwazaniu z Twoim watkiem tzn. glownie  "Czy wy też to zauważyliście? Stajemy się jakby automatami, robotami. "

i np. postawic sobie takie Pytanie: 
czy obecny styl zycia ludzi glownie w wiekszych miastach / nie tylko w PL - poza Matrixem, ktory jest dzis FAKTEM! (naj go widac-znaja w branzy IT-PROGRAMOWANIA-APLIKACJI),  ktorymi kieruja mocno glownie
Guru Swiata - bardziej uprzywilejowanych - Rzadow Panstw-Szejkowie itp. - maja moce na Nas z racji iz wiedzac, ze zmienia nam sie tez  Genetycznie W LANCUCHU DNA struktura chromosomow itp.?  -  wlasnie pod stawanie sie AUTOMATEM-ROBOTEM

-
i o tym wiedzac juz z naukowacami! na tyle dobrze z racji wszelkiej masci experymentow, ze utworzyli juz Misje-system wzorcow pod zniewolenie Ludzi... niewolnictwo z CESARZEM - Guru Swiata - bardziej uprzywilejowanymi - LUDZKIMI WRECZ BOGAMI? tzn. w ich mniemaniu / oglupiajac przez tysiace Lat - ludzi wizja Boga, ktory POZA WYOBRAZNIA fizycznie nie istnieje? bo jak ma istniec w takiej formie  - jak Garstka Guru Swiata to ON-ONE lata wstecz uknuli Idealny wrecz PLAN... w tym sensie 😉 z domniemaniem na Stworce, wrecz idealne zagranie na przszylosc... aby sie nie martwic o odkrycie przekretu! PRAWDY! i skierowac owce/barany do strzyzenia zreszta wg mnie czesciej - w strone Dogmatyzmu!

taka TEZA wg mnie moze byc b. Realna... a dowodow jest dzis sporo! - w tym jakze wazny - experymenty na myszach-krolikach-owadach-roslinach tzn. pod osiagniecia naukowcow w kierunku zdobycia WAZNEJ WIEDZY  pod 2-materie dbro i zlo, ale glownie w oczach Guru-Cesarzy Swiata pod sterowanie PSYCHICZNO-FIZYCZNO-BIOLOGICZNO-NEUROLOGICZNO-GENETYCZNIE...

jak i MEDIA-REKLAMA i jej TRIKI! - skutki wplywania na odbiorce/ow - i nie tylko z Psychicznej strony, lecz takze Genetycznej, co juz dowody sa na to ;)...
oraz warto tez sie przyjrzec materii MUZYKI jak potrafi dzialac/wplywac  na mase organizmow!, a naj na Plec Zenska!, az dziw, ze przy poznanych w zyciu samiczek nie spostrzegla, ze cos jest z nia nie TAK, gdy ma blizsze spotkanie z tym Tworem np. koncert/na ulicy grajek 1m od niej itp. (oczywiscie chodzi mi i nie tylko wylacznie dobre strony jakie plyna z dzwieku)  - to jest dopiero ciekawe zagadnienie jak zmysl sluchu potrafi w Nas wiele zmienic - mental-krokom w ta, a nie inna strone 😉, a co sie zadziac moze jak wcisniemy guzik po inne zmysly?


POZA TYM - WARTO TEZ POZNAC z racji tego pytania/tematu chociaz min. teoretycznie kwestie z definicji - genetyke/DNA 😉:


Informacja genetyczna człowieka zapisana jest w łańcuchu DNA, który pełni rolę nośnika informacji genetycznej (genomu) organizmów żywych oraz wirusów.
Składa się ze szkieletu (deoksyryboza, aldopentoza, cukier prosty 5-węglowy, którego jedną z grup hydroksylowych jest zestryfikowana reszta fosforanowa) oraz zasad azotowych. Informacja kodowana jest właśnie za pomocą określonej kolejności uszeregowania zasad azotowych. W DNA występują cztery rodzaje zasad: dwie puryny (adenina – A i guanina – G) oraz dwie pirymidyny (cytozyna – C i tymina – T). Ludzki (eukariotyczny) łańcuch DNA składa się z dwóch prawoskrętnych spiral (istnieją też lewoskrętne spirale DNA) połączonych ze sobą dopełniającymi się zasadami azotowymi (A z T i G z C).

Skręcone spirale nazywa się helisami – stąd określenie DNA jako podwójnie skręconej helisy. Puryna (posiada dwa pierścienie) łączy się zawsze z pirymidyną (ma jeden pierścień) wiązaniem wodorowym.

W każdym miejscu łańcucha może znajdować się dowolna z tych czterech zasad azotowych: A, C, T lub G, jednak zawsze łączą się one w takie same pary w drugiej komplementarnej (dopełniającej) helisie. Te pary to: A-T oraz G-C (w kwasie RNA guanina zostaje zastąpiona przez uracyl – U). I tak dzieje się zawsze, dlatego znając kolejność występowania zasad azotowych w jednej spirali, zawsze wiemy, jaka jest kolejność występowania zasad w drugiej spirali.

+

DNA człowieka >>

Szacuje się, że ludzki łańcuch DNA zawiera około 3,2 miliarda (3,2 x 109 = 3 200 000 000)2 par zasad (komórki haploidalnej). Kolejność zasad decyduje o informacji genetycznej zakodowanej w DNA. Ludzkie DNA podzielne jest na 23 pary chromosomów (łącznie 2 x 23 = 46 chromosomów). Najdłuższy jest chromosom nr 1 zawierający około 249 milionów (249 000 000) par zasad (pz)3. Szacuje się, że gdyby wszystkie te 46 chromosomów połączyć w jeden łańcuch i go rozciągnąć, to miałby on długość około 2 metrów. W rzeczywistości jest on bardzo gęsto upakowany (zwinięty), bo prawie każda4 z bilionów5 komórek w naszym ciele zawiera w jądrze komórkowych i w rybosomach materiał DNA.

Poszczególne części łańcucha DNA pełnią różne funkcje, z których większość jest obecnie tylko częściowo rozpoznana. Historycznie najpierw zidentyfikowano geny kodujące białka.

Genów kodujących białka jest tylko około 1,5%. Pozostałe ponad 98,5% genów to DNA niekodujące. Początkowo nazywano je nawet „śmieciowym DNA”; obecnie wiemy, że pełni ono bardzo ważne funkcje, chociaż na razie są one tylko częściowo poznane.

Czyli DNA oprócz informacji o tym, jak połączyć ze sobą aminokwasy, aby zbudować białka (geny kodujące6), zawiera informacje o tym, w jakich okolicznościach tworzyć dane białko, jak intensywnie i jak długo je wytwarzać, gdzie je przesłać (do mitochondriów czy do wakuoli) oraz w których tkankach jaki rodzaj białek ma powstać7. Warunkiem prawidłowego rozwoju organizmu jest to, aby informacje zakodowane w DNA były bezbłędnie (prawie – bo występujące mutacje genetyczne „psują” sekwencję DNA) i powielane (replikowane) do wszystkich nowo powstających komórek. A dzieje się to bezustannie każdego dnia. Czyli powstają biliony kopii łańcucha DNA.

 

a porpos jeszcze tego: 

ano moja odpowiedź : z miłości i z szacunku. Z uczuć! >>
FAKT - to tez klucz wg video, ale zauwazylas chyba ze tu wystepuje na duzo%ent AUTOMATYZACJA? i fajnie ukazali to w stosunku do pokrewienstwa 🙂, a co jesli TAKA GRUPA GURU SWIATA to wlasnie taka Familia, ktora liczy dzis setki ludzi i LOS glownie liczy sie ich, a na wieksza czesc ludzi patrzac jak w video prawil Mr T?, ze inaczej na obca osobe reagujemy...
i co ciekawe jak teraz pomyslalem - ze WIELCY TEGO SWIATA Z TAKIEJ Famili-KREWNYCH, moga mocno nie byc tego zjawiska swiadomi wrecz! (a na bank nie byli lata wstecz) - z racji iz majac w rekach taka wladze i mozliwosci nad SWIATEM! tzn. w sensie, ze racji genetyki-DNA i automatyzacji w swym dzialniu -  nie wlacza im bardziej mysli/zachowan o LUDZIACH - spoza ZBIORU  KREWNYCH-GENETYCZNIE itp.
i mamy co mamy na swiecie nadal! np. ze %cent Milarderow-Guru kisi majatek juz mega ogromny, a moglaby mocno zadzialac, aby w danym dniu-czasie zmarlo mniej dzieci z glodu czy ugryzienia przez jakiegos owada, a tej czesci swiata lek-apteka to wrecz Marzenie jak sen o EDENIE...


oraz jeszcze kwestia w sprawie Twojego wpisu:

Androcentryzm języka polskiego w podręcznikach

Badaczki i badacze realizujący projekt „Gender w podręcznikach” udokumentowali powszechną praktykę stosowania w polskich podręcznikach szkolnych męskoosobowych form także wobec postaci żeńskich oraz grup, w których skład wchodzą osoby różnej płci. Analizą ilościową i jakościową objęto w sumie 227 (co stanowi 25,82% z 879 zatwierdzonych przez MEN w 2013 roku) wybranych podręczników, dopuszczonych do użytku szkolnego i przeznaczonych do kształcenia ogólnego w zakresie 28 przedmiotów (w tym edukacja przedszkolna), na wszystkich czterech poziomach kształcenia w różnych typach szkół, zgodnie z nową podstawą programową obowiązującą na dzień 01.10.2013

POLECAM CI TEZ ten twor 😉- Słownik nazw żeńskich polszczyzny
Autorzy:
Katarzyna Hołojda
Patrycja Krysiak
Marta Śleziak



Powiedz mi co byś sobie pomyślała - poznajesz kogoś w realu, piszesz z nim na forum. Ten ktoś totalnie Cię olewa >> pytanie cofam - z racji iz wylecialo mi w trakcie pisania z tym realem 😉 w opisie...



PEACE na Tropie 🙂

 

W telegraficznym skrócie. 

Kolega to chyba polonistą jest, skoro tak pięknie o języku, polszczyźnie rozprawia?? 

Ja bardziej w kierunku ekonomii, rachunkowości, lubię cyferki : ) lubię liczyć ; ) polityki, religii??? Haha

Takie wszystko i nic : ) bo nie ma o czym gadać z facetem : ) mogę sobie pogadać z kobitkami o kosmetykach, ubraniach, ciuszkach, zabiegach... Miałam jednego rozmówcę do świetnych dyskusji, niestety już nie ma go wśród nas... Ale my się rozumieliśmy jak "te łyse konie", więc odtworzyć takie coś już nie będzie możliwe. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lubię_żelki
Dnia 7.11.2022 o 17:37, MakePEACE napisał:

No to milo mi 😉 i to tez ZNAK, ze nie dolega Ci toxyczny-niezdrowy Feminizm tzn. z racji sieci - pomijajac poznanie Cie w  realu...

zawsze się człowiek czegoś ciekawego dowie, czego nie był świadomy >> tym bardziej jesli po drugiej stronie pojawia sie Postac mojego pokroju (twojego tez w tym wypadku😜) i uswiadamia 2giej-postaci, ze cos ma jeszcze szersza-dluzsza perspektywe niz sie nam zdawalo... co tez czesto potrafi wplynac na wiecej lub mniej pod zmiane oceny tematu...


nie wiem czemu tak się dzieje z ludźmi, metoda kija i marchewki? Kary i nagrody? >>  hmmm, z racji video bardziej chodzilo mi o kierunek w strone GENETYKI - np. wrecz pytania:

CZY JESTESMY AUTOMATAMI-ROBOTAMI?, ktorych przeznaczenie jest zapisane w DNA, i nie moze byc zmienione?

- Lub na tyle moze byc zmodyfikowane, aby nie wpisywac sie w DEFINICJE AUTOMATU-ROBOTA - i kto jest za to odpowiedzialny? czy tylko NATURA - JEJ PRAWA? - ukazujac Ci ta materie/od tej strony genetyki 😉

- i zachowan jak w video  chcialem Ci ukazac inna forme AUTOMATU-ROBOTA, ktory tez jest ciekawy i powinno sie go uwzglednic (lub nie) w rozwazaniu z Twoim watkiem tzn. glownie  "Czy wy też to zauważyliście? Stajemy się jakby automatami, robotami. "

i np. postawic sobie takie Pytanie: 
czy obecny styl zycia ludzi glownie w wiekszych miastach / nie tylko w PL - poza Matrixem, ktory jest dzis FAKTEM! (naj go widac-znaja w branzy IT-PROGRAMOWANIA-APLIKACJI),  ktorymi kieruja mocno glownie
Guru Swiata - bardziej uprzywilejowanych - Rzadow Panstw-Szejkowie itp. - maja moce na Nas z racji iz wiedzac, ze zmienia nam sie tez  Genetycznie W LANCUCHU DNA struktura chromosomow itp.?  -  wlasnie pod stawanie sie AUTOMATEM-ROBOTEM

-
i o tym wiedzac juz z naukowacami! na tyle dobrze z racji wszelkiej masci experymentow, ze utworzyli juz Misje-system wzorcow pod zniewolenie Ludzi... niewolnictwo z CESARZEM - Guru Swiata - bardziej uprzywilejowanymi - LUDZKIMI WRECZ BOGAMI? tzn. w ich mniemaniu / oglupiajac przez tysiace Lat - ludzi wizja Boga, ktory POZA WYOBRAZNIA fizycznie nie istnieje? bo jak ma istniec w takiej formie  - jak Garstka Guru Swiata to ON-ONE lata wstecz uknuli Idealny wrecz PLAN... w tym sensie 😉 z domniemaniem na Stworce, wrecz idealne zagranie na przszylosc... aby sie nie martwic o odkrycie przekretu! PRAWDY! i skierowac owce/barany do strzyzenia zreszta wg mnie czesciej - w strone Dogmatyzmu!

taka TEZA wg mnie moze byc b. Realna... a dowodow jest dzis sporo! - w tym jakze wazny - experymenty na myszach-krolikach-owadach-roslinach tzn. pod osiagniecia naukowcow w kierunku zdobycia WAZNEJ WIEDZY  pod 2-materie dbro i zlo, ale glownie w oczach Guru-Cesarzy Swiata pod sterowanie PSYCHICZNO-FIZYCZNO-BIOLOGICZNO-NEUROLOGICZNO-GENETYCZNIE...

jak i MEDIA-REKLAMA i jej TRIKI! - skutki wplywania na odbiorce/ow - i nie tylko z Psychicznej strony, lecz takze Genetycznej, co juz dowody sa na to ;)...
oraz warto tez sie przyjrzec materii MUZYKI jak potrafi dzialac/wplywac  na mase organizmow!, a naj na Plec Zenska!, az dziw, ze przy poznanych w zyciu samiczek nie spostrzegla, ze cos jest z nia nie TAK, gdy ma blizsze spotkanie z tym Tworem np. koncert/na ulicy grajek 1m od niej itp. (oczywiscie chodzi mi i nie tylko wylacznie dobre strony jakie plyna z dzwieku)  - to jest dopiero ciekawe zagadnienie jak zmysl sluchu potrafi w Nas wiele zmienic - mental-krokom w ta, a nie inna strone 😉, a co sie zadziac moze jak wcisniemy guzik po inne zmysly?


POZA TYM - WARTO TEZ POZNAC z racji tego pytania/tematu chociaz min. teoretycznie kwestie z definicji - genetyke/DNA 😉:


Informacja genetyczna człowieka zapisana jest w łańcuchu DNA, który pełni rolę nośnika informacji genetycznej (genomu) organizmów żywych oraz wirusów.
Składa się ze szkieletu (deoksyryboza, aldopentoza, cukier prosty 5-węglowy, którego jedną z grup hydroksylowych jest zestryfikowana reszta fosforanowa) oraz zasad azotowych. Informacja kodowana jest właśnie za pomocą określonej kolejności uszeregowania zasad azotowych. W DNA występują cztery rodzaje zasad: dwie puryny (adenina – A i guanina – G) oraz dwie pirymidyny (cytozyna – C i tymina – T). Ludzki (eukariotyczny) łańcuch DNA składa się z dwóch prawoskrętnych spiral (istnieją też lewoskrętne spirale DNA) połączonych ze sobą dopełniającymi się zasadami azotowymi (A z T i G z C).

Skręcone spirale nazywa się helisami – stąd określenie DNA jako podwójnie skręconej helisy. Puryna (posiada dwa pierścienie) łączy się zawsze z pirymidyną (ma jeden pierścień) wiązaniem wodorowym.

W każdym miejscu łańcucha może znajdować się dowolna z tych czterech zasad azotowych: A, C, T lub G, jednak zawsze łączą się one w takie same pary w drugiej komplementarnej (dopełniającej) helisie. Te pary to: A-T oraz G-C (w kwasie RNA guanina zostaje zastąpiona przez uracyl – U). I tak dzieje się zawsze, dlatego znając kolejność występowania zasad azotowych w jednej spirali, zawsze wiemy, jaka jest kolejność występowania zasad w drugiej spirali.

+

DNA człowieka >>

Szacuje się, że ludzki łańcuch DNA zawiera około 3,2 miliarda (3,2 x 109 = 3 200 000 000)2 par zasad (komórki haploidalnej). Kolejność zasad decyduje o informacji genetycznej zakodowanej w DNA. Ludzkie DNA podzielne jest na 23 pary chromosomów (łącznie 2 x 23 = 46 chromosomów). Najdłuższy jest chromosom nr 1 zawierający około 249 milionów (249 000 000) par zasad (pz)3. Szacuje się, że gdyby wszystkie te 46 chromosomów połączyć w jeden łańcuch i go rozciągnąć, to miałby on długość około 2 metrów. W rzeczywistości jest on bardzo gęsto upakowany (zwinięty), bo prawie każda4 z bilionów5 komórek w naszym ciele zawiera w jądrze komórkowych i w rybosomach materiał DNA.

Poszczególne części łańcucha DNA pełnią różne funkcje, z których większość jest obecnie tylko częściowo rozpoznana. Historycznie najpierw zidentyfikowano geny kodujące białka.

Genów kodujących białka jest tylko około 1,5%. Pozostałe ponad 98,5% genów to DNA niekodujące. Początkowo nazywano je nawet „śmieciowym DNA”; obecnie wiemy, że pełni ono bardzo ważne funkcje, chociaż na razie są one tylko częściowo poznane.

Czyli DNA oprócz informacji o tym, jak połączyć ze sobą aminokwasy, aby zbudować białka (geny kodujące6), zawiera informacje o tym, w jakich okolicznościach tworzyć dane białko, jak intensywnie i jak długo je wytwarzać, gdzie je przesłać (do mitochondriów czy do wakuoli) oraz w których tkankach jaki rodzaj białek ma powstać7. Warunkiem prawidłowego rozwoju organizmu jest to, aby informacje zakodowane w DNA były bezbłędnie (prawie – bo występujące mutacje genetyczne „psują” sekwencję DNA) i powielane (replikowane) do wszystkich nowo powstających komórek. A dzieje się to bezustannie każdego dnia. Czyli powstają biliony kopii łańcucha DNA.

 

a porpos jeszcze tego: 

ano moja odpowiedź : z miłości i z szacunku. Z uczuć! >>
FAKT - to tez klucz wg video, ale zauwazylas chyba ze tu wystepuje na duzo%ent AUTOMATYZACJA? i fajnie ukazali to w stosunku do pokrewienstwa 🙂, a co jesli TAKA GRUPA GURU SWIATA to wlasnie taka Familia, ktora liczy dzis setki ludzi i LOS glownie liczy sie ich, a na wieksza czesc ludzi patrzac jak w video prawil Mr T?, ze inaczej na obca osobe reagujemy...
i co ciekawe jak teraz pomyslalem - ze WIELCY TEGO SWIATA Z TAKIEJ Famili-KREWNYCH, moga mocno nie byc tego zjawiska swiadomi wrecz! (a na bank nie byli lata wstecz) - z racji iz majac w rekach taka wladze i mozliwosci nad SWIATEM! tzn. w sensie, ze racji genetyki-DNA i automatyzacji w swym dzialniu -  nie wlacza im bardziej mysli/zachowan o LUDZIACH - spoza ZBIORU  KREWNYCH-GENETYCZNIE itp.
i mamy co mamy na swiecie nadal! np. ze %cent Milarderow-Guru kisi majatek juz mega ogromny, a moglaby mocno zadzialac, aby w danym dniu-czasie zmarlo mniej dzieci z glodu czy ugryzienia przez jakiegos owada, a tej czesci swiata lek-apteka to wrecz Marzenie jak sen o EDENIE...


oraz jeszcze kwestia w sprawie Twojego wpisu:

Androcentryzm języka polskiego w podręcznikach

Badaczki i badacze realizujący projekt „Gender w podręcznikach” udokumentowali powszechną praktykę stosowania w polskich podręcznikach szkolnych męskoosobowych form także wobec postaci żeńskich oraz grup, w których skład wchodzą osoby różnej płci. Analizą ilościową i jakościową objęto w sumie 227 (co stanowi 25,82% z 879 zatwierdzonych przez MEN w 2013 roku) wybranych podręczników, dopuszczonych do użytku szkolnego i przeznaczonych do kształcenia ogólnego w zakresie 28 przedmiotów (w tym edukacja przedszkolna), na wszystkich czterech poziomach kształcenia w różnych typach szkół, zgodnie z nową podstawą programową obowiązującą na dzień 01.10.2013

POLECAM CI TEZ ten twor 😉- Słownik nazw żeńskich polszczyzny
Autorzy:
Katarzyna Hołojda
Patrycja Krysiak
Marta Śleziak



Powiedz mi co byś sobie pomyślała - poznajesz kogoś w realu, piszesz z nim na forum. Ten ktoś totalnie Cię olewa >> pytanie cofam - z racji iz wylecialo mi w trakcie pisania z tym realem 😉 w opisie...



PEACE na Tropie 🙂

 

Operujesz dość skomplikowanymi jak dla mnie definicjami. Czlowieku. Ja z koleżanką na kawie godzinami rozprawiam na tematy związane z facetami, "dziwny jest ten świat" lub coś w ten deseń ; ) równie dobrze mogłabym cie zapytać czym jest inkubator przedsiębiorczości dla małych i średnich przedsiębiorstw, co to jest krzywa popytu i podaży, czy arytmetyka gospodarcza jest przydatna w dzisiejszych czasach, czy Einstein długo myślał nad teorią względności, itp. itd.

O automatyzacji pisałam bo sama czuję się czasem jak automat : ) rzeczy które opisujesz są ciekawe, ale zwyczajnie brak mi czasu, wszak zaczynam trzecie z kolei studia i nie mam już siły... Ciągle muszę się uczyć. Czy to normalne? 🤔czy to moralne? Ryć i ryć na pamięć, fuuuuj, już rzygam tą nauką, tym wszystkim. 

Ale jeśli od nauki zależy nasza praca to tak jakby nie mamy wyjscis, niee? No właśnie... 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×