Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

julk44

madat karny od straży miejskiej, WAŻNE

Polecane posty

Witam, mam bardzo ważne pytanie, otóż czy straż miejska może używać fotoradarów ustawiając je na krajowej 1 ?! Uważam, że przekraczają swoje uprawnienia. Dzisiaj ok 10-15km od Częstochowy fotoradar zarejestrował przekroczenie prędkości przeze mnie, i moje pytanie w związku z tym jest takie czy muszę ten mandat przyjąć. O ile dobrze pamiętam, kilka lat temu zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego uznający iż Straż Miejska nie ma prawa używać fotoradarów w celu karania kierowców za przekraczanie prędkości. Czy w obecnym stanie prawnym, Straż Miejska za przekroczenie prędkości udokumentowane zdjęciem z fotoradaru ma prawo ukarać kierowcę mandatem ? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość paryżanka34
Oczywiście że musisz Juz od dawna straz miejska ma uprawnienia do kontrolowania predkosci i wręczania mandatów .Jak nie zapłacisz to z podatku Ci zabiora a jak nie to komornik wyegzekwuje .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ale a co z wyrokiem Tryb. Konstytucyjnego który mówi, że traż Miejska nie ma prawa używać fotoradarów w celu karania kierowców za przekraczanie prędkości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość paryżanka34
Masz niedowiarku :) ja sie o tym na kursie na prawko uczyłam a tu masz podstawe [prawna . Nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2007 r. nr 123, poz. 845), dała strażnikom prawo do rejestrowania za pomocą fotoradarów wykroczeń na drogach, takich jak: przekroczenie prędkości, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej czy niewłaściwe korzystanie z pasa ruchu dla autobusów. Wtedy na podstawie zdjęcia z fotoradaru straż miejska nałoży mandat oraz punkty karne. Strażnicy miejscy mają też prawo do legitymowania kierowców oraz wydawania im poleceń. W zasadzie powyższe uprawnienia straży nie są nowością. Takie obowiązki posiadali strażnicy już na podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dn. 30 grudnia 2002 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego. Jednak decyzja Trybunału Konstytucyjnego o tym, że takie uprawnienia powinny mieć rangę ustawy, spowodowała, że Sejm znowelizował prawo o ruchu drogowym. Znowelizowana ustawa rozszerza także prawa strażników leśnych i strażników parków narodowych. Mają prawo kontrolowania kierowców poruszających sie po obszarze lasu czy parku narodowego. Zgodnie z nową ustawą pracownicy zarządów dróg mogą kontrolować pojazdy, które podejrzewają o to, że mają zbyt ciężki ładunek. Mają uprawnienia do zważenia takiego pojazdu czy też sprawdzenia jego stanu technicznego. Jedna istnieje zastrzeżenie, iż muszą to robić tylko w obecności policji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ale w dn. 22.03.2007 Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Straż Miejska nie może nakładać mandatów za przekroczenie prędkości (fotoradar).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ale się obudziłeś... przecież oni tam na 1ce już od dawna stoją to raz... MAŁO TEGO! Stoją za stacjonarnym fotoradarem, który jest oznakowany, więc poprostu zaraz za fotoradarem wcisnąłeś gas do dechy, żeby poszaleć..... Widocznie mało tam jezdzisz....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no właśnie nie jeżdżę tam wcale, no i stąd moje pytanie czy oni mają uprawnienia do tego żeby tak sobie tam stać i robić zdjęcia, mało tego samochód schowany za krzakami. A co do słowa "poszaleć" to nie sądzę, bo jechałam 120:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niestety mają... 120 to nie tak źle..... jeśli pomykałeś z częstochowy na katowice, to oni tam łapią na 70ce... jeśli złapali Cię na 90ce lub 100ce, to masz 4pkt.. Zakup antyradar... na 1ce mozna w niektorych fragmentach naprawde fajnie zamknąć licznik ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość paryżanka34
Hmm Mi ostatnio wlepili straznicy mandat za przekroczenie linii ciagłej i zaparkowanie wzdłuz niej w miejscu niedozwolonym Było to przed szkoła , zebranie rodziców Masa samochodów ,ciasno.Mandat przeczytałam i wyrzuciłam .Ale sumienie mnie ruszyło i poszłam z tydzien później do nich Powiedziałam ze pod szkołóą nie ma parkingu ani warunkow do parkowania , zrobiłam maslane oczy i mi anulowali :)Czyli jednak maja jakies uprawnienia .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja dostałem jakieś 3 lata temu za parkowanie w strefie, do dzisiaj cicho... Ale od jakiegos czasu juz pstrykaja fotki, jak w poznaniu, wroclawiu itp.. i nawet info brak, poprostu poczta przynosi ;) milutko Ale debili, którzy o 1 w nocy drą się crakowia czy wisła czy jeszcze jakos inaczej to nie ruszą....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość paryżanka34
Bo o 1 w nocy to juz spia :D Ja dostałam z miesiac temu zdjecie mojego autka zrobione fotoradarkiem z opisem i kara 200 zeta i chyba z 3 punkty Nie zapłaciłam jeszcze ale pewnie mi z podatku zabiora Bo przeciez nie podaruja :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no ja jechałam od strony radomska, tak jak napisałam 10-15 km przed częstochową stali.... chamy :( To że oni wlepiają mandaty za wszystko to ja wiem, bo są nadgorliwi jak cholera, ale to czy mają prawo wystawiać mandaty za przekroczenie prędkości poza miastem, tego już nie jestem pewna... Szukam podstawy prawnej ale nie mogę znaleźć jasno mówiącego o tym przepisu :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość waszek
Do paryżanka34: ja właśnie rozpocząłem walkę z tymi nadgorliwcami, bo mi sholowali autko za zatrzymanie na długości podwójnej ciągłej. Przepis art. 49,ust 1 p.4 jest warunkowy i zamierzam im udowodnić przed sądem, że niesłusznie podjęli interwencję. Myślę, że warto walczyć o praworządność. Jeszcze tak myślę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×