Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość nowamama24bb

Opieka meża na kobiete po porodzie.

Polecane posty

Gość nowamama24bb

Przedwczoraj wyszlam ze szpitala, jestem po cc. Mąz zlozył wniosek juz o urlop i wczoraj jakby pierwszy dzien tego ulropu minał. W szpitalu powiedzieli, ze lekarz rodzinny ma prawo wypisac mu opieke na mnie do 2tyg. CZy mozna to doniesc po uplynieciu urlopu tacierzynskiego? Wiem, ze nie jestem wstanie poradzic sobie sama w domu juz za tydzien

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość niekompatybilna
Po cesarce zdaje się że ginekolog prowadzący lub lekarz rodzinny mogą ojcu wystawić L4 na opiekę nad żoną na podstawie karty wypisowej ze szpitala. L4 trzeba donieść do zakładu w ciągu 7 dni. Nie pamiętam ile dni zwolnienia na taką okoliczność jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość co za ciemnogród
ale chrzanicie, tacierzynski (1 tydzien w roku 2010, 2 tygodnie od 2011) przysluguje ojcu bez względu na to czy matka wykorzystała macierzynski czy nie. mylicie pojęcia. a opieka na kobietę po porodzie (do 2 tygodni) to jeszcze inna sprawa. swoją drogą nie wiem czemu ci powiedzieli w szpitalu że może ci to wypisać lekarz rodzinny bo ja dostałam odpowiedni papierek w szpitalu gdzie rodzilam. nie wiem jak wygląda sprawa kolejności (czy najpierw moze być tacierzynski a potem opieka) bo na logikę biorąc to skoro lekarz wypisuje opiekę na 2 tygodnie to ma na mysli ze kobieta wymaga opieki do 2 tygodni po powrocie domu, a w twoim przypadku opieka zaczynalaby sie tydzien pozniej, wiec moze przyslugiwalby mezowi tylko 1 tydzien? a moze mąz może anulować ten urlop i wziąć opiekę w pierwszej kolejnosci a po jej zakonczeniu wykorzystac tacierzynski?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość co za ciemnogród
ten tacierzynski o ktorym pisze nazywany jest też ojcowskim. bo jest jeszcze mozliwość skorzystania przez ojca z czesci urlopu macierzynskiego matki (matka musi wykorzystac min 14 tygodni, z reszty moze zrezygnować, wtedy ojcie moze wykorzystac nawet 6 tygodni urlopu zamiast niej).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zwolenniczka jak doniczka
Mój Mąż brał urlop tacierzyński jak ja byłam na macierzyńskim ,więc mozna go wykorzystać!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamuska 3,5 miesięcznego synka
takie zaświadczenie wypisuję lekarz rodzinny albo ginekolog. ale potrzebujesz aż 3 tyg żeby się mąż toba zajął. ja po porodzie potrzebowałam męża tylko 4 dni i wrócił do pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XliloX mylisz kompletnie pojecia. Od 2010 roku ojciec dziecka moze wziasc urlop ojcowski wynosi on tydzien. Od 2012 bedzie juz 2 tyg, nie pamietam czy sie zwieksza pozniej czy nie. to sa nowe przepisy tak samo nowe jak matka moze wziasc dodatkowy urlop macierzynski po wykorzystaniu tego podstawowego. W 2010 jest 2 tyg, a juz od 2012 sa 4 i pozniej chyba 6 tyg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak, mąż może iść do rodzinnego, dostanie 2 tygodnie zwolnienia na opiekę nad członkiem rodziny. I TAK, może to zrobić po wykorzystaniu tego 1 tygodnia tacierzyńskiego-ojcowskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamamamama26
nieznacie się a strasznie radzicie - ja miałam cc 4 miesiące temu i tacie przysługuje - 2 dni urlopu okolicznościowego - który może wziąść np. kiedy żona jest w szpitalu - 2 tyg l4 wypisanego w moim przypadku przez gina jako opieka nad żoną i dzieckiem - i to jest raktowane jako l4 więc płatne 80% - 1 tydzień urlopu tacierzyńskiego - który może wykorzystać najpóżniej do ukończenia przez malucha 1 roku życia - składa w kadrach papiery i pracodawca niemoże mu odmówić - jest też mozliwość żeby wziął część urlopu macierzyńskiego na siebie a kobieta wraca wtedy do pracy ale musi być pożniej niż 6 tyg po porodzie więc wg mnie najpierw niech bierze l4 a potem tacierzyński

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lysywolf
Jestem policjantem, my teoretycznie nie podlegamy pod kodeks pracy, żyję w konkubinacie, więc: 1. czy mogę wziąć 2 tyg L4 opieki nad matką mojego dziecka 2. czy przysługuje mi tydzień urlopu tacierzyńskiego? (w sekretariacie powiedzieli że niby tacierzyńskie nas nie obejmuje, ale im nie bardzo ufam) ? Dzięki piękne z góry za odpowiedź :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość izia87
mój brał 2 tygodnie opieki na demna byłam po cc,a po5 miesiącach miał tydzien tacierzynskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość xxxyyyzzzz
podnoszę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ciekawy_79
Witam, w 2011 wziąłem tydzień macierzyńskiego. Od tego toku są 2 tygodnie. Słyszałem,że można wziąć dodatkowy tydzień, jeżeli się w 2011 roku wzięło tydzień. Jednak trzeba wykorzystać zanim dziecko osiągnie 12 miesięcy. Czy to prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ciekawy_79
Do powyższej wypowiedzi. Mam na myśli ojcowski:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MelisQa
Ja również żyję w konkubinacie i niestety na mnie mój Partner nie dostanie zwolnienia, ponieważ ZUS nie uznaje konkubiny jako członka rodziny, a takie zwolnienie jest wystawiane na opiekę nad chorym członkiem rodziny. Urlop tacierzyński od tego roku to 2 tyg., które może wykorzystać ojciec dziecka (bez względu na to czy jest mężem mamy) do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Urlop ten może wykorzystać w dowolnym momencie i pracodawca NIE MA PRAWA na to nie zezwolić, wystarczy złożyć pisemny wniosek najmniej 7 dni przed rozpoczęciem urlopu. Co do tematu... wydaje mi się, że skoro korzysta najpierw z urlopu, to przepadnie mu opieka nad Tobą, ponieważ opieki potrzebujesz zaraz po porodzie, a nie 2 tyg. później. Na odwrót to zrobiliście. A takie zwolnienie lekarskie może wystawić szpital, lekarz rodzinny lub Twój ginekolog.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MelisQa
ciekawy_79, o ile mi wiadomo 2 tyg. dotyczą ojców dzieci urodzonych po 1 stycznia br.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tikal
nasz syn ur 2011,maz poczekal i w 2012 bierze 2tyg ojcowskiego.Jesli juz wykorzystales 1tydz to nie mozesz wziac teraz drugiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lapolo
naprawde chrzanicie 1/ W Polsce od 1 stycznia 2012 roku ojcowie zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mogą skorzystac z platnego urlopu ojcowskiego (zwanego potocznie "tacierzynskim"), ktory trwa 2 tyg., nie jest mozliwe rozlozenie urlopu na czesci i ojciec jest uprawniony do wziecia tego urlopu do ukonczenia przez dziecko 12 miesięcy. Oznacza to, ze z wiekszego urlopu (rok temu byl 1 tydz.) mogą skorzystac rowniez ojcowie ktorych dzieci przyszly na swiat w 2011 r. Urlop jest udzielany na podstawie wniosku zlozonego przez pracownika. Wniosek nalezy przedlozyc najpoźniej 7 dni przed planowanym rozpoczeciem urlopu. 2/ Ojcu przysluguje urlop do opieki nad dzieckiem, podczas ktorego przysluguje taki sam zasilek jak w czasie urlopu macierzynskiego, czyli 100% wynagrodzenia. Z tym, ze matka ma obowiazek byc 14 tyg. na macierzynskim, poźniej ojciec moze zyskac 10 tyg. a matka wrocic do pracy. 3/ ojcu przysługują 2 tyg. do opieki nad chora zona np. opieka nad zoną po cesarce 4/ +26 dni urlopu normalnie wynikającego z kalendarza pracy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lapolo
z tym chrzanicie to wiadomo do kogo bylo:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiem, ze nie jestem wstanie poradzic sobie sama w domu juz za tydzien A NIE PRZESADZASZ TAK TROCHĘ ? NIE TY JEDNA JESTEŚ PO CC

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lapolo
yy poprawka 2/ Ojcu przysluguje urlop do opieki nad dzieckiem, podczas ktorego przysluguje taki sam zasilek jak w czasie urlopu macierzynskiego, czyli 100% wynagrodzenia. Z tym, ze matka ma obowiazek byc 14 tyg. na macierzynskim, poźniej ojciec moze zyskac 6 TYG (lub 10 tyg. niech mnie ktos poprawi , nie mam najnowszego kodeksu, nie wiem czy dodatkowym urlopem macierzynskim rodzice moga sie dzielic). a matka wrocic do pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lapolo
a i jeszcze 5/ 2 dni urlopu okolicznościowego z okazji narodzin dziecka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wnuczka swoich Dziadkow
Nie chce mi sie czytac ale przysluguje Tobie: - 20 tygodni macierzynskiego + 4 tygodnie po wczesniejszym zlozeniu wniosku o taki u pracodawcy Mezowi: -2 tygodnie tacierzynskiego (do wykorzystania w kazdej chwili) do skonczenia przez dziecko roku czasu - bardzo mozliwe, ze Twoj maz zlozyl wniosek wlasnie o taki urlop i na nim jest, a moze jest na swoim zwyklym urlopie wypoczynkowym - tego nie wiem(zalezy o co pisal wniosek) - 2 dni urlopu okolicznosciowego z okazji urodzenia dziecka (a moze maz o to skladal wniosek?) - 14 dni opieki nad chorym czlonkiem rodziny-czyli Toba po cc Wam razem: -2 dni urlopu na dziecko (w ciagu roku) Niech maz zadzwni do kadr i spyta czy mozna cofnac urlop (przerwac i wykorzystac go pozniej) jesli doniesie zwolnienie na Ciebie no i niech szybko wykorzysta te 2 dni urlopu okolicznosciowego-bo przepadnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wnuczka swoich Dziadkow
Poza tym nie rozumiem komentarzy w stylu "potrzebujesz az 3 tygodni? ja potzrebowalam 4 dni".A co to kogo obchodzi, dziewczyna chce zeby maz byl przy niej 3 tygodnie to skoro mozna to latwo zalatwic to dlaczego nie...dlaczego tego nie wykorzystac. Skoro niektore takie matki polki, ze same wszytskim musza sie zajac to gratuluje....odciazania meza...jestescie chyba pod pantoflem u facetow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wnuczka swoich Dziadkow
ale dalam d... temat niekatulany :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do lysywolf
Otóż w mswia jest tak -jeżeli uznałeś dziecko należy się: 7 lub 14 ojcowskiego -zależy kiedy dziecko urodzone -do wykorzystania do roku od urodzin 2 dni opieki-nad dzieckiem o ile matka nie wykorzystuje 2 dni okolicznościowego urlopu 14 dni opieki nad najbliższym członkiem rodziny-jeżeli mieszkacie we wspólnym gospodarstwie domowym to lekarz partnerki może Ci wypisać takie zwolnienie płatne 100% Różnica między innym pracodawcą jest jedynie w wysokości kasy-80%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Poczekajcie bo odpowiadacie tu na stare posty które są już nieaktualne, a temat odświeżył ciekawy_79 z konkretnym pytaniem na które nikt mu nie odpowiedział, więc ja spróbuję. Rozumiem że chodzi Ci o urlop ojcowski a nie macierzyński, zatem sprawa wygląda w ten sposób: Skoro już korzystałaś z urlopu ojcowskiego to mimo iż Twoje dziecko nie skończyło 12 miesięcy to nie możesz teraz skorzystać z kolejnej części urlopu. Tego urlopu nie można dzielić. Od początku 2011 roku "trąbili" w mediach, że 2 tygodnie urlopu ojcowskiego będą przysługiwały wszystkim tatusiom których dzieci urodziły się po 08.01.2011 ale tylko pod warunkiem, że ten urlop rozpocznie się od 25.12.2011 i skończy 07.01.2012 i wtedy "załapaliby się" na 2 tygodnie. Teraz mój drogi już po ptakach, przegapiłeś sprawę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość laura26
Co za ciemnogród ma rację-mój mąż wziął tacierzyński i ten opiekuńczy na mnie od razu jak wróciliśmy do domu z małą,był z nami miesiąc prawie.Bardzo mi to pomoglo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×