Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość alutka 50

święta,święta

Polecane posty

Gość alutka 50

Niedługo święta czas przygotowań .Każda z nas ma swoje wypróbowane sposoby na potrawy,ozdoby,przygorowanie stołu.Warto wymienić swoje uwagi ponieważ uważam ,że przepisy i porady gazetowe nie oodają tego co każda z nas sama przygotuje.Jest trochę czasu i warto porozmawiać.Zapraszam !!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
O Qrczę! Alutka 50, ale pojechałaś!!! Ja jeszcze minioną Wielkanocą żyję :-D;) Polecam choinkę ubraną w : - orzechy /malowane przez dzieci na różne kolory, - pierniki /ozdabiane i wypiekane przeze mnie, - małe jabłuszka /z działki, najlepiej rajskie:), - plastry suszonych jabłek, gruszek, śliwek, - plastry pomarańczy i cytryn z powbijanymi goździkami - laski cynamonu (tanio na promocjach, zawieszone na rafii z kokardką u góry), - opcjonalnie mozna dodać kilka bombek pasujących do ogólnego klimatu:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dobra dobra, laski cynamonu tanie na promocjach, ciekawe gdzie, bo te które ja widziałam nawet na promocjach były drogie, a na dużą choinkę to 10 by sie przydało. Ostatnio stół nakryty białym obrusem przykryłam po ukosie takim przezroczystym gniecionym materiałem w kolorze złoto-beżowym, do tego piekne świateczne wstążki swobodnie zwisające z lampy nad stołem, wstążki takie usztywaniane, które można profilować. Na choince oprócz jednokolorowych bombek ciasteczka i pierniki, ładnie sie to razem komponuje. Ale, gdzie tam do świąt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Myślę,że to dobry pomysł.Idzie jesień a świadomość ,że święta co raz bliżej sprawia,że robi sie jaśniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kły i Pazury>>>>>laski nie wanilii tylko cynamonu (mam nadzieję że dobrze sie zrozumiałysmy ;). Były w ub. roku w Realu, paczka -taka jak np. przypraw Kamis, czyli normalna zwykła, kosztowała 1,80zł. W paczce było od 3 do 6 laseczek-w zależności od ich wielkości (takich pustych w środku, jakby zwiniętych wiórów o dług. ok.7-10cm. Nigdy wcześniej ani do tej pory nie widziałam tego w sprzedazy /ale mieszkam w małym mieście.:-P Pozdrawiam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Święta ....
niedługo, przestań, chyba oszalałaś i cos tobie się poprzestawiały miesiace :-D Kto by teraz myslał o świętach, daj spokój, nie masz lepszego tematu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dama szpinakowa
puszysta zajebiście.. piszę się na taka promocję :( bo niestety u mnie najtańsze opakowanie wanili kosztuje 8 zeta !! skandal :) tak swoja drogą :)) uwielbiam ,,wiejską ,, choinkę i taka też mam od lat. Nie mam wielu bombek a z roku na rok liczba ich topnieje wiec wieszam na hoince suszone jablka < symbol dobrobyty> , suszone pomarańcze , pierniczki , cukierki , szyszki . Wystarczy troche naturalnej rafii i nasza choinka jest jak malowana :)) kolorowa i taka swojska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cha cha cha! hhhhyhyhy! :-D Damo kochana - ten sam błąd chyba - ja nie piszę o wanilii, tylko o laskach cynamonu:) Wanilii tak taniej nigdy nie widziałam:-P Ale nie ma to jak \"wiejska\" choinka:-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Od dwóch lat (zim?) ubieramy naszą choinkę w małe słomkowe pierdółeczki i własnoręcznie dziergane janiołki w kolorze ecru. Do tego jednokolorowe lampki - i jest pieknie:) Choinka malutka, bo w donicy. Po Świętach, jak aura sprzyja, sadzimy w ogrodzie - mamy już zagajniczek takich Bożonarodzeniowych drzewek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja co prawda zbyt ostro nie swietuje, ale od siebie moge polecic pyszna wigilijna zupe grzybowa, na ktora przepis znajduje sie w BonApetit :) robi sie ja doslownie w 15 min. majac male kawalki grzybow, a smak jest niebianski :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość magda28w
A ja polecam łatwą sałatkę: oto przepis: -puszka kukurydzy -puszka groszku -puszka czerwonej fasoli -puszka białej fasoli -4 ogórki kiszone -6 jajek na twardo - słoik majonezu -łyżka musztardy -pieprz, sól Wszystkie składniki z puszki odsączyć, wsypać do dużej miski, dodać pokrojone w kostkę jaja, ogórki, doprawić przyprawami i wymieszać z majonezem i musztardą.(Dla mięsożerców można dodać jeszcze szynkę lub kurczaka z rożna, czy wędzona makrelę, lub śłedzia )Życzę smacznego! :

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja od paru lat na wigilię robię grzyby w cieście.Całą jesień zbieram prawdziwki suszeę .Kapelusze ususzone gotuję [wywar do bigisu dodaję] Robię gęste ciasto naleśnikowe na śmietanie .Zanurzam kapelusze w cieście i smarzę na oleju.Pycha.Smarzę tego baaardzo dużo.Są dobre na ciepło i w 1 dzień świąt na zimno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daaawno, dawno temu, kiedy grzybów w Polsce, a konkretnie w Borach Tucholskich, było w bród, moi Rodzice (podówczas młode małżeństwo) zbierali borowiczki i średniej wielkości kapelusze wrzucali do glinianej beczułki wypełnianej solanką. Pływały nie psując się wcale (pewnie były obgotowywane- dokładnego przepisu nie znam). Potem na pół godziny przed przyjściem gości odsalane w wodzie, panierowane i smażone . Ja już się nie załapałam na ten przysmak...:( Tak mi , Frido, przypomniałaś o tych delkatesach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dama szpinakowa
o patrz :(( w morę jeża!! mysli człek o tym a pisze o czym innym ...a niech to:)) jasne , iż chodzi o laski cynamonu:))choc i wanilia w takiej p[ostaci się spotkałam.Tak czy inaczej cynamon u mnie jest drogi :(( i boleje nat tym faktem. wracajac do pomysłów na swieta :)) nacinam fantazyjnie owoc pomarańcza i cytryny i wciskam w te naciecia goxdziki :)) do dziś dnia mam takie wynalazki w misie :)) Zlotym rączkom polecam wykonanie choineczki z szyszek :)) i przyozdobienie jej samymi naturalnymi ozdobami .. zołędziami , jarzebiną , owocem pigwy etc. Taka choineczkę wykonałam sobie rok temu , dodatkowo przyozdobiłam ją białymi lampkami< 20 sztuk> i stawiam ją na parapecie miast oklepanego świecznika w kształcie choinki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dama szpinakowa
swiateczne przysmaki ?? barszcz z prawdziwków , kompot z suszu i makiełki :)) te ostatnio to miodzio w gębie w sensie doslownym ponieważ z miodem są podawane :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damo droga:) Cynamon na allegro po 2zł. za 5sztuk:). Kup i ciesz się przyszłą choinką już w październiku:) Też mam taką choineczkę (ok. 40cm. wysokości) Zrobiłam stożek z kartonu, do niego przykleiłam na jakiś klej do kasetonów szyszki, spryskałam złotym sprayem. Do tego na \"wierzch\" małe szyszeczki, jarzębina itp. Wygląda oczywiście cudnie. U mnie stoi na środku okrągłego stołu:) W tym roku dodam swiatełka:) Co do przysmaków: łamańce (cienkie placki z mąki pszennej i wody, upieczone i połamane) z makiem, miodem, bakaliami )-ulubiona potrawa taty, kisiel (tradycja po dziadkach - przejęliśmy kiedy ich już zabrakło:)), ryba po grecku i w pomidorach, śledzie na 5 sposobów, pierożki z grzybami, kompot z suszu. A jak się robi makiełki i skąd ten przepis (jaki region?) -jeśli mogę zapytać:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dama szpinakowa
puszysta :)) ten przysmak gości na m naszych wigilijnych stolach od wiekow . Sama zaś jestem z pomorza. Makielki to swojski makaron coś na kształt łazanek , trzeba go zrobic tuz przed podaniem .Do tego zmielony mak , miód , stopione maslo , siekane orzewchy wloskie , migdały i rodzynki . Slodki przysmak .. mniam dobry i na ciepło jak i na zaimno :)) to jedyna potrawa , ktora nie pozostaje na kolejny dxzień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×