Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Brega

Była Jugosławia.

Polecane posty

Gość wnuczka
w takim razie,jestem niedoinformowana:) ostatnimi czasy poszukiwałam wiadomości na temat języka obszaru,z którego pochodził mój dziadek no i wyniki wyszukiwania,były:serbsko-chorwacki. czy faktycznie teraz serbowie oraz chorwaci, poza czarnogórzanami mają własny odrebny język?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Różnice są, hmmm,że zacytuję Balasevica: \"Kako se zove djurdjevak na hrvatski? djurdjevak.\" :-) Głównie fonetycznie pewnie (wymowa ekawska i jekawska), słownictwo-nie wiem, w jakim stpopniu.Jednak różnice podkreślane. Wydawnictwa wypuszczają np.podręczniki do nauki serbskiego i rozmówki chorwackie. \"..slabo divanim hrvatski, daj nauci me kruha ti...\" ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
..to powyższe zapewne z błędami :-) Kulfon--zaraz posłucham ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam :) Tak, po wojnie nie ma już oficjalnie języka serbsko-chorwackiego, ale nie tylko konsekwencje polityczne mają swój udział w \"rozpadzie\" języka serbsko-chorwackiego, ale to może wytłumaczy ktoś bardziej zorientowany. Nie jestem jezykoznawcą, ale ci którzy się na tym znają - chyba zgodzą się ze mną, że języki te nie różnią się bardzo od siebie i oba narody bardzo dobrze się rozumieją :) ale np. chorwaci dążą do tego by różnice między serbskim a chorwackim były jak największe - tworząc nowe słowa. Najważniejszą różnicą między serbskim i chorwackim jest to, że w języku chorwackim na płaszczyźnie fonologicznej występuje jedna głoska/fonem więcej niż w języku serbskim. Jakieś dialekty są jeszcze .. (sztokawski, kajkawski i czakawski) :D A jeśli chodzi o czarnogórców to oni też dążą do uznania jezyka czarnogórskiego. Polecam artykuł http://www.wprost.pl/drukuj/?O=6979 Ja chę do Beogradu 😭 pozdrav ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ciekawy artykuł-język czarnogórski? Tylko czekac. ech, air---a kto nie chce :-0 ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jak chcesz to się wybierz ze mną ;) kurcze net mi się wyłączył na chwilkę i nie zuważyłam twojego wpisu o języku :) wyprzedziłaś mnie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prawdopodobnie 29.12. :) ale nie mam jeszcze biletu :D jak cos to pisz na mail !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
też się cieszę, ale nie do konca bo to nic pewnego jeszcze 😭 grunt to myśleć pozytywnie :classic_cool: vatra - kiedy ty ostatni raz byłaś w BG ? jeśli to nie tajemnica ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no to nie ma na co czekać, srpski znasz ;) pora urzeczywistnić marzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ergo--niech się stanie :-D serbski znam -na 3plus.Na początek wystarczy. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Przypadkiem
trafiłam na ten topik,zaintresował mnie bo mam przyjacioł w Chorwacji.Poznaliśmy sie 16 lat temu.Widzieliśmy się przez 5 dni.W czasie Spotkania Młodych z Taize we Wrocławiu grupa 8 osob nocowała u mnie.To były czasy kiedy Jugosławia była w całości.I pewnie to zależy od punktu "siedzenia",bo bardzo wtedy żalili się na wszechobecną nietolerancje wobec chorwatow i innych nacji.W szkołach propagowana była literatura serbska,jakby inni nigdy nic nie tworzyli i nagle się pojawili,bez kultury i tradycji.Przez te 16 lat wymieniamy sie listami(udaję że piszę po chorwacku)z mojego domu mamy małżeństwo.POZNALI SIE U NAS.Z powodu mojej sytuacji w domu jeszcze u nich nie byłam,choć mnie wiele razy zapraszali.Te 5 dni 16 lat temu to naprawdę przewspaniałe wspomnienia.Jak obcy ludzie mogą się zżyć!!!Serdeczność,spontaniczność same dobre cechy.Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Przypadkiem
pytam czy ktos wie o nauce chorwackiego we Wrocławiu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sunce bogowe
witam i pozdrawiam wszystkich milosnikow jugoslawi ;) jam jugolka z krwi i kosci choc rodzona w polce :D moja rodzina jest mieszana, moja babcia jest chorwatka a dziadek serbem, moi rodzice urodzeni w jugoslawi :) wyemigrowali do polski w latach 50 po zabojctwie na oczach rodziny mojego pradziadka przez partyzantke serbska :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przypadkiem--->kiedys cosmopolitan miał w ofercie, teraz nie wiem-musiałabys podzwonic po szkołach :-) sunce--->witaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zapodaję link (dokument w wordzie) ;) może kogoś zainteresuje, są to spostrzeżenia i refleksje dziennikarza i reportera wojennego Jana Piekło. http://s53.yousendit.com/d.aspx?id=0D79W4E0GNKJK0MHBR7ZKUDWY1 Całkiem sporo nas na tym topiku, bardzo mnie to cieszy ;) Odnośnie mieszanych rodzin :) to w rodzinie mojego chłopka także są takie mieszanki serbsko chorwacko macedonskie :D a jego wuj, który jest chorwatem, od czasów wojny stał się większym serbem niż sami serbowie. ;) Z tego co mi opowiadano i co samej udało mi się zauważyć (z małą pomocą ;) ) to w dalszym ciągu ludzie żyją obok siebie i się odwiedzają ( w Bg widziałam sporo samochodów na chorwackich tablicach) a także w dalszym ciągu powstają mieszane małżeństwa, serbsko chorwacke :) pozdrav

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wisielczy Wladzio
HVALA! ogladalem podobny reportaz w canal+ o Sarajewie gdzie mlodziez wspolistnieje ze soba i mlodziez muzulmanska i prawoslawna nie dzieli siebie bo przeciez to sa SERBOWIE. zrozumieli , ze wojne wywolali politycy a oni powinni razem zyc w zgodzie. i slusznie YUGOSLAVIJA bedzie silna i wielka . pomimo , ze ja by taka nie byla rozbito i sklocono.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wszystiego naj...w Nowym 2006---spełniajcie marzenia, nie opuszczajcie topiku i ...spotkania na Kalemegdanie :-) poljupci svima----- 👄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sve sto je lepo i sto se srecom zove neka Vam prati od godine ove A sve sto je ruzno i nemir stvara nek Vam odnese godina stara!! Srecna Nova Godina ;))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aha i jeszcze jedno co do nauki we Wrocławiu to wiem ze jedna szkoła z ul Kasztanowej uczy(sam kiedys tam chodzilam) a jak nie to probuj znalezc kogos na uczelni moze tam sa jakies ogłoszenia- w razie czego służe jednym tel zdravo;))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Dragan
HRISTOS SE RODI

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×