Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość nudelkula

MODRO KAPUSTA - dziewczyny ze Śląska - POMÓŻCIE !

Polecane posty

Nie jestem co prawda ze Śląska Cieszyńskiego tylko z Dolnego,ale podam Ci mój sposób robienia kiszonej kapusty zasmażanej ok 1 kg dobrej kiszonej kapusty,- ugotować do miękkości wraz z 2 listkami laurowymi i 5 ziarenkami ziela angielskiego i drobno pokroić(liście i ziele po ugotowaniu wyrzucić)(wodę z gotowania kapusty zostawić) 2 duże cebule pokroić w drobna kostkę 4 spore marchewki zetrzeć na tarce o grubych oczkach 2 spore pietruszki zetrzeć na tarce o grubych oczkach kawałek selera zetrzeć na tarce o grubych oczkach Cebulę,marchew,pietruszkę i seler podsmażyć na oleju,następnie podlać wodą i dusić do momentu,aż będą miękkie i woda całkowicie odparuje.Do garnka włożyć kapustę,duszone warzywa i dolać trochę wody z gotowania kapusty ,chwilę gotować,przyprawić pieprzem dodać 1-2 łyżeczki cukru.Na tarce o najdrobniejszych oczkach zetrzeć 1 dużego(surowego) ziemniaka, i dołożyć do kapusty z warzywami i gotować jeszcze ok 10 -15 minut.Można dodać dobrej wędzonki pokrojonej w kostkę.Ja dodaje jeszcze 2 łyżki zmielonych na proszek,suszonych grzybów leśnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja raz użyłam kapusty ze sloika i też się da, pychotka:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W końcu jest :-)) Oto przepis "wymęczony" w czasie drugiego pobytu na Śląsku Cieszyńskim i kolejnych wielu próbach "wyciągnięcia" przepisu z pań kucharek w regionalnych karczmach i zajazdach. Broniły przepisu jak niepodległości. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Gotujemy kapustę kiszoną. Pokrojoną w kostkę wędzoną słoninkę smażymy. Do słoninki dodajemy startego surowego ziemniaka i robimy z tego zasmażkę. Osobno gotujemy ziemniaki. Ugotowaną kapustę odcedzamy i dolewamy wody z ugotowanych ziemniaków jednym słowem odcedzamy ziemniaki do kapusty. Można dodać do gotującej kapusty kilka ząbków czosnku. Ziemniaki podajemy do kapusty. Fajny zestaw to: kapusta, ziemniaki i krupniok, wtedy można okrasić tłuszczykiem spod krupnioka ziemniaki pieczone w całości w piekarniku. Ja osobiście jadłem w Wiśle i Istebnej zasmażaną kiszoną kapustę ze smażoną golonką. Do tego kieliszek gorącego maliniaka z domowej spiżarni. Niebo w gębie :) I co z tego, że niezdrowe jedzenie - bo smażone? Raz na jakiś czas można pozwolić sobie na odrobinę "luksusu" :-)). Pozdrawiam PS Druga nazwa będąca w użyciu to Kwaszona Kapusta Zasmażana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dostałem taki przepis na kapustę, jeszcze nie robiłem, ale chyba własnie taką jadłem w Czechach i była świetna. Biała kapusta duszona 1 kg białej kapusty 100 gram smalcu 40 g cebuli 20 gram drobno mielonej mąki sól, kminek, 20 gram cukru, ocet, woda albo rosół Kapustę umyć, rozkroić, wyciąć głąb i pokroić na paseczki. Włożyć do rondla, podlewać wodą albo rosołem i bez pokrywki dusić. W innym garnku rozpuścić smalec. Na rozgrzany tłuszcz wrzucić drobno pokrojoną cebulę i podsmażyć. Dodać podduszoną kapustę, sól, kminek. Całość oprószyć mąką i dusić aż będzie miękkie. Dodać cukier i ocet do smaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Marylka z Poznania
Białą, kiszoną kapustę z ziemniakiem robi się tak:kapustę gotuję z angielskim zielem i liściem laurowym,dodaję cebulę,może być surowa,albo podsmażona,dodaję tłuszcz,smalec ,może być masło lub oliwa,jak kto woli,dodaję pieprz do smaku i odrobinę cukru.jak kapusta jest miękka,dodaję utarty na drobnej tarce ziemniak,chwilę jeszcze pogotować--pychota.Przepis mam od cioci ze śląska.Taka kapusta jest lśniąca,lekko kleista,u mnie wszyscy goście ją uwielbiają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dcdfcfc
ze sląskich przepisów polecam jeszcze na deser kopę;) pychota

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a ja mam takie pytanie
do czego można podać modrą kapustę oprócz klusek śląskich?do ziemniaków się nada?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lotta 23
Modrą kapustę możesz serwować z kluskami i ziemniakami , ze wszystkim pasuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Modro kapuste robie ze słoika (Pińczów) gdzie później gotuję, przyprawiam, dodaję boczku, cebuli podsmażanej, wszytko mieszam i podaje z kluchami slaskimi. Niebo w gebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×