Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Peter Gragelmann

Polki mieszkajace na stale w Niemczech

Polecane posty

witajcie dzieki bogu dzisiaj ostatni dzien do pracy od jutra zaczyna sie szkolenie w firmie .......mam do was pytanie mam kolezanke w pracy ktora wsrod niemcow mowi do mnie po niemiecku glupio sie czuje i odpowiadam jej po polsku ..nie wiem dlaczego ona tak robi wstydzi sie czy co???a moze ja jakas dziwna jestem ...jak zaczynam do niej mowic po polsku widze ze sie denerwuje ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja mysle, ze kolezanka robi dobrze, miedzy niemcami wypada po niemiecku mowic inaczej pomysleli, by ze: -nie znacie niemieckiego, - obgadujecie ich, - jestescie niewychowane. pogadaj z kolezanka dlaczego tak mowi. Mysle, ze dla Ciebie to swietna okazja pocwiczyc jezyk 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
moze masz racje ale ja jakos glupio sie czuje ona mowi perfekt po niemiecku a ja niebardzo i jest mi wstyd sie odzywac:( chyba nie przystosuje sie do bycia tutaj:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
to wykorzystaj to, ucz sie od niej Powiedz jej, ze nie umiesz dobrze i niech Cie poprawia. Ja tez jeszcze nie calkiem poprawinie mowie, moj maz mnie poprawia na kazdym kroku, tak ma przykazane. Pracuje miedzy Niemkami i wlasciwie to powinnam sie nie odzywac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
belaiza...ja mam jakas blokade:( :( wstydze sie jak cholera czasami omijam niemcow jak ognia ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzisiaj wracajac z zakupow , przezylam mile zaskoczenie , otoz bede miala ulice dalej otwarty sklep z Polkimi produktami:D Chlebek , kielbasy itp.naresacie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fajnie Sarro Lila nie wstydz sie, bo zawsze bedziesz zle mowic. Mam kolezanke, ktora bardzo zle mowi i sie nie wstydzi. Nie ma natomiast zamiaru sie poduczyc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam 🖐️ A u mnie tez przyjezdza auto z polskimi produktami, ale to chyba mniejsza firma, najwazniejsze ze jak cos potrzeba, to mozna kupic ;) U mnie mikolaj zawital dzis w pracy moj Skarb, przyjechal firmowym autem, pod lokal w ktorym pracuje zadzwonil mi na handy i po paru chwilach dopiero zauwazylam, ze mnie obserwuje, zwabil mnie na dwor i dostalam prezent, jakie to bylo mile :D taka niespodzianka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Halli hallo:-) U nas jest polski sklep ale niemaja chlebka czy cos podobnego. No ale wiele i nnych produktöw. Mikolaja u mnie dzis niebylo bo maly jest za maly a dözy za dözy :-) mam znowu problemy z pisaniem bo cos nie tak idzie.Co druga literka nie wychodzi Lila i ja mysle ze twoja kolezanka dobrze robi möwiac po niemiecku w towarzystwie niemcöw. Pozdrawiam wszystkich bardzo goraco:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jesli ktos interesowal sie MS w pilce noznej , moze wlasnie teraz ogladnac o 20 .15 Dokumentarfilm na ARD 1-Ein Sommermärchen Bylam w kinie na nim , moim zdaniem klasa , mowia tez o meczu Polska -Niemcy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzien dobry z samego ranka u mnie tez zawital mikolaj, maz tak mnie podchwycil ze po coalym mieszkaniu biegalam i szukalam prezentu :D ZNALAZLAM :) lila- nie ma sie czego wstydzic, ja np. mam w klasie chlopaka z polski i normalnie ze soba rozmawiamy, raz po polsku, raz po niemiecku, jak nam wygodniej co nie znaczy ze plotkujemy czy obgadujemy innych oni tylko patrza i sie smieja ze tak szybko rozmawiamy nie wstydz sie, mow po niemiecku, nawet jesli bedziesz mowila niepoprawnie pozniej bedziesz sie z tego smiala. moj maz jest tu dopiero od 4 miesiecy a na praktyce tez mosi sie jakos dogadac, troche po polsku, troche po niemiecku, zmos sie a zobaczysz ze sie uda, bedzie coraz lepiej!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czesc Dziewczyny!!! lila25. Uwazam,ze jesli jestes w towarzystwie niemieckojezycznym, to powinnas rozmawiac z kolezanka Polka po niemiecku,aby pozostali nie poczuli sie urazeni. Moga sobie pomyslec,ze plotkujecie na ich temat, czy nawet obrazacie!!! Wiem,ze co do mowienia w obcym jezyku ma sie pewnego rodzaju blokade. Przez dlugi czas podczas mojego pobytu we Francji rowniez wstydzilam sie mowic i zabierac glos w jezyku francuskim. Blagalam znajomych Francuzow, by mnie poprawiali. Oni jednak robili i nadal robia to sporadycznie, bo uwazaja ,ze jest to w zlym tonie??? Nie wiem!!! Najbardziej mnie wkurzalo i wkurza nadal jak ktos sie smieje, bo nie tak cos wypowiedzialam zamiast mnie poprawic!!!! (w tym mistrzem jest siostra mego meza!!! Nawet na slubie podczas swojego przemowienia nie omieszkala obejsc tego bez komentarza!!!) Dzis mowie bez obaw ale nadal do furii mnie doprowadza jak ktos na mnie patrzy jak na obca z inej planety gdy mnie slyszy!!!Nie slyszeli nigdy obcego akcentu??? Oni tez robia bledy!!! Kiedys jeden Francuz powiedzial mi,ze mowie lepiej niz nie jeden Francuz,czyli poprawnie gramatycznie. Co do niemieckiego to jestem na poziomie raczkujacym hihi ;) ale musze powiedziec,ze mam jakas mniejsza blokade. Mowie na zasadzie Kali miec Kali lubic, Kali chcec,ale gadam. Czasem domyslam sie czesciowo co do mnie mowia,ale nie przejmuje sie tym. Moze to spokojne podejscie do niemieckiego wynika stad, ze traktuje go bardziej hobbystycznie. Cieszy mnie , to ze wreszcie moge wejsc do sklepu i powiedziec : \"poprosze bochenek chleba\" hihi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a czy ktos ci kiedys powiedzial ze cie nie rozumie?? kuba jesc, kuba chciec ale rozumieja i jezeli widza ze czlowiek ma problemy to staraja sie jaknajprosciej odpowiedziec czy cos wytlumaczyc. pracowalam 3lata na kasie i niemal \"ausländrow\" tam sie przewijalo. nie mialam problemu zeby im cos wytlumaczyc kiedy mine o cos pytali. zdarzali sie i polacy, tacy i tacy jedni ukrywali ze umieja po polsku, ledwo od kasy odeszli i zmieniali jezyk spowrotem na polski, bywali i tacy ktorzy z usmiechem podchodzili miedzy soba po polsku rozmawiali, to i ja po polsku sie odezwalam bo nawet slepy czytajac moje nazwisko wiedzalby ze z polki jestem :D :D nie ma co sie wstydzic, nikt ci w morde za to nie da- tak mowi moja mama :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Limens-inferior widze,ze milo spedzilas dzisiejszy poranek. Jak tylko moglam zawsze chetnie chodzilam na takie uroczystosci dzieci moich znajomych....;) Kuzyn z Polski zrobil mi dzis niespodzianke!!! Jadac do Szwajcarii wdepnal do mnie na kawusie i ciacho!!! To dopiero spozniona Mikolajkowa niespodzianka!!! Uradowalam sie jakmale dziecko!!! ;) Na szczescie znam tylko ze slyszenia takich Polakow, ktorzy mieszkajac na obczyznie bardziej czuja sie Niemcami, Francuzami, niz rodowici Niemiec czy Francuzi. Zeby nie powiedziec,ze po prostu nimi gardze!!! Osobiscie nigdy, ale to nigdy nie wstydzilam sie tego,ze jestem Polka! Wrecz przeciwnie!!! Wielkorotnie, glownie Francuzom, bo NIemcy maja wieksze wypbrazenie o Polsce, przedstawialam nasz kraj w najlepszych superlatywach!Przywozilam polskie produkty, prospekty, pamiatki z roznych stron kraju,by przyblizyc im Polske!!!By zobaczyli,ze to co polskie to tez dobre i ,ze Polska to piekny kraj. Musze przyznac,ze czuje sie dumnie kiedy niejednokrotnie slysze,ze chetnie pojada na wakacje nie do Hiszpanii a wlasnie do Polski.... Madlen21,....tak mnie kiedys zawialo do Fracji...hihi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hallo:D Mam nadzieje ze ta historia Wam sie spodoba:D ....Rozwod- narescie!.... Juz jestem wolny ! Siodma dobe. Rozwod sie odbyl bez klotni, bez draki. Roznica pogladow. Na moja osobe. Powod-to ja.Jako taki.Owaki! Koniec niewoli dla ducha i ciala. Wiec nie-nie na zawsze czlowiek sie zaprzedal! Sad dal mi. Zona mi dala. A Urzad mieszkanieowy nieeeeeeeeeee dal.... Mozna miec w Polsce wlasne zdanie , lecz trudno o mieszkanie na nie.... Ale wszystko okey- znaczy-koniom lzej. Bo choc dalej razem , za to w innej roli: Obcy mezczyzna . Obca kobieta. -Pani pozwoli! -Pan pozwoli... -Od dzisiaj spimy na waleta! Nic nas nie laczy-wszystko dzieli z wyjatkiem wspolnej poscieli..... A wiec malenka dyskusja co do kwestii:Czyj jasiek?Czyja poduszka? I juz oddycham pelna swoboda na mej niezawislej polowie lozka. Rano ocieram slodki sen z powiek: zbudzil sie inny wolny czlowiek! Wynika wprawdzie polemika, ktora jest czyja polowa recznika- ale wytworna... Nie psiocze , nie wrzeszcze. Niech sobie nie mysli , Ze kocham ja jeszcze! Tak oto tempora mutantur... Ja teraz do niej jak do damy: zadnych pogrozek zadnych awantur. No , trudno juz sie nie kochamy.... Przeciwnie: Sprzatne , zniose smiecie... Jak tu nie pomoc obcej kobiecie?! Czasem z kwiaciarni jakies zielsko. A widzac mine jej zdziwiona , usmiecham sie.... Uwodzicielsko! Niech wie , psiakrew , ze nie jest zona! CD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cd. I tak mi fajno , az zacieram rece.... Nikt mi nie gdera , nie poucza. Tam niezalezna kobieta w lazience, Tu ja – niepodlegly. Przy dziurce od klucza! Nie bez powodu , nie bez chrapki: Zawsze lubilem obce babki! Wytezam nieco wzrok , bo krotki... Ladne cholera , te rozwodki! Ponetna kibic- i ramiona... Od razu widac ze nie zona ! A ona takze teraz bywa i jakas milsza , i troskliwa. Raz nawet , widzac me amory, Spytala mnie: -Czys ty nie chory? I tylko z zalem wspominamy , smazac we dwoje karmendale , lata stracone juz na amen w strasznym malzenskim naszym stadle: nic –tylko zarlismy sie co dzien , wieczne pretensje i problemy.... A dzis? Inaczej!... Milo , w zgodzie... Moze sie nawet pobierzemy?!!!!!!! 😍😍😍

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzieki dziewczyny ze wypowiedzialyscie sie na temat niemieckiego.....jakos bede sie zmuszac gadac ale wlasnie ja tez tak mam..jak ktos mnie nie zna i mowie po niemiecku patrza sie na mnie jak na wariata..... moze mi kiedys ta blokata przejdzie :( mam kolezanke ktora podziwiam mowi troszke po niemiecku ale ze wszystkimi chce rozmawiac ma duzo znajomych niemcow jak ona to robi nie mam pojecia...... ja predziej bym sie pod ziemie zapadla jakbym miala cos powiedziec kali pic kali jesc .....no coz rozni ludzie sa ja to chyba jestem unikat:):P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziewczynki wybaczcie ale nie mam czasu na nic ciągle jest coś do załatwienia,dzięki za miłe powitanie:)a Monika jest jeszcze na forum czy nie bo cos jej nie widziałam,żeby wam nie było smutno skrobne kilka słów co sie dzieje Mieszkam w Coburgu,jest nawet fajnie,mamy 5 pokojowe mieszkanie,ja jestem bardzo zadowolona,maluszki chodzą do przedszkola które jest jakieś 150m od domu i sa razem w grupie,Pati chodzi do szkoły,jest baaaaardzo zadowolona przyjeżdża po nią bus,na poczatku dużo mielismy biegania,dostalismy pieniadze na pierwsze umeblowanie mieszkania,w domu mamy remont powoli kupujemy wykładziny i meble,jedzenie nawet mi smakuje na razie jesteśmy na AlgII,ja chce po nowym roku iść do szkoły.......bo teraz musimy skończyć remont......to na razie tyle jak macie pytania to zadawajcie,a do tej firmy zadzwonie też może maja koło mnie filie dobrze by było:) na razie uciekam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Tabelka===
🌻🌻🌻 1.asia80****Stuttgart(Göppingen)****3 lata***26 lat****1 dziecko(Bastian 8m-cy) 2. barbarag****Raciborz ****30 lat ****2 dzieci (Kamil 6lat i Natalia7lat) 3.bremenka****Bremen**** od marca 2006****24 lata****maz 4.beleiza****(Bawaria)Pfarrkirchen***1 rok***36 lat 5.Carolina77****NRW-Essen******3msce******20 lat 6.cludi_alb********Münsingen******3 lata **24 lata 7.derag****????****4miesiace****31lat****maz 8.e-v-a****Teising**** 17,5****41lat w(7.10)****dzieci(Olivia-15lat) 9.Gingera********Weil am Rhein-BW**od 19.11.06****35 lat(corka15lat+ciaza). 1o.justynaamelia****Bawaria****11 m-cy******26 lat****2dzieci(3; 1,5msca) 11.Justys78*******Nordhorn*******2,5roku******28 lat 12.janta****Coburgu********38lat****maz****3dzieci(13, 4, 1,5 ) 13.Jeams*****30lat****Nordhorn****17lat ****zona 14.Kassay(Iwona)****Bremen****20 lat**** 37lat****2 dzieci(16lat i roczek) 15.lila25(Magda)****Traunreut*****1*****25*****Bayern 16.limes-inferior**** bei Göttingen*****4,5*****34 lata****maz****dzieci 17.madlen21****Heppenheim (Hessen)****3lata****21 lata (Olivia-2 latka, Thomas 3.05.2006) 18.malutka_de*****Bad Urach*******5lat *****24 lata****1 dziecko(24.10.2005) 19.maremarie*** Stuttgart(Steinenbronn)***29 lat 20.micka********** Pforzheim*******9,5 ******32lat******1 dziecko(28.11.04) 21.Mo.nika*******Bremen*********1rok*********30 lat****3 dzieci(8,5,0--3.04.06) 22.mary.de****Wiesbaden *******21lat****chlopak 23.naneczka*******München *******6lat 24.Nett-ka****Fellbach bei Stuttgart****8 lat ****33 lata 25.Sarra****Hannover ****5lat******maz 26. smerfetka22*****Bielefeld****10lat*****22lata******"polmaz" 27.Tofi_Bremen**** Kassel/Bremen**** 1rok **** 27lat ***** (dziedzic na 31.03.07 J) 28.Tin*************Hamburg*******16,5 *******34 lata******2 dzieci 29.Tuptaczek****w Norymberdze****31lat****maz 30.usmieszka*****Tübingen******3 lata********25 lat 31.WerkaaaWerkaaa*****Gütersloh (NRW)****3,5 roku ****32 lata URODZINKI STYCZEN LUTY MARZEC justynaamelia----11.03.80 madlen21 -------- 13.03.85 mo.nika-----------26.03.76 KWIECIEN Tin----------------23.04.71 MAJ Tofi_Bremen........17.05.79 CZERWIEC LIPIEC Jeams-----------14.07.1976 Gingera----------16.07.71 Cludi_alb ----------28.07.82 SIERPIEN Werkaaa---------05.08.74 Justys78----------14.08.78 belaiza-----------16.08.70 naneczka---------17.08.75 micka-------------18.08.74 WRZESIEN lila25--------16.08.1981 Kassay --------- 07.09.69 smerfetka22---10.09.1984 bremenka-------- 26.09.81 limes-inferio-----28.09.1972 PAZDZIERNIK LISTOPAD usmieszka--------07.11.80 malutka_de-------10.11.81 asia.80 -----------11.11.80 tuptaczek-----13.11.1975 derag-------22.11.1975 GRUDZIEN golumea----------17.12.74 🌻🌻🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janta ciesze sie , ze Ci sie uklada :D Hej tabelkowa kobieto kto to jest galumea? Mi sie wydaje, ze nicy sa przyjazniej nastawieni do ludzi kaleczacych ich jezyk. Pamietam jak bylam pierwszy raz w nieczech przed 10 laty, po 2 miesiacach nauki z ksiazki kaleczylam jak cholera a jedna dziennikarka u ktorej sprzatalam nie mogla wyjsc z podziwu, ze tyk szybko tak duzo sie nauczylam. Ja wcale jeszcze nie mowie poprawnie, szczegolnie pod wzgledem gramatycznym ale nikt mi nigdy nic zlego nie powiedzial. Wrecz przeciwnie wszyscy sie dziwia, ze tak dobrze mowie itp czasami w takie zachwyty wpadaja, ze ja nie wiem po co mi tak slodzy hihih, bo ja sama czuje, ze zle jeszcze mowie. Raz tylko siostra meza sie smiala, bo powiedzialam zamiast wrzucic list do skrzynki to wywalic czy cos w tym stylu ale to mi wcale nie przeszkadzalo bo to calkiem smieszne bylo, no i teraz juz wiem jak jest poprawnie :). Moj maz uczy sie Polskiego i tez jak czasami trzepnie to smiejemy sie pol godziny np \"ta kota nie chce chociac\"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzisiaj pije piwo !!!!! .....mezus mi kupil swieza rybke bede smarzyc u nas ruscy sprzedaja co czwartek swieze ryby sa pyszne ..szkoda ze tu gdzie jestem nie ma polskiej zywnosci :( tesknie za pierogami,bigosem,polskimi buleczkami jak i za chlebem...nie cierpie tutejszego chlepa czy one wszystkie takie kwasne sa????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
belaiza...hiiii fajnego masz meza:) a ja myslalam ze twoj maz jest Polakiem??? u mnie teu sie wszyscy dziwia ze po roku tak duzo sie nauczylam i to sama ale mi wciaz jest za malo :( chce cos powiedziec i brakuje mi slow...:( ostatnio pracowalam z jednym niemcem sam na sam troche pogadalismy otworzylam sie ....ale ja tak potrafie tylko przy jednej osobie w gropie wogole sie nie odzywam:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moj maz jest Bawarem z dziada pradziada. Juz duzo po Polsku umie ale ostatnio mniej rozmawiamy po Polsku, bo ja mam sie niemieckiego uczyc i to jest wazniejsze. On sie zaczal Polskiego uczyc jak mu sie zachcialo szukac zony w Polsce :) ja pierogi to robie zawsze jak wracam z Polski, kupuje tam kilo sera i robie pierogi a potem mroze :) a bigosik to dzis robie ze slodkiej kapusty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no wlasnie tutaj twarog do niczego sie nie nadaje .....a bigosu jeszcze nigdy w zyciu nie robilam ..belaiza a dlugo jestescie malzenstwem??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belaiza. Fajnie,ze Twoj maz chce i uczy sie polskiego. Moj tez mial ambicje. Mowil,ze musi sie nauczyc polskiego, bo jak bedziemy miec dzieci,to wiadome,ze bede z nimi rozmawiac po polsku a on nie bedzie wiedzial o czym....Ambitnie kupil sobie zeszyt i dostal ode mnie rozmowki! Niestety doszedl do odmiany czasownika \"chciec\"..:) slowa nie do wymowienia ani nie do zapisania fonetycznie jak mowi. ;) No i zaprzestal swa edukacje Zastosowalam podstep. W kazdy piatek mowie do niego po polsku hihi...Nie caly czas,ale mowie hihi.Proste slowa i zwroty,aby sie osluchal. Po pierwszym takim dniu wiecie co zapamietal??? Moje powiedzenie :\"Matko jedyna!!!\" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×