Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość malgos*

Dlaczego obrączka na prawej dłoni? Ktoś wie???

Polecane posty

Gość malgos*

Zastanawiam się dlaczego zakłada się obrączkę na prawą dłoń a nie na lewą.... Nie wiem jakie jest uzasadnienie, dlaczego na lewej to już wiem, ale prawa??? I czy to tylko my Polacy tak mamy? Jeśli ktoś wie coś na ten temat to byłabym wdzięczna za odpowiedź. Jakoś mnie to mocno zastanawia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość miramax
na lewej noszą wdowy i wdowcy, tak słyszałam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mr Ms popo
w japonii obraczke nosi sie na lewej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość malgos*
No Irlandia to katolicki kraj.... tam noszą obrączkę na lewej dłoni... Ponieważ: Tradycyjnie pierścionek zaręczynowy i obrączka noszone są na trzecim palcu lewej ręki. Choć jednak pochodzenie tego zwyczaju nie jest precyzyjnie określone, jednak są dwa powszechne przekonania co do tego. Jeden nawiązuje do XVII wieku, kiedy podczas kościelnego ślubu ksiądz podczas ceremonii ślubnej dotykał trzech pierwszych palców lewej ręki (wliczając kciuk) mówiąc "w imię Ojca, Syna i Ducha świętego)". Druga tradycja nawiązuje do staroegipskiego wierzenia, wedle którego palec noszący obrączkę jest poczatkiem "vena amoris", żyły miłości, która prowadzi aż do serca, co znaczy, że mając pierścień na tym palcu ma się go najbliżej serca. A dlaczego u nas prawa? ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość I tak każdy nosi jak chce
Znam mnóstwo par, które noszą na lewej, a niektóre w ogóle nie noszą obrączki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja bede nosila na lewej i nic mnie nie obchodzi jakas tradycja jestem lewo reczna i niz znosze miec cokolwiek na prawej nawet bransoletki bo mnie to zwyczajnie doprowadzan do bialej goraczki pozatym przeszkadzam mi to wiec bede nosila na lewej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość malgos*
Wielkie dzięki... to już ma jakiś sens i brzmi prawdopodobnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ale wiesz
już ci tłumaczę,prawidłowo obrączkę nosi się na lewej dłoni.U nas w Polsce jak nastał komunizm to ktoś sobie wymyslił,że nosi sie na prawej.....komunizm odszedl a zwyczaj pozostał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Moven
Potwierdzam że Polacy i z tego co wiem tylko my nosimy na prawej. Choć z tego co ja się dowiedziałem to nosimy na znak protestu i zachowanie polskości. Pod zaborami polacy chcieli zachowania tożsamości narodowej zaczeli więc nosić obrączki na prawej dłoni. W sumie na dzisiejszy czas to też nie glupie jest bo jak zagranicą zobaczy się osobę z obrączką na prawej dłoni można założyć, ze w jakiś bezpośredni sposób jest powiązana z Polską. Wg mnie to bardzo fajny zwyczaj i trzeba tą odrębność zachować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jhuhug
Ja nosze obraczke i pierscionek na tym samym palcu na lewej rece, ale tu wszyscy tak nosza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No właśnie, że nie do końca. Wielu moich znajomych, Niemców, nosi na prawej ręce. Podobno dlatego, że obrączka to symbol, a prawą rękę wyciąga się do powitania i wówczas każdy widzi, że ma do czynienia z osobą zaobrączkowaną. Jest jeszcze jedna bardzo konkretna odpowiedź. Brzmi ona: A BO TAK!. To tak, jakby się pytać, czemu Polacy nie pocierają się nosami na przywitanie, a Eskimosi pocierają. A BO TAK!. Tak się przyjęło, taka tradycja, czy naprawdę pracę doktorską trzeba na ten temat pisać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekj23
z racji powstania styczniowego na znak żałoby, po powstaniu. ręka zostało zmieniona na żałobna i tak jest do dziś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ola2O
na prawej bo podobno jakas zyla idzie wlasnie z palca prawej reki do serca ale ile w tym prawdy to nie wiem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kjhgere
z tą żałobą to niezłe he he. a tak naprawdę, to to się wzięło z magii Alkmeny czy jakoś tak to się nazywa, a konkretnie to chodzi o to, że lewa ręka oznacza stan, że można coś zmienić, dlatego pierścionki zaręczynowe się nosi na lewej, a obrączkę ślubną nosi się już na prawej, bo to oznaka, że małżeństwo to stan niezmienny, aż do śmierci. jeśli kobieta rodzi dziecko, albo któreś z małżonków jest chore, to wtedy obrączkę wkłada się na lewą rękę, żeby choroba szybko minęła, a poród był bez powikłań. zamiana rąk następować może także podczas niektórych dorocznych okresów szczególnych np. przesilenia, bo to czas magiczny, czas tzw. przejścia... to jest z wierzeń ludowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kjhgere
a i ten zwyczaj jest starszy niż jak niektórzy tu piszą XIX wiek, jest dużo starszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość LKB
Na prawej dloni obraczki nosza tez Niemcy,Ausriacy,Hiszpanie.Tradycja noszenia obraczki na lewej rece nie ma nic wspolnego z katolicyzmem.Zwyczaj ten wywodzi sie ze starozytnego Egiptu,gdzie faraonowie wierzyli ze palec lewej dloni na ktora nakladano pierscien jest powiazany zyla z sercem i stad zwyczaj przejety przez wladcow itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Jedną z teorii dlaczego nosi się obrączkę na prawej dłoni jest też to, że to prawa dłoń jest dłonią, którą ksiądz związuje stułą i oraz, że jest to dłoń, którą się podnosi/kładzie na Biblii w momencie składania przysięgi (i to też tylko w niektórych krajach, w innych do przysięgi kładzie się na Biblii lewą dłoń). I ponieważ to ta dłoń jest tą, którą się przysięga to na niej nosi się symbol przysięgi małżeńskiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Mieszkam w londynie I zauwazylem ze ludzie z za wschodniej granicy tez nosza na prawej rece,wiec wydaje mi sie ,ze to stamtad pochodzi I tak zostalo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość samanta1111
Z tego co wiem z lekcji historii co w czasie Powstania Styczniowego na znak żałoby zaczęły nosić obrączki na prawej ręce i tak zostało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
xxxxxxxxxx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość 26henryk
Jeżeli nie znacie prawdziwej przyczyny noszenia obrączki na prawej ręce to proszę nie dorabiać tutaj własnych poglądów wprowadzając zamieszanie. Chodząc do szkoły trzeba było uważać na lekcjach a nie myśleć o niebieskich migdałach. Proszę poczytać sobie o powstaniu styczniowym. A już na pewno nie mieszajcie do tego kościoła. Prawdą jest że my Polacy robimy coś o czym nie mamy zielonego pojęcia a potem dopiero pytamy, dlaczego? Prawda jest taka jeszcze z czasów CESARSTWA RZYMSKIEGO, że ręka lewa jest bliżej serca i tą ręką składa się przyrzeczenie, nawet na biblię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Do Powstania Styczniowego w Polsce nosiło się obrączkę na lewej dłoni. W akcie współczucia i solidaryzowania się z wdowami po powstańcach, pozostali przełożyli obrączki na prawe dłonie. Powstanie i żałoba się skończyły, a obrączki pozostały na prawych dłoniach. Tak więc nie - to nie jest żadna polska tradycja, tylko właśnie zaniedbanie tradycji. W Polsce tradycyjnie obrączkę nosić się powinno na serdecznym palcu lewej dłoni. A tak w ogóle to noszę obrączkę na lewej dłoni, bo jestem praworęczna i przynajmniej mi się nie niszczy tak szybko. Tak więc drugą połowę decyzji stanowią względy praktyczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Svenix
Rzeczpospolita Polska doprowadziła przez swoje zaniedbanie do tego, że straciłem 2 palce prawej ręki. Przedostatni i ostatni. A co za tym idzie możemy się śmiało pożegnać z waszą tradycją i kulturą. Nie jestem żonaty i z waszej winy będę mieć problemy w waszej kulturze. Swoją przyszłą żonę mogę sobie teraz poszukać w krajach takich jak: Francja, Irlandia, Wielka Brytania, Szwecja, Czechy, Słowacja, Włochy, Słowenia, Turcja, Brazylia, Egipt, Iran, Meksyk, USA i Kanada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Studentka i pierścionek
Drodzy forumowicze... Nadszedł jednak czas w którym jak każdy student muszę zmierzyć się z napisaniem pracy, oczywistym jest również że jak każdy student (nie licząc tych z legend) zostawiłam to na ostatnią chwilę... Piszę pracę na temat wpływu przedmiotów na ludzi, za cel obrałam sobie PIERŚCIONEK ZARĘCZYNOWY. I tu moja prośba... JEŻELI BYŁAŚ LUB JESTEŚ ZARĘCZONA - BARDZO PROSZĘ POŚWIĘĆ MI SWOJE 10 MINUT I WYPEŁNIJ MOJĄ ANKIETĘ. Bardzo mi to pomoże a może i Ty dowiesz się czegoś ciekawego o sobie? Jeżeli ktoś ma mamę, siostre, przyjaciółke, znajomą która mogłaby wypełnić moją ankiete a Wy podesłałybyście im link byłabym bardzo wdzięczna. Wszelkie udostępnienia mile widziane!!! Dzisiaj Ty pomożesz mi, jutro ktoś pomoże Tobie :) To są tylko informacje do celów naukowch, nigdzie nie zostana udostępnione - jedynie w tej jednej pracy licencjackiej. Podaję link do ankiety: https://www.survio.com/survey/d/T5J1G6V8J3Z0T5S7W To nie jest żadna reklama a tylko studentka potrzebująca informacji. Mail podany jest w ankiecie jezeli ktoś miałby pytania. Pomóż studentowi!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×