Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość gocanna

druhna - kto to jest?

Polecane posty

Gość gocanna

Mam pytanie: co robi na slubie i weselu druhna? Czy są jakieś tradycyjne obwarowania co do jej stanu cywilnego, wieku, stroju? Może ktos wie i mi podpowie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja byłam świadkiem, w Polsce raczej nie ma druhen;) Powiem co było moim obowiązkiem. Przed ślubem pomagałam pannie młodej zakładać suknię , byłam też wcześniej z nią u fryzjera i przy makijażu. Potem po ceremonii , podpisywałam dokumenty. Trzeba koniecznie wziąć dowód osobisty. Na weselu poprawiałam jej sukienkę i zabawiałam rozmową:) I to by było na tyle. Bardzo było mi miło jej pomagać w tym dniu:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Druhny i drozbowie powinni byc stanu wolnego. Zwykle stoja za para mloda w kosciele i rozkrecaja impreze na sali (dbaja o to, zeby ciotki i wujkowie tanczyli).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pierwsze słyszę
że świadkowie mają być stanu wolnego. Niby skąd taki zwyczaj?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wielka mądra głowa
u mojej kuzynki byli drużbowie i druhny , chyba jedna para z nich była świadkami , a reszta miała tylko stać w rzadku i ładnie wyglądać , więcej funkcji nie mieli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alez ja nie twierdze, ze swiadkowie maja byc stanu wolnego. Ja pisalam- zgodnie z tematem- o druhnach. Na wiekszosci wesel, na ktorych bylam, drozbowie faktycznie mieli po prostu ladnie wygladac. Tylko u moich dwoch kuzynek drozbowie mieli za zadanie rozruszac zabawe na sali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość monica.rz
A w moich stronach (na Podkarpaciu) jest tak, że dwie druhny (starsza drużka i młodsza drużka) mają za zadanie pojechać samochodem po pana młodego, do jego domu rodzinnego... następnie jadą po panią młodą i młodzi razem jadą do Kościoła. Ale nie wszędzie tak jest... czasem młodzi jadą w oddielnych samochodach, Młody z drużkami, Młoda z drużbami. Jak są 'Bramy" drużki i drużbowie wychodzą do nich i się targują, rozdaja dzieciom cukierki... Starsza drużka pomaga różnież przygotować się do ślubu pannie Młodej, pomaga ubrać sukienkę, ewentualnie poprawić fryzurę, upiąć welon itp. Druhny maja również trzymać kwiaty, które młodzi dostają od zaproszonych gości, pomagają zbierać pieniądze (te na szczęście) później zabawiają gości, namawiają do tańczenia itp. Ale zależy od stron pochodzenia i różnych rodzajów tradycji, bo te się trochę zmieniają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość agata1986

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość agata1986
Wiem już, że świadkowa powinna być niezamężna. A co jeśli jest panną, ale ma dziecko??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moim zdaniem świadkowa to osoba która wiesz że pomoże Ci w czym tylko będziesz potrzebowała .Bo taką jaką miałam ja to nikomu nie życzę.Już przed weselem w niczym nie chciała mi pomóc , na nic nie miała czasu .A nawet pokłóciłam się z nią o głupie cukierki których nie chciała kupić dla dzieci,a to jeest tylko jeden przykład z wielu ,wielu innych.A wzięłam koleżankę którą znałam od przedszkola i tak się na niej zawiodłam:(.Więc radzę i Tobie abyś naprawdę dobrze się zastanowiła zanim podejmiesz decyzję....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość piękna_panna_młodaD
nie mylcie druchny ze świadkową :) druchna pomaga pannie młodej dba o to by sie nie rozmazała loki nie rozwaliły itp a swiadkowa podpisuje dokumenty.Swiadek nie musi byc stanu wolnego druhna natomiast tak:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mixer25
Ja teraz na ślubie u mojej siostry będe właśnie druchną awienc druchny są będe stała jak kołek ale będe pierwszą druchną a będą cztery i wszystkie w tych samych sukienkach awienc w polsce druchny sa :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość starlet150
hmm kto powiedział że w Polsce druhen nie ma?? totalna bzdura!! byłam już dwa razy druhną i teraz w czerwcu też będe - już po raz trzeci :) tak więc moge cos na ten temat powiedzieć ... każdy ślub czy wesele jest zupełnie inne więc tak naprawde nie da się powiedzieć że zawsze drużbowie robią to samo na każdym weselu oczywiście jest jeden warunek drużbowie mają być stanu wolnego znaczy nie zamężnego .. a co do reszty to drużbowie ogólnie uzgadniają co gdzie i kiedy z przyszłą parą młodą bo zazwyczaj chodzi o wejście do kościoła gdzie należy usiąść itd. na weselach na których drużbowałam było tak że na 1 siedziałam z moim drużbą i drugą parą dróżbow tuż za parą młodą a na 2 gdyż były same druchny miałyśmy być coś w rodzaju dekoracją kościoła i miałyśmy miejsca siedzące w zdłuż kościoła (troche nas było bo chyba 14) wszystko było pod stary styl dawnych książąt nie powiem bo to było dla mnie coś nowego jeszcze nie widziałam zeby ktoś w taki sposób miał organizowany ślub i wesele a co do sali to drużbowie tak jak wiekszość pisze .. rozkrecają całą impreze :) dbają żeby goście nie siedzieli tylko sie bawili

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość starlet150
zapomniałam dodać że stroje druchen są takie same wybierane najczęściej z panią młodą w celu ewentualnych negocjacji ;) także nie stresuj sie GOCANNA bo napewno wszystkiego sie dowiesz przed weselem a uwierz mi to naprawde ciekawe i bardzo miłe przeżycie :) baw sie dobrze pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość evella777
czy panna z dzieckiem może być pierwsza dróżką na ślubie???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość eveliinka
Ja mam byc druhna na weselu mojej kuzynki. I będzie nas chyba 5 z czego jedna z nas bedzie świadkową. Bedzimy miały takie same sukienki tylko swiadkowa taki fason jak my tylko inny kolor. A dróżbowie beda miec takie same koszule. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość w mojej wiosce
to dawniej było tak, że była młodsza druhna, starsza druhna i do tego jeszcze starościna (i odpowiednio: młodszy drużba, starszy drużba i starosta). Jak moja mama brałą ślub to tak było. Świadkowie byli tylko na cywilnym. A na kościelnym druhny, drużbowie i starostowie. Ale to było jakieś 25 lat temu :D Druhny i starościna prowadziły np. oczepiny, były tzw. "śpiewki" - układały słowa do piosenki o różnych gościach, ci "ośpiewani" płacili "na wózek". Drużbowie pomagali "ojcu weselnemu" roznosić alkohol. Druhny przypinały gościom wstążeczki, drużbowie targowali się na "bramach", pomagali zbierać pieniążki pod kościołem... Weselisko trwało dobre dwa-trzy dni. Mnóstwo tego było i jak mi mama opowiada, jak to dawniej bywało, to bardzo żałuję, że zaginęły te tradycje i że druhna kojarzy się wszystkim z amerykańską komedią romantyczną... Też bym chciała takie wesele, bo obecne to przy dawnych wiejskich (i używam tego słowa z pełną świadomością, w jak najlepszym znaczeniu) weselichach to pikuś i sztywniactwo :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość isiak1989
druhna mozesz byc, ale jest roznica miedzy nia a swidkowa swiadkowie na slubie podpisuja dokumenty w kosciele, musza dostarczyc papiery, ze maja chrzest i bierzmowanie oraz powinni przystapic do komunni w czasie ceremonni, wiec jako panna z dzieckiem chyba nie mozesz tego zrobic (przynajmniej w mojej parafii nie dostalabys za to rozgrzeszenia przy spowiedzi)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Świadkowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
pan mlody musi przeleciec dr***ne,bez tego duchowanie nie bedzie wazne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×