Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość amatorka botwiny

Botwinka

Polecane posty

Gość amatorka botwiny

Proszę o przepis na dobrą botwinkę. Jestem początkującą panią domu, botwinkę uwielbiam, ale nie bardzo wiem jak się ją robi by wyszła takajaklubię aromatyczna i lekko kwaskowata. Zapytać niestety nie mam kogo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wlasnie na czym gotuje
sie taka botwinke? taka dobra z ziemniaczkami,zaprawia sie to czyms? a na jakim wywarze ? z kury czy z iinnego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość krakrakarkrakra
ja ostatnio robilam botwinke ale nie wyszla taka jak u mamy :( robilam pierwszy raz w zyciu.. dowody wrzucilam 2 kostki rosolowe z kurczaka knorra plus wszystkie warzywa jak na rosol- por, seler, pietruszka, cebula, marchewka i wloska kapusta i gotowalam wywar. Pozniej wylowilam wszystkie warzywa i wyrzucilam poza marchewka ktora posiekalam w kostke i dalam z powrotem do zupy. Dodalam mlode pokrojone ziemniaki i czekalam az zmiekna a nastepnie dodalam posiekany pęczek botwinki z malymi buraczkami. Pogotowalo sie to troche, posolilam, popieprzylam i dodalam śmietany ktora sie zwarzyla :D No wyszla nawet ok, choc na drugi dzien byla duzo lepsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To zależy czy ma być na mięsie,czy bez. Jeśli na mięsie to najlepsza na żeberkach wieprzowych. Ugotować żeberko z marchewką,pietruszką i cebulą. Dodać ziele angielskie jeśli ktoś nie lubi to nie .Posolić lekko.Po ugotowaniu wywaru dodać posiekana botwinkę/po wrzuceniu ma być dość gęsto w garnku,póżniej ona zwiędnie i jest o k. chodzi mi o proporcje,żeby miała smak.Gotować krótko,kilkanaście minut.Dodać posiekaną zieloną pietruszkę,koperek i trochę szczypiorku.Można dolać troszkę soku z cytrynki.Na koniec dodać śmietanę,ale zwykłą nie homogenizowaną/ta się warzy/.Jeśli botwinka ma byc w wersji wegetariańskiej,gotuje sie tak samo tylko do wywaru zamiast mięska należy wlać troszkę oleju. Jeśli zależy nam na pięknym kolorze można dolać łyżkę koncentratu barszczu czerwonego z Krakusa/nie przesadzić bardzo mocny/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja szukam przepsiu
na botwine z ziemniaczkami,jadlam kiedys w gosciach,pysznaaaa,a nie wiem jak ja ugotowac:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość krakrakarkrakra
no podalam przeciez przepis na botwine z ziemniakami o co Ci chodzi? :O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a wiem ze
robilas ale ci nie wyszla:P a ja chce taka jak u mamy:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam na mysli dodatkowe, bo tych z pęczka to i tak nie będzie czuć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja gotuję
na jakiejś kostce wieprzowej bez jakichkolwiek innych warzyw. Jak zagotuje się kostka wrzucam pokrojone 2 pęczki botwiny. Gotuję około 40 minut. Na koniec solę, zakwaszam kwaskiem cytrynowym, cukrzę do smaku. Podaję z posiekanym jajem na twardo. Moja rodzinka bardzo chwali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
liscie botwinki wrzuca sie na samym końcu .. po ugotowaniu wywaru :)) aby nie straciły koloru nalezy dodac odrobinę kwasku cytrynowego a potem tylko smietana < gęsta , jesli zostanie wymieszana w kubeczku z odrobina goracej zupki na pewno się nie zwazy > Pamietajmy o koperku < mały peczek >.. bez niego botwinka jest po prostu jałowa :) , sól, pieprz i smacznego . Ziemniaczki podaję zawsze osobno .. ze starych robie piree a mlode podaje z masełkiem i koperkiem. a ha .. botwinke podajemy z jajkiem :)) tak samo jak szczawiówkę .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kasiulinka
Ja robię botwinkę na wędzonce Najpierw gotuję kawałek wędzonego żeberka do smaku musi się troche pogotować z lisciem laurowym i zielem angielskim Potem dodaję warzywa : marchewkę, seler, pietruszkę, kawałek pora wszystkie warzywka drobno kroję przyprawiam wegetą i czekam aż zmiekną następnie dodaję pokrojone drobno liście buraków wraz z buraczkami Gotuję .. dodaję do smaku łyżkę barszczyku w proszku, łyżeczkę octu a na koniec śmietanę Na oddzielnym talerzyku podaję do zupy puree ziemniaczane z dodatkiem podsmażonych skwarek i cebulki Pycha palce lizać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
U mnie w domu botwinkę robiło się nie na wieprzowinie, tylko na wołowinie (kość plus mięso). Ten pęczek botwiny musi być spory, najlepiej dwa. Dobra jest taka, w której są już małe buraki - dorzuca się je trochę wcześniej niż resztę liści. My dodajemy jeszcze (już po zestawieniu z gazu) pokrojonego surowego ogórka oraz dużo koperku :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Można też botwinkę zrobić na skrzydełkach kurczaczych. Ja najpierw robię wywar ze skrzydełek, pietruszki, marchewki (krojona w talarki), cebulki i selera - wodę solę ok. 0,5 łyżki soli, następnie wrzucam ziemniaki (kostka lub paski jak kto woli), na końcu dodaję botwinkę (wraz z tymi małymi buraczkami KONIECZNIE!), potem dodaję przysmażoną na masełku cebulkę krojoną w drobną kosteczkę, wyłączam ogień, po piętnastu minutach do miski ładuję śmietanę dodaję zupy, wlewam do gara zupę pomieszaną ze śmietanką, doprawiam do smaku solą i cukrem. Po nalaniu na talerz posypuję solidnie koperkiem siekanym. Nie wiem jaki smak botwinki był u Twojej Mamy (jak widać wiele jest przepisów na tę pyszną i zdrową zupkę), myślę, że najlepiej (o ile masz taką możliwość) spytać właśnie Mamy o przepis:), wówczas na pewno będziesz miała taką jaką lubisz:).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lasuch
a ja polecam chłodnik z botwinki. za oknem upał, więc zupa jak znalazł. Czas przygotowania: 45 minut Kaloryczność: 270 kcal Ilość porcji: 4 Składniki * pęczek botwinki * ogórek * pęczek rzodkiewek * 2 cebulki dymki * szklanka kwaśnej śmietany * 150 ml maślanki * 1/2 l bulionu jarzynowego * 2 jajka na twardo * sól, pieprz Etapy przygotowania Liście botwinki pokroić, buraczki umyć. Botwinkę i buraczki gotować w bulionie ok. 10 min. Rzodkiewki oczyścić, pokroić na grubsze plasterki. Ogórek umyć, pokroić na plasterki. Dymki oczyścić, drobno pokroić, szczypiorek posiekać. Jajka pokroić na kawałki. Botwinkę i buraczki odcedzić. Buraczki obrać, pokroić na plasterki. Do wywaru wlać śmietanę i maślankę. Dodać botwinkę, buraczki, rzodkiewki, ogórek i dymkę. Wymieszać, przyprawić. Chłodnik wstawić na 2 godziny do lodówki. Udekorować jajkami. http://www.mojegotowanie.pl/przepisy/zupy/chlodnik_z_botwinki2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
a ja gotowalam botwinke ale mi taka żółta wyszla i czemu???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×