Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

rozowa_magia

cytologia-wynik

Polecane posty

szukałam w google,ale się nie doszukałam-może któraś z was jest zorientowana-koleżanka powiedziała mi,ze ma grupę cyt. 0 (zero),czy to jakies nowe oznaczenia??? czy ona sie pomyliła? dzisiaj odebrałam wynik i mam drugą grupę i jestem zła (nooo,daleko mi do zera ;-) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hm hmmm
zero chyba nie ma, ja nic o tym nie wiem :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Binia
O zerze nie słyszałam. Ja natomiast dziś odebrałam wynik i przedstawia sie tak- JAKOŚĆ ROZMAZU -odpowiedni do oceny OCENA ROZMAZU-rozmaz w granicach normy OBRAZ CYTOLOGICZNY .PAPANICOLAU- II STOPIEŃ. Moim zdaniem jest ok, ale moze sie myle? Może ktos się wypowie.Nigdy nie miałam takiego opisu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wiiiiiiiosnaaaaaaaaaa
ja również dzisiaj odebrałam wynik mam drugą grupę i dostałam globulki dopochwowe na jakieś tam bakterie. mam zmiany reaktywne związane z zapaleniem. a nic mi nie dolega żadnych upławów itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Magiaaa
2 gr -jest ok Grupa I - w rozmazie stwierdza się prawidłowe komórki powierzchownych warstw nabłonka wielowarstwowego płaskiego tarczy szyjki macicy, komórki gruczołowe z kanału szyjki oraz pojedyncze komórki zapalne. Grupa II - w rozmazie obok komórek stwierdzanych w grupie I-szej widać liczne komórki zapalne, komórki nabłonkowe wykazujące zmiany zwyrodnieniowe oraz komórki pochodzące z procesów regeneracyjnych. Grupa ta obejmuje bardzo szerokie spektrum zmian i dlatego winno się okreslić charakter zmiany na podstawie stwierdzonego obrazu morfologicznego, np. zapalenie czy proces regeneracyjny (reparacyjny). W przypadku zapalenia wprawny cytolog potrafi określić czynnik wywołujący zapalenie. W większości takich przypadków należy zaproponować badanie kontrolne po przeprowadzeniu leczenia przeciwzapalnego. W grupie II-giej nie stwierdza się komórek dysplastycznych czy nowotworowych. Grupa II-ga bardzo często występuje u pacjentek z nadżerką. Grupa III - W rozmazie widać komórki z cechami dysplazji. Ponieważ określenie to obejmuje szerokie spektrum zmian, a ponadto w zależności od ich nasilenia i wieku pacjentki postępowanie lecznicze jest zróżnicowane, cytolog powinien każdorazowo określić jakiemu nasileniu dysplazji odpowiada stwierdzony obraz cytologiczny - małemu, średniemu czy dużemu. Jest to istotne między innymi dlatego, że zmiany o charakterze dysplazji małego stopnia są niekiedy wynikiem silnego odczynu zapalnego i mogą się cofnąć bez śladu po leczeniu przeciwzapalnym. Dalsze postępowanie diagnostyczne (np. pobranie wycinków z szyjki macicy) i lecznicze (np. elektrokonizacja szyjki) wdraża się wówczas, gdy zmiany utrzymują się przez kilka miesięcy mimo zastosowanego leczenia. Grupa IV - w rozmazie stwierdza się komórki o cechach raka płaskonabłonkowego przedinwazyjnego. Grupa V - w rozmazie stwierdza się komórki nowotworowe odpowiadające rakowi płaskonabłonkowemu naciekającemu szyjki macicy lub innemu nowotworowi złośliwemu szyjki lub trzonu macicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wiiiiiiiosnaaaaaaaaaa
hmm nadżerki nie mam a te globulki które dostałam są na grzybki i na rzesistki czy coś takiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja tylko rzucilam okiem na wynik,nie zabrałam,bo położna musialaby kserować,a nie miałam czasu czekać,na czwartek jestem umowiona \"dokładnie\" brrr :-) dzięki za odpowiedzi,w necie nie znalazłam innych oznaczen niz I-V,druga grupa jest prawidlowa,za to naczytałam sie o prawidłowym sposobie pobierania materiału i o błedach podczas odczytywania,ech...chyba lepiej za duzo nie czytac :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×