Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość laryska

zzasiłek opiekuńczy

Polecane posty

Gość laryska

jak mam to rozumiec? nie mam dzieci ale chciałabym wiedziec, zauazyłam ze znajoma złozyła wniosek o to. Kiedy się nalezy? doczytałam sie tu poniżej o tym, ale nadal nie wiem czy to chodzi o to ze dziecko zachorowało np. na rózyczkę, ospę i matka przez to musi te 2 tyd byc w domu tak? i wtedy skłąda wniosek poprzez kadry o wypłate zasiłku opiekuńczego ? to zus wypłąca czy pracodawca? czy ktos wie? a ponizej te informacje które doczytałam Rodzice dziecka w wieku do 14 lat mogą skorzystać z dwóch dni zwolnienia w ciągu roku oraz z zasiłku opiekuńczego. Jeśli obydwoje rodzice są zatrudnieni, z uprawnień może skorzystać tylko jedno z nich. Urlop ten można wykorzystać albo jednorazowo, albo dwukrotnie po jednym dniu. Za czas zwolnienia pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. Pracownicy opiekującej się dzieckiem w wieku do 4 lat nie wolno bez jej zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej, jak również delegować poza stałe miejsce pracy. Pracownicy sprawujący osobistą opiekę nad dzieckiem, za czas nieobecności w pracy, przysługuje zasiłek opiekuńczy. Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu podlegającemu obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad: 1) dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku: a) nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, b) porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki, c) pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, 2) chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat. Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu na: - dzieci własne, - przysposobione, - dzieci obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie. Prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem przysługuje na równi matce i ojcu dziecka. Zasiłek wypłaca się jednak tylko jednemu z rodziców, tj. temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres. Wysokość miesięcznego zasiłku opiekuńczego wynosi 80% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 6 miesięcy kalendarzowych, poprzedzających miesiąc, w którym miało miejsce zwolnienie od pracy. Zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownicy przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż przez okres: - 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi zdrowymi do ukończenia 8 lat i chorymi do ukończenia 14 lat, - 14 dni w roku kalendarzowym, gdy opieka sprawowana jest nad chorym dzieckiem powyżej 14 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×