Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość moj ogrod

pytanko do ogrodnikow

Polecane posty

Gość moj ogrod

witajcie, mam pytanie do ludzikow zajmujacych sie ogrodem. Na wiosne po raz pierwszy w moim zyciu zamierzam urzadzic ogrod. Oprocz tego, ze kocham kwiaty nie mam zupelnie pojecia jak sie do tego zabrac. Widzialam wczoraj u sasiadow piekny rododendron-juz z pakami i cos co jest urocze-magnolie. Poradzcie prosze, od czego zaczac, zeby cos takiego posadzic i nie padlo. Jak sie tym opiekowac? Wiem, wiem, jeszcze tyle czasu do wiosny, ale ja juz teraz chce snuc wizje mojego ogrodu. Bede wdzieczne za kazde wskazowki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rododendron ma specyficzne wymagania.I glebowe i co do stanowiska. Nie jest to najłatwieszy w uprawie krzew, ale jeśli się przyłożysz podczas sadzenia, to potem będzie już z górki. Rododendrony lubią półcieniste stanowisko - zachodnia lub północna wystawa będzie dla nich idealna. Kluczem do sukcesu jest zaprawienie dołka kwaśnym torfem. A potem tylko zasilanie odpowiednimi nawozami ( zakwaszającymi), ściółkowanie korą, podlewanie ( najlepiej deszczówką).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moj ogrod
hej, dzieki za informacje.Przed domem mam w sumie ciagle cien, wiec nie wiem czy w ogole nadaja sie jakies rosliny do posadzenia. A za domem sloneczko, wiec moze tam taki piekny rododendron....juz jestem myslami daleko w ogrodzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mój ogrodzie :) Skup się ! Toż Ci piszę, niebogo, że rododendron cień lubi i w pełnym słoneczku będzie się męczył i słaniał... Wiesz...mam taka rabatę w głębokim cieniu...no, może nie tak całkiem - taki placek pod oknami kuchni, a kuchnia spogląda oczkami na pólnoc, a rabatka schowana za gankiem, więc słonko to tylko latem tam zagląda mówiąc wszystkim \"dobranoc\"...i już go nie ma. Więc rabata wybitnie cienista. No i posadziłam tam: rododendrony, bukszpany, hortensje , barwinki, trojeść, bergenie, hostie. I one to kochają ! Więc daruj życie tym rododendronom! Jest wiele krzewów, obficie kwitnących, które kochaja słonko :) Na pewno coś znajdziesz!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moj ogrod
troche sierota ze mnie, ok, ale myslalam, ze stanowisko polcieniste to nie takie, gdzie praktycznie slonce nie dochodzi. Ale jak piszesz, ze ci sie udalo to i ja sprobuje w ten cien wsadzic jakies piekne krzaczki, musi byc pieknie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moj ogrod
no i taki ze mnie ogrodnik, ze nawet nie wiem jak wygladaja takie rosliny jak trojesc i bergenie, oj wiele jeszcze przede mna...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W książkach ogrodniczych są gotowe zestawienia roślin na różne stanowiska. Kieruj się tymi wskazówkami, to duże prawdopodobieństwo sukcesu. Ja onegdaj zlekceważyłam, i posadziłam na prawdziwej patelni piękną hortensję...i o mało jej nie zamordowałam! W ostatniej chwili przesadziłam ją właśnie w ten cień i nagła metamorfoza! A trojeść rozesłana i bergenia to właśnie byliny na cieniste, wilgotne stanowisko :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość farmerko help
czy mogłabyś mi powiedzieć jak porozmnażać pelargonie i jak je przechować najlepiej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ten spocony klematis, tak? Wiesz, gagatku, myslę, że jeszcze troszkę za wcześnie na takie ciepłe ubranko ( chociaż nawet nie wiem, gdzie mieszkasz...A może masz już zimę?). Ja jeszcze niczego nie opatulałam. Klemtis może to przypłacić jakąś grzybową chorobą. Lepiej go jeszcze odkryj. Do tęgich mrozów daleko :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość farmerko help
dzięki farmerko :)) Z tymi krótkimi tak zrobię. Ale ostatnio ukradłam parę szczepek tych wiszących pelargonii - póki co stoją w wodzie: co z nimi zrobić - mają szansę się przyjąć teraz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spróbuj - zasadniczo już po sezonie, ale ryzykujesz niewiele wszak :) Może część sadzonek wsadź głęboko w gruby żwirek, uprzednio zamoczywszy końcówki w ukorzeniaczu. I koniecznie okryj folią - to zapobiegnie wysuszeniu sadzonek. Będziesz miała takie doświadczenie porównawcze - która z metod ukorzeniania sprawdzi się lepiej w Twoich warunkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Osobiście nie przepadam za tym moczeniem sadzonek - z reguły rozwijają mi się jakieś zielone glony w tej szklance...ciecz zaczyna podejrzanie podśmierdywać...większość sadzonek pada...no i wreszcie 3 sztuki wypuszczają upragnione korzonki grubości żyłki wędkarskiej :) Super!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość farmerko help
dzięki :)) A ten żwirek to jaki - wszystko jedno? Ja kotu kupuję w Lidlu, jest taki szary i raczej drobne ziarenka ale za to tani - moze być ten?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ale nie myślisz chyba o żwirku higroskopijnym do kuwety? Chodzi mi o taki zwyczajny, rzeczny, grubszy , kwarcowy żwir.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moj ogrod
hej, widze farmerka, ze ty tu od rad jestes, no i dobrze, mi tez dobra dusza sie przyda. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Moj ogrodzie
Zapraszamy Cię do naszego grona. Tu wielu nowicjuszy podpytuje tych bardziej doświadczonych ogrodników i na pewno dostaniesz wyczerpujące odpowiedzi na swoje pytania. bo że połkniesz bakcyla ogródkowego to pewne, masz zadatki ;) Farmerko, odwiedź nas od czasu do czasu tak jak kiedyś 😘

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×