Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość mama**

czy obowiązuje już nowy urlop macierzyński?

Polecane posty

Gość mama**

wiem ze ustawa wchodzi w zycie 14 dni od ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw. czy ktoś wie czy zostałoto już opublikowane? może komuś skonczył sie urlop macierzyński w w ostatnich dniach i wie coś więcej? proszę o odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bassi77
podobno obowiązuje od 19 grudnia.Słyszałam od koleżanki która kończy macierz. 18 grudnia i sie nie załapała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bassi77
WG NOWEGO PRZY I DZIECKU 18 TYG,A NIE 16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mama**
dzięki , a może ktos jeszcze coś wie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
taką informację dostałam od mojego pracodawcy: 4 grudnia 2006 roku opublikowana została ustawa wydłużająca wymiar przysługującego urlopu macierzyńskiego. Ustawa ta wejdzie w życie po upływie 14-tu dni od dnia ogłoszenia, tj. 19 grudnia 2006 roku. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, pracującym paniom przysługiwać będzie urlop macierzyński w wymiarze: - 18 tygodni przy pierwszym porodzie, - 20 tygodni przy każdym następnym porodzie, - 28 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie. Z dłuższych urlopów macierzyńskich skorzystają także te panie, które w dniu wejścia w życie ustawy, tj. 19 grudnia będą już w trakcie urlopu macierzyńskiego. Ponadto z wydłużonych urlopów macierzyńskich skorzystają też te kobiety, które urodziły dziecko 1 stycznia 2006 r. lub później i do dnia wejścia w życie ustawy nie wykorzystały urlopu macierzyńskiego lub jego części oraz w dniu wejścia w życie ustawy nie korzystają z urlopu macierzyńskiego ze względu na urodzenie dziecka wymagającego opieki szpitalnej albo z powodu korzystania z urlopu bezpłatnego albo z urlopu wychowawczego. Więcej: Ustawa z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy - kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.2006.221.1615)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mama**
Aniu75- dziękuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tom32
urodziłam pierwsze dziecko a jestem na zasiłku dla bezrobotnych, nie wiecie czy w tym wypadku mój pracujący mąż może wziąć urlop macierzyński 18 tyg.jakie przysługują kobietom?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W myśl art. 180 kodeksu pracy, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:- 16 tygodni przy pierwszym porodzie,- 18 tygodni przy każdym następnym porodzie,- 26 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.Pracownicy, która wychowuje dziecko przysposobione, przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 18 tygodni również przy pierwszym porodzie.Po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego pracownica ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu. W takiej sytuacji niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi–ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek.Artykuł 180 stanowi w par. 5, że pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu; w takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek.Pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego pracownica zgłasza pracodawcy, najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy. Do wniosku dołącza się zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika-ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę (art. 180 par. 6).Mężczyzna będący pracownikiem nabędzie więc prawo do części urlopu macierzyńskiego na podstawie art. 180 par. 6 wówczas, gdy spełnione zostaną łącznie trzy przesłanki:- po pierwsze, musi on być ojcem dziecka (nie może to być mąż kobiety będącej matką, który nie przysposobił dziecka w rozumieniu prawa rodzinnego),- po drugie, musi je wychowywać (dowodem na to może być pisemne oświadczenie obojga rodziców, warunku tego nie spełnia ojciec dziecka, którego władza rodzicielska została zawieszona albo który władzy tej został pozbawiony),- po trzecie, dysponować oświadczeniem matki o rezygnacji z części urlopu.Po spełnieniu wymienionych warunków udzielenie pracownikowi urlopu macierzyńskiego w wymiarze nie dłuższym niż pozostała część urlopu przysługująca matce jest obowiązkiem każdego pracodawcy zatrudniającego tego pracownika.Zgodnie z art. 180 par. 7, w razie zgonu pracownicy w czasie urlopu macierzyńskiego, pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do niewykorzystanej części tego urlopu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nglka ten podany przez ciebie wymiar macierzyńskiego jest nieaktualny. Teraz jest odpowiednio: # 18 tygodni przy pierwszym porodzie, # 20 tygodni przy każdym następnym porodzie, # 28 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
18 tyg. przy pierwszym dziecku i tak dalej.... ja byłam 18:) niestety po świętach do pracy:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a no i należy dodać że Urlop macierzyński i wychowawczy przysługuje tylko wtedy, jeśli pracownica podpisaną umowę o pracę. Jeśli pracuje na umowę zlecenie, umowę o dzieło albo jest na tzw. \"samozatrudnieniu\", te przywileje jej nie obejmują. czyli w przypadku bycia na bezrobotnym nie ma poprostu w ogóle urlopu mac. bo matka nie pracuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×