Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

truuskaffka

Podatek z własnej firmy - sklep

Polecane posty

mam pytanie moja mama chce zalozyc sklep ze slodyczami cukierkami itp. ale ciagle ktos mowi o jakims podatku co sie placi nie dosc ze u hurtownika 22% vat to potem jesczze jakis?? na koncu roku czy cos takuego oco to chodzi?? bo na slodycze jest niewielka marza okolo 30% to jak ma jesczze od tego placic jakies niewiadomo co to czy jej sie to wogole opaca??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
co miesiąc płacisz podatek dochodowy PIT np. 19% od zarobków (przychody - koszty) i ten VAT też płacisz co miesiąc do US (a dokładnie różnicę między VATem pobranym od klientów a zapłaconym hurtownikowi). za listopad płacisz podwójny podatek PIT (co jest bolesne dla kieszeni, bo jest zwykle 2 razy wyższy niż za poprzednie miesiące), ale za grudzień nie płacisz go, tylko rozliczasz się później z US za cały rok (do 30go kwietnia roku następnego) i wtedy albo dopłacasz, jeśli czegoś brakowało, albo dostajesz zwrot podatku (czyli jak każdy podatnik). a najlepiej poradźcie się w jakimś biurze rachunkowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dobra ale w przypadku np slodyczy vat u hurtowanika place 22% marza na slodycze to oklo 30% czyly z tych 30% co mi zostanie zarobione np 500zl dziennie utargu z tego 30% jest dla mnie czyli 150zl i z tego 19% mam odliczyc ?? to 121.50zl mi zostaje jakos nie moge tego pojac bo sie na tym nie znam czemu sie placi podwojnie ten podatek bez sensu no ale widocznie tak ma byc:))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie płaci się żadnego podatku podwójnie. podatek płacisz od dochodu, czyli od tego, co zarobisz na czysto. przychód ze sprzedaży towarów minus koszt zakupu towarów minus wszystkie inne koszty = zysk. podatek dochodowy 19% płacisz od zysku. przecież na umowie o pracę też masz dochody opodatkowane, tylko pracodawca sam to przekazuje do US. im więcej sobie wrzucisz w koszty, tym mniejszy podatek zapłacisz. a wrzucasz w koszty np. czynsz za wynajem sklepu, wynagrodzenia pracowników, artykuły papiernicze, środki czystości, media, benzynę itp. itd. podatek płacisz od tego, co Ci zostaje po opłaceniu wszystkich kosztów, a nie tylko samego zakupu towarów. obliczyłaś, że dziennie zarabiasz 150 zł. od tego odejmujesz jeszcze pozostałe koszty i dopiero od pozostałej sumy płacisz podatek 19%. VAT płacisz oddzielnie, to zupełnie inny podatek. np. kupujesz od hurtownika za 100 zł + 22 zł VATu. klientom sprzedajesz za 200 zł + 44 zł VATu. zatem do US przekazujesz 44 - 22 = 22 zł. poza tym, jak chcecie sobie prowadzić księgowość, jak nie znacie się zupełnie na tym? i tak będziecie musiały pewnie korzystać z biura rachunkowego albo z czyjejś pomocy, więc zwróćcie się tam już teraz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×