Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Pasja

BIESIADA

Polecane posty

Wiersz dedykuje JARZEBINCE.Juz po zmianach,za ktore wielkie sorry!Naprawde moj komp fiksuje____teraz juz wiem!!! Przyjaźń to sztuka Przyjaźń nie jest czymś, co działa ściśle według reguł, których możemy się nauczyć. Przyjaźń i miłość jest sztuką, ale nie rodzajem sztuki komercyjnej nastawionej na tani i szybki efekt. Przyjaciele to indywidualiści, którzy dobrowolnie ryzykują bycie z innymi - to ludzie, dla których dzielenie się swoją unikalną osobowością i radość przebywania ze sobą nawzajem jest efektem wspólnej decyzji. Bez przyjaciół nie jesteśmy w pełni ludźmi. Przyjaciółmi musimy być i przyjaciół musimy mieć. David Sammons Mowie juz____________DOBRANOC!!! DO ZOBACZENIA 🖐️🖐️🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam Biesiadę! Pokochaj jesień Agatka Spróbuj pokochać jesień z niesamowitymi urokami Spójrz ile piękna niesie obdarzając cię nowymi dniami. Kolorowo jak wiosną barwne liście ostatki zieleni Dadzą chwilę radosną twą szarość życia mogą odmienić. Wieczór szybciej nastaje słońce też znika wcześniej niż latem Lecz nowe czy nie daje chwile spokoju skorzystaj zatem Pozdrawiam biesiadniczki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiersz o późnej jesieni... Krzysztof Kamil Baczyński Dziewczynka o oczach jak ścięty jawor mieszka w domu z martwej cegły i smutku. W szklanym zmierzchu podchodzi do okien, gdy rdzawo zapalają się wiatrem rude osty w ogródku. Wiatr ma skrzydło złamane, jest chorą wilgą, płacze długo. Umiera zduszona fuga wieczoru, a od alej wieją senniej gwiazdy i wilgoć, i niebo nakrapiane jak sen muchomorów. Na ukos nieba schodzi wiotki jeleń melancholii, w wątłe dłonie dziewczynki kładzie oczy z błękitnego szkła. Powiedziałbyś: to echo długim wiatrem boli, woskowa zjawa trwogi szczytem alej szła. Niesie chłodem błękitnym, chłód zapala palce. Dziewczynka zawikłana w echo, omotana cieniem biegnie przez śpiewny od wiatru korytarz, a potem stoi na progu nocy, na progu śmierci i wita widmo zapylone, które jest tylko wspomnieniem. Widmo dźwięcząc tłucze szklane kroki i sny, odchodzi w pusty wirydarz lęku i niknie jawą, gdzie na ostatnim zakręcie nocy psy rozszarpią jego smutek jak łachman znużenia. Usłyszysz; kiedy płacze dziewczynka o oczach jak ścięty jawor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Astry Adam Asnyk Jakże smutna teraz jesień! Ach, smutniejsza niż przed laty, Choć tak samo żółkną liście Więdną kwiaty I tak samo noc miesięczna Sieje jasność, smutek, ciszę I tak samo drzew wierzchołki Wiatr kołysze Ale teraz braknie sercu Tych upojeń i uniesień Co swym czarem ożywiały Smutna jesień Dawniej miała noc jesienna Dźwięk rozkoszy w swoim hymnie Bo anielska, czysta postać Stała przy mnie Przypominam jeszcze teraz Bladej twarzy alabastry, Krucze włosy - a we włosach Srebrne astry... Widzę jeszcze ciemne oczy... I pieszczotę w ich spojrzeniu Widzę wszystko w księżycowym Oświetleniu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam biesiadniczki! W wypowiedzi DRZEWA BIESIADNEGO nie doczytałam,jak sobie radzić ze stresem.Jedynie jest wspomnienie o śnie,ćwiczeniach,zajadaniu stresu oraz słuchaniu muzyki. Pominięta została psychoterapia i dieta. \"Muzyka relaksacyjna – można kupić odstresowujące nagrania dźwięków przyrody (np. szum morza i śpiew ptaków). Kojące działanie mają także typowe instrumentalne utwory. Wbrew pozorom nie muszą to być \"wolne kawałki\". Ważne, by nam się podobały i żebyśmy nie odtwarzały ich zbyt głośno (hałas to także silny stresor); - Sport – niemal każde ćwiczenia pomagają odreagować negatywną energię. Jeżeli jednak cierpimy na bóle spowodowane napięciem mięśni, najlepiej postawić na pływanie (działa niczym masaż) i spacery (dotlenimy się, ale nie przeforsujemy); - Sen – pozwala zapomnieć o problemach i szybko zregenerować siły. To naturalny przeciwstresowy mechanizm obronny. To dlatego u niektórych osób silne emocje zamiast pobudzić wywołują właśnie nagłą senność; - Dieta wzmacniająca nerwy – powinna być przede wszystkim bardzo urozmaicona, tylko wtedy dostarczysz organizmowi niezbędnych składników odżywczych i witamin. Posiłki dla zestresowanych powinny zawierać sporą dawkę magnezu i witamin z grupy B (ich bogatym źródłem są orzechy oraz produkty gruboziarniste). Nerwom dobrze zrobią kwasy tłuszczowe omega-3 (mają ich dużo morskie ryby i oleje z pierwszego tłoczenia). Jeśli czeka cię szczególnie trudny okres, możesz sięgnąć też po suplementy. Na koncentrację, pamięć i nerwy dobrze działa np. Bilomax , Ginkofar ( i Bodymax plus. - Psychoterapia, np. biofeedback – pomaga wprowadzić się w stan relaksu, łagodzi napięcie nerwowe i zaburzenia snu. Terapia polega na samodzielnym sterowaniu falami mózgowymi. By było to możliwe, pacjent (na początku pod okiem terapeuty) uczy się posługiwać prostym programem komputerowym. \" Więcej informacji o tej terapii znajdziemy na stronie www.eegbiofeedback.pl. Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak nie kochać jesieni... Jak nie kochać jesieni, jej babiego lata, Liści niesionych wiatrem, w rytm deszczu tańczących. Ptaków, co przed podróżą na drzewie usiadły, Czekając na swych braci, za morze lecących. Jak nie kochać jesieni, jej barw purpurowych, Szarych, żółtych, czerwonych, srebrnych, szczerozłotych. Gdy białą mgłą otuli zachodzący księżyc, Gdy koi w twoim sercu codzienne tęsknoty. Jak nie kochać jesieni, smutnej, zatroskanej, Pełnej tęsknoty za tym, co już nie powróci. Co chryzmatem bieli, dla tych, co odeszli. Szronem łąki maluje, ukoi, zasmuci. Jak nie kochać jesieni, siostry listopada, Tego co królowanie blaskiem świec rozpocznie. Co w swoim majestacie uczy nas pokory. Tego, co na cmentarzu wzywa nas corocznie. Tadeusz Wywrocki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WITAJ BIESIADO🖐️🖐️🖐️ KOCHANE DRZEWKA _______________witajcie🖐️ Sobotni poranek przeznaczam na rozmowy telefoniczne i w zwiazku z tym____ograncze sie do kilku zdan. Wczorajsza wizyta we wloskiej restauracji___na wloskiej wyspie w samym sercu Chicago to niezapomniane kulinarne przezycie. Skojarzylam ja z lagodnym klimatem,cieplymi morzami,piaszczystymi plazami i cudownymi krajobrazami_____bo to sa naturalne atuty Wloch!!!! Zgadzacie sie ze mna??? Swoje relacje zostawiam na potem :D Do zobaczenia!!!🖐️ Pozdrawiam bardzo serdecznie🖐️🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przy dzwiekach spokojnej muzyki mozna bylo nasycic sie przyjemnosciami kulinarnymi. Zarowno smak jak i forma piesci zmysly i zaspokaja apetyt. Dojrzalam swietne powiedzonko_____\"Nie ma milosci bardziej uczciwej niz milosc do jedzenia\". Bogata karta menu i wysmienite wloskie wina moga zadowolic najbardziej wyrafinowane podniebienie. W tej restauracji podawane sa tylko potrawy wlasnego wyrobu,przyprawiane swiezymi ziolami i oryginalnymi przyprawami. cdn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KOCHANE DRZEWKA____skoro jesien juz gdzies zaglada____dedykuje WAM wiersz 👄 Liście jesienne Liście jesienne leżą po brzegach dróg, mieniąc się jedną połową tęczy. Wyglądają jak rozsypane róże wszelkich barw. W stawie drżą złote plamy. Rząd drzew odbija się w nim różnie: wierzba - mgłą siwą, czerwona leszczyna - skrzydłem motyla, topole - ciemnymi kolumnami. Skośne marmurowe schody, prowadzące ku wodzie, odbijają się w gląb i w przeciwną stronę niż prowadzą, tworząc klin. Zadarte liście wierzby płyną jak dżonki, wiatrem popychane. Wysoko przelatujące samoloty suną przez głębinę jak czarne płotki, małą gromadą. Woda żyje, drzewa budzą się dzisiaj. Wieje bowiem wiatr, który różni się od innych jak chuchnięcie od dmuchnięcia. Z głębi piersi natury płynie to serdeczne chuchanie: wiatr halny. Kto jeszcze nie wypowiedział swojej miłości, zdradzi się z nią w taki dzień. Oto jest niekalendarzowy powrót wiosny. Wiosna - kaprys, wiosna - łaska. Możemy się jej wszędzie i zawsze spodziewać, tej Wiosny Niezależnej, zarówno w zimie, jak i w setnym choćby roku życia. Maria Jasnorzewska Pawlikowska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jestem troszeczke wolniejsza,,,,w zwiazku z tym wpadlam na nasz topik by kontynuowac moje relacje,,, Szczegolnie polecano nam takie specjaly jak recznie robione makarony/np.Gnocchi/ oraz wysmienite dania miesne. Zwrocilysmy uwage na na carpaccio wolowe z rucola na czosnkowej marynacie,lososia w estragonie czy tradycyjna lasagne bolognese. Ponoc wszystkie produkty sprowadzane sa z Wloch. Wczoraj w krotkim czasie odbylysmy kulinarna podroz po wszystkich regionach Wloch!!!:D Wyobrazcie sobie,ze Wlosi to rowniez wielcy milosnicy lakoci i tworcy wspanialych wloskich deserow.No,,,ale o tym w nastepnych postach,,,,,:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie zapomnialam rowniez o jesieni____kolejny wiersz👄🌻 O jesieni, jesieni Niech się wszystko odnowi, odmieni.... O jesieni, jesieni, jesieni ..... Niech się nocą do głębi przeźrocza nowe gwiazdy urodzą czy stoczą, niech się spełni, co się nie odstanie, choćby krzywda, choćby ból bez miary, niesłychane dla serca ofiary, gniew czy miłość, życie czy skonanie, niech się tylko coś prędko odmieni. O jesieni!... jesieni! ... jesieni! Ja chcę burzy, żeby we mnie z siłą znowu serce gorzało i biło, żeby życie uniosło mnie całą i jak trzcinę w objęciu łamało! Nie trzymajcie, nie wchodźcie mi w drogę już się tyle rozprysło wędzideł ... Ja chcę szczęścia i bólu, i skrzydeł i tak dłużej nie mogę, nie mogę! Niech się wszystko odnowi, odmieni! ... O jesieni! ... jesieni! ... jesieni. Iłłakowiczówna Kazimiera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wydaje mi sie,ze ktoras z Was przytoczyla ten wiersz,,,,a moze tylko wydaje mi sie?? Podoba mi sie,w zwiazku z tym zostawiam go na BIESIADZIE :D J e s i e ń Jesień mnie cieniem zwiędłych drzew dotyka, Słońce rozpływa się gasnącym złotem. Pierścień dni moich z wolna się zamyka, Czas mnie otoczył zwartym żywopłotem. Ledwo ponad mogę sięgnąć okiem Na pola szarym cichnące milczeniem. Serce uśmierza się tętnem głębokiem. Czemu nachodzisz mnie, wiosno, wspomnieniem? Tak wiele ważnych spraw mam do zachodu, Zanim z mym cieniem zostaniemy sami. Czemu mi rzucasz kamień do ogrodu I mącisz moją rozmowę z ptakami? Leopold Staff

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam Biesiadę! Strofy o późnym lecie Agatka Zobacz, ile jesieni! Pełno jak w cebrze wina, A to dopiero początek, Dopiero się zaczyna. Nazłociło sie liści, Że koszami wynosić, A trawa jaka bujna, Aż się prosi, by kosić. Lato, w butelki rozlane, Na półkach słodem się burzy. Zaraz korki wysadzi, Już nie wytrzyma dłużej. A tu uwiądem narasta Winna jabłeczna pora. Czerwienna, trawiasta, liściasta, W szkle pękatego gąsiora. Na gorącym kamieniu Jaszczurka jeszcze siedzi. Ziele, ziele wężowe Wije się z gibkiej miedzi. Siano suche i miodne Wiatrem nad łąką stoi. Westchnie, wonią powieje I znowu się uspokoi. Obłoki leża w stawie, Jak płatki w szklance wody. Laską pluskam ostrożnie, Aby nie zmącić pogody. Słońce głęboko weszło W wodę, we mnie i w ziemię, Wiatr nam oczy przymyka. Ciepłem przejęty drzemie. Z kuchni aromat leśny: Kipi we wrzątku igliwie. Ten wywar sam wymyślilem: Bór wre w złocistej oliwie. I wiersze sam wymyślilem. Nie wiem, czy co pomogą, Powoli je pisze, powoli, Z miłoscią, żalem, trwogą. I ty, mój czytelniku, Powoli, powoli czytaj Wielkie lato umiera I wielką jesień wita Wypiję kwartę jesieni, Do parku pustego wrócę, Nad zimną, ciemną ziemię Pod jasny księżyc się rzucę. Pozdrawiam biesiadniczki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A za oknami jesień – młodopolska dama w woalu szaromglistym przechadza się sama, umarłe drzewa żegna, zwiędłe liście liczy – pamiątki snu o lecie, minionych słodyczy… Anna Maria Kowalczyk,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WITAJ BIESIADO🖐️🖐️🖐️ SREBRNA AKACJO🖐️ Zrobilo sie juz jesiennie na naszej BIESIADZIE :D Piekne sa te wiersze jesienne!!!! Zaczelam mowic o wloskich smakolykach,,,, Otoz do najslynniejszych zalicza sie tiramisu ___deser wywodzacy sie z Toksanii,czy tez panna cotta/gotowana smietanka. I oczywiscie wysmienite wloskie lody!!! Czym jednak byloby wloskie biesiadowanie,gdyby do przepysznego dania z Italii:deseru,makaronu czy tez sztuki miesa zapieczonej np.w parmezanie,nie podac kieliszka przepysznego wina wloskiego. Obecnie Wlochy uznane sa za jednego z najwiekszych producentow win i nazywane sa \"kraina wina\". W lokalu serwuje sie takie dania jak: zuppa di cozze/malze w sosie z bialego wina/ oraz antipasto ai Frutti di mare,czyli polmisek pelen roznych owocow morza,skropionych oliwa i sokiem z cytryny. Zupa di pesce,czyli wenecka zupa rybna,przyrzadzana z roznych ryb czy spagetti alle vongole,na ktore skladaja sie swieze malze. Popisowym daniem jest Torta di limone___wykwintny deser przyrzadzony ze smietany i cytryny. Ciepla,kameralna atmosfera w tej restauracji sprzyjala naszemu przyjacielskiemu spotkaniu :D Pozdrawiam bardzo serdecznie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dedykuje Wam Jesienna zadume :D Jesienna zaduma Nic nie mam Zdmuchnęła mnie ta jesień całkiem Nawet nie wiem Jak tam sprawy z lasem, Rano wstaję, poemat chwalę Biorę się za słowa, jak za chleb Rzeczywiście, tak jak księżyc Ludzie znają mnie tylko z jednej Jesiennej strony Nic nie mam Tylko z daszkiem nieba zamyślony kaszkiet Nie zważam Na mody byle jakie Piszę wyłącznie, piszę wyłącznie Uczuć starym drapakiem Rzeczywiście tak jak księżyc Ludzie znają mnie tylko z jednej Jesiennej strony Jerzy Harasymowicz Milej niedzieli w gronie najblizszych lub przyjaciol. Pa,pa ____do zobaczenia🖐️🖐️🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kochanie moje__________pisze juz przepis na ogorki konserwowe i kiszone.Naprawde prosty sposob przyrzadzania!! OGORKI KONSERWOWE Zalewa: ____0,5 l octu,8 lyzek cukru,4 lyzki soli,3 l wody __2.5___3 kg ogorkow Zalewe zagotowac. Dodac liscie laurowe,ziele angielskie,chrzan,czosnek,koper. Ogorki umyc,wlozyc do sloikow. Zalac zalewa,pasteryzowac kilka minut. Nietrudne,prawda? Pomyslnosci :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OGORKI KISZONE Przygotowac: ogorki podluzne,koper,chrzan,czosnek,gorczyca,pieprz ziarnisty,liscie czarnej porzeczki,wisni lub debu. W duzym sloiku ukladamy ogorki,czosnek,koper,chrzan,gorczyce,pieprz oraz lisc porzeczki,debu lub wisni. Przygotowujemy zalewe:____na 1 l wody wsypujemy niecale 2 lyzki soli. Wszystko gotujemy i wrzatkiem zalewamy przygotowane ogorki w sloikach. Szybko zakrecamy sloiki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SPRAWDZONY SPOSOB NA OGORKI KISZONE Skladniki: 2kg malych twardych ogorkow,11/2 lyzki nasion kopru, 5-7 zabkow czosnku,1-2 liscie laurowe,po kilka listkow zielonej szalwi i czabru,kilka lisci czarnej porzeczki lub wisni,maly straczek ostrej papryki,kilka ziarenek pieprzu,4 szklanki przegotowanej wody,6 dag soli. Wode zagotowac z sola,ziarnami kopru i pieprzu. Umyte ogorki wlozyc na godzine do zimnej wody,a nastepnie ponownie umyc,osuszyc. Ulozyc scisle w sloikach,przedzielajac obranymi zabkami czosnku,liscmi szalwi,czabru i czarnej porzeczki oraz kawalkami papryki. Zalac solanka,przykryc sciereczka,zostawic w temp. pokojowej na 24_36 godzin,szczelnie zamknac,przechowywac w chlodzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam sprawdzone przepisy na salatke z ogorkow i pieprzu,przecier na zupe ogorkowa,ogorki z curry. Jesli ktoras z WAS jest zainteresowana nimi____dajcie znac.Chetnie podziele sie sie z WAMI!! Warto!!:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WITAJ BIESIADO! 👄 KOCHANE DRZEWKA pozdrawiam Was bardzo goraco..........chociaz za oknem juz coraz zimniej , wieczory sa coraz dluzsze, jesien zbliza sie wielkimi krokami. Weekend u mnie byl zimny..... ale w prognozie pogody obiecuja nam jeszcze troche sloneczka i cieplych dni.....zobaczymy! OBY!!! Piekne wiersze o jesieni....... dziekuje! No wlasnie.............. Jak nie kochać jesieni, jej barw purpurowych, Szarych, żółtych, czerwonych, srebrnych, szczerozłotych. Gdy białą mgłą otuli zachodzący księżyc, Gdy koi w twoim sercu codzienne tęsknoty. Kochane moje powiem Wam szczerze ja osobiscie nie lubie jesieni. choc jak w wierszu SREBRNEJ AKACJI ....... chyba bede musiala sprobowac. Spróbuj pokochać jesień z niesamowitymi urokami Spójrz ile piękna niesie obdarzając cię nowymi dniami. KALINKO BIESIADNA dziekuje za cudowna dedykacje 👄 za golabka........... polecal juz do Ciebie. Dziekuje tez za przepisy , jezeli mowa o ogorkach i masz dobry przepis na zupke ogorkowa to skorzystam, bo zapraw nie robie. Kiszone ogorki dostawalam zawsze od mojej kochanej Siostrzyczki. 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JESIEN.......... Jesień, jesień na dworze Już babie lato powiewa. Rolnik zagony orze, Będzie je ziarnem obsiewał Kopią kartofle w polu I jabłka strząsają w sadzie. Coraz niżej nad rolą Słońce jesienne się kładzie. Stadem krążą już bociany ponad wsią rodzinną, odlatują w kraj rodzinny, bo im tutaj zimno. Słychać klekot ich żałosny: \" Strach nam srogiej zimy! Do widzenia aż do wiosny, wcześniej nie wrócimy!\" Hen, za morze odlatują, tam, gdzie słonko świeci. Mogą lecieć - nie popsują gniazd bocianich dzieci Gdzie jesteś jesieni? Tu jestem. W suchych liściach lecących z szelestem, w barwnych liściach, czerwonych i złotych, co na ziemi się kładą pokotem. Z dębu strząsam dojrzałe żołędzie, babim latem przystrajam gałęzie, ptakom wskażę bezpieczne dróg szlaki, jeża do snu utulę pod krzakiem. Mgły wieczorem nad wodą rozłożę i przed zimą odejdą za morze. 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wrześniowym polem płynie jesień. Rude ma włosy i rudą suknię. W warkoczach wpięte pierzaste astry, a w rękach - kłosy i słodką gruszkę. Idzie i pachnie Powidłami, z twarzą rumianą jak reneta. Wśród mgieł porannych i szumu liści już na październik w sadzie czeka. A w listopadzie z niebem płacze, stojąc samotnie w jakimś oknie. Westchnieniem żegna zeschnięte liście, jej rudy warkocz we łzach moknie. Kończy się lato w przepych bogate I zmienia, zmienia piękną swą szatę. Drzewa po świeżej, bujnej zieleni Wdziewają złote barwy jesieni. A te radosne barwy jesienne Jakże są cudne, chociaż odmienne. Złoto, brąz, mosiądz, oliwa Tworzą rozkoszne dla oczu dziwa. W sadzie cicho opadają śliwki. Cień się łasi do jabłoni. Gdy pochylisz się nad stawem, Spadnie gwiazda do twych dłoni. Wepnij je karemu w grzywę. Pognaj z wiatrem rudym jarem. Już sen pierzcha. Bądź szczęśliwy, Choć jesienne dni są szare. Jesienią, jesienią Sady się rumienią; Czerwone jabłuszka Pomiędzy zielenią. Czerwone jabłuszka, Złociste gruszeczki Świecą się jak gwiazdy Pomiędzy listeczki. Pójdę ja się pójdę Pokłonić jabłoni, Może mi jabłuszko W czapeczkę uroni! Jesienią, jesienią Sady się rumienią; Czerwone jabłuszka Pomiędzy zielenią. Jeszcze troszeczkę lata i już - troszeczkę jesieni. Jeszcze zielenią się liście, lecz kilka się już czerwieni Pożegnaliśmy bociany i w lesie coraz ciszej. Tylko leszczyna szeleści, bo do niej rudy gość przyszedł Dojrzały sady, a pola w skibach zaoranej ziemi. Jeszcze troszeczkę lata na powitanie jesieni Szumiał las, śpiewał las, Gubił złote liście, Świeciło się jasne słonko chłodno, a złociście... Rano mgła w pole szła, wiatr ją rwał i ziębił; opadały ciężkie grona kalin i jarzębin. 🖐️👄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WITAJ BIESIADO wieczorowa pora!!!🖐️ JARZEBINKO___________-witaj kochana🖐️👄 Pozwol,ze dolacze do Ciebie❤️.Dziekuje za piekne wiersze👄 Podzielam Twoje zdanie o jesieni👄 Pytasz o zupe ogorkowa,,,a zatem zostawiam kulinarne propozycje. Kremowa zupa ogórkowa ========================= Składniki: 3 ziemniaki, pół pora, 2 łyżki masła, przyprawa warzywna, 3 ogórki kiszone, 2 łyżki posiekanego koperku, 1 ogórek zielony, 100 ml śmietany 30%, sól Sposób przygotowania Obrane ziemniaki pokroić w kostkę. W plasterki pokroić pora. Zetrzeć ogórki. Obrany zielony ogórek pokroić w kostkę. Ziemniaki i pora podsmażyć na maśle. Zalać trzema łyżkami wody. Przyprawić. Gotować 10 minut. Wsypać ogórki kiszone. Gotować 10 minut. Wlać śmietanę. Wsypac ogórek i koperek. Zmiksować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zupa ogórkowa No.2 Składniki: 2 ziemniaki, 2 ogórki kiszone, 1 szklanka ugotowanego ryżu, 1 łyżka posiekanego koperku, 2 łyżki kefiru, 2 kostki rosołowe. Sposób przygotowania: Przygotować rosół tak jak na opakowaniu. W kostkę pokroić ziemniaki a ogóki - w paseczki. Wsypać do rosołu. Gotować kwadrans. Po czym wsypać ryż i wymieszać z kefirem. Wsypać koperek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogórkowa ze schabem No.3 Składniki: 2 kostki rosołowe, 15 dag schabu, ziemniak, 2 ogórki kiszone, 2 łyżki posiekanego koperku, pół marchewki. Sposób przygotowania Sprządzić rosół tak jak na opakowaniu. Włożyć mięso. Gotować 20 minut. Obrać ziemniaka i marchewkę. Ziemniaka pokroić w kostkę a marchewkę - w paseczki. Wsypać. Gotować, aż będą miękkie. W paseczki pokroić ogórki. Wsypać do zupy. Gotować 10 minut. Wyjąć mięso. Pokroić w kostkę. Wsypać z powrotem do zupy razem z koperkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mniam..mniam..____szczegolnie polecam ten przepis!!!:D Ogórkowa z ziemniakami - składniki 50 dag ogórków kiszonych 4 marchewki 1 pietruszka kawałek selera 1 por kilka ziemniaków 2 l bulionu z kostki sól pieprz liść laurowy ziele angielskie przyprawa do zup 1 czubata łyżka mąki 2/3 szklanki dobrej kwaśnej śmietany (22-proc.) masło lub olej do smażenia koperek lub natka Sposób przygotowania: Zagotuj bulion, dodaj pokrojonego w cienkie plasterki pora oraz pozostałą włoszczyznę startą na grubej tarce do warzyw albo pokrojoną w paseczki. Dodaj listek laurowy oraz 2-3 ziarenka ziela angielskiego, a potem włóż obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotuj, aż ziemniaki będą miękkie. W tym czasie rozgrzej na patelni trochę masła lub oleju. Wrzuć grubo starte lub pokrojone w małą kostkę ogórki, podsmaż je, stale mieszając. Bulion przypraw do smaku, dodaj ogórki, a gdy zupa się ponownie zagotuje, dodaj śmietanę wymieszaną z mąką (jeśli nie chcesz, nie musisz dodawać mąki). Wymieszaj, pogotuj jeszcze 1-2 minuty. Przed podaniem posyp zupę posiekaną zieleniną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A teraz juz czas na jesienne wino :D Jesienne wino Z brzękiem ostróg wjechałem do miasta Pod jesień było, czas złotych liści nastał W kieszeni worek srebra, czas do domu Wtem za plecami woła głos: Usiądź razem ze mną, spróbuj mego wina Z czereśni, wiśni, resztek lata Choć jesień się zaczyna Tyle tej jesieni jeszcze jest przed nami Zdążysz wrócić do domu Nim noc zawita nad drogami Słońce stało w zenicie bił południowy żar A w gardle kurz przebytych dróg Co tam, spocznę chwilę, przecież nie zaszkodzi Do przejścia niedaleką drogę jeszcze mam. A ona kusi! Usiądź razem ze mną, spróbuj mego wina Z czereśni, wiśni, resztek lata Choć jesień się zaczyna Tyle tej jesieni jeszcze jest przed nami Zdążysz wrócić do domu Nim noc zawita nad drogami Zbudziłem się w czerwieniach zachodu Pod szarą karczmą co rynek zamyka Zabrała moje srebro, duszę i ostrogi Zostało pragnienie i tępy głowy ból I pamięć jej słów. A. Koczewski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×