Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość mala...czarna

podstawowe pytania z ekonomii

Polecane posty

Gość mala...czarna

chcialabym miec podstawowe pojecie o procesach ekonomicznych ale jak na razie rozumiem jedynie prawo podazy i popytu wiec prosze o wyjasnienie.. Jak to jest ze wzrostem gospodarczym? Jedni twierdza, ze wzrost jest wtedy gdy niskie podatki nie ograniczaja rozwoju. Jednak w USA byly i krachy gieldowe i okresy recesji a np gospodarka najbardziej opodatkowanych krajow skandynawskich ma sie dobrze i nawet wygrywa w rankingach konkurencyjnosci gospodarczej. Co wiec tak naprawde sprzyja wzrostowi a co go hamuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jakby na to pytanie nasi politycy znali odpowiedź to byloby Nam lepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mala...czarna
hmmm...ale ja ani nie lubie ekonomii, ani sie tym nie interesuje- chce jedynie miec jako takie pojecie jak czytam wiadomosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mala...czarna
no czytam..ale to czarna magia pod koniec lat 1970. nastąpił odwrót od teorii Keynesa, a popularność zaczęły odzyskiwać szkoły ekonomiczne wychodzące z zasad klasycznej ekonomii, w tym zwłaszcza monetaryzm i ekonomia neoklasyczna. Jednakże gospodarki takich państw jak USA nie odzyskały już tak wysokich realnych stóp wzrostu jak w latach 1950. i 1960., a Stany Zjednoczone zaczęły z konieczności (spadek wewnętrznych oszczędności przy jednoczesnym zwiększeniu wydatków, głównie militarnych) finansować swój wzrost gospodarczy z kredytów zaciąganych za granicą. Pojawił sie tam, nieznany dotąd, deficyt obrotów z zagranicą i dług zagraniczny, co w połączeniu z wysokim deficytem budżetu musiało doprowadzić do takich zjawisk, jak obecnie (rok 2007) obserwowany spadek kursu dolara USA wobec euro a nawet i złotówki. Stany Zjednoczone Ameryki Północnej przestały być bankierem i "fabryką" świata, a stały się jego największym dłużnikiem, importując (głównie na kredyt) coraz więcej wyrobów przemysłowych z Chin (ChRL) i Unii Europejskiej oraz usług z Indii. Stan takowy jest pochodną niewłaściwego zastosowania neoliberalnej i monetarnej ortodoksji, np. zmniejszania podatków przy jednoczesnym zwiększaniu wydatków państwa (kosztowne militarne interwencje w Iraku i Afganistanie) oraz prowadzenia liberalnej polityki handlowej w sytuacji, gdy jeden z głównych partnerów handlowych (Chiny) prowadzi politykę sztucznego zaniżania kursu swej waluty, subsydiując niejako w ten sposób swój eksport.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mala...czarna
to ciekawa koncepcja- antropozofia Steiner stworzył koncepcję nearchizmu, będącego łagodną odmianą anarchizmu, w którym występuje idea trójpodziału organizmu społecznego (kultura - prawo - gospodarka). Społeczny trójpodział opisuje strukturę społeczeństwa, którym nie kieruje centralnie państwo lub elita władzy, lecz trzy niezależne podsystemy, które sie nawzajem równoważą. Kultura, edukacja, współpraca między ludźmi; Prawo, regulowanie stosunków między ludźmi; Gospodarka, produkcja, handel, konsumpcja; Wszystkim przyporządkowany jest jeden z ideałów Wielkiej Rewolucji Francuskiej: Wolność - kulturze Równość - prawu Braterstwo - gospodarce Wolność w kulturze powinna umożliwić ludziom wykształcenie i wyćwiczenie indywidualnych umięjetności oraz kulturową różnorodność. Równość w prawie powinna zapewnić każdemu równe traktowanie. Braterstwo w gospodarce powinno w ramach wolnego rynku i własności prywatnej zapewnić sprawiedliwy podział dóbr. Państwo w tym układzie powinno przekazać część swoich uprawnień społeczeństwu. Na świecie istnieje wiele fundacji i organizacji, które opierają swoją działalność finansową na pismach Rudolfa Steinera. W Niemczech istnieje antropozoficzny GLS Bank (Gemeinschaftsbank für Leihen und Schenken), który obsługuje około 40 tys. klientów, posiada kapitał w wysokości około 550 milionów euro i udziela kredytów na działalność społeczną, kulturalną i ekologiczną. Inną ważną instytucją jest założona w 1984 roku Fundacja Rudolfa Steinera, która posiada budżet w wysokości 70 milionów dolarów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×