Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

calineczka25

CZY TAKA OSOBA MOZE BYC SWIADKIEM??

Polecane posty

moj narzeczony ma nieliczna rodzine, z tych mlodszych osob, jest tylko jego szwagier, ktory byl po rozwodzie, a teraz ozenil sie z mojego TZ siostra. i czy jest koniecznosc aby swiadek na slubie konkordatowym, przystapil da spowiedzi i do komunii?? czy moze uczestniczyc tylko we mszy i podpisac dokumenty?? jak to wyglada?? z gory dziekuje za odpowiedz:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Świadkiem może być ktokolwiek. Nawet osoba niewierząca... Ja tak będę miała. W kościele już wszystko załatwione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a ja jestem katoliczka
(przynajmniej formalnie) a nigdy jak bylam swiadkiem nie bylam u spowiedzi i komunii. no szkoda bardzo zeby mnie jeszcze do spowiedzi zmuszano...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziekuje za odpowiedz. bo u nas swiadkowie tez dostaja karteczki do spowiedzi. wiec powinnam zaznaczyc ksiedzu, ze jest osoba np. niewierzaca? i ze nies bedzie szedl do spowiedzi i komunii? czy jak to wyglada? co na to wasz ksiadz??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Calineczko 🖐️ zgadza sie - swiadkiem moze byc osoba wierzaca, niewierzaca, innej wiary, swiadek nie musi sie spowiadac, isc do komunii. moi swiadkowie nie beda robic ani tego ani tego. musimy dostarczyc tylko ich dane z dowodu osobistego. i ja o tym zwyczajnie ksiedzu powiem - ze swiadkowie nie beda szli do komunii - nie sadze, zeby zle zareagowal - sama bylam swiadkowa, nie idaca do komunii i wszystko bylo ok :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość też nie byłam u spowiedzi
jak byłam świadkiem. no przecież to moja sprawa i nikt nie bedzie mnie zmuszał jeśli to nie jest wymagane. jesli dostali karteczki to znaczy ze maja dać dowod ze byli u spowiedzi. a to moze oznaczac ze macie jakiegos ksiedza... no nie wiem jak go nazwac... no, ze moze sie uprzec na ta spowiedz. ale nie ma prawa wedlug mnie. powiem wam taki przyklad; nie mam bierzmowania. nasz ksiadz jest bardzo DZIWNY! powiedzial, ze bez bierzmowania nie da slubu. ja slyszalam, ze bierzmowanie nie juest wymagane do slubu bo to jest dobrowolny sakrament. oczywiscie lepiej jak ktos je ma, ale mozna wziasc slub bez tego. dla pewnosci zapytalam kilku innych ksiezy i kazdy potwierdzil, ze nie musi byc bierzmowania. jak powiedzialam to ksiedzu to powiedzial, ze musi byc i koniec. no wiec zrobilam to bierzmowanie. na spotkaniu przed samym bierzmowaniem tamtejszy ksiadz powiedzial, ze jesli ktos jeszcze nie czuje sie gotowy to moze wziac je nawet i po slubie,ze nie ma zadnego problemu. nie wiem, moze to jest tak za kazda parafia moze wymyslac sobie swoje wlasne zasady??? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Babitek [czesc} :) no wlasnie nie wiem, bo nasz ksiadz, powiedzial zeby dac kartki swiadkom, a jak powiedzialam ze raczej jeden swiadek nie pojdzie z takich i takich powodow, to ksiadz powiedzial ze bez podpsianych tych kartek nie przyjmie jako swiadkow:/ paranoja:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Babitek 🖐️ :) no wlasnie nie wiem, bo nasz ksiadz, powiedzial zeby dac kartki swiadkom, a jak powiedzialam ze raczej jeden swiadek nie pojdzie z takich i takich powodow, to ksiadz powiedzial ze bez podpsianych tych kartek nie przyjmie jako swiadkow:/ paranoja:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zależy od księdza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość księża się za bardzo panoszą
to chyba sprawa państwa młodych kogo biorą sobie za świadków, a nie księdza!!!! mogą wziąść sobie nawet i jakiegos satanistę, a księdzu nic do tego! jak może zmuszać ich do spowiedzi i mówić, że nie dopuści na świadków!!!!!!!!!??? to przechodzi ludzkie pojęcie!!!!!!!! może zgłoś to do biskupa? bo nie wiem gdzie można by zgłosić taką sprawe... albo niech ci ksiądz pokaże na papierze gdzie w prawie kanonicznym pisze czarne na białym, że świadek MUSI iść do spowiedzi. świadkiem może być osoba innego wyznania przecież, a taką też ksiądz zmuszałby do spowiedzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jesto widzimisie księdza, bo świadkiem może być osoba niewierząca, bo świadkowie podpisują urzędowe dokumenty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlasnie. ogarnia mnie bezsilnosc, jesli wiem ze to tylko widzimisie ksiedza. jak z tym walczyc?? zmienic kosciol, czy kurka co?? chyba spisze protokol gdzie indziej, i przyjde juz z wypelnionym protokolem na gotowe, co by uniknac zrzedzenia:/ bo moj proboszcz ma za zle ze mieszkam z narzeczonym. ja tego nie uwazam za grzech. Maryja z Jozefem, tez mieszkali razem bez slubu, lol :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×