Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

czarnobrewa

mam mąkę żytnią czy uda mi się upiec chleb

Polecane posty

Wymyśliłam na sobotnie spotkanie przy ognisku smalec tak ulepszony, domowy pasztet i ogórki małosolne (fajne menu). A może udałoby mi się upiec chleb? Mam mąkę żytnią (typ jasnej mąki), pszenną (\"normalną\"), drożdże to nie problem, ewentualnie czy można użyć kwasu z butelki tzw żur. Proszę, podpowiedzcie, jak to zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czarnobrewa - świetny pomysł! Teraz takie staropolskie jedzenie cieszy cie dużą popularnością :) Jeśli mogę coś doradzić z mojej juz prawie półrocznej praktyki pieczenia chleba to zrób z mąki pszennej - najwyżej trochę możesz domieszać żytniej, lub posypać chleb na koniec. Chleb z żytniej to wyższa szkoła jazdy, na pewno nie odpowiedni na pierwszy raz. Polecam serdecznie przepis Nyateneri ze strony bodajże 104 Zagrody Babuszki. Jest z cebulą, ale możesz robić też bez. Wychodzi pycha, dwa spore bochenki :) Jak coś to pytaj :) Ostatnio zamiast smalcu robiłam mielony wędzony boczek z cebulką, jabłkiem i majerankiem (do tego tak z pół kostki smalcu, żeby sie dobrze smarowało)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję Ci, Cebulkaa, spróbuję zrobić pszenny. A jabłko do mielonego boczku to surowe czy jak? Zainteresowało mnie, bo ja robię grube skwarki z boczku, dodaję złocistej cebulki i to mielę. Do tego dodaję czysty smalec i mieszam aż zastygnie. Gdzieś kiedys ktoś podawał smalec robiony poprzez gotowanie tłustych kawałków w małej ilości wody, tez dobre to było. Napisze jak mi się udał chlebek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Najpierw na wolnym ogniu stopiłam/podsmażyłam mielony boczek, potem dorzuciłam do tego cebulkę w kostkę,a później już na koniec surowe jabłko też pokrojone w drobną kostkę, tak na chwilę, żeby się podsmażyło, a nie rozpadło całkiem. Mniam ;) Oczywiście przemieszać czasem podczas studzenia. Ten chleb możesz piec w blaszkach piernikowych lub na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, formując dwa bochenki. Żeby wyszły ci w kształcie normalnych bochenków to musisz zrobić je nieproporcjonalnie wydawałoby sie długie - bo na boki rosną, a na długość nie. Dobrze jest posmarować je zimna wodą - raz przed pieczeniem, drugi raz na kwadrans przed końcem. Zresztą tu masz zdjęcia jak chcesz poprzeglądać i jest też przepis (a nawet dwa): http://ekotopik.mojeforum.net/poprzedni-temat-vt462.html?postdays=0&postorder=asc&start=0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję Wam za rady. Ekotopik znam, jestem tam z Wami i nie pomyślałam, żeby tam szukac porad kulinarnych :( Poprawię się :) Coś mi sie widzi, że nie jeden chlebek upiekę :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość polskaniemka
Dzewczyny podajcie kilka przepisow na domowy smalec!!! Nigdy go nie robilam sama... Plisssss....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polskaniemka - podałam jeden powyżej. Ja jestem zwolenniczką mniej tłustego smalcu, więc taki mięsny mi bardziej odpowiada. Ale oczywiście mozna zrobić pół na pół mielony boczek i smalec lub mieloną słoninę. czarnobrewa - są kulinaria, są :) A jak już wgryziesz się w temat chleba, to jeszcze masło będziesz robić, bo to proste jak drut, i twaróg... :) Ja dziś będę piekła po raz pierwszy żytnio-pszenny na zakwasie - juz sie boję co to wyjdzie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Masełko i twaróg przywożę od mojej mamy, a raczej jej sąsiadki. Moje miastowe zamieszkanie niestety ogranicza możliwości. Chleba ani innego pieczywa, makaronów nie jem od kilku lat, ziemniaki i kasze tez w ograniczonej ilości, więc ten chlebek to raczej ukłon w stronę gospodarzy do których jadę :) mieszczuchów co mają domek na wsi :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chlebuś z żurkiem wyszedł pyszny, tylko się spodziewałam, że na blasze trochę większy urośnie, może za długo go trzymałam w garze?? Smaluszek czosnkowy, pasował do całości. Dzięki za rady!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do bywalczyn watku
podajcie kilka przepisow na domowy smalec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nooooooooooooooooooooooooooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×