Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

smażycie na oliwie extra virgine?

Polecane posty

Gość aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

co zdrowcze i mniej kaloryczne? olej czy oliwa ex virgine?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bidortaa
raczej szkoda szlachetnych oliw do smazenia - do smazenia masz oliwe ktora znosi wysokie temperatury

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja zawsze smażę na oliwie extra virgine... Na pewno jest zdrowsza niż masło, czy olej. Wiadomo, że jest o wiele drożdza, jednak niektóre dania wymagają oliwy i bez niej się nie obędzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość akakaakakaka
ta oliwa jest ekstra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kurczę,a mi się obiło o uszy,że na oliwie w ogóle nie można smażyć.Pewnie jak zwykle nie dosłyszałam całości wypowiedzi...:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość amita ma rację
nie każda oliwa nadaje sie do smażenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość budynn
Kurczę,a mi się obiło o uszy,że na oliwie w ogóle nie można smażyć Cala Polska tak mysli, bo niekompetentni ludzie pisali tak w kazdej gazecie. Hiszpanie, Wlosi i Francuzi smaza na oliwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tak ale nie na każdym rodzaju

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A czy istnieje obowiązek znać jakiegoś Włocha,Francuza lub Hiszpana?Ja nie znam,dlatego pytam tutaj.Wierząc,że tu sami kompetentni siedzą ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja smaże na oliwie i z pierwszego i z drugiego tłoczenia. Zależy jaka akurat mam w domu. Nie wyobrażam sobie sosów do makaronu bez czosnku podsmażonego na oliwie. Ten zapach jest nieporównywalny z niczym. Na żadnym oleju nie wyjdzie takie dobre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość IZAIZA
chyba najczesciej na etykietach jest zaznaczone czy mozna smazyc!! przeważnie na kazdej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
smaze. chodzi o to, zeby nie bylo to takie smazenie na granicy zweglenia, czyli w niewysokiej temp., cos pomiedzy smazeniem i duszeniem. do wysokich temperatur powinien byc inny tluszcz niby. mozna laczyc oliwe z maslem, wtedy ani jedno ani drugie sie nie pali. z tym, ze ja jak smaze na oliwie, to krotko, ze 3 min., potem doduszam, jesli jest to np. pokrojone mieso, a jesli filet rybny lub krewetki to juz po 3-4 min, jest gotowe, chociaz filety wole piec, tez z dodatkiem oliwy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość icha
a ja ostatnio oglądałam jakiś program i się okazało, że olej roslinny jest zdrowszy niż oliwa bo ma więcej przeciwutleniaczy czy czegoś tam. Dokładnie nie zapamiętałam bo byłam dość zaskoczona tym stwierdzeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaden olej nie ma wiecej przeciwutleniaczy niz oliwa, olej roslinny nie jest zdrowy, ew. jeszcze rzepakowy. programy telewizyjne moga sobie mowic co komu na jezyk przyniesie, czasem nawet da sie uslyszec, ze margaryna jest zdrowa :o w radiu kiedys np. mowiono, rzekomo eksperci, ze jak na miodzie pisze, zeby nie podawac niemowletom, to znaczy, ze ten miod ma w sobie antybiotyki. antybiotyki :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pewnie im chodzilo ze miod jest naturlanym antybiotykiem i bzdura im wyszla nie smaze na extra virgin, daje ją do salatek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
o co by im nie chodzilo, to nie w tym rzecz. kazdy jeden miod na swiecie (ponoc ok 10% losowo wychodzi) moze miec w sobie uspione zarodki jakiejs tam zupelnie nieszkodliwej plesni, ale dla niemowlat przed 1 rokiem zycia owa plesc moze miec wplyw na rozwoj ukladu miesniowego. dla starszych osobnikow nie ma na nic wplywu, wiadomo miod jest miodem, samo zdrowie, poki ktos sie nie musi martwic o cukier ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lubię te numery
uwaga zasadnicza: olej ktory nie "widział" ognia podczas produkcji nie moze o "zobaczyć" przy sporzadzaniu posiłku. Czyli tłoczony na zimno NIGDY nie do smażenia. A reszta według uznania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
w/w uwaga zasadnicza zapomniala umiescic uzasadnienia :o idac tym tokiem na oliwie nie mozna robic zupy? dodac do zupy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z miodem chodzi też o to,że ma w sobie pyłki,które mogą silnie uczulać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość A co do miodu
To mi jedna pani dr powiedziala ze cukier jest zdrowszy bo nie uczula.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miod moze uczulac, ale cukier nigdy niejest zdrowy, szczegolnie bialy rafinowany cukier buraczany. ciezko jest zyc bez cukru jak sie czlowiek uzalezni, co jest udzialem wiekszosci ludu chyba, ale warto sie pozbyc tej przypadlosci. cikier rowniez postarza, co dla nas kobitek moze miec znaczenie ;) (wysusza skore np.) i tak to z oliwy zeszlismy na cukier :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cytat z bloga do poczytania
NNKT, czyli... Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. O tłuszczach można mówić wiele, a o ich znaczeniu w funkcjonowaniu organizmu jeszcze więcej:). Ważne jest, aby wiedzieć jakie tłuszcze spożywać w jakiej postaci i ilości. Dziś chciałbym się zająć NNKT. Jednak żeby przejść do tej bardzo ważnej biologicznie grupie lipidów muszę przypomnieć co to są tłuszcze właściwe;) A więc tłuszcze właściwe zwane też glicerydami to estry gliceryny i wyższych kwasów tłuszczowych monokarboksylowych. Jednak w skład nie wszystkich glicerydów wchodzą niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Są to przede wszystkim tłuszcze pochodzenia roślinnego zawierające kwasy: oleinowy zwany też popularnie kwasem OMEGA-3, linolowy kwas OMEGA-6, gamma-linolenowy kwas OMEGA-9, arachidonowy . Spożywanie tłuszczów zawierających te kwasy (zawarte są w olejach roślinnych) jest wskazane, gdyż dostarczają one organizmowi wiele cennych elementów bioorganicznych koniecznych do prawidłowego funkcjonowania ustroju. Jednka bardzo ważne jest to aby spożywać je w postaci płynnej np. do sałatek. Najbardziej jest tutaj wskazany olej słonecznikowy ponieważ zawiera najwięcej NNKT. Jednak w żadnym wypadku nie powinniśmy używać ich do smażenia!! Dlaczego?? Ponieważ kwasy zawarte w tych tłuszczach posiadają konfiguracje przestrzenną typu cis, podczas smażenia konfiguracja cis przechodzi w konfiguracje typu trans. Związki posiadające układ przestrzenny typu trans są rakotwórcze!!!!! Do smażenia najlepiej używać oliwy z oliwek ponieważ zawarte w niej kwasy potrzebują większych nakładów energetycznych aby przejść w konfiguracje typu trans. Podobny prodlem był też do tej pory z margarynami, czyli utwardzonymi olejami, które utwardzało się w wysokiej temperaturze i pod zmienionym ciśnieniem. Obecnie stosuje się katalizator niklowy, dzięki czemu nie jest konieczna tak wyskoka temperatura. Na temat katalizatorów pisałem przy okazji wodoru in statu nascendi, a o reakcji estryfikacji przy nitroglicerynie, dlatego też tutaj o tym już nie wspominam:). Obecnie problemem przy margarynach może być owy katalizator niklowy. Jak wiadomo nikiel wykazuje właściwości rakotwórcze. Biorąc pod uwagę rolę katalizatora w mechaniźmie reakcji (jest go tyle samo po jak i przed) i zapewnienienia producentów możemy przypuszczaś żę nie ma go w margarynie (przypominam że margaryna to też np. rama czy delma:)). Jednak niczego nie możemy być pewni na 100%:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W miodzie mogą byc śladowe ilości antybiotyków, ponieważ często podaje sie je pszczołom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Oczywiście że się smaży na extra vergine, wtedy gdy potrzebny nam w potrawie smak oliwy (np makaron, chleb itp).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bidortaa
aliwy z okiwek jest tak samo duzo jak producentow - zreszta mozna tlioczyc samemu rowniez, a wy znacie tylko taka? a gdzie reszta? orzechowe oleje, sojowe, z pestek winogron? itd itp?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×