Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość choróbsko

źle naliczane chorobowe

Polecane posty

Gość choróbsko

Witam, ostatnio obiło mi sie o uszy, iż w Polsce firmy źle wypłacają chorobowe tj 80%, a nie jak nakazuje Unia Europejska 100%. Czy to prawda? Slyszeliscie o tym? Prawdopodobnie firmy mają obowiązek, po złożeniu wniosku przez pracownika, wypłacić 3 lata wstecz! źle naliczone chorobowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tak to prawda, musisz napisać pismo do swojego oddziału ZUS np takiej treści: Zwracam się z prośbą o wyrównanie wynagrodzenia ( zgodnie z posiadanymi kompetencjami) za czas choroby określony w art. 92 kodeksu pracy, jaki zakład reguluje zatrudnionemu za pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego w roku, jak również o wyrównanie zasiłku chorobowego i macierzyńskiego zgodnie z werdyktem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 czerwca 2008 r. (SK 16/06), opublikowanym w Dzienniku Ustaw nr 119 pod poz. 771 z 7 lipca 2008 r. Proszę o przeliczenie w/w świadczeń za okres: ps. ten macierzyński to tylko wtedy jak na nim byłaś Powodzenia:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość choróbsko
Kotku, dzięki śliczne !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
O ile wiem ten wyrok nie dotyczy wyrównania chorobowego z 80% na 100% tylko sposobu naliczania podstawy. W podstawie do zasiłku i wynagrodzenia chorobowego należy uwzględniać wszystkie składniki wynagrodzenia pracownika, od których została opłacona składka na ubezpieczenie chorobowe. Tu chodzi głównie o premie, które w wielu zakładach nie były ujmowane w podstawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość olga 1979
Jeżeli ja byłam na zwolnieniu od stycznia 2005 pa później na macierzyńskim to też mam się domagać zwrotu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość iwcia1001
tak, możesz pisać takie pismo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość anuśka78
Witam Wiem ze stary temat ale ja teraz składam takie pisemko i mam pytanko: Jeżeli najpierw byłam na chorobowym jak jeszcze pracowałam 2 miesiace(2 ostatnie miesiące ciązy) i za te płacił mi pracodawca-60 dni.Potem (umowa do dnia porodu)macierzynski dostawałam z ZUSu. TO czy: wniosek powinnam złozyć do ZUSu i oni już firme zobowiązą do zapłaty za te 33dni? czy do firmy tez?(po pare miesięcy przed ciąża byłam 2 tyg. na zwolnieniu na 1 dziecko jak było chore. Może ktos wie????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość koralcia
w zeszłym roku przebyłam operację .Na zwolnieniu byłam 182 dni.Czy mnie równiez należy się wyrównanie?I do kogo pisać podanie?Jestem laikiem w tych sprawach.Proszę o pomoc,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anuśka - Ty powinnaś złożyć wniosek do ZUS-u następującej treści: Proszę o ponowne ustalenie podstawy wymiaru moich zasiłków chorobowych (zasiłku macierzyńskiego) w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24.06.2008 sygn. akt 16/06 (Dz.U.Nr 119poz.771) za okres trzech lat wstecz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość anuska78
byłam dzis w ZUSie i kzali tez takie samo podanko do firmy złozyc.Bo te 33 dni to ma firma zapłaćic a reszte Zus. Takze najbezpieczniej składac i tu i tu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość anuska78
hej. A jeszcze mam takie pytanko.Napisałam to pismo ale zapomniałam dopisac zeby wypłacili z odsetkami. No i tu pytanie- czy odsetki bedą i tak wypłacone -tak automatycznie.czy isc i poprawic to pismo? a no i jeszcze te 3 lata wstecz to liczy sie od dnia w którym skłafam to podanie ,czy 3 lata wsztecz od ostatniego dnia w którym nalezało mi sie świadczenie-czyli od ostatniego dnia macierzyńskiego w moim przypadku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aśka29
mam pytanie czy jeżeli byłam na chorobowym i macierzyńskim razem około 10miesięcy a w trakcie pracy miałam najniższą krajową bez premii bez dodatków poprostu tylko najniższa krajowa czy też mam składać taki wniosek z góry dziękuję za odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Monia_82_
Mam pytanko czy nie mając żadnych premi w ciągu roku tylko np. bony, dofinansowanie do wczsów itp. Czy też mogę składać takie pismo o ponowne przeliczanie składek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×