Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

kayka93

Kutia na Wigilię?

Polecane posty

Czy robicie kutię na Wigilie? a jeśli tak to podajcie swoje przepisy. Ja tego dania nigdy nie robiłam a chciałabym bardzo spróbować:) z góry dzięki:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Robiła090
jak pamietam moja Mama robiła na święta Kutię tylko nie znam przepisu!! Poszukaj w necie albo w jakiejś książce kucharskiej!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no właśnie.... a ja bym prosiła o taki domowy, sprawdzony przez Was przepis:) a w książkach które ja mam to nie ma:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzięki wielkie Ewelllina:) a może ktoś jeszcze podzieli się swoim przepisem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ja zawsze robie
bo w mojej rodzinie zawsze sie robilo ;) Ale nigdy nie mialam na to przepisu... Gotuje pszeniece, tak na miekko ale sypko, bez dolewania dowy, bo sie glut zrobi. Mak krece 3 razy (parzony w mleku oczywiscie wczesniej), potem grubo skrecone orzechy, agha miod i bakalie jakie mam, uwielbiam smazone wisnie w tym. Wszystkiego daje na oko. Ale to nie moze nie wyjsc :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niedawno ktoś poruszał temat. Chyba nawet miał w rodzinie tradycje kresowe, więc niejako był ekspertem. Ja nie jestem, ale kutię uwielbiam, więc podpowiem tylko, że pszenica musi być specjalnie przygotowana - w dobrych zieleniakach kupuje się taką ze uciętymi końcówkami. Pszenicę trzeba gotować długo. Zamiennie czasem używamy pęczaku. Okrasa bodajże proponował nawet kaszę kuskus. Orzechy i wszelkie dostępne bakalie siekam grubo. Miód dodaję lejący, ale wspomniany ekspert polecał mieszanie z gorącą pszenicą, więc nawet miód zestalony się rozpuści. Można dodać troszkę wanilii. Śmietanki nie polecam ( w niektórych przepisach dodają ) - bo kutia będzie nietrwała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ja zawsze robie
No tak, moja rodzina to wlasnie z Kresow pochodzi ;) Tez ekspertem nie jestem - ale kutia wychodzi zawsze!! :D Nie ma mozliwosci zeby to sie nie udalo ;) O ile dobra pszenice sie kupi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzięki dziewczyny. Farmerka63 --> no niestety nie spotkałam się z tym topikiem. Ewelllina podała przepis z śmietaną, ale skoro nie polecacie to może faktycznie odpuszczę sobie te śmietane:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Usiłowałam ten temat znaleźć dal Ciebie na kafeterii, ale najwyraźniej temat nie zawierał słowa \"kutia\". Ponieważ niemniej jest potrawa nieskomplikowana, to chyba wiesz już wszystko :) Pozdrowionka 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzięki wielkie za dobre chęci:) tak.... myśle, że jakoś mi to pójdzie dobrze:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robie kutie na święta ale nie co roku :) Podstawa to mieć idealnie obłuskaną pszenice,u mnie w mieście można kupić w każdym dobrym sklepie ze zdrową żywnością czy też w markecie z punktem takiej żywności. 250 g maku i tyle samo pszenicy 100 g cukru pudru 100 g miodu i teraz do woli posiekanych włoskich orzechów,migdałów,sparzonych rodzynek,trochę fig i daktyli otarta skórka z cytryny (nie kiedy dodaje smażoną skórkę pomarańczową) Namoczoną poprzedniego dnia pszenicę gotuje do miękkości(trzeba zmieniać kilka razy wodę podczas gotowania).Po ugotowaniu odcedzam na sicie.Umyty mak zalewam mlekiem i gotuje na małym oogniu a potem miele 3-4 razy.Łącze mak z pszenicą,miodem,cukrem pudrem,bakaliami,skórką.Mieszam i gotowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×