Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość opodatkowanie

ryczałt a zasady ogólne

Polecane posty

Gość opodatkowanie

witam, na formularzu okreslajacym forme opodatkowania zaznaczylam "na zasadach ogolnych", nie jestem vatowcem. moje pytania brzmia : 1.czy to znaczy, ze jestem na ryczalcie?? czy ryczalt a opodatkowanie na zasadach ogolnych jest czyms zupelnie innym ?? 2.czy rozliczajac sie na zasadach ogolnych mozna odliczac koszty uzyskania przychodu takie jak np paliwo czy kupione materialy ?? 3.ile podatku musze zaplacic jelsi firma w miesiacu zarobila np 1500 zl. jest to spolka cywilna (2 osoby) pani z urzedu mowila ze na zasadach ogolnych to 18% dochodu, tak to jest ? i ze mozna odliczyc kwote wolna od podatku i 7.75% skladki zdrowotnej. czyli to byloby tak 1500 - 556 (kwota wolna od podatku)= 944 944 -( 7.75% 234 (sklatka zdrowotna)) = ok 746 tak to sie liczy ?? i jesli to spolka tzn ze ja place polowe tej sumy i drugi wspolwlasciciel druga polowe w swoim urzedzie skarbowym ?? pomozcie prosze :( to moja pierwsza firma, pierwszy miesiac i zielone jestesmy w tym wszystkim :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość opodatkowanie
a placimy tylko skladke ogolna do ZUS, poniewaz poza firma pracujemy na umowy o prace.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość opodatkowanie
ehh miala byc skladka zdrowotna :) czyli tylko te 233 zl z groszami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ryczałt
a opodatkowanie ogólne to dwie rozne sprawy Do wyboru są cztery formy opłacania podatku dochodowego: * karta podatkowa, * ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, * zasady ogólne, * podatek liniowy 19% Ryczałt jest kolejną po karcie podatkowej stosunkowo prostą formą rozliczania podatku dochodowego. W tym przypadku trzeba prowadzić ewidencję, ale tylko przychodów. Podatek opłacany jest jako procent od przychodu ze sprzedaży towarów lub usług. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności (ale w grupie działalności, które można objąć tą formą opodatkowania) stawki wynoszą 3,0%, 5,5% i 8,5%. Zasady ogólne Ta forma opodatkowania nie zawiera żadnych ułatwień. Stosuje się w niej pełną ewidencję sprzedaży i zakupu w formie Księgi Przychodów i Rozchodów lub - w przypadku działalności o większym rozmiarze - ewidencję wszystkich zdarzeń gospodarczych w postaci ksiąg rachunkowych. Tej drugiej formy nie musisz się obawiać: obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych pojawia się dopiero wtedy, gdy przychody firmy przekraczają 800 tys. euro (czyli ok. 3 mln zł).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mplrg
nie znam się jeszcze do końca, ale zasady ogólne a ryczałt to dwie różne formy w ryczałcie masz stawkę * przychód a w zasadach ogólnych bierzesz pod uwage dochów podatek płacicie proporcjonalnie, niekoniecznie po połowie, zależy od wkładu i to liczycie proporcjonalnie na zyski i podatek a zasady ogólne to albo progresja czyli 18% lub 32% w zależności od wysokości dochodu albo podatek liniowy 19% i jeszcze rada: takich rzeczy dowiaduje się przed podjęciem decyzji o formie opodatkowania, bo trzeba byłoby wyliczyć co się najbardziej opłaca, a to zależy od wielu czynników ... ale mam nadzieję, że decyzja była dobra :) a to co można odliczyć to na pewno znajdziesz w internecie :) powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość opodatkowanie
dziekuje wam bardzo :) zznalazlam, ze mozna odliczac koszty uzyskania przychodu, ale nic nie pisze o paliwie... wie ktos jak to jest jesli auto nie jest wpisane w firme, ale jest wlasnoscia wlasciciela ?? mozna to ponoc odliczac prowadzac jakas ksiazke... ale jaka ?? czy mozna ja gdzies kupic ?? i czy mozna korzystac z dwoch aut jesli oba sa wlasnoscia wlascicieli firmy, ale nie sa wliczone w zasoby spolki ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość to nie cmy to glod
ja wiem tylko sprecyzuj czy to jednoosobowa dzialalnosc czy nie. jesli tak to odliczasz paliwo dajac go w koszty brutto czyli lacznie z vatem dajesz w koszty. jesli to samochod kogos innego i jest uzyczny do dzilnosci to prowadzisz ksiazke na jakich zasadach nie wiem ale odlicza sie jakos ryczaltem kilometry i naprawy. jesli kupisz inny samochod i to jednoosobowa dzialalnosc to bedzie zarazem srodkiem trwalym w twojej firmie i mozesz go amortyzowac jesli chcesz. aby odliczac vat nalezy byc platnikiem tego podatku i miec samochod z homologacja N1. uwazaj za rok maja sie zmenic przepisy i nie bedzie juz odliczen od tych samodow od ktorych teraz w wyniku orzeczenia ETS mozna odliczac. teraz jest niejako bajzel prawny w kwestii vatu bo przepisy zostaly uchylone i nie bardzo wiadomo ktore obowiazuja. w mojej ocenie ETS nie wskazal ktore wiec nalezy uznac ze od kazdego mozna odliczac. ministerstwo finansow uwaza ze uchylil i maja zastosowanie poprzednie czyli te o homologacji N1. firmy doradcze i kancelarie prawne tez sa podzielone w tym temacie. musisz miec na fv za paliwo numer resjestracyjny samochodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość opodatkowanie
odpowiedz jest dla mnie calkowicie niezrozumiala. pisalam ze to spolka 2osobowa. sytuacja wyglada tak... to spolka cywilna - dwie osoby forma opodatkowania - zasady ogolne na skali podatkowej z tego co wiem mozna tu odliczyc koszty uzuskania przychodu. to nie to samo co vatowiec. kazda z nas (2 osoby zalozyciele spolki) jest wlascicielem samochodu (kazda innego). samochody nie sa wliczone w wklad spolki. czy w takim wypadku od kosztow uzyskania dochodu mozna odliczyc koszty paliwa ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość opodatkowanie
i nie ejstesmy platnikami vat czy w takiej sytuacji mozna wogole cokolwiek odliczyc ?? bo przez odpowiedz powyzej juz calkiem sie zakrecilam :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość to nie cmy to glod
najprosciej wciagnac samochody jako srodki trwale do spolki.kazdy wspolnik moze wniesc swoj. jelsi nie to trzeba wlasnie ryczaltem za kilometry nie znam sie na tym musisz gdzies poszukac jak to sie rozlicza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość opodatkowanie
nie chcemy wprowadzac aut jako srodek staly firmy... gdyby cos sie dzialo to bedziemy mialy po autach... takze to troche ryzykowny manewr ;) zreszta wspolwlascicielem auta jest maz i chyba wtedy auto nie moze byc wprowadzone w firme... no chyba bedziemy musialby wynajac biuro rachunkowe, bo panie w urzedzie tez srednio sa skore do pomocy :( myslalam, ze moze ktos juz na wlasnej skorze testowal takie rzeczy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Hmm nowa w temacie
Jak masz samochód i używasz do celów służbowych to zaprowadź sobie Ewidencję Przebiegu Pojazdu, taka zielona książeczka. Tam wpisuje się km, które przejechałaś i koszty jakie poniosłaś na dany samochód. Następnie do książki przychodów i rozchodów księgujesz tę wartość, która wyszła niższa, czyli albo sumę przejechanych km (pomnożonych przez stawkę w zależności jaką pojemność ma auto), albo też sumę kosztów (paliwo, naprawy, przegląd itp.). Jeżeli nie jesteś Vatowcem to wrzucasz to do KPiR w całości brutto i nie odliczysz nic w Vacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Hmm nowa w temacie
Na każdy samochód osobna ewidencja (rozumiem, ze samochód jest prywatny używany do celów służbowych, a nie jako majatek firmy? ) Nie chciałabym wprowadzać w błąd, bo dopiero uczę się tych rzeczy, ale tak Ci mogę tylko poradzić. Ewentualnie udaj się po poradę do jakiegoś biura rachunkowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość opodatkowanie
dzieki bardzo mi pomoglas :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość to nie cmy to glod......
gdyby cos sie dzialo to bedziemy mialy po autach. - dlatego nie zaklada sie spolki cywilnej gdzie odpowiada sie calym majatkiem a z o.o. lub robi rodzielnosc majatkowa. jesli samochod jest tez wlasnoscia meza to nie wciagniesz go jako srodek trwaly i jak napisala nowa teraz sobie przypomnialem ze tak wlasnie sie to nazywa ewidencja przebiegu pojazdu. kupuje sie w sklepie z drukami akcydensowymi lub w tych sklepach przy urzedach skarbowych. sa tam jakies przepisy szczegolowe jak sie to rozlicza i naprawy tez w jakims zakresie mozna ale nie znam sie na tym wiec nie chce wprowadzic w blad. w urzedzie skarbowym ci nic nie powiedza przynajmniej w wiekszosci raz ze w dupie maja podatnikow dwa ze tam gowno wiedza bo np. jedna jest od teog inna od tamtego i aby informacji udzielac musilaby tam caly urzad zejsc :D dzwon tu 0-801 055 055 to infolinia ministerstwa sa tam ludzie o wiekszej wiedzy aczkolwiek nie mozna teog traktowac jak interpretacje. w sprawch powazniejszych warto zaplacic i uzuskac interpretacje indywidulna od urzedu ktory takei interpretacje wydaje(sa chyba 4 w polsce). na KPiR mozesz byc na zasadach ogolnych i wtedy odliczasz kwote wolna od podatku a mozesz tez byc na KPiR i na podatku liniowym wtedy nie odliczasz kwoty wolnej ale jak przekroczysz 85 tys, dochodu to nie placisz wyzszego podatku wiec czasami sie to oplaca. w nowym roku mozesz zmienic zasady rozliczen jak do 15 stycznia powiadomis zurzad skarbowy o tym wiec bez obaw w pierwszym roku w wiekszosci przypadkow mozna wybrac zasady ogolne. nie wiem jak w przypadku spolki placi sie podatek w sumie jest jeden nip wiec nie wiem czy na pol czy nie na pol.nie znam sie na spolce cywilnej bo to nie jest spolka prawa handlowego a domniemuje ze taka macie. widze ze nie bardzo sie orientujesz wiec koniecnzie kseruj wszystko co zostawisz w urzedzie skarbowym. ja kiedys popelnielm ten blad i po poprawkach ktore mi pracownik us-u naniosl na druku vat-r juz sam nie wiedzialem co tam bylo czy metoda kasowa czy memorialowa :D jelsi nic nie wiesz wynajmnij biuro oplaty na poczatku sa niskie 100-200zl za miesiac. z tym iz oni ci tylko beda ksiegowac odpowiedzialnosc nadal spoczywa na tobie. mozna ew. podpisac z nimi pelnomocnictwo. biura ogolnie sa tanie wady ich to ze tez sie czesto myla oraz jesli to dzialnosc ktora moze wykonywac kazdy po jakims czasie moze sie okazac ze jakies pociotki pracownikow teog biura robia to co Ty :D bo znaja dostawcow etc. kradziez pomyslow przez takie biura lub ich pracownikow to czesty problem w moim odczuciu. jeszcze taak jedna rada jesli cos sprzedajecie i grozi wam obowiazek przekroczenia limitu po ktorym trzeba miec kase fiskalna kupcie kase od razu mniej balaganu a us zwraca w znacznej mierze koszty jej zakupu ale tylko tej pierwszej.kiedys zwracal 50% teraz nie wiem.jelsi to sprzedaz na wieksza skale lepiej kupic drukarke fiskalna i tak bedzie potrzebna a jak kupicie jako pierwsza to otrzymacie zwrot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a nie prościej
zlecić prowadzenie to jakiemuś biurze rachunkowemu (sorki jeśli źle odmieniłam "biuro")? wg mnie trzeba się w miarę oeirntować żeby móc samemu takie coś prowadzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a nie prościej
co do podatku to płaci każdy z właścicieli bo dochód dzieli się w tym konkretnym przypadku na 2 i od tego liczy się dochód dla kazdego wspólnika osobno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość transspedycja
Jesteś kierowcą tira i chcesz odzyskać ryczałty za noclegi? Walcz o swoje świadczenia! Pracodawca musi zapewnić Ci fundusze na nocleg! Skontaktuj się z Nami! Jesteśmy w stanie Ci pomóc! Wyślij Nam swoje CV na adres: transspedycjapoland@gmail.com lub zadzwoń pod nr telefonu 725-705-775

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kto by za tym nadążył. Moim zdaniem, jedynym sprawdzonym sposobem jest powierzyć wszelkie "papierkowe" sprawy komuś, kto się na tym zna. Żebyśmy czasem sami sobie nie narobili problemów. Zawsze można się poradzić lub skorzystać z oferty biura, które zajmuje się wszelkimi finansami, rachunkowością itp. Mogę wam polecić kancelarię gospodarczą AMIRO http://amiro.com.pl/ryczalt-od-przychodow-ewidencjonowanych/ Sprawdzona, świetni specjaliści, więc zawsze można się poradzić. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Myślę, że po takie szczegółowe pytania związane z wnioskiem o ryczałt za nocleg powinieneś kierować się do adwokata, który w tej dziedzinie się specjalizuje. Ja nie do końca znam się na tych wszystkich zagadnieniach, dlatego też sam skorzystałem z takiej pomocy u http://adwokat-mika.pl/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Dzięki. Zgłosiłem się do http://adwokat-mika.pl/ tak jak sugerowałeś i uzyskałem już potrzebne mi informacje związane z ryczałtem za nocleg. Sprawa była trochę bardziej skomplikowana i wkrótce będziemy występować z pozwem w stosunku do mojego pracodawcy, o to, aby zadbał o odpowiednie wynagrodzenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ankuiie2222
O ryczałcie dowiecie się więcej tutaj https://biuromda.pl/ryczalt-do-przychodow-ewidencjonowanych Biuro od razu też jak najbardziej może zająć się księgowością Twojej firmy, więc myślę, że warto spróbować i sprawdzić, co i jak. Ja sama też chyba będę do nich przechodziła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Guzinska
Wiele przepisów związanych z podatkami zmieniło się ostatnio, więc sądzę że warto dokładnie rozważyć jaka forma prowadzenia działalności będzie optymalna. Dobrym źródłem wiedzy na ten temat może być https://www.portalfk.pl/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×