Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

vanili

Ogród japoński...

Polecane posty

...marzę o takim ogrodzie, z miniaturkami, niewielkim... niestety mój jest ogromny... 🌼ale planuję wygospodarować małą enklawę.. czy znajdą się miłośniczki ogrodu japońskiego i podzielą doświadczeniem , fotkami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mała mi.....
Ogród japoński Coraz modniejsze staje się urządzanie ogrodów przydomowych w stylu japońskim. Japończycy, tworząc swój styl, wzorowali się na ogrodach chińskich, przejmując z nich wiele elementów i dostosowując je do własnych potrzeb. Na niewielkiej powierzchni przydomowego ogródka możemy stworzyć oryginalny mini pejzaż z charakterystycznymi drzewkami Bonzai. Fakt ten zapewne decyduje o jego wzrastającej popularności. Prawdziwym wyzwaniem okazuje się stworzenie ogrodu w stylu japońskim wykorzystując materiały i rośliny dostępne w Polsce, dobrze znoszące nasze warunki klimatyczne. Warto jednak podjąć trud, aby uzyskać ten wyjątkowy efekt, budzący zachwyt oglądających. Ogród w tradycyjnym japońskim stylu spotykany jest najczęściej przy domach prywatnych, w parkach, przy świątyniach. Ogród japoński ma naśladować przyrodę, nie starając się jej zanadto zmieniać. Należy go tak pielęgnować, aby jak najstaranniej ukryć działania człowieka. Ideałem dla japońskich ogrodników jest odpoczynek wśród dzikiej przyrody. Jeden z tekstów dotyczących urządzania ogrodów japońskich (XI w.) mówi: ucz się od natury, lecz jej nie kopiuj. Istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich; Wszystkie cechuje harmonia, prostota, asymetria i elegancja. Dwa podstawowe sposoby ich urządzania to „Tsukiyama z małymi pagórkami, kamieniami symbolizującymi góry, stawami naśladującymi morza i jeziora oraz „Karesansui - rodzaj „suchego ogrodu ze żwirem przedstawiającym wodę, głazami wyobrażającymi wyspy i grabionym piaskiem imitującym uderzające w nie fale. Niezbędne elementy w klasycznym ogrodzie japońskim to: woda - wnosi do ogrodu życie, ruch, kamień - symbolizuje niezmienność i trwałość przyrody, roślinność - dominuje zieleń - azalie japońskie, klony palmowe, magnolie i wiśnie oraz peonie, kamienne latarnie, ścieżki układane z pojedynczych płaskich kamieni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
😴 jestem opętana... wczoraj wieczorkiem przycinałam moje miniaturowe krzaczki...komary mnie zgryzły do granic możliwości...ale ..pracy mam na cały rok!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość osaczony....
Nmzc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mała mi.....
OGRODY JAPOŃSKIE Na urządzanie ogrodów japońskich wpływ miały wierzenia SHINTO i buddyjskie poglądy filozoficzne, a szczególnie oddziaływanie mitologii chińskiej SHIJIN-SETSU, według której cztery strony świata miały różne znaczenia i były rządzone przez cztery bóstwa: - północ GEMBU uosabia mroczny wojownik (czarny rycerz), dlatego na północy ogrodu umieszcza się ciemną skałę czarny bazalt. GEMBU jest odpowiedzialny za zimę, może być też symbolizowany w ogrodzie przez górę np. ze źródełkiem (tak jak w ogrodzie we Wrocławiu); - zachód BYAKKO z mitycznym białym tygrysem, który symbolizuje drogę na zachód. Dlatego w zachodniej części ogrodu powinna być szeroka prosta alejka. BYAKKO jest odpowiedzialny za jesień; - południe SUJAK z mitycznym czerwonym ptakiem, który symbolizuje ocean. SUJAK jest odpowiedzialny za lato. Symbol SUJAKA to jezioro (staw) w południowej części ogrodu; - wschód SEIRYU z mitycznym błękitnym smokiem, jest odpowiedzialny za wiosnę, którą symbolizuje rzeka. Dlatego na wschodzie ogrodu winien płynąć strumień mający swe źródło na północy i wpadający do jeziora na południu. Wielkie ogrody Japonii są ponadczasowe i można je opisywać używając czasu przeszłego jak i teraźniejszego, ponieważ w Japonii starożytne i stare w pewien sposób w współistnieje i łączy się z nowym. 3 główne komponenty etosu sztuki ogrodowej to: PORZĄDEK, KONTROLA I POWŚCIĄGLIWOŚĆ Cechy ogrodu japońskiego: - mała liczba gatunków sadzonych roślin; - każdy element ogrodu dobierany jest ze względu na kształtowanie całości; - niegeometryczność, brak linii prostych, osi i równych rzędów; - nakaz orientowania omszonych świętych kamieni SABI w ogrodzie tak samo jak w miejscu gdzie je znaleziono; - grupy kamieni mogą reprezentować naturalny japoński krajobraz gór i klifów; - w jeziorach i stawach kamienie w kształcie żurawi i żółwi przypominają Mistyczne Wyspy Nieśmiertelnych z chińskich mitów; - otoczaki z białego kwarcu lub biały piasek od pradawnych czasów używane były do oznaczania miejsc świętych, a w ogrodach ZEN używane są do przedstawiania fal; - stawy w ogrodach japońskich modelowano tak, by przypominały naturalne, znane odcinki wybrzeża, chmury lub tykwy, lub kształt kaligraficznych wzorów chińskich oznaczających wodę i ducha; - tam gdzie nie ma wody, odpowiednio ułożone kamienie tworzyły suche kaskady sprawiając wrażenie, że woda właśnie przestała po nich płynąć albo zaraz popłynie; - rośliny dopełniające kształty kamieni w ogrodzie są przycinane w dokładnie zaokrąglone formy tak, by przypominały góry, chmury i morskie fale tło naturalnego krajobrazu Japonii, a sinusoidalne zarysy sugerowały nieustanny ruch. Ogród japoński (z wyjątkiem sezonowo kwitnących drzew i krzewów) tak samo wygląda latem jak i zimą. Kiedy Japończycy wybierają rośliny ogrodowe, kierują się zasadą SHAKKEI „pożyczonej scenerii, jako najważniejszą. Sadząc mniejsze drzewa na obrzeżach ogrodu, a wyższe w pobliżu środka, tworzą złudzenie przynależności do ogrodu terenów spoza jego granic. Większość tradycyjnie ulubionych roślin to rośliny miejscowe spotykane w lasach sosny, śliwy, wiśnie, klony, kamelie, azalie i bambusy. Śliwa czy morela japońska (Prunus mume), które zapowiadają wiosnę, pochodzą z Chin. Powykrzywiana sosna Thunberga (Pinus thunbergii) reprezentuje nadmorski krajobraz. Sosna gęstokwiatowa (Pinus densiflora) to roślina z lasów na zboczach wzgórz. SOSNY symbolizują długowieczność i trwałość, można je kształtować w łuki, by przypominały stare. Morele japońskie mocno się przycina by na grubym gołym pniu wyrastały nowe pędy. Wiśni (sprowadzonej z gór dla urody kwiatów i czczonej w japońskiej poezji i sztuce) zawsze pozwala się rosnąć w naturalnym kształcie. NIEZBĘDNE ELEMENTY W KLASYCZNYM OGRODZIE JAPOŃSKIM TO: - WODA (wnosi do ogrodu życie, ruch; czasem bywa zastąpiona nieregularną plamą jasnego żwiru) - KAMIEŃ (symbolizuje niezmienność i trwałość przyrody; głazy użyte do dekoracji ogrodu powinny mieć naturalną formę, taki sam kolor i fakturę) - ROŚLINNOŚĆ (zieleń jest dominująca; kwiaty zastosowane są tylko jako pojedynczy akcent). OGÓLNE ZASADY DOBORU I KOMPOZYCJI GATUNKÓW DRZEW I KRZEWÓW W OGRODACH JAPOŃSKICH Najstarsza książka o urządzaniu ogrodów japońskich SAKU-TEI-KI pochodzi z XI w, zawiera zbiór reguł i zasad kompozycji ogrodów oraz niektóre objaśnienia symboliki. Autorem traktatu był Tachibana no Toshitsuna. Ta biblia ogrodników przedstawia zasady kompozycji i doboru drzew; ich stosowanie, „przez zadowolenie bóstw czterech stron świata, daje właścicielowi szlachetność, bogactwo, zdrowie i długie życie: - na północy czarna skała może być zastąpiona usypanym wzgórzem lub posadzonymi trzema cedrami japońskimi (szydlica japońska) Cryptomeria japonica Kamakurohiba albo trzema cyprysikami Chamaecyparis obtusa cyprysik japoński (tępołuskowy), po japońsku Chabohiba Hinoki; - na zachodzie drogę białego tygrysa może zastąpić 7 sztuk Kajiki: Catalpa ovata surmia żółtokwiatowa; - na wschodzie zamiast strumienia sadzi się 9 sztuk Shidareyanagi Salix babylonica wierzba babilońska; - na południu przy stawie (zamiast stawu) należy posadzić 9 sztuk Katsura Cercidiphyllum japonicum grujecznik japoński (japoński judaszowiec) lub Cercis chinensis drzewko judaszowe. Generalnie w ogrodach: - na północy ogrodu sadzi się drzewa iglaste (ale nie sosny, bo sosny sadzi się na całym terenie ogrodu); - na wschodzie sadzi się kwitnące ozdobne wiśnie, kwitnące drzewka owocowe i ich ozdobne odmiany; - na zachodzie drzewa o ozdobnych, barwnych liściach; - na południu drzewa i krzewy o czerwonych liściach; - na wyspach sadzi się sosny lub wierzby; - na środku ogrodu nie wolno sadzić: Eridu Maackia amurensis makia chińska, Sakaki Cleyera ochnaceae (brak polskiej nazwy), Cleyera japonica klejera japońska, gdyż oznaczałoby to „cierpienie i nędzę. Nie wolno też sadzić drzew na osi drzwi wejściowych, ponieważ „grozi to próżniactwem właściciela ogrodu. Życzę miłej lektury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W sumie pomysł sam w sobie ciekawy. Sama muszę poszukać więcej info na ten temat i pooglądać zdjęcia. może uda mi się przekonać rodzinę do zrobienia czegos takiego u siebie. efekt bardzo ładny. Mam nadzieję, że sobie sama poradzę z urządzeniem takiego ogrodu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maria 13
jak w temacie Prawdziwy ogród japoński - jego założenie wymaga naprawdę dużo wiedzy i ogromnej samodyscypliny. Jest bardzo oszczędny w formie i użyciu koloru. A takze czasochłonny w pielęgnacji (krzewy i drzewa się formuje). W oryginalnych ogrodach nie używa sie trawników - teren jest zarośnięty mchem lub usłany żwirem i kamieniami. Dla nas, europejskich laików można rozróżnić podstawowe "style": 1. ogród krajobrazowy - na dużych powierzchniach, najczęściej z dużą taflą wody, powiązany z otaczającym krajobrazem (lasem). Elementów dekoracyjnych jest mało (ewentualnie jakiś neutralny pawilon). Głowną rolę pełnią skały, rosliny i woda. Do spacerów. 2. Ogród "herbaciany" - jest to niewielki, zamknięty murem ogród otaczający pawilon herbaciany i podporządkowany swojej funkcji. Do takiego ogrodu wchodzi się przez charakterystyczną "japońską" bramkę i idzie się wijącą kamienna lub żwirową ścieżką w strone pawilonu mijając po drodze żródełko/misę do obmycia rąk. Może też tu stać kamienna latarnia. Cała kompozycja ogrodu skierowana jest ku ścieżce, z której się ją kontempluje. Ze wzgledu na małą ilośc miejsca tutaj rośliny się formuje, by stworzyc miniaturowy krajobraz. 3. ogród medytacyjny - żwirowy. Jego centralną częścią jest grabiona powierzchnia żwirowa (co najmniej 2 x 4 m), która symbolizuje wodę. Z powierzchni żwirowej mogą wynurzać się kamienie, które będą symbolizować mitologiczne wyspy, czy pływające zwierzęta ( żółwia, przepływającego rzekę tygrysa). Taki ogród może być częscią ogródu krajobrazowego lub całkowicie zamknięty. Ogląda się go wyłącznie ze specjalnego drewnianego tarasu przeznaczonego do medytacji. 4. Ogród w patio - oszczędny ogród otoczony ścianami domu lub murami jest wysypany żwirem, z pojedyńczym drzewem, jakimś formowanym krzewem, skałą, kępą mchu. Może znajdować się tu protokątny kamienny zbiornik do zbierania deszczówki z dachu. Ogląda się go wyłącznie z okien lub tarasu otaczajacego dom. Może przechodzić przez niego dyskretna ścieżka z pojedyńczych kamiennych płyt. Urzadzając ogród japoński nalezy pamiętać o kilku cechach charakterystycznych: - Japonia to deszcze i łagodny klimat w porównaniu z Polską. Dlatego tak rośnie tam mech. Ogród jest wilgotny i cienisty. - duze opady sniegu w chłodniejszych rejonach wysp zmusiły do chronienia uformowanych malowniczo koron krzewów przed wyłamaniem. Stosuje się wtedy specjalne konstrukcje bambusowe (często umocowane na stałe) w kształcie ażurowych, okrągłych namiocików. - ogród jest przede wszystkim szaro (skała)-zielony(rośliny). Rośliny nie muszą kwitnąć (wręcz nie powinny), ale przede wszystkim być zimozielone. Wyjątkiem są wiśnie, azalie i piwonie krzewiaste. Te ostatnie powinny znaleść się w jednym miejscu (może być tylko 1 krzew). W Japoni kwitną czasem pod śniegiem i są osłaniane specjalnymi parasolkami. - japończycy kochają wiśnie ozdobne ale nie znoszą przesady, więc nie można robić sadu. Wiśnia symbolizuje mijające/nietrwałe piękno - należy użyć przede wszystkim roślin japońskich - klonów (i to wcale nie popularnego u nas czerwonego klonu palmowego), azalii japońskich (to je się formuje), sosen, jałowców. Jako uzupełnienie mech, runianka, kopytnik i papocie (np. zielony języcznik, paprotniki) - elementy dekoracyjne powinny być neutralne - jeżeli stosuje się kolor to w ściśle określonym, symbolicznym sensie. Jeżeli brama do ogrodu jest czerwona, to dlatego żeby zatrzymać złe duchy. Tak samo latarenka - to nie jest oświetlenie ogrodu, tylko lampka wskazujaca drogę duchom przodków (w końcu religią rdzenna Japonii to shinto) - japończycy kochaja miniaturyzację - ogród jest miniaturą rzeczywistego krajobrazu, i umiar - mniej znaczy lepiej - symbolika - to słowo klucz. Jeżeli usypujemy górkę, powinna wygladać jak miniaturowa Fuji-jama. Jeżeli ustawiamy kamień, to powinen coś znaczyć lub coś przypominać wyglądem. Jeżeli zbiornik wodny, to nawet gdy jest regularny, musi to z czegoś wynikać. W ogrodzie herbacianym nie ma sensu montować jednoczesnie i źródełka i misy - pełnią te samą rolę. - paradoksalnie bambus wcale nie jest często uzywany w kompozycjach ogrodowych. Najczęsciej stanowi tło ogrodu właściwego. - przejścia przez wodę: po kamieniach. Mostki stosuje się nad rzekami czy zwężeniami jezior. Powinny byc brązowe, czarne lub białe (chyba , ze teren opanowały złe duchy - wtedy ewentualnie czerwień) Czym nie jest ogród japoński: - formowanymi w kule "bonsai" tujami i cyprysikami - "orientalnymi" elementami dekoracyjnymi - korą pod krzewami - kwitnącym rajem - pstrokatymi pawilonikami - karłowatymi krzewami iglastymi typu Thuja "Danica" czy Abies "Nana" a już żółte odmiany (Thuja "Nana Aurea") to porażka. - strzyżone formy geometryczne - krzewy o nienaturalnym pokroju (np. Thuja "Smaragd", "Globe") To, czego nie ma oszczędny ogród japoński posiada ogród chiński. Przepych i wieksza symetria. Oczywiście w ogrodzie chińskim nie można instalować japońskich pawiloników, latarenek, itp. Natomiast pasują - mozaiki z kolorowych otoczaków, okragłe bramy księżycowe (równiez jako okna widokowe), malowane sceny mitologiczne na ścianach i murach, czerwone i białe mostki łukowe (często zadaszone, służyły jako pawilony). Baseny ogrodowe mogą byc regularne (jesli otaczający ogród taki jest) - głównie gdy są powiązane z architekturą budynku. Więcej stosuje sie bambusu. Stawy zarośnięte lotosem (w japońskim powierzchnia wody była czysta). Mozna odważniej stosować kolor i rośliny kwitnące. Pawilony ogrodowe mogą mieć czerwone (kolumny) i złote (smoki-rzygacze) elementy. Kompozycję ogrodu podporzadkowuje się zasadom Feng-shui. W krajach dalekiego wschodu ścisle strzeze się swej prywatnosci, dlatego ogrody otacza się wysokim murem. Na google grafika sa tysiące zdjęć, starczy wpisać "chinese/japanese garden" Natomiast nic nie szkodzi urządzic sobie ogród europejski stylizowany orientalnie, gdzie elementy dekoracyjne różnych krajów można mieszać. Wkońcu nie ładne co ładne, ale co się komu podoba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mała mi....
jakie mają latarenki i wyposażenia r. japońskich w centrach ogrodniczych... ale jak na mój gust - troche badziewne ale dużo ładnie uformowanych bonsai

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mała mi....
jakie mają latarenki i wyposażenia r. japońskich w centrach ogrodniczych... ale jak na mój gust - troche badziewne ale dużo ładnie uformowanych bonsai

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mała mi....
jakie mają latarenki i wyposażenia r. japońskich w centrach ogrodniczych... ale jak na mój gust - troche badziewne ale dużo ładnie uformowanych bonsai

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dziękuję!!!!
jutro zapowiadała mi się taka sobie niedziela, ale dzięki autorce przypomniałam sobie, że całkiem niedaleko mnie jest ogród japoński, właśnie podejrzałam jak wygląda http://ogrod-japonski.republika.pl/index.html po prostu cudownie. Życzę powodzenia autorce topika w realizacji swoich planów!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
udało się przesadzić kilka roślin,osobiście przycięłam bukszpany i koniki kupiłam rododendron zlikwidowany skalniak, bo zarasta i tydzień w tydzień wymaga plewienia! daliśmy czarną folię , na to korę i kamienie...krzewy przeszkadzają ulewy mój ogród ma być niewielki, jest na płaskim terenie ale mamy oczko, które trzeba zregenerować, bo po tej zimie beton popękał i woda zeszła, karpie koi przepadły...w paszczach kocurów! planujemy mała altankę generalnie będzie to ogród z elementami japońskimi, nasza inwencja twórcza, bo tak naprawdę trudno powiedzieć jak wygląda prawdziwy ogród japoński? kamienie, woda, bonsai...z pewnością nie zrezygnuję z kawałka trawnika myślę, że za rok ogród wg mojej wizji będzie gotów postaram się wrzucić fotki z realizacji...wkrótce...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×