Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

czarownica06

Ksiądz nie chce wydać aktu chrztu

Polecane posty

Witajce Niedługo biorę ślub w Kościele katolickim (ja-prawosławna, on-katolik). Zgłosiłam się do mego proboszcza, by wydał mi akt chrztu. Z racji tego, że nie biorę ślubu w swojej parafii i w Cerkwi, ksiądz odmówił mi wydania aktu chrztu. Z kolei ksiądz katolicki powiedział, że możemy sprawę załatwić inaczej. Moi rodzice (każdy osobno) mają napisać oświadczenie, że byłam chrzczona i podpisać je pod przysięgą przy księdzu katolickim. Z racji tego, że są to osoby starsze i parafia katolicka, w której chcemy wziąć ślub jest oddalona o kilkadziesiąt km, szukam innych rozwiązań tej sytuacji. Czy są jakieś zapisy prawne w Kościele katolickim, że rodzice mogą podpisać takie oświadczenie sami bez obecności księdza? Proszę o jakiekolwiek podpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jak to odmówił?
a co to jakas łaska jest? ma nad soba kogos, jakas kurię czy coć takiego.. pisz tam i olej dupka. Albo idź i mu powidz ze ci wyda ten akt ALBO POWIESZ WSZYSTKIM ŻE CIĘ PODRYWAŁ I ROBIŁ CI NIEDWUZNACZNE PROPOZYCJE :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Powiedział, że on sam nie może wydać, bo sprawę trzeba skierować do biskupa. I w tym piśmie trzeba zawrzeć, gdzie będą chrzczone dzieci. Jak napiszę, że będą chrzczone w Kościele (a tego z kolei wymaga Kościół przy zwarciu małżeństwa), to biskup na pewno nie wyrazi zgody. Paranoja z tymi instytucjami! I gdzie tu prawdziwa wiara jest!? Tak więc, aby uniknąć walczenia z wiatrakami, darowałam już sobie te pismo do biskupa. A chciałabym jedynie, żeby rodzice podpisali sami oświadczenie, że byłam chrzczona. Ale na to nie zgodził się ksiądz katolicki argumentując, że musi być to podpisane pod przysięgą u księdza. Szukam teraz zapisów prawnych potwierdzających, że rodzice mogą sami podpisać oświadczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość thtraha
na pewno tak nie jest- skoro bylas chrzczona TO MUSI ci wydac zaswiadczenie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacqeline_
on ci nie robi łaski. To jego obowiazek, nawet jakbys powiedziała, że dzieci nie ochrzcisz wogóle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fdgfghjnh
Nie wiem jak jest z tym dokładnie (w Twoim przypadku), ale mnie podobna kwestia interesowała> w przypadku gdy ksiądz katolicki nie chce wydać odpisu aktu chrztu, gdy dana osoba chce np. przejść na wyznanie protestanckie. I z tego co mi wiadomo, jeśli się nie ma odpisu aktu chrztu w inny sposób trzeba go udowodnić. Np. tak, że idziesz do księdza katolickiego, przyprowadzasz ze sobą świadka lub świadków, którzy potwierdzą, że byłaś chrzczona. Czasami też jeśli nie można chrztu udowodnić, nie ma świadków to osoba taka, składa tak jakby przysięgę przed danym księdzem, że była chrzczona, i ten ksiądz jej wierzy na słowo. Jeśli ta osoba mówi prawdę to ok, ale jeśli kłamie to jest to jej grzech. Wydaje mi się, że możesz też napisać skargę do biskupa, jakiegoś zwierzchnika swojego proboszcza i opisać swoją sytuację jak to ksiądz nie chce Ci wypisać odpisu aktu chrztu. Można też spróbować zadziałać ekumenicznie tzn. niech ksiądz katolicki napisze pismo w tej sprawie, do tego prawosławnego. Ogólnie wydaje mi się, że ksiądz prawosławny nie powinien tak postępować, i należy Ci się odpis aktu chrztu. Ale z drugiej strony zapewne mu się nie podoba to, że chcesz brać ślub u innowierców, może sobie na Tobie na zarobi i może jeszcze dzieci po Tobie będą katolikami. Bo strona katolicka będzie chciała od Ciebie zgody na to, że dzieci będą wychowywane w wierze katolickiej. I tak sobie myślę, że rzeczywiście może być tak, że potrzebna jest zgoda biskupa prawosławnego w takim przypadku na taki ślub. Acha, jeszcze kwestia odpisów aktów chrztu, np. w Kościele katolickim to są 2 rodzaje, do ślubów i do tzw. innych celów, jeśli coś podobnego jest w Kościele prawosławnym to może chciej od niego ten zwykły odpis, nie mów, że do ślubu. Bo to chodzi tylko u udokumentowanie/danie dowodu na swój chrzest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ananamana
A nie mozesz sie ochrzcic na szybko w kosciele katolickim? Albo moze chrzestnych sciagnac zeby potwierdzil chrzest? Mozesz tez isc jak bedzie inny ksiadz i moze on ci wyda to zaswiadczenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie mogę sie ochrzcić w kościele katolickim, bo byłam ochrzczona. Poza tym, biorę ślub w kościele, ale nie zmieniam swojego wyznania. A do innego księdza nie mogę iść po mój akt chrztu, bo wydaje go tylko proboszcz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Paszka
Hej Mam podobny problem, w kancelarii wikariusz nie chce mi wydać odpisu aktu chrztu. Mam mieć pismo od księdza z parafii mojej narzeczonej ze zostaje przy swojej wierze ( ksiądz powiedział że nie wydaje takiego czegoś; w sumie się nie dziwie, bo o tym tylko ja decyduje). Ustaliliśmy że można odtworzyć świadectwo w obecności rodziców. Tylko nikt nie pamięta kiedy byłem chrzczony. Jest jakiś sposób wyegzekwowania takiego pisma, lub uzyskania wglądu w księgę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sprobuj zaproponowac im pieniadze - sutanniccy w kosciele katolickim z tego co wiem sa bardzo lasi na pieniadze - za odpowiednia stawke wszystko zrobia ;-))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do ROR
Ty masz jakąś obsesję, bo taka nienawiśc nie jest normalna. :O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli wikariusz nie chce ci wydac takiego zaświadczenia, to idź do proboszcza... w ogóle to czym on argumentuje to, że nie może ci tego wydać... Może za mało kasy proponujesz?? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ror ale ona ma problem z
księdzem prawosławnym więc Twoja obsesja jak ktoś to trafnie ujął tu jakos nie pasuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość paszka
Wikariusz i inni jego poplecznicy starają się zapewne utrudnić mi wzięcie ślubu w kościele, sugerował że jak wezmę ślub w cerkwi to nie będzie żadnych problemów. Droga do wydania papieru jest długa. 1. papier od księdza że zostaję przy swojej wierze 2. papier do biskupa mojej parafii, że chcę ŚWIADECTWO CHRZTU 3. potem gdzieś tam jeszcze, nie pamiętam już; zgłupiałem jak mi zaczął gadać 4. s powrotem do kancelarii przy cerkwi w której byłem chrzczony A ja k..a nawet pierwszego kroku nie mogę zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość paszka
2. zezwolenie na wydanie sry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To oświadczenie musi być złożóne w obecności księdza, ale chyba nie koniecznie z tej parafi gdzie bierzecie ślub. Idź do parafii, która jest najbliżej miejsca zamieszkania twoich rodziców i poproś księdza, żeby przyszedł do towich rodziców n tzw. odwiedziny duszpasterskie lub też zabierz rodziców do niego i tak spiszcie wszystkie papiery.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość paszka
Chyba się nie zrozumieliśmy Chcę ominąć tą procedurę w Cerekwi. Ksiądz się zgodził odtworzyć akt chrztu w obecności rodziców. to mi pasuje. Jedyny problem w tej chwili to że nie nie pamięta dokładnej daty chrztu. I tu pytanie zapewne odwiedzą osoby które były w takiej sytuacji jak ja. Jak zajrzeć do akt lu wziąć odpis? Jakie są jeszcze rodzaje odpisów z chrztu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja jestem katoliczką i na obrzedach prawosławnych za bardzo sie nie znam, ale u nas jest tak, że jeśli przystepujesz do 1 Komunii czy do Bierzmowania w innej parafii niż byłaś ochrzczona to trzeba mieć zaświadczenie o chrzcie... nie masz w domu niczego takiego? albo może po prostu pójdź i zapytaj ksiedza, kiedy byłas chrzczona.. kurczę, no tyle, to juz chyba ci może powie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"[zgłoś do usunięcia] do ROR Ty masz jakąś obsesję, bo taka nienawiśc nie jest normalna. " e tam;-))) dzieczyna zapytala to udzielilam rady - i to jak mniemam i zdanie podtrzymuje, bardzo dobrej rady - popartej doswiadczeniem empirycznym;))) [zgłoś do usunięcia] ror ale ona ma problem z księdzem prawosławnym więc Twoja obsesja jak ktoś to trafnie ujął tu jakos nie pasuje" ktos to nielsusznie ujal;))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×